Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 30.05.2012, 00:16:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
principala problema e in interiorul bisericii nu in afara ei.
Principala problemă din interiorul Bisericii este clivajul dintre tradiționaliști și moderniști. Sub actualul pontificat, lucrurile au virat considerabil în direcția tradiționalismului, în comparație cu pontificatul Fer Ioan Paul al II-lea și, mai ales, cu al lui Paul al VI-lea. Mai mult, Papa a numit noi cardinali în Sfântul Colegiu, majoritatea de orientare tradiționalistă, astfel încât este de presupus că, la viitorul Conclav, moderniștii își vor juca ultima carte pe mult timp de aici înainte. Nu este exclus să asistăm, din nou, la o schismă, al cărei focar va fi, probabil, în spațiul germanofon, dar ar putea repede deveni paneclezială. Părerea mea este că moderniștii stau în bloc-starturi: vor câștiga sau, dacă vor pierde, vor declara schismă formală.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 30.05.2012 at 00:19:12.
  #242  
Vechi 30.05.2012, 00:19:51
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Părerea mea este că moderniștii stau în bloc-starturi: vor câștiga sau, dacă vor pierde, vor declara schismă formală.
Au fost perioade de schisma in cadrul B.C, cand au existat doi Papi si ulterior s-a revenit ?

Am gasit :) http://www.evz.ro/detalii/stiri/scan...rger-9837.html
Can-Can italian: Cotidianul „La Repubblica” acreditează ideea că Paolo Gabriele ar fi unul dintre instrumentele unui grup neidentificat de ”cardinali, arhiepiscopi și monseniori„ care ar fi pregătit ”o adevărată lovitură de stat” la Vatican. Obiectivul acestui grup ar fi să ”preia controlul asupra secretariatului de Stat”, adică guvernul Vaticanului, condus la ora actuală de cardinalul italian Tarcisio Bertone, considerat o persoană devotată lui Benedict al XVI-lea, ”iar ulterior să cucerească Conclavul cu un Papă ales dintre membrii acestui grup”.

Last edited by ioanna; 30.05.2012 at 00:23:50.
  #243  
Vechi 30.05.2012, 00:22:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
De cand sunt pe acest Forum , s-au scris despre preotii si biserica noastra multe fapte regretabile , dar nicicand nu am auzit de mii de copiii abuzati sexual , caci daca se ajungea aici , cred ca cu greu mai puteam intra intr o biserica ortodoxa , si aproape imposibil daca mai puteam sa ma spovedesc cuiva , si despre asta am scris pe acest thread , dar nu aiti fost atent ! Crestineste este a nu ascunde adevarul , chiar daca el doare , si nu convine cuiva anume ! Poti gasi la adresa bisericii ortodoxe , cazuri rare de relatii de tip homosexual , de preoti spagari , afemeiati , tutungii , petrecareti , de maicute cazute in pacat , dar n-ai sa gaseti grozaviile petrecute in biserica catolica , grozavii ce pot influenta negativ , prin "import" , biserica noastra , caci iata ca dupa anii 90 , am importat mai mult rau decat lucruri bune ! Asta-i marele pericol domnule avocat , iar rusinea voastra este si rusinea noastra , caci omul de rand , ateii si alti "religiosi " , ne pun la gramada si spun : " Ce fac popii ? Fura , desfraneaza ( ca sa nu spun cuvantul care circula in mase ) , se culca cu copiii ( ca sa nu pronunt cuvantu real folosit in popor ) , . . . Ce tot imi vorbiti de biserica si de popii vostrii ? Da , domnule , ne pun la gramada pe toti cei ce ne inchinam lui Hristos !
Intelegeti odata ! ! !
Răspunsul l-am dat odată , și sper să-l înțelegeți pe deplin. Nu dumneavoastră sunteți problema , și nici domnul Mihnea , și nici un coleg catolic de pe acest forum Ortodox , ci problema e expusă în titlul threadului. Cu toată prietenia '
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #244  
Vechi 30.05.2012, 00:23:00
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Au fost perioade de schisma in cadrul B.C, cand au existat doi Papi si ulterior s-a revenit ?
Erau Papa si "antipapa". Adica o moneda adevrata si una calpa. Si da, Biserica Si-a revenit de fiecare data: "Unum de Sancta Trinitate" a promis asta, si El intotdeauna Si-a tinut promisiunile.
  #245  
Vechi 30.05.2012, 00:26:35
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Erau Papa si "antipapa". Adica o moneda adevrata si una calpa. Si da, Biserica Si-a revenit de fiecare data: "Unum de Sancta Trinitate" a promis asta, si El intotdeauna Si-a tinut promisiunile.
Am intrebat la modul serios, nu era nevoie de sarcasm.
  #246  
Vechi 30.05.2012, 00:26:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Erau Papa si "antipapa". Adica o moneda adevrata si una calpa. Si da, Biserica Si-a revenit de fiecare data: "Unum de Sancta Trinitate" a promis asta, si El intotdeauna Si-a tinut promisiunile.
Este interesant că Unum de Sancta Trinitate, cu acel prilej, a lucrat printr-o femeie, care a avut rolul cel mai important în lichidarea schismei: Sf Ecaterina din Sienna.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #247  
Vechi 30.05.2012, 00:32:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul

