Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.11.2010, 22:35:41
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte Vezi mesajul
Andrei,iadul este pavat cu bune intentii.Si diavolul mai face cate o fapta buna,doar cu scopul de a atrage mai mult rau asupra omului.Dorinta masonilor este de a-l pune pe Lucifer in mintea si sufletele oamenilor,iar darurile lor sunt daruri otravite.
Adrian, este dificil sa discutam aici. Eu unul am avut de a face cu ei, am colaborat la niste proiecte filantropice si stringere de fonduri pentru fundatii caritabile si sa stii ca nu au amintit niciodata de nici un Lucifer:))).
Nu stiu de unde ati sarit cu totii ca il cinstesc pe diavol. Eu banuiesc ca este o sperietoare din cartile de tarot, de joc care se promoveaza cu verva vad in rindurile preotimii.

Nu va inteleg deloc de ce vorbiti fara sa cunoastei personal activitatea si personalitatea serioasa a acestora.
Este chiar penibil modul in copilaresc in care ginditi si fortati poporul credincios sa gindeasca numai in termeni de draci si dracovenii..hai sa fim seriosi!

Mai Adrian , astia sunt oameni bogati, cu bani, acorda ajutoare financiare, cu o atitudine serioasa fata de familie si viata, apreciaza arta, cultura, cred in Dumnezeu( ma rog, in felul lor)
Datorita popularitatii lor din diverse domenii sunt de regula oameni instariti, grei, care influienteaza multe decizii la nivel de municipalitate, guvern , decizii sociale si economice dar nu la modul conspirativ cum ne place noua sa credem :)))).

Last edited by andreicozia; 12.11.2010 at 22:37:53.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.11.2010, 00:46:58
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Chiar daca unul a fost ales, cred ca ar trebui sa le transmitem calde felicitari amindurora, pentru calitatea intelectuala deosebita care i-a adus in acest punct, si multe succese in continuare in munca lor de ajutor al bolnavilor a batrinilor si de stringere de fonduri pentru saraci.
Cu asemenea oameni muncitori si harnici nu putem decit sa ne mindrim!
Daca i-ar fi tratat pe gratis pe beblusii aceia as fi spus mai sa fie ce inima mare are si masoneria. Dar asa nu va faceti griji ca din fiecare spital, azil de batrani sau universitate pe care o inalta masoneria, prin fata isi fac o propaganda solida de "pura" generozitate dar prin spate adevarul este ca toate acestea sun mari aducatoare de venit. Totu-i numai de fatada, insa nimic nu-i pe degeaba, asa ca altruismul la ei nu-i decat o masca.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.11.2010, 01:45:33
Mihaela Cristina's Avatar
Mihaela Cristina Mihaela Cristina is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.11.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Exclamation Aparente...

pentru AndreiCozia = sper ca tu faci astfel de aprecieri ale masonilor doar in calitatea ta de "avocat al diavolului" pentru ca sa provoci o dezbatere aici pe forum si nu pentru ca tu intr-adevar te-ai lasat pacalit de "filantropia" lor ...? Este binecunoscut faptul ca masonii incearca si din pacate reusesc prin aceste aparente filantropice, umaniste si progresiste sa racoleze elitele intelectuale si sociale ale natiunilor pentru a le putea controla .... masonii submineaza imparatia spirituala a Domnului Iisus si prin aceasta nu sunt compatibili cu adevarata ortodoxie ...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.11.2010, 03:53:28
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihaela Cristina Vezi mesajul
pentru AndreiCozia = sper ca tu faci astfel de aprecieri ale masonilor doar in calitatea ta de "avocat al diavolului" pentru ca sa provoci o dezbatere aici pe forum si nu pentru ca tu intr-adevar te-ai lasat pacalit de "filantropia" lor ...? Este binecunoscut faptul ca masonii incearca si din pacate reusesc prin aceste aparente filantropice, umaniste si progresiste sa racoleze elitele intelectuale si sociale ale natiunilor pentru a le putea controla .... masonii submineaza imparatia spirituala a Domnului Iisus si prin aceasta nu sunt compatibili cu adevarata ortodoxie ...
Nu cred ca te-ai prezentat, cine esti? cu cine am onoarea?
Unde locuiesti, ce studii ai si ce profesie ai?
Detii puteri para-normale de "citire a oamenilor?

