Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 30.05.2012, 00:48:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Acuma si de ar fi adevarat, cred ca problema ar trebui solutionata intern, nu public.
Se cam știu cardinalii moderniști. Din fericire, majoritatea se apropie de vârsta la care nu mai au drept de vot în Conclav. Și la Conclavul trecut lupta s-a dat între "Rotweillerul lui Dumnezeu" card Ratzinger și E.S. Tettamanzi, modernist. Dar lupta a fost scurtă: patriarhul Veneției nu prea avea șanse în fața lui Herr Professor, care a fost mai bine de 20 de ani Marele Inchizitor la Roma, după ce a format o școală de gândire teologică. Cu atât mai mult acum, când moderniștii au pierdut poziții cheie în aparatul central, nemaidețiând decât Dialogul Ecumenic și Interreligios, câteva Academii și cu dicasterul pentru călugări. Dar, pe teren, încă dețin poziții importante: primatul Germaniei, primatul Austriei, primatul Franței. Au pierdut anul trecut primatul Marii Britanii și anul acesta primatul SUA.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 30.05.2012 at 00:54:04.
  #252  
Vechi 30.05.2012, 00:57:56
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Se cam știu cardinalii moderniști.
Cardinalii modernisti ce viziuni "revolutionare" au fata de ceilalti?
  #253  
Vechi 30.05.2012, 01:12:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cardinalii modernisti ce viziuni "revolutionare" au fata de ceilalti?
În plan eclezial: abolirea celibatului, hirotonia femeilor, ecumenismul înțeles ca sinteză a religiilor și accentul pus pe conducerea colegială a Bisericii. În plan moral: admiterea contracepției. În plan doctrinal predică mântuirea pe scară largă (dacă nu chiar universală), atenuarea Dogmei Păcatului Ancestral, considerarea Purgatoriului drept "tindă a Raiului", negarea învățăturii asupra Limbului Copiilor, pe alocuri chiar negarea funcției răscumpărătoare ca și cauză a Divinei Întrupări. Logic: dacă nu mai e păcat ancestral, nu mai e nimic de răscumpărat, și atunci A Doua Persoană S-a întrupat doar ca să ne dea un exemplu frumos de viață.
În plan liturgic: atenuarea cultului sfinților, viziunea asupra Liturghiei ca Cină mai degrabă decât Jertfă, înlocuirea credinței în Transsubstanțiere cu credința în Consubstanțiere, desființarea cântului gregorian, a latinei ca limbă de cult: mai pe scurt spus, calvinizarea liturgiei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 30.05.2012 at 01:16:16.
  #254  
Vechi 30.05.2012, 07:25:22
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
..daca gasiti o singura insulta la persoana, eu va rog sa cereti banarea mea imediata.
Hai bre Tedy, că "eretic" nu e o insultă, din păcate e doar un adevăr.

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Eu cred ca ce se intampla in ultimul timp are legatura si cu ce se intampla in SUA dar repet principala problema e in interiorul bisericii nu in afara ei.
Are legătură cu exteriorul bisericii pentru că interiorul e cum e.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În plan eclezial: ,,,
În plan moral:...
În plan doctrinal ...
În plan liturgic:...
Un fel de protestantism, normal, istoria se repetă, nu din BC s-a rupt erezia la erezie?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #255  
Vechi 30.05.2012, 07:29:03
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Un fel de protestantism, normal, istoria se repetă, nu din BC s-a rupt erezia la erezie?
Nu chiar. Logic vorbind, pentru a putea vorbi de erezie la erezie ar fi nevoie sa admitem erezia in cadrul Bisericii, ceea ce contrazica invataturile Mantuitorului.

Sigur, istoria se repeta, dar in sensul ca din Una, Sfanta, Catolica si Apostolica Biserica s-au rupt celelalte, prin schisma sau erezie.
  #256  
Vechi 30.05.2012, 08:58:51
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

...........................
  #257  
Vechi 30.05.2012, 09:00:34
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ba chiar așa, pentru că tot logic vorbind, ereziile numite "calvinism", "lutheranism" au apărut după 1054, rupându-se... taaa daaam... din BC, adică prima.
De fapt, aveți dreptate, chiar nu mai contează.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #258  
Vechi 30.05.2012, 09:13:10
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Un fel de protestantism, normal, istoria se repetă, nu din BC s-a rupt erezia la erezie?
Pare mai degraba o incercare de a-i ingloba pe protestanti in B.C, insa in loc ca acestia sa se apropie de Biserica, biserica se redefineste in functie de ei pentru a-i cuprinde. In atitudinea "modernistilor" intrevad acea disperarea iluzorie de a ajunge prin innot la revarsarea apelor chiar inaintea fluviului :)

Citat:
Sigur, istoria se repeta, dar in sensul ca din Una, Sfanta, Catolica si Apostolica Biserica s-au rupt celelalte, prin schisma sau erezie
Asa este, din Biserica Universala s-au rupt celelalte. Biserica Universala Romana este in schisma din 1054, iar ulterior din ea s-au desprins si atele ca odata intrat in schisma, e greu sa controlezi fenomenul.

Last edited by ioanna; 30.05.2012 at 09:23:49.
  #259  
Vechi 30.05.2012, 09:24:47
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Pare mai degraba o incercare de a-i ingloba pe protestanti in B.C, insa in loc ca acestia sa se apropie de Biserica, biserica se redefineste in functie de ei pentru a-i cuprinde. In atitudinea "modernistilor" intrevad acea disperarea iluzorie de a ajunge prin innot la revarsarea apelor chiar inaintea fluviului :)

ceva de genul s-a intamplat si cu filioque. Interesul politic a avut intaietate in fata celui religios
  #260  
Vechi 30.05.2012, 09:25:24
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

La inceput si episcopii erau casatoriti.Cred ca slujirea lui Hristos se poate face deplin si prinTaina Cununiei.Ca preot in lume ispitele trupesti sunt mai puternice decat la manastire.De aceea multi preoti cedeaza ispitei trupului.Sunt convins ca multi preoti catolici si-ar dori familie.Se poate,ca intr-un viitor nu prea indepartat sa se ia hotararea la nivel inalt,ca si preotii catolici sa se poata casatori.Doamne ajuta!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un virus ciudat bântuie Biserica Ortodoxă Română: Andreescu (noi dezvăluiri!) stoianov Despre Biserica Ortodoxa in general 40 06.09.2015 17:03:42
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Dialog BOR - Biserica Catolica Ducutu Biserica Romano-Catolica 70 08.05.2013 00:19:29