Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.11.2008, 21:50:43
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Minunile Martirilor din inchisorile comuniste

O bătrânică din județul Cluj, fiind bolnavă de cancer, gradul IV metastază, a fost dată de duhovnicul ei cu untdelemn din candela Maicii Domnului de la osuar, spunându-i că după câteva zile să meargă la medic și să-și repete analizele. Medicii au rămas uimiți pentru că nu mai găsiseră nici o urmă de cancer.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.11.2008, 21:51:31
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Un băiețel din Slatina

Un băiețel din Slatina, de 12 ani, s-a îmbolnăvit de o boală foarte rară de piele. Avea bubițe pe tot corpul din creștet și până în tălpi care supurau puroi și sânge și care mai și produceau o mâncărime foarte mare. Mama copilului s-a dus disperată la duhovnicul ei, spunându-i că nu știe ce să mai facă cu băiatul ei, pentru că cei mai buni doctori de piele din București nu reușiseră să-i găsească diagnosticul și chiar în ziua respectivă trebuia să meargă din nou la București. Părintele i-a spus: „Soro, chiar acum am primit untdelemn din candela Sfinților de la Aiud și dacă avem credință, Dumnezeu va face minuni". L‑a dat pe copilaș și, în drum de la Slatina spre București, în tren, i s-au uscat bubițele, au căzut jos și a ajuns complet vindecat la medici.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.11.2008, 21:52:48
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Un preot cu o evlavie deosebită la Sfinții din temnița Aiudului

Un preot cu o evlavie deosebită la Sfinții din temnița Aiudului mi-a cerut o bucățică de sfinte moaște pe care i le-am trimis printr-un diacon. Părintele diacon ajunsese noaptea la locuința părintelui și, dându-i‑le, acesta se ducea cu bucurie mare spre camera lui, voind să le pună la locul special amenajat pentru Sfânt. La un moment dat, înainte să ajungă în cameră, aude din spate o voce care a strigat așa: „Ioan!!!". Părintele, uimit, s-a uitat în spate și n-a văzut pe nimeni. Venindu-și puțin în fire și înțelegând că n-a fost voce de om cunoscut, a deschis cu grijă capacul răcliței și, uitându-se spre sfintele moaște, le-a întrebat: „Te cheamă Ioan?" iar sfântul i-a răspuns: „Da!!!"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.11.2008, 21:53:31
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Două femei din Aiud

Două femei din Aiud, venind la mănăstire, mi-au spus că acuză dureri foarte mari la încheieturile genunchilor și gleznei. Le-am dat untdelemn din candela Maicii Domnului și a sfinților, sfătuindu-le să se dea la locul durerii. După o săptămână au venit și mi-au spus că după ce s-au dat cu untdelemn, li s-au luat durerile cu mâna. M-am cutremurat!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.11.2008, 21:54:22
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Un alt preot avea Sfinte Moaște de la Aiud acasă

Un alt preot avea Sfinte Moaște de la Aiud acasă; s-a trezit într-o zi cu patru vrăjitoare la poartă care i-au zis: - Părinte, i-a de aici 400.000 de Euro și mută-te de aici! Dându-și seama repede cu cine stă de vorbă le-a răspuns scurt: - Eu nu mă mut de aici! Rămânând uimite de refuz au continuat cu insistență să-i spună: - Dacă nu te muți tu, atunci spune-i la acela care stă în casă cu tine, el să se mute. Înțelegând părintele că este vorba de Sfântul de la Aiud le-a zis: - Eu nu-L dau pe Hristos afară din casă!!! Și le-a închis poarta în nas. Până să aducă Sfintele moaște acasă avea mari necazuri cu vrăjitoarele, dar din ziua aceea nu le-a mai văzut și nici nu a mai avut probleme.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.11.2008, 21:55:52
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Un tânăr avea o boală gravă de piele...

Uneori vin oameni bolnavi care nu au o credință așa de mare și se dau cu untdelemnul sfinților cu multă îndoială și chiar și așa, sfinții fac minuni. Așa dar mare au primit acești pătimitori ai lui Hristos!
De exemplu, un tânăr avea o boală gravă de piele, pentru care medicii nu i-au găsit leac. Mama lui era credincioasă însă, și a luat de aici niște ulei să-i ungă trupul. Când a ajuns acasă, i-a uns o parte din trup, pentru că tânărul nu avea încredere și, o minune, dimineața, locul care fusese uns cu ulei, era dimineață fără pată, sănătos.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.11.2008, 21:56:53
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Un părinte de la Timișoara...

Odată a venit un părinte de la Timișoara și mi-a spus că mama lui a avut un atac cerebral și era într-o stare foarte gravă de comă. Au dat-o cu untdelemn și și-a revenit complet.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.11.2008, 21:57:33
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit O femeie din Aiud...

O femeie din Aiud avea dureri foarte mari la glezne. Cum s-a dat cu ulei i s-a luat durerea instantaneu ca și cu mâna. Și nu s-a dat cu o credință cum o au de pildă unii bolnavi de cancer față de Sf. Ierarh Nectarie de Eghina sau Sf. Ioan Rusu. În schimb, aici, chiar dacă vin cu o credință foarte mică, se dau cu untdelemn și se tămăduiesc.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.11.2008, 21:58:52
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Un domn din Aiud

Iarăși, un domn din Aiud, lucrează la penitenciar și avea foarte mari probleme cu spatele și era caz de operație. După ce s-a dat cu ulei de la Maica Domnului, nu mai avea nici o durere și nu a mai fost nevoie de nici o operație.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.11.2008, 22:01:23
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Niște fete demonizate...

Nu mai spun de cazuri de demonizare. Au venit aici niște fete demonizate și numai ce se apropiau de osuar, începeau să zbiere și să cadă pe jos, de ziceai că-s în gură de șarpe.
Au fost si două demonizate de la Satu Mare și după ce au venit aici la rugăciune, li s-a mai ameliorat starea o bună perioadă de timp, dar am auzit că acum iar se simt rău...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
-din cele petrecute prin inchisori comuniste sunsray Generalitati 1 13.03.2012 19:19:12
Sfintii inchisorilor comuniste doctor_faustus Biserica Ortodoxa Romana 0 16.12.2010 21:48:29
Sfintii Inchisorile Comuniste 11111111 Generalitati 33 07.01.2010 20:00:02
POEZII DIN TEMNITELE COMUNISTE Basileus Generalitati 7 22.08.2009 01:11:18
Parastas inchinat martirilor si eroilor neamului Cezarina Stiri, actualitati, anunturi 2 13.01.2009 20:10:56