Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.08.2006, 18:18:05
DraGos DraGos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2006
Mesaje: 3
Implicit

As vrea sa stiu in ce fel si cum influenteaza acest ritual viata unei fete . Am auzit o multime de variante si nu stiu pe care sa o mai cred. Chiar am nevoie de parerile voastre. Va multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.08.2006, 21:22:43
Nicola3 Nicola3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2006
Mesaje: 21
Implicit

E prima oara cand aud de asa ceva.Poti sa ne spui mai multe,ce stii tu despre asta?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.08.2006, 22:35:20
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Suna ca un titlu interesant de carte...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.08.2006, 22:52:52
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In primul rand despre ce ritual este vorba?? Pt ca Taina casatoriei se face de catre preot in anumite conditii pe care le stie toata lumea...
Spune si tu mai multe detalii ca sa stim cat de cat la ce te referi...
Eu am auzit ca in traditia noastra populara atunci cand moare un tanar(a)necununati,adica virgini,sunt inmormantati in haina de mire sau de mireasa...dar ca mai sunt si cununati...n-am mai auzit si nici nu cred ca exista vreun preot care ar face asa ceva...iar daca acest ritual,cum ii spui tu,este facut de rude celui decedat sau al fetei atunci el nu are nici o valoare iar "virgina" respectiva ramane tot "virgina" si viata ei poate decurge cat mai normal si in continuare...
Poate numai daca este obligata la asa ceva si ea isi face cine stie ce ganduri si se scranteste la minte ,atunci nu va mai avea o viata normala...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.09.2006, 09:17:35
DraGos DraGos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2006
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
In primul rand despre ce ritual este vorba?? Pt ca Taina casatoriei se face de catre preot in anumite conditii pe care le stie toata lumea...
Spune si tu mai multe detalii ca sa stim cat de cat la ce te referi...
Eu am auzit ca in traditia noastra populara atunci cand moare un tanar(a)necununati,adica virgini,sunt inmormantati in haina de mire sau de mireasa...dar ca mai sunt si cununati...n-am mai auzit si nici nu cred ca exista vreun preot care ar face asa ceva...iar daca acest ritual,cum ii spui tu,este facut de rude celui decedat sau al fetei atunci el nu are nici o valoare iar "virgina" respectiva ramane tot "virgina" si viata ei poate decurge cat mai normal si in continuare...
Poate numai daca este obligata la asa ceva si ea isi face cine stie ce ganduri si se scranteste la minte ,atunci nu va mai avea o viata normala...
Hai sa va povestesc.
Am cunoscut o fata, care, la adolescenta a pus pe mina unui tinar o verigheta, si a purtat cununii de salcie. La acel moment a lesinat in biserica si nu stie ce s-a intimplat. Fata a crecut , iar relatiile pe care le-a avut au tinut citeva luni, dupa care, la un moment dat cineva, ea spune ca Maica Domnului, ii spune sa se desparta de cel care e linga ea. Fata asta a fost la multi preoti, unii i-au spus ca s-a nenorocit pe viata, altii ca e o prostie...cert e ca a gasit un preot care i-a tinut o serie de slujbe, cele 40 de Liturghii si a spus ca e ok.Problema e ca din nou acea voce i-a spus sa se desparta de cel cu care era, de mine e vorba.Am mers cu ea la un moment dat la acel preot care i-a tinut slujbele si, pe linga faptul ca i s-a facut rau in timpul slujbei si a iesit afara, au urmat zile de rau fizic, de canoane in care situatia s-a inrautatit. Pe deasupra, un alt preot a impartasit-o desi , conform canoanelor bisericii, daca traiesti cu un barbat necasatoriti, fiind nu prea ai voie sa te impartasesti un numar de ani.
Cam asta ar fi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.09.2006, 17:32:26
iliecata2003 iliecata2003 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2006
Mesaje: 17
Implicit

DRAGOS, de ce nu mergi cu domnisoara respectiva la Manastirea Frasinei? Viata de acolo este ca la Muntele Athos si cineva te poate ajuta. Uite, daca vrei da-mi un mail pe adresa iliecata2003@yahoo.com si iti dau nr. de telefon al unui calugar de acolo. Sigur te invata el ce sa faci.
Dumnezeu sa te intareasca si sa treci cu bine peste toate.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.09.2006, 00:01:26
Nicola3 Nicola3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2006
Mesaje: 21
Implicit

Nimic pe lumea asta nu este de nedesfacut(apropo de ce ai spus ca au zis unii preoti cum ca fata s-ar fi nenorocit pe viata).Sustin si eu ce a zis iliecata despre manastirea Frasinei,cei de acolo au multa putere de duh si cineva te va indruma ce sa faci.Oricum rugati-va si voi cat de mult puteti si Dumnezeu va va ajuta.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.09.2006, 10:03:57
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

DraGos
Daca tu esti cel in cauza...atunci care este legatura cu titlul la topul tau?....adica cu mortul?...si ce sunt "cununiile de salcie" ca nu am mai auzit de acest lucru...
Parerea mea este ca acestei fete cineva i-a facut vraji...mi se pare oricum cam ciudata povestea ta...de ce i-au spus preotii ca s-a nenorocit pe viata?...ca a lesinat in Bis?....
Sincer nu inteleg si nu vad legatura...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.09.2006, 10:35:39
DraGos DraGos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2006
Mesaje: 3
Implicit

Deci, fata asta a lesinat in biserica la acel moment cind a avut acest ritual,si a mai avut stari de rau si in timpul liturghiilor, iesit afara, varsaturi, si dupa cele 40 de liturghii si in timpul acestei perioade, la fel, starile de rau s-au agravat, au aparut gindurile de sinucidere si multe altele; cununiile de salcie se pun in anumite zone pe capul tinarului mort si al fetei.
Sigur, nu eu sunt mortu. :)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.09.2006, 12:09:21
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Parerea mea, desi nu prea am intzeles mai nimic, este ca dumneata fiind in relatii cu acea fosta fata cununata cu acea persoana care a murit, te intrebi ce sa faci ca sa schimbi starile de rau al voastre si ale respectivei domnishoare, si te gandesti ce este de facut, mai ales ca respectiva prietena/iubita aude vocea sfintei Marii spunandu-i sa se desparta de tine..., e greu intr-adevar de depasit astfel de situatii... si e dureros ce se intampla cu domnisoara, care se straduie sa se apropie de Dumnezeu si totusi ii este parca mai rau...
D.p.d.v medical, desi nu sunt medic si am doar vagi cunostintze, starile de rau, in general, vin din excese, si daca se repeta si lucrurile se agraveaza, bolnavul trebuie sa se odihneasca la pat, sa fie ingrijit... asha recomanda medicii... si apoi am observat ca se intampla des prin Bas (de la Basilica, ;) ) sa ti se faca uneori rau, sa te pierzi cu firea, sa ai stari de lesin, se numeste hipocalcemie, si-ti trebuie ceva vitamine sa-ti revii, de aceea trebuie apelat la medicul de famile sa te readuca la conditzia fizica normala...
In povestea cu despartirile, cu vocea pe care o aude, cu legatura cu respectivul mort, cu relatzia ta prezenta, nu ma pricep care sunt realitatzile, si poate ca nici nu ma privesc, dar in genere fiecare problema in relatzie ar cam trebui sa si-o poata sa si-o rezolve respectivii, in interior, si daca nu reusesc atunci neaparat trebuie sa apeleze la conzilierii, la oameni care sa-i indrume si sa nu-i lase de izbelisti, sa se piarda sau sa le vina idei...
Deci rogu-te, ma iarta ca mi-am dat cu sfatul ori cu parerea ca precis va descurcati voi si iesiti cu fatza curata din situatiile date...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Baiat mort la 17 ani are nevoie de imbracaminte, incaltaminte si sarmale spre_rasarit Umanitare 12 16.02.2012 20:53:20
Un alt roman mort la Londra lacrimi Umanitare 4 24.10.2011 13:45:21
Cum ne cerem iertare unui om mort SandraS Generalitati 6 29.09.2010 19:36:41
Un prunc mort nu poate fi botezat costel Botezul 4 24.06.2010 22:41:10
MORT DE DOUA ZILE cozia Pocainta 7 20.09.2008 19:42:03