Din ce afirmi, pari a fi tinara(tinar) si naiva
Ce intelegi tu prin "te-ai lasat pacalit de "filantropia" lor"?
Oare stii tu ceva ce nu stiu eu?
Esti oare tu mai "profunda" si patrunzi intelesuri adinci ale actiunilor de caritate.
In caz ca esti documentata in acest sens, spune-ne si noua aici care este aspectul acesta diavolesc de care vorbesti.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.11.2010, 03:56:23
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Daca i-ar fi tratat pe gratis pe beblusii aceia as fi spus mai sa fie ce inima mare are si masoneria. Dar asa nu va faceti griji ca din fiecare spital, azil de batrani sau universitate pe care o inalta masoneria, prin fata isi fac o propaganda solida de "pura" generozitate dar prin spate adevarul este ca toate acestea sun mari aducatoare de venit. Totu-i numai de fatada, insa nimic nu-i pe degeaba, asa ca altruismul la ei nu-i decat o masca.
Asa, si daca ei sunt asa de interesati ce anume propui tu, sa nu mai construim spitale si sa ne intoarcem la bordee de balegar si sa ne tratam cu traista ciobanului?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.11.2010, 09:12:20
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Asa, si daca ei sunt asa de interesati ce anume propui tu, sa nu mai construim spitale si sa ne intoarcem la bordee de balegar si sa ne tratam cu traista ciobanului?
Nu, am spus sau am facut macar aluzie la asa ceva. Ideia era cu totul alta. Daca vrei sa constriesti un spital foarte bine, nu te opreste nimeni, este o afacere destul de profitabila, dar nu veni mai apoi si te bate cu pumnii in piept spunand uite cat de altruist sunt eu.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.11.2010, 12:29:39
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pentru AndreiCozia