Am gasit :) http://www.evz.ro/detalii/stiri/scan...rger-9837.html
Can-Can italian: Cotidianul „La Repubblica” acreditează ideea că Paolo Gabriele ar fi unul dintre instrumentele unui grup neidentificat de ”cardinali, arhiepiscopi și monseniori„ care ar fi pregătit ”o adevărată lovitură de stat” la Vatican. Obiectivul acestui grup ar fi să ”preia controlul asupra secretariatului de Stat”, adică guvernul Vaticanului, condus la ora actuală de cardinalul italian Tarcisio Bertone, considerat o persoană devotată lui Benedict al XVI-lea, ”iar ulterior să cucerească Conclavul cu un Papă ales dintre membrii acestui grup”.
Dacă este așa (trebuie să luăm mereu sub titlu de inventar, până la un comunicat oficial), este exact ceea ce bănuiam. Deși, prin tradiție, secretarul de stat nu poate fi numit Papă, totuși el este persoană cheie. Secretarul de Stat este placa turnantă între Papa și restul lumii, având capabilitatea de a-l preface pe Papa într-un prizonier al unei închisori aurite. Ne amintim că Dumnezeu știe cu mult meșteșug să obțină dintr-un rău, un bine: din această afacere de spionaj, spionii sunt cei care ar putea ieși divulgați, iar acțiunile lor anihilate, spre întărirea Bisericii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #248  
Vechi 30.05.2012, 00:32:45
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mai mult, Papa a numit noi cardinali în Sfântul Colegiu, majoritatea de orientare tradiționalistă, astfel încât este de presupus că, la viitorul Conclav, moderniștii își vor juca ultima carte pe mult timp de aici înainte. Nu.
N-au ce sa faca modernistii daca Papa se alege dintre cardinali de factura traditionalista :) Miscare inteligenta a Papei Benedict.
Citat:
Dacă este așa (trebuie să luăm mereu sub titlu de inventar, până la un comunicat oficial)
Sunt speculatiile presei italiene, Vaticanul a negat azi. (tot intr-un ziar a scris) Acuma si de ar fi adevarat, cred ca problema ar trebui solutionata intern, nu public.
”Dezmint categoric acest lucru. Niciun cardinal nu este suspect, nici italian nici străin”, a spus părintele Federico Lombardi într-o declarație de presă. Acesta a precizat că Papa Benedict al XVI-lea este ”bine informat” în legătură cu ultimele evenimente care au legătură cu acest scandal care a dus la arestarea majordomuului Suveranului Pontif, Paolo Gabriele

Wikileaks 2

Last edited by ioanna; 30.05.2012 at 00:48:20.
  #249  
Vechi 30.05.2012, 00:47:31
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Principala problemă din interiorul Bisericii este clivajul dintre tradiționaliști și moderniști. Sub actualul pontificat, lucrurile au virat considerabil în direcția tradiționalismului, în comparație cu pontificatul Fer Ioan Paul al II-lea și, mai ales, cu al lui Paul al VI-lea. Mai mult, Papa a numit noi cardinali în Sfântul Colegiu, majoritatea de orientare tradiționalistă, astfel încât este de presupus că, la viitorul Conclav, moderniștii își vor juca ultima carte pe mult timp de aici înainte. Nu este exclus să asistăm, din nou, la o schismă, al cărei focar va fi, probabil, în spațiul germanofon, dar ar putea repede deveni paneclezială. Părerea mea este că moderniștii stau în bloc-starturi: vor câștiga sau, dacă vor pierde, vor declara schismă formală.
Poate aveti dreptate, in fond "Scopul scuza mijloacele " vine din zona aceea.Dar mie mi se pare ca e mai degraba un atac destinat sa indeparteze oamenii de biserica.Modernistii mai degraba ar sapa la radacina traditiei ca sa devina ei autoritati asa cum incearca cu oarecare succes si in Rasarit.
  #250  
Vechi 30.05.2012, 00:47:52
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Am intrebat la modul serios, nu era nevoie de sarcasm.
Ma iertati, nu vad unde ar fi sarcasmul. Da, intotdeauna Ala de Jos a fabricat imitatiuni ale tot ce este (in) Biserica lui Cristos: la noi antipapi, sedevacantisti, lefebristi, reformati, etc. Si, cum a scris fratele Mihnea, printr-o femeie s-a nimicit schisma, tot asa cum printr-O Fecioara s-a zdrobit capul Sarpelui.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un virus ciudat bântuie Biserica Ortodoxă Română: Andreescu (noi dezvăluiri!) stoianov Despre Biserica Ortodoxa in general 40 06.09.2015 17:03:42
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Dialog BOR - Biserica Catolica Ducutu Biserica Romano-Catolica 70 08.05.2013 00:19:29