Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.06.2010, 03:16:08
absolutep0wer absolutep0wer is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.03.2009
Mesaje: 31
Implicit Cafeaua reduce riscul aparitiei cancerului

Patru cesti de cafea consumate zilnic reduc riscul aparitiei cancerului

In timp ce unii ne spun sa stam departe de cafea pe cat posibil, altii ne indeamna sa o bem cu litrul, sustinand ca ar fi chiar benefica.

Asa spune si un nou studiu facut de cercetatorii de la Universitatea din Utah.

Ei sustin ca cel putin patru cesti de cafea consumate zilnic reduc riscul de aparitie al unor forme de cancer la cap, la gat si in cavitatea bucala.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.06.2010, 03:42:42
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si eu iti zic ca daca stai departe de pacate nu o sa ai niciodata cancer, dar daca bei 4 cafele pe zi nu vei muri de cancer dar cu siguranta de inima:)))) din pacate e un ras amar....
sanatate multa !!!!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.06.2010, 06:49:57
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
si eu iti zic ca daca stai departe de pacate nu o sa ai niciodata cancer, dar daca bei 4 cafele pe zi nu vei muri de cancer dar cu siguranta de inima:)))) din pacate e un ras amar....
sanatate multa !!!!
Exact!Eu faceam astfel de sporturi extreme cu cafeaua,pentru ca aveam tensiunea mica si imi intrase in cap ca daca nu beau cafea o sa fiu o leguma pe ziua respectiva.
Evident,dupa cativa ani de consum ajunsesem la o dependenta,dar nici pomeneala de energie,ci deveneam tot mai agitata,nervoasa si sleita de puteri.Atunci mai bagam o cafelutza,ca ziceam ca nu era suficient.
Si de aici palpitatii,tremurat,stari de nervozitate,junghiuri in inima din cand in cand,incepusem sa nu mai pot face un drum cat de cat mai lung de cativa km cu masina ca mi se facea greatza,dar tot nu realizam de la ce mi se trage sau poate ignoram.
Apoi am intalnit o persoana mai luminata ca mine,care m-a sfatuit sa renunt la cafea pentru ca nu doar ca stoarce de energie,contrar miturilor care exista despre ea,dar mai provoaca si o gramada de neajunsuri periculoase pentru sanatatea umana.
Am zis sa incerc si mi-am pus toata vointa pentru asta si nu neg ca am fost cateva zile ca o musca fara cap,de am zis ca eu niciodata nu voi reusi fara cafea pentru ca de,imi intrase in capsor ca doar cafeaua ma poate ajuta sa functionez normal din cauza tensiunii mici.
Si cu toate astea,dupa acele cateva zile in care efectiv ma taram,am inceput sa imi revin treptat,dupa care am inceput sa fiu din ce in ce mai bine.
Am aproape 1 an jumate de cand nu mai beau,in sfarsit simt ca am energie,palpitatiile s-au dus,raul de masina la fel,iar tensiunea este normala,nici mica,nici marita.
Cred ca Dumnezeu mi-a scos in cale acel om,pentru ca daca mai continuam mult in ritmul acela nu ma vedeam bine.
Acum,nu zic daca este placerea cuiva sa bea cate o cafelutza sa renunte,dar,macar sa nu faca sporturi extreme ca mine in privinta ei.
Vreti sa reduceti riscul de cancer?Lasati-o mai usor cu carnea,axati-va mai mult pe peste,legume si fructe multe,dar de la tarani,nu marketuri si feriti-va de E-urile din comert,coloranti,alte chimicale si de fast fooduri.
Bine,nu cred ca trebuie sa mai adaug ca o foarte mare importanta o constituie viata spirituala a fiecaruia,pentru ca trupul se imbolnaveste atunci cand spiritul se afla in suferinta,anumite pacate etc.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 29.06.2010 at 06:57:33.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sustinerea multiculturalismului cu riscul pierderii radacinilor? truthtostone Generalitati 25 01.09.2010 12:46:58
Hreanul lupta impotriva cancerului absolutep0wer Generalitati 38 16.08.2010 23:26:44
Fructele de mare cresc riscul de diabet absolutep0wer Generalitati 3 24.06.2010 14:40:30
Consumul de vin rosu poate preveni aparitia cancerului absolutep0wer Generalitati 6 08.06.2010 21:42:33