Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.07.2009, 08:36:55
stoianov stoianov is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Mesaje: 5
Unhappy Un virus ciudat bântuie Biserica Ortodoxă Română: Andreescu (noi dezvăluiri!)

Un virus ciudat bântuie Biserica Ortodoxă Română: Sodomia.

Din câte vedem în ziare, reviste și-n televiziune, după ce Dumnezeu a distrus cu foc cetățile Sodoma și Gomora, traiectoria homosexualității și lesbianismului au avut ca scop propășirea practicilor, chiar dacă atitudinea Lui Dumnezeu față de aceste păcate era foarte dură, pedepsindu-i cu moarte îngrozitoare pe defăimătorii firii omenești. Din nefericire, una din traiectoria unei ramuri a sodomiei a ajuns, în secolul XXI, să fie cam des întâlnită în pargurile Mănstirilor. În mai multe cazuri Mass-Media a dezvăluit aceste păcate care se săvârșesc de către mulți clerici cu un caracter cam bolând (bolnăvicios) și cu o gândire depărtată de realitatea firii omenești. În acest context, aș dori să precizez câteva aspecte din viața monahală de dincolo de monahismul ortodox; dar nu înainte de a începe cu povestea principală, scrisă în fapte reale la una dintre cele mai vestite mănăstiri ortodoxe din România – Mănăstirea Căldărușani, unde a fost redeschisă Sodoma.

O oază a golănimii clericale: Mănăstirea Căldărușani

Nu de mult, mănăstirea Căldărușani găzduia un întreg ansamblu al armoniei, căldurii duhovnicești și învățăturii Ortodoxiei. În splendoarea ei, mănăstirea Căldărușani a atras o mulțime de credincioși la slujbele oficiate aici, de către preoții mănăstirii, mare parte din vizitatori devenind chiar monahi de cinste ai Ortodoxiei românești. Acum, mănăstirea Căldărușani, ca și altele, nu mai asistă la trăirea monahală de altă dată, ci la peisaje prăpăstioase care renasc fosta Sodomă chiar prin mădularele bolnave ale Bisericii.

Săptămâna aceasta, ieromonahul Laurențiu Andreescu, un duhovnic cu renume și un doctorant pe cinste, a șocat întreaga Ortodoxie românească, poate chiar și pe plan internațional, devreme ce s-a ajuns vestea la urechile noastre, fiind foarte departe de hotarele patriei străbune. Laurențiu Anreescu a fost filmat în timp ce întreținea raporturi sexuale cu un tânăr dintre credincioșii Mănăstirii Căldărușani. După ce televiziunea a difuzat scenele jenante dintre „preotu și ucenic”, Patriarhul Daniel, întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Române a demis din funcție pe preotul sodomitean și a demarat o amplă anchetă pentru elucidarea cazului cutremurător care a șocat întreaga Biserică.

Este cert, preotul Andreescu nu va mai sluji niciodată la Sfântul Altar, fapt ce ar fi trebuit mai de mult aplicat inculpatului. Mai grav este faptul că victimele acestui preot ar fi într-un număr mult mai mare, întrucât acesta a activat ca preot timp de peste două decenii, iar lumea s-a obișnuit cu dânsul, mulți fiind șocață de imoralitatea acestuia.

Laurențiu Andreescu este cadru didactic, fiind și doctorant, expert în Limba Franceză, iar postul pe care-l ocupă acesta, la liceul „Mihail Cogălniceanu” din Snagov, se pare a fi susținut foarte puternic de inspectorul general Grigore Vasile. Părintele unui elev al liceului, în același timp și al lui Laurențiu Andreescu, spunea că acesta avea un comportament foarte imoral față de elevi, pe unii dintre băieți pipăindu-i în zonele intime luându-o ca pe o glumă oarecare. Acest aspect denotă că cei ce l-au instalat ca preot la Moara Vlasiei, nu și-au îndeplinit întru toate datoria de organizatori ai clerului bisericesc. Părinții elevilor s-au plând directorului Grigore V, dar acesta a refuzat de fiecare dată să-l schimbe din funcție pe profesorul homosexual, în același timp și ieromonah la Căldărușani, după cum spunea doamna Ioana, un părinte șoct al unuia dintre elevii liceului.

