Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.10.2015, 16:20:28
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Depinde. Dacă nisipul acela avea în el măcar o moleculă de apă.....
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.12.2015, 13:59:55
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

-in primul rand trebuie mentionat ca botezul exista doar in ortodoxie, in Biserica Ortodoxa, papistasii si ceilalti nu sunt botezati,ei au primit un pseudo-botez si trebuie botezati ortodox, daca vin la ortodoxie
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.12.2015, 18:19:32
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crisstiann Vezi mesajul
-in primul rand trebuie mentionat ca botezul exista doar in ortodoxie, in Biserica Ortodoxa, papistasii si ceilalti nu sunt botezati,ei au primit un pseudo-botez si trebuie botezati ortodox, daca vin la ortodoxie
Cei care sunt botezati in biserica ortodoxa de stil vechi intra tot la pseudo-botez?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.01.2016, 18:15:54
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Cei care sunt botezati in biserica ortodoxa de stil vechi intra tot la pseudo-botez?
Din moment ce mântuirea vine din Hristos (capul) înspre Biserică (trupul) această mântuire poate să curgeă doar înăuntrul Bisericii. Nu contează cât de asemănător ești cu Biserica sau nu, dacă ești catolic de rit roman sau de rit bizantin, dacă ești stilist sau „vechi credincios”, tot ești în stare de schismă, adică despărțit de Trupul lui Hristos, despărțirea e tot despărțire, schisma e tot schismă.

Last edited by Wryetui; 06.01.2016 at 18:18:35.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.01.2016, 21:02:26
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Din moment ce mântuirea vine din Hristos (capul) înspre Biserică (trupul) această mântuire poate să curgeă doar înăuntrul Bisericii. Nu contează cât de asemănător ești cu Biserica sau nu, dacă ești catolic de rit roman sau de rit bizantin, dacă ești stilist sau „vechi credincios”, tot ești în stare de schismă, adică despărțit de Trupul lui Hristos, despărțirea e tot despărțire, schisma e tot schismă.
De ce conteaza asa de mult sa faci parte dintr-o anumita institutie, daca modul de a trai si faptele si ritualurile sunt aceleasi?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.01.2016, 22:08:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
De ce conteaza asa de mult sa faci parte dintr-o anumita institutie, daca modul de a trai si faptele si ritualurile sunt aceleasi?
Am o senzatie de deja vazut. Nu cumva ati mai plasat aceasta intrebare cu ceva timp in urma ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.01.2016, 22:21:21
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Am o senzatie de deja vazut. Nu cumva ati mai plasat aceasta intrebare cu ceva timp in urma ?
Nu cred ca am fost eu acela. Si daca da, imi cer scuze, stau cam prost cu memoria :)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.01.2016, 23:22:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu cred ca am fost eu acela. Si daca da, imi cer scuze, stau cam prost cu memoria :)
Nici la mine, memoria nu e punctul meu tare.

Un bun element de raspuns a fost deja dat mai sus: avem mantuitor: Isus Cristos, capul Bisericii. Prin urmare, mantuirea vine daca suntem in uniune cu El, fiindca acolo e trupul, unde e si capul.

As adauga faptul ca modalitatea concreta prin care Isus aduce posibilitatea mantuirii este prin cele doua instrumente ale salvarii intemeiate de El: Biserica si Sacramentele. Mi se pare evident ca nu te poti salva rejectand Biserica si Sacramentele.

Mai "teologic" spus: mantuirea este ceva supranatural. Oamenii, numai prin fortele lor proprii, nu se pot mantui. Poti sa ai cele mai formidabile fapte bune si sa te rogi de dimineata pana seara, dupa care sa bati matanii de seara pana dimineata: este ca si cand ai da cu capul in zid. Te poti mantui numai prin usa deschisa de Cristos. De aia S-a si intrupat, fiindca nu se mantuia nimeni. Raiul era gol. Cat de mult s-a rugat Moise! Prin ce incercari a trecut! Dar tinerii aceia trei, care mai degraba au ales sa fie aruncati in foc decat sa incalce postul! Si atatia alti drepti ai Lumii Vechi! Iata de ce Sfintii Parinti, care L-au urmat pe Domnul si pe care noi ne straduim sa-i urmam au spus ca nimeni nu se mantuieste in afara Bisericii si niciunul nu a afirmat contrariul.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 06.01.2016 at 23:59:06.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.01.2016, 23:22:41
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Din moment ce mântuirea vine din Hristos (capul) înspre Biserică (trupul) această mântuire poate să curgeă doar înăuntrul Bisericii. Nu contează cât de asemănător ești cu Biserica sau nu, dacă ești catolic de rit roman sau de rit bizantin, dacă ești stilist sau „vechi credincios”, tot ești în stare de schismă, adică despărțit de Trupul lui Hristos, despărțirea e tot despărțire, schisma e tot schismă.
Pentru că există un singur Dumnezeu Întrupat, Iisus Hristos, și din moment ce Biserica este Trupul Lui aceasta poate fi una singură fiindcă Hristos nu a avut sute de trupuri. Pe lângă că, așa cum am explicat, Hristos este Capul Bisericii, și dinspre El se scurge harul în Biserică (În trup) deci este, ca să zic așa, un „circuit închis”. Nu contează cât de asemănătoare sunt celelalte biserici dacă nu sunt „Biserica”.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare