Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.02.2010, 22:51:02
Irina-Magdalena's Avatar
Irina-Magdalena Irina-Magdalena is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Cand iti lipseste prezenta cuiva f. tare e vorba de egoism?
Si atunci dragostea cand e? Cand nu-ti lipseste? Sau cand iti lipseste dar te faci ca nu. Cand iti stergi lacrimile sa nu te vada celalalt.

Am avut niste unchi mai indepartati, si nu e poveste.
Au avut 11 copii + altii nepoti pe care i-au tinut la scoala, ca ei erau instariti, de la oras. Imi placea de ei pt ca desi eu ii cunosc de batrani, erau tot timpul veseli. Era o veselie continua la ei.

Tanti a murit la 80 si ceva de ani. El cred ca avea si mai multi ani. S-au iubit atat de mult incat dupa moartea ei a inebunit de durere. Ajunsese de nu-si mai cunostea nici proprii copii. La mai putin de o luna s-a dus si el dupa ea. Asta e egoism ?
Dragostea ... un subiect tare complex. Mai bine am iubi mai mult si am vorbi mai putin .. despre dragoste. Dar nu e o aluzie la ce ai povestit tu bmadalin. Nici vorba.
E foarte frumoasa povestea celor doi batranei.
Si cred in adevarul ei.

Ca sa raspund scurt la intrebarile tale: dragoste e si cand iti lipseste persoana disparuta si cand iti stergi lacrimile sa nu te vada celalalt. Dragostea e opusul egoismului, al iubirii sinelui care e o falsa iubire. E normal ca o legatura sufleteasca atat de veche (atatia ani impreuna!) si probabil foarte profunda, sa-l fi lasat pe acel unchi al tau intr-un ocean de suferinta, si nu pentru ca ii "facea bine" compania sotiei lui si acum era privat de acel "bine" derivat .. ci pur si simplu pentru ca oamenii care se iubesc mult devin una. Trup si suflet.. Cand unul pleaca celalalt moare si el cumva, si fizic dar mai ales sufleteste. Nu-si mai gaseste rostul. Desi Dumnezeu ne cere sa-l iubim pe El mai presus de orice altceva .. eu cred i-au fost placuti acesti oameni de i-a chemat la Sine impreuna. E vorba despre tipul acela de iubire absoluta pe care l-au trait Romeo si Julieta lui. Numai sufletele pure, curate sau curatite se inalta asa..

E doar o parere.
Reply With Quote
 

Tags
emigrare



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 20:01:52
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01