Problemele sunt mult mai înrădăcinate. Dialog cu fratele Teodor, fost ucenic al Căldărușanilor

La aflarea acestei vești cutremurătoare, ne-am șocat foarte mult, cu toate că de ceva timp ne-am aclimatizat în atmosfera aceasta, întrucât nu este primul caz de acest gen, dar nici ultimul, cu siguranță. De aceea, ne-am concentrat asupra Mănăstirii Căldărușani, și mai ales pe trecutului acestui preot sodomitean. Astfel, am purtat o discuție cu un fost ucenic al Căldărușanilor, adică fratele Teodor.

Teodor este un tânăr în vârstă de 30 de ani, care a crescut într-un orfelinat, iar după ce a ajuns la vârsta majoratului, a trebuit să-și ia inima în dinți și să-și caute și el un adăpost, pentru a supraviețui condițiilor foarte nedrepte, impuse de sistemul conducerii. Și cum alt loc mai călduros și mai plăcut decât Biserica nu există, Teodor a ales să ia calea monahismului, gândindu-se la viața sa de după ieșirea pe porțile orfelinatului. Astfel, Teodor a ajuns la Mănăstirea Căldărușani. Aici, ca și în cazul lui Bogdan, tânărul cu care Andreescu a săvârșit păcatul sodomiei, a fost primit cu brațeledeschise. Văzându-se înconjurat de dragostea părinților mănăstirii, Teodor a început să culeagă din mărgăritarele Ortodoxiei, ajungând să-l cunoască mai bine pe Dumnezeu și să-și descopere originile sale creștine. Acest fapt l-a marcat pe preotul sodomitean, fapt pentru care s-a gândit că ar fi „bine” să-i dea și el câteva învățături. După o apropiere sistematică de tânărul Teodor, preotul a început lecția de sodomism, astlfe: „…Sentimentele sunt de la Dumnezeu. Și acest sentiment al meu vine tot de la Dumnezeu, pentru că este plăcut”. Preotul l-a invitat apoi pe fratele Teodor la chilia sa. Tânărul a rămas șocat de gestul călugărului, fapt pentru care a decis să-și continuie căutările în speranța aflării unui adăpost. Acum, Teodor este frate într-o altă mănăstire, departe de juristdicția B.O.R. unde spune: „Aici am găsit casa pe care nu am avut-o niciodată”. Între timp, până să-și găsească acest adăpost, Teodor (numele de botez), a lucrat ca agent de pază la o instituție (din acest amănunt ar trebui să vi-l amintiți pe Teodor, care sunteți mai de multă vreme prin mănăstirea Căldărușani). În urma discuției cu tânărul Teodor am concluzionat faptul că preotul Andreescu nu săvârșește aceste păcate de curând, ci a căpătat performanță în ani de zile la rând. În aceeași discuție, l-am întrebat pe Teodor dacă a fost abuzat de către acest preot, la care Teodor a dat de înțeles că nu vrea să mai atârne o piatră de moară în spatele Ortodoxiei, cu toate că fapta nu este a Bisericii, ci a unui om fără prea multă minte și fără nicio vocație monahală.

SODOMIA SE SIMTE CA LA EA ACASĂ?

Cu mult timp în urmă, un slujitor de la Cernica a fost filmat în timp ce supunea la perversiuni doi seminariști. Acest caz a șocat Ortodoxia, chiar dacă NU și pe ierarhii care sunt datori să așeze în cler doar pe cei de la care poporul are ce învăța. Acum, se pare că a fost uitat cazul, cum probabil se va întâmpla și cu cazul de zilele trecute. Acum, pedofilul de la Cernica este arhimandrit sub oblăduirea Episcopului Galaction al Alexandriei.

Chiar și Arhiepiscopul Tomisului, Teodosie Snagoveanul a fost implicat întrun asemănător scandal; dar… s-a trecut cam repede peste acesta… Din ce motive? Nu se știe cu precizie. Probabil, din aceleași motive nu prea își dă interesul Patriarhia Română să decidă asupra infracțiunii săvârșite de Arhiepiscopul Teodosie în cazul luării de mită. Aici ar trebui să ne aducem aminte că nu mult după anul 2001, un tânăr stareț de la Mănăstirea „Poiana Mărului” ieșea public și afirma că este homosexual, devenind primul din întreaga lume care făcea această afirmație, fiind cleric, în același timp preciza că știe foarte multe cazuri de acest gen, în Biserica Ortodoxă, dar nu voia să păteze imaginea Bisericii. Ieromonahul Dimitrie a fost chemat să se călugărească, după ce i-a spus starețului mănăstirii, Olivian, că tânărul are atracții homosexuale. Acest tânăr a fost unul dintre fidelii ucenici ai Mitropolitului Laurențiu Streza…! Acum, după amar de vreme, se repetă scena „dosarelor arse” încât s-a uitat de cazul starețului homosexual de la Poiana Mărului. Acum este episcop prin Italia, de un an de zile.

Un fost absolvent al facultății de Teologie Ortodoxă din București (după 1990’), acum ieromonah, fiind întrebat de unul dintre membrii echipei noastre, susținea că păcatul acesta este o necesitate în vreme de lipsuri… Părintele acesta ne povestea o întâmplare din vremea când era la facultate: „Era acolo un elev, care se credea mai puternic decât toți. El mereu avea un comportament dur cu cei din jur; de aceea, câțiva colegi de-ai mei (nu spunea că și el a fost printre ei…) l-au îmbătat pe colegul răutăcios și i-au aplicat o corecție la spate. A doua zi când și-a dat seama că a fost „vaccinat” elevul problemă a preferat să abandoneze studiile teologice”. Pentru mulți dintre oamenii în care credincioșii ar trebui să aibă încredere spirituală, păcatul sodomiei, malahiei sau gomoriei au devenit necesități în vreme de „secetă”.

Concluzie

Dând un ocol întregii Biserici Ortodoxe și cerând sfat unui duhovnic, vom primi răspunsul: „fiecare pădure are uscături”. Bine, dar, în această situație pădurea nu prea se mai zărește de atâta uscăciune. Trebuie să conștientizăm că mult timp nu mai este până vine sfârșitul, întrucât fărădelegile au devenit drepturi apărate de anumite state și legi, cum ar fi orientarea sexuală. Ei bine, statul acordă drepturi homosexualității, fără să se gândească la trecutul cetăților Sodoma și Gomora, riscând omenirii un potop de foc și pucioasă cum a fost dat de Dumnezeu peste cetățile unde se săvârșeau aceste păcate.

Semnat de:

Sursa:
VOCEA ORTODOXIEI: http://voceaortodoxiei.wordpress.com...omana-sodomia/
DEZVĂLUIRI.Ro: http://www.dezvaluiri.ro/exclusiv/63...-cldruani.html

Last edited by stoianov; 15.07.2009 at 08:48:26.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.07.2009, 10:54:36
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Cah! Urat e pacatul sodomiei, insa mai grava e sminteala produsa. Dar sa nu uitam ca Dumnezeu poate sa-i intoarca pe cei cazuti in mocirla si sa-i faca sfinti, asta daca ne vom ruga impreuna pentru sufletul celui ratacit:

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, pentru rugaciunile Nascatoarei de Dumnezeu si ale tuturor Sfintilor, miluieste-ne si ne mantuieste pe noi, amin.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.07.2009, 13:09:55
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Staretul acela a fost destituit.
Pentru ce se mai aduce in discutie asta aci?
Cred ca este de folos ca topicul sa fie sters si autorul lui sa fie banat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.07.2009, 13:18:49
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Deci studentii la teologie violeaza un coleg ca sa il invete "respectul"?
Misto.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.07.2009, 21:07:53
stoianov stoianov is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Mesaje: 5
Implicit

Salut.
Văd că ați postat și pro și contra; contra fiind la adresa autorului, nu a făptașului. Ei bine, faptele acestea nu trebuie ținute sub tăcere, după cum zicea starețul meu, întrucât se dă apă la moară înfloririi păcatului. Eu sunt unul dintre persoanele foarte mult implicate în contrarierea acestor fapte, încă de la începutul verii trecute, și am călătorit prin foarte multe locuri pentru a aobține adevărul adevărarat. Deci, nu văd de ce aș fi eu vinovat pentru acest Păcat! La urma urmei, dacă stăm bine să ne gândim, am specificat destul de clar în postarea mea, bineînțeles fiind articolul unei echipe din care fac și eu parte și publicat pe internet, cu anumiți afluienți în presă.
Trebuie să conștientizăm faptul că nu numai Andreescu săvârșește acest păcat, ci ni s-a confirmat că mai sunt alți 3 de la Căldărușani care s-ar putea dezvălui public despre ei. Nu văd de ce nu se face acest lucru acum, întrucât aceștia ar putea să-și mărească discreția, știind că sunt pe lista neagră.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.07.2009, 21:30:24
stoianov stoianov is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Mesaje: 5
Implicit Oare, Andreescu să fi știut încă de la început că este filmat?

Descreirea filmării ar face puțină lumină în acest caz. Noi ne-am axat foarte mult pe dedesupturile filmării, și am ajuns la următoarea întrebare:
Oare, Andreescu să fi știut încă de la început că este filmat? Dacă vedem filmul acela șocant, ne dăm foarte ușor seama de niște greșeli pe care le-a omis acesta.
Bogdan, dacă nu am fi știut că el a făcut intenționat filmarea, din privirile pe care le avea (foarte insistente) spre camera video, ne-am fi dat prea ușor seama că ceva este putred în afirmația cum că nu ar fi știut; dar, el a afirmat, de la început a știut și chiar el a inițiat toate procedurile flagrantului cutremurător.
să vedem ce reiese din perspectiva "Andreescu". Același lucru îl întâlnim: Preotul Andreescu Laurențiu se uita prea insitent spre camera video, chiar și în momentul începerii scenei principale. Același lucru se petrece și în momentul în care răspunde la telefon. Din instinct, luându-o din punct de vedere psihologic, Andreescu nu găsește alt loc unde să se îndrepte, decât înspre camera de luat vederi!!! Dacă stăm atenți, vedem că se apropie de cameră, la un momentdat ajungând cu jumătate de corp în spatele locului unde era așezată camera, ceea ce dă de gândit că aceasta era așezată la loc foarte vizibil, pe o masă, întrucât a avut spațiul de a se ascunde puțin în spatele acesteia. dar, să presupunem că acea cameră de filmat era bine'protejată încât să nu se observe. Cu toate acestea, dubiile în privința privirilor prea insistente asupra dispozitivului, nu încetează, întrucât în repetate rânduri Andreescu privea spre cameră! De câteva ori a avut prilejul de a privi în altă parte a camerei, însă, el numai în acea direcâie își îndrepta privirile. Am putea asocia foarte ușor cazul cu momentul în care cineva se lasă filmat, sau are camera pe automat și o urmărește din când în când să vadă dacă mai este deschisă... despre acestea, așteptăm să se aducă noi dezvăluiri, pentru a defini cu adevărat cazul.
Am spus aceste observații întrucât și alte persoane, dacă ne amintim, au apărut public, de bunăvoie să afirme și să vorbească pro-homosexualitate. Ei bine, nu am putea spune că acestea s-au întâmplat gratuit, ci... contra cost. Nu ar fi exclusă ipoteză, întrucât filmul are mult cântec dedesupt.... după cum zice vorba: "ochiul te trădează", întrucât privirile sunt insistente...

Doamne ajută!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.07.2009, 21:44:46
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Faptele acestea TREBUIE tinute sub tacere!
Din nefericire apartenenta la UE vine si cu libertatea de a denigra in toate directiile pe oricine si orice lucru foarte daunator comunitatii fragile care a mai ramas sau pentru cele noi care se infiripa. Astfel increderea intre oameni in general devine si mai precara.

