Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 31.03.2010, 19:20:20
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Desigur. :) Merg la penticostali si multi de pe aici stiu asta.
Imi cer scuze, eu nu stiam (dar banuiam). Ai fost mereu penticostala? (imi raspunzi doar daca nu te deranjeaza intrebarile mele)

Stiu ca voi, penticostalii, luati Cina, o data pe luna. Pentru noi, ortodocsii, Sfanta Impartasanie este cea mai mare Taina, fiindca prin ea noi nu primim numai harul dumnezeiesc, ci pe insusi izvorul harului, pe Iisus Hristos, impartasindu-ne cu Trupul si Sangele Sau.
Daca e sa ne luam dupa Biblie (si numai dupa ea), nicaieri nu scrie ca si femeiele pot lua "Cina", ci toate exemplele implica doar barbati. Dar totusi voi o luati; de ce?

O simpla intrebare; nu intentionez sa supar pe nimeni
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #42  
Vechi 31.03.2010, 19:20:24
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Botezul este foarte necesar, dar este un act al credintei mele, facut voit si cu libera alegere, ca sa-mi poate fi socotit ca fapta de credinta. Iar copiii sunt sfinti pana cand cresc mari si pacatuiesc PENTRU CA PARINTELE E CREDINCIOS, deci , nimic fara Hristos. Asta o spune Sf Ap Pavel, ce as mai putea adauga eu?

Cred ca Hristos e Dumnezeu intrupat care a murit pentru a reabilita omul cazut in pacat iar cei ce cred in El sa capete mantuirea. Fara EL nu ar exista pocainta, curatire, sfintire, nici nu sunt posibile alte fapte de credinta, caci numai El ne da putere sa le facem. Dar Dumnezeu e drept si nu va trimite in iad un copil care a murit nebotezat, fara sa apuce sa pacatuiasca, asa cum nici pe talharul de pe cruce nu l-a trimis in iad pentru ca nu a avut timp sa se boteze.
exista "botezul muceniciei" sau botezul sangelui.
Exista mucenici care nu au fost botezati in prealabil, care s-au convertit spontan, au marturisit pe Hristos si au primit moartea.. nu mai caut exemple. Este botezul sangelui.
(stiu ca talharul de pe cruce nu este chiar un mucenic, dar Dumnezeu i-a vazut credinta si pocainta. La Dumnezeu toate sunt posibile, iar daca doreste da aceeasi plata unui lucrator care a venit in ultimul ceas.. nu inseamna ca noi sa neglijam cu buna stiinta botezul zicand ca uite unii au fost mantuiti altfel)

Last edited by anna21; 31.03.2010 at 19:30:14.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 31.03.2010, 20:40:16
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
ei nu isi boteaza copiii, pentru ca odraslele lor sunt sfinti. M-a socat mult raspunsul lui si as vrea sa stiu motivul. Pentru ca eu nu vad nimic in afara Sfantului Botez, care ar putea sfinti un copil. Voi ce credeti?
O fi fost socant raspunsul individiului dar ceea ce spui tu este la fel de "socant", anume ca botezul realizeaza sfintirea pruncului. Avem de face cu o abuzare a termenului "sfant" care nu are loc in dreptul oamenilor, fie mici, fie mari.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 31.03.2010, 20:40:50
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
el spunea ca datorita credintei desavarsite si pocaintei parintilor.
Roaga-te pentru un astfel de om
Reply With Quote
  #45  
Vechi 31.03.2010, 20:42:08
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
De ce e considerat peiorativ cuvantul "sectant"? Va rog sa-mi explicati.
Pentru ca in majoritatea cazurilor se utilizeaza in sens peiorativ.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 31.03.2010, 20:45:09
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Un link catre un site util in discutiile cu cei din alte confesiuni (linkul este catre pagina despre botezul copiilor).
http://www.ortho-logia.com/Romanian/Botez.htm
Un link interesant, o parere a cuiva cu privire la botez conform cu intelegerea persoanei respective.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 31.03.2010, 20:48:03
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

E frumos ce spui, nu am auzit inca de acest botez al sangelui, eventual de botezul cu foc, adica suferinta. Oricum, nu poate fi confundat cu botezul in apa .

De acord cu ultima fraza, asa cred si eu.

Lacrimi, Biblia scrie ca ucenicii se adunau sa ia cina; nu se specifica daca numai barbatii. Iar biserica din localitatea noastra o ia de doua ori pe luna pentru ca asa s-a hotarat la nivel de biserica. Altii o iau la luna, altii la saptamana. nu e importanta atat frecventa cat faptul ca trebuie sa fii pregatit pentru a lua Cina, nu sa o iei in chip nevrednic.

Am fost ortodoxa cand eram adolescenta, dar as prefera ca sa discutam despre mine eventual in privat pentru a nu deranja topicul cu umila mea persoana. Merci mult. :)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 31.03.2010, 20:50:46
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
De ce spui ca botezul copiilor la ortodocsi este un "ritual"?
Pentru ca ritual este, si nu numai la ortodocsi, ci si la multi protestanti care mai au de invatat multe in ceea ce priveste botezul.
Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Si totusi... "cine nu se va naste din apa si din duh, nu va cunoaste Imparatia lui Dumnezeu"
Apa este, ce garantie am ca este si "duhul"?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 31.03.2010, 20:54:39
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Care păcat ?
In nici un caz cel "stramosesc" sau "originar"
Reply With Quote
  #50  
Vechi 31.03.2010, 20:59:07
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nu mai pacatuim cu voia.
Cum adica? Doar nu vrei sa spui ca pacatuiesti fara sa iti dai seama? Eu zic sa fim realisti si sa admitem ca mai toate pacatele sunt cu voia.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 19.12.2012 23:17:02
Atentie la sectanti Bogdan N Generalitati 21 02.06.2011 20:22:05
o sa fim considerati teroristi? knight2u Generalitati 3 28.10.2009 11:52:42
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 19:46:05