Ti-am urmarit argumentarile in acest topic si mi-am dat seama ca esti un om bun, umanitar si apreciezi pe semenii tai care au si fapte bune nu doar vorbe.
Dar uita-te ce se poate intampla:
,,Cea dintai forma a mandriei consta in convingerea omului ca este superior fata de ceilalti oameni sau cel putin fata de unii dintre ei, dar si in incercarea de a dobandi aceasta superioritate, daca nu cumva crede ca deja o are. Oricum, mandria consta in a se inalta omul pe sine, fie fara nici un motiv anume, fie - cum se intampla cel mai adesea - din aceleasi pricini care-i pot sluji ca prilej pentru slava desarta [...]calitati fizice, intelectuale, spiritual, rang social, bogatie, etc. Aceasta inaltare il face pe om sa se pretuiasca , sa se admire si sa se laude in sinea sa[...].
Inaltandu-se pe sine implicit trufasul, il coboara pe aproapele sau, il priveste de sus, il dispretuieste, socotindu-l ca fiind nimic [...].
Mandria il impinge pe om sa se compare cu aproapele si sa-si afirme superioritatea, socotindu-se cu totul deosebit, fundamental diferit de acela[...].
Manat de mandrie, omul simte nevoia sa se masoare cu ceilalti, sa stabileasca ierarhii, tragand intodeauna concluzia ca este cu totul superior, in toate privintele, sau macar in parte, intr-un anumit domeniu.''
Iisus Hristos spune atunci cand faci un bine cuiva sa nu stie mana stanga ce face dreata ta! Si exemplele pot continua.
In concluzie, nu trebuie sa cunosti neaparat persoana ca sa-l dai ca si exemplu. Urmaresti faptele lui si duhovniceste sti unde se situeaza. Doar in Biserica lui Hristos poti savarsi fapte bune fara sa cazi prada mandriei si slavei desarte, pentru ca ea ne invata si cum - vezi citatul de mai sus.
Teama noasta, a ortodocsilor, este pentru sufletul acestor oameni. Ca si persoane, ei sunt fratii nostri intru Hristos dar ca si organizatie unde se stabilesc ierarhii si exista simboluri total diferite fata de biserica apostolica ma tem ca este o mare ratacire.
Nu te poti inchina la doi stapani pentru ca sigur il vei iubi pe unul dintre ei mai mult decat celalalt si asta tot Hristos Dumnezeul nostru ne invata.
Nu o spunem cu rautate ci cu tristete.
Mai bine ar fi pentru ei sa se intoarca acasa!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.11.2010, 15:54:49
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Andrei,eu te respect ceea ce-ti cer si tie.Nu-ti cer sa-mi spui"parinte Adrian" daca nu simti,dar nici "mai Adrian" parca nu se cuvine mai ales ca eu nu-ti spun "mai Andrei".Nu stiu de unde scoti aceasta aberatie,ca noi preotii sintem atat de "intunecati la minte" cu privire la masoni.Raman la parerea,ca ori ai stat cu ei la masa ori esti naiv sau ignorant.Sa ai o zi buna frate!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.11.2010, 19:17:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte Vezi mesajul
naiv sau ignorant.!
Si , si - cu siguranta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.11.2010, 23:05:13
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Nu o spunem cu rautate ci cu tristete.
Mai bine ar fi pentru ei sa se intoarca acasa!
Da, Simona, stiu ca nu o spui cu rautate insa nu o spui nici cu tristete SINCERA. Acel sentiment de parere de rau vine tot din mindria pe care o prezinti in trei paragrafe, ca ai fi tu detinatoarea adevarului si restul lumii, adica miliarde de oameni sunt prosti, naivi si ignoranti. Mai sa fie!

Bun, sa zicem ca este asa. Unde-s roadele si faptele in Romania? ca sa sustii asa ceva, altfel este o enormitate, un delir verbal, un tic capatat din generatie in generatie, fara substanta.
Cumva vezi tu cu raze gama ca ortodocsii romani mor altfel decit japonezii, ai vre-o confirmare ca masonii se duc in iad pentru ca "nu s-au intors acasa"?

Simbolistica diferita? dar cine suntem noi sa judecam simbolistica altora.
Cumva ai tu o simbolistica lasata DIRECT DE HRISTOS sau este imaginata si inchipuita dupa moartea sa la vre-o~ 400 de ani. Are cumva vre-o aura speciala, face minuni mai multe decit fac simbolurile lor, avem noi vre-o mina care ne este intinsa din cer si ne apara de incendii, moarte, inundatii, boli, si ne ajuta sa mergem pe apa sau sa construim ceva batind din palme? :))) este penibil!

Ca urmare Simona SINGURUL FEL in care poti "sa o spui" este cu RESPECT fata de celelalte religii care sunt mai mult sau mai putin la fel CONCEPUTE ca si a noastra ortodoxa, iar simbolurile la fel de imaginate, create, inchipuite, fiecare in felul sau si corespunzator inclinatiilor, A PREDILECTIILOR, a talentelor, expunerii la diverse culturi si idei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Masoneria in BOR? Rotary Club alta fata a masoneriei-repostat antiecumenism Generalitati 249 29.11.2013 21:36:34
Noul site al parohiei ortodoxe românești din Albacete cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 28.11.2012 19:45:21
Vreascurile limbii romane Florin-Ionut Postul 38 01.04.2011 22:37:45
21 de ani de la inceputul Revolutiei Romane la Timisoara cristiboss56 Generalitati 21 23.12.2010 16:58:20
Reformarea Bisericii Ortodoxe Romane Atena Biserica Ortodoxa Romana 10 22.11.2008 19:14:48