Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.06.2011, 17:08:10
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit Atentie la sectanti

Trebuie sa avem grija la cei care ne impart pliante. Zilele trecute am primit un pliant care incepea cam asa : "Sunt cetatean roman si din acest moment nu mai fac parte din nici un cult religios". Tot ceea ce am putut face a fost sa arunc pliantul respectiv. Sunt foarte periculosi, sunt chiar in stare sa faca scandal in plina strada si sa le spuna slujitorilor Bisericii care refuza pliantele lor ca-l refuza pe Hristos. Ce-i de facut cu acesti oameni?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.06.2011, 17:23:08
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan N Vezi mesajul
Trebuie sa avem grija la cei care ne impart pliante. Zilele trecute am primit un pliant care incepea cam asa : "Sunt cetatean roman si din acest moment nu mai fac parte din nici un cult religios". Tot ceea ce am putut face a fost sa arunc pliantul respectiv. Sunt foarte periculosi, sunt chiar in stare sa faca scandal in plina strada si sa le spuna slujitorilor Bisericii care refuza pliantele lor ca-l refuza pe Hristos. Ce-i de facut cu acesti oameni?
Chiar așa de periculoși? Nu pot fi ignorați, pur și simplu?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.06.2011, 17:25:25
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Pai chiar daca ii ignori trecand pe langa ei ,incep sa urle si mai tare cum ca degeaba poarta hainele bisericesti (ma refer la preoti,calugari,maici etc.) si ca-l refuza pe Hristos. Ma refer la preoti,calugari,maici etc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.06.2011, 17:58:56
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan N Vezi mesajul
Pai chiar daca ii ignori trecand pe langa ei ,incep sa urle si mai tare cum ca degeaba poarta hainele bisericesti (ma refer la preoti,calugari,maici etc.) si ca-l refuza pe Hristos. Ma refer la preoti,calugari,maici etc.
Consider că trebuie să nu-i bage în seamă, oricât ar striga. Iar dacă se simt umiliți, trebuie să știe că pentru credința lor suferă; iar asta e o onoare.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.06.2011, 18:37:50
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan N Vezi mesajul
Trebuie sa avem grija la cei care ne impart pliante. Zilele trecute am primit un pliant care incepea cam asa : "Sunt cetatean roman si din acest moment nu mai fac parte din nici un cult religios". Tot ceea ce am putut face a fost sa arunc pliantul respectiv. Sunt foarte periculosi, sunt chiar in stare sa faca scandal in plina strada si sa le spuna slujitorilor Bisericii care refuza pliantele lor ca-l refuza pe Hristos. Ce-i de facut cu acesti oameni?
Foarte periculoși? Doar nu te amenință cu pistolul să le iei pliantele sau revistele. Eu nu am întâlnit astfel de oameni "periculoși", deși în fiecare zi mă acostează câte unul cu turnurile de veghe și mai știu eu ce. Eu le zâmbesc frumos și le spun "nu, mulțumesc", apoi plec mai departe. Niciodată nu mi s-a întâmplat să îmi facă vreunul scandal sau să se ia de mine.
Mi se pare greșit să îi catalogăm drept "oameni periculoși". Eu am prieteni foarte buni care sunt sectanți și sunt niște oameni foarte obișnuiți și normali. Or fi și printre ei fanatici, așa cum sunt în orice religie oameni care împing limitele dincolo de bunul-simț și dincolo de rațiune.

Dar să intri pe un forum creștin și să deschizi un thread în care să spui cât sunt de periculoși cei care nu împărtășesc credința ta, mie îmi pare că are iz de răzmeriță. O discuție de genul nu poate duce la nimic bun.

Eu am zis mereu că cea mai bună politică e aceea în care fiecare își vede de capra lui și o lasă pe a vecinului în pace.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.06.2011, 18:57:20
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan N Vezi mesajul
Pai chiar daca ii ignori trecand pe langa ei ,incep sa urle si mai tare cum ca degeaba poarta hainele bisericesti (ma refer la preoti,calugari,maici etc.) si ca-l refuza pe Hristos. Ma refer la preoti,calugari,maici etc.
si daca urla ce?!
eu nu pot sa uit cand au venit niste "martori" la usa la mine.
veneau mereu doua femei si un barbat mai spre varsta a treia.
prima data i-a zis tata "pleaca ba de la usa mea" si i-a trantit usa in nas.
a doua oara i-a zis "ce ti-am zis ma prima data? mars ma!" si pur si simplu la luat la goana pe scari.
tata nu are nici o legatura cu biserica.poate reactia lui este pentru unii exagerata.
repet, si daca urla ce?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.06.2011, 20:46:44
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan N Vezi mesajul
Trebuie sa avem grija la cei care ne impart pliante. Zilele trecute am primit un pliant care incepea cam asa : "Sunt cetatean roman si din acest moment nu mai fac parte din nici un cult religios". Tot ceea ce am putut face a fost sa arunc pliantul respectiv. Sunt foarte periculosi, sunt chiar in stare sa faca scandal in plina strada si sa le spuna slujitorilor Bisericii care refuza pliantele lor ca-l refuza pe Hristos. Ce-i de facut cu acesti oameni?

Ciudat,o initiativa asemanatoare este cea organizata de AUR (Asociatia Umanista Romana)care,in mod cert,nu sunt afiliati nici unei confesiuni religioase.Sunt exact contariul.Despre initiativ lor aici
Sunteti sigur ca demersul lor nu era in legatura cu demersul AUR? Din ce secta erau? Intreb asta pt ca modul cum este formulat sloganul indica o posibila orientare ateista si nicidecum una sectanta,care pune accent tocmai pe apartenenta la un cult.Este foarte bizar sloganul daca apartine unei secte.Nici mormonii si nici Martorii,ca sa dau doua exemple sugestive, nu au acest gen de slogan.

Last edited by Scotland The Brave; 01.06.2011 at 20:49:50.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.06.2011, 21:00:28
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan n Vezi mesajul
trebuie sa avem grija la cei care ne impart pliante. Zilele trecute am primit un pliant care incepea cam asa : "sunt cetatean roman si din acest moment nu mai fac parte din nici un cult religios". Tot ceea ce am putut face a fost sa arunc pliantul respectiv. Sunt foarte periculosi, sunt chiar in stare sa faca scandal in plina strada si sa le spuna slujitorilor bisericii care refuza pliantele lor ca-l refuza pe hristos. Ce-i de facut cu acesti oameni?
trebuie sa ne ferim de slujitorii dracilor: iehovisti adventisti baptisti scientologi evanghelisti Penticostali etc
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.06.2011, 21:09:32
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
trebuie sa ne ferim de slujitorii dracilor: iehovisti adventisti baptisti scientologi evanghelisti Penticostali etc
Și cine spune că ei sunt "slujitorii dracilor"?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.06.2011, 21:17:01
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mă tem că subiectul ăsta s-a ales ca să mai încingă un pic spiritele.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare pt sectanti: de ce va considerati copiii sfinti? lacrimi Secte si culte 601 20.08.2011 10:03:55
Atentie la cursurile NLP mihailt Generalitati 122 02.06.2010 22:27:40
Atentie! sfantul_calinic Umanitare 11 14.03.2010 11:32:44
atentie yulyan Generalitati 3 15.11.2007 13:13:11