Aceste lucruri trebuiesc rezolvate cu rapiditate, tarie si fermitate de catre clerul superior al BOR-ului asa cum au facut-o dintotdeauna fara sa se stie si sa se trimbiteze sub forma de diversiuni tendentioase pe toate canalele.

Este foarte trist ca Patriarhul Romaniei nu iese in pietele publice pentru a se adresa direct poporului pentru a denunta ceea ce se intimpla cu adevarat in tara! este foarte trist...asta apropo de tristetea ingerilor pazitori din frumoasa poezie a Dorinei.

La fel ca si Teoctist, cind a fost de acord cu darimarea Bisericii Sf. Vineri, Daniel RATEAZA sansa de a deveni MARTIR MARTURISITOR AL LUI HRISTOS!

Atunci se darima o biserica , acum prin gunoaiele pedalate via UE se darima intreg neam romanesc ortodox

Vai de capul nostru!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.07.2009, 22:00:58
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

De ce trebuiesc tinute sub tacere?

Deoarece ele apartin unei MINORITATI, si nu oricarei minoritati ci a uneia serios bolnave sufleteste. Majoritatea nu are nevoie sa fie tulburata de mizeriile unor degenerati de care are grija Dumnezeu.

Noi ca oameni in comunitati sanatoase crestem prin stiri ziditoare de bine care sunt in mod sistematic evitate cu orice pret de catre oranjii si alti "binevoitori" de pe la statiile gen Protv

Noi ca oameni cu dorinta de pace si bunavoire, efectiv, nu avem puterea sa evitam acest atac mediatic nemilos fara ajutorul celor de sus, si nu vorbesc despre ostirile cerului ci de cei din conducere.

Este foarte trist ca nu cerem cu vehementa stradala asa ceva, o atitudine de corectitudine sociala, ziditoare de comunitati normale cladite in jurul familiei si a copiilor nostrii, nu stresate de stiri apocaliptice ale unor devianti.

Vrem sa vedem in stiri ce masuri pozitive s-au mai luat, ce initiative s-au mai cladit in jurul educatiei normale a tineretului, vrem sa vedem atitudinea si PREZENTA calugarilor si a preotilor la aceste evenimente si initiative. Cum oare considera ca vor avea priza la tineret daca nu prin prezenta si fapte pozitive in mijlocul poporului?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.07.2009, 22:09:22
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Organizarea acestor flagrante si publicarea de astfel de reportaje nu au folos duhovnicesc. Cei care le fac m-as mira sa fie oameni ducând o viata îmbunatatita. E vorba doar de dorinta de scandal a unor oameni robiti de patimi.

Televiziunea nu are nimic împotriva marsulului homosexualilor de gayfest dar când cade si un calugar în pacat se arata foarte indignata.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.07.2009, 22:12:04
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Inca ceva

Este necesara FOARTE MULTA expunere mediatica prin fapte bune care sa contracareze pe cele izolate si uricioase.

Suntem in stare de asediu si modestia si faptele bune tinute ascunse nu-si mai au rostul deoarece altfel pierdem lupta!

Cit mai multa expunere, vizibilitate si transparenta!!!!

Cu asta se cistiga astfel de razboiaie

Astfel, si cei care fac asemenea fapte condamnabile vor avea mai multe sanse de vindecare cind vor fi luati de vijelia BINEFACERILOR celor drepti

NU este de ajuns sa punctezi faptele rele ale celor care gresesc . Principiul fundamental al educatiei omului ne spune ca pentru al SCHIMBA nu este de ajuns sa-i spunem ca a gresit ci sa-l si corectam sa trebuie sa-i si aratam si cum sa NU MAI lucreze raul , sa cautam numeroase ocazii de expunere la bine si sa-i acordam numeroase sanse sa EXPERIMENTEZE SUCCESUL! sa-l simta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Ortodoxa Romana este ... savudanmihai Biserica Ortodoxa Romana 9 14.08.2013 14:19:52
Biserica ortodoxa romana din Copenhaga truthtostone Generalitati 0 21.08.2012 02:52:12
Biserica Ortodoxa Romana o mare greseala ? IaniCt Generalitati 6 27.10.2009 03:42:24