Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 04.02.2010, 22:51:02
Irina-Magdalena's Avatar
Irina-Magdalena Irina-Magdalena is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Cand iti lipseste prezenta cuiva f. tare e vorba de egoism?
Si atunci dragostea cand e? Cand nu-ti lipseste? Sau cand iti lipseste dar te faci ca nu. Cand iti stergi lacrimile sa nu te vada celalalt.

Am avut niste unchi mai indepartati, si nu e poveste.
Au avut 11 copii + altii nepoti pe care i-au tinut la scoala, ca ei erau instariti, de la oras. Imi placea de ei pt ca desi eu ii cunosc de batrani, erau tot timpul veseli. Era o veselie continua la ei.

Tanti a murit la 80 si ceva de ani. El cred ca avea si mai multi ani. S-au iubit atat de mult incat dupa moartea ei a inebunit de durere. Ajunsese de nu-si mai cunostea nici proprii copii. La mai putin de o luna s-a dus si el dupa ea. Asta e egoism ?
Dragostea ... un subiect tare complex. Mai bine am iubi mai mult si am vorbi mai putin .. despre dragoste. Dar nu e o aluzie la ce ai povestit tu bmadalin. Nici vorba.
E foarte frumoasa povestea celor doi batranei.
Si cred in adevarul ei.

Ca sa raspund scurt la intrebarile tale: dragoste e si cand iti lipseste persoana disparuta si cand iti stergi lacrimile sa nu te vada celalalt. Dragostea e opusul egoismului, al iubirii sinelui care e o falsa iubire. E normal ca o legatura sufleteasca atat de veche (atatia ani impreuna!) si probabil foarte profunda, sa-l fi lasat pe acel unchi al tau intr-un ocean de suferinta, si nu pentru ca ii "facea bine" compania sotiei lui si acum era privat de acel "bine" derivat .. ci pur si simplu pentru ca oamenii care se iubesc mult devin una. Trup si suflet.. Cand unul pleaca celalalt moare si el cumva, si fizic dar mai ales sufleteste. Nu-si mai gaseste rostul. Desi Dumnezeu ne cere sa-l iubim pe El mai presus de orice altceva .. eu cred i-au fost placuti acesti oameni de i-a chemat la Sine impreuna. E vorba despre tipul acela de iubire absoluta pe care l-au trait Romeo si Julieta lui. Numai sufletele pure, curate sau curatite se inalta asa..

E doar o parere.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 04.02.2010, 22:53:33
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Irina-Magdalena Vezi mesajul
Porunca dintru inceput a lui Dumnezeu de a-ti cinsti parintii trebuie respectata intru totul.
Si ca o completare parintele Teofil Paraian tragea atentie asupra importantei ei.
Prin cele 10 porunci mai intai Dumnezeu a reglementat cum trebuie sa se raporteze omul la El, primele 4 porunci.
Apoi, cu totul special cum trebuie sa se raporteze omul la parintii sau, care nu sunt impreuna cu alti oameni, si vin inaintea lor chiar dupa Dumnezeu, porunca a 5-a.
Si apoi, ce relatii trebuie sa aiba fata de ceilalti oameni.
El zicea ca ordinea arata si importanta lor.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 04.02.2010, 23:04:48
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Mai inteles gresit. N-am spus nici o clipa ca a iubi inseamna egoism.
Bunicul meu a murit la 97 de ani, iar bunica nu a rezistat mai mult de 3 saptamani fara el si s-a dus si ea. Asta inseamna dragoste adevarata, sunt foarte de acord. Pentru ca cei doi au fost un trup, iar prin moartea unuia ramane doar jumatate pe pamant... Aici este intr-adevar ceva extraordinar si nimic din caracteristicile egoismului.
Alta insa este problema cu copiii. Eu la asta ma refeream. Nu spun ca trebuie sa-i uiti, sa nu-i vizitezi, sa nu-i ajuti.... Din contra: "cinsteste pe tatal si pe mama ta". Dar si ei trebuie sa inteleaga ca prioritatile tale s-au schimbat, ca asa cum si ei la randul lor au facut, copilul pleaca de langa parinti, pentru a-si forma propria familie, pentru a avea proprii copii. A face altfel sau a avea alte pretentii, eu consider ca inseamna egoism. Este normal sa-ti lipseasca, sa plangi uneori de dorul lor, dar trebuie sa le vezi plecarea de langa tine ca pe ceva firesc...
Dar si parintii, de la o varsta in sus 60+, 65+, ce sa urmeze dupa asta? Majoratul?
Sa te astepte cat iti faci tu un rost in alte parti ca poate, poate?
Ei se asteapta la un nepotel, sa iasa cu el in parc, sa se bucure vazand cum creste, sa-i citeasca povesti, sa te streseze pe tine invatandu-l lucruri cu care nu esti de acord...

Si ce le oferi? 0 nepotei sau unul care nici nu vb romana si nici nu-i cunoaste?
Cred ca e tragic si deceptionant pt ei cand vad ca ultimul rost pe care si-l mai construiau in putinul timp ramas se naruie...
Reply With Quote
  #54  
Vechi 04.02.2010, 23:10:05
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Dar si parintii, de la o varsta in sus 60+, 65+, ce sa urmeze dupa asta? Majoratul?
Sa te astepte cat iti faci tu un rost in alte parti ca poate, poate?
Ei se asteapta la un nepotel, sa iasa cu el in parc, sa se bucure vazand cum creste, sa-i citeasca povesti, sa te streseze pe tine invatandu-l lucruri cu care nu esti de acord...

Si ce le oferi? 0 nepotei sau unul care nici nu vb romana si nici nu-i cunoaste?
Cred ca e tragic si deceptionant pt ei cand vad ca ultimul rost pe care si-l mai construiau in putinul timp ramas se naruie...


Ok. Imi cer scuze.
Daca tu asa vezi situatia, iti doresc multa fericire alaturi de socrii tai: sa vedem cat tine...
Doamne ajuta
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #55  
Vechi 04.02.2010, 23:13:10
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Ok. Imi cer scuze.
Daca tu asa vezi situatia, iti doresc multa fericire alaturi de socrii tai: sa vedem cat tine...
Doamne ajuta
da' nu le vad nici numai asa. Eu sunt balanta. daca vrei sa nu cumperi, sa nu faci ceva, ma intrebi pe mine. Iti dau atatea motive de ambele parti de te duci si nu-ti mai trebuie nimic....

Sunt bun de manager, iti dai seama ce veselie ar fi acolo? Shhht, se gandeste sefu, inca o luna de vacanta...

PS: nu cred in zodii, era doar o gluma...
Reply With Quote
  #56  
Vechi 04.02.2010, 23:22:04
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
da' nu le vad nici numai asa. Eu sunt balanta. daca vrei sa nu cumperi, sa nu faci ceva, ma intrebi pe mine. Iti dau atatea motive de ambele parti de te duci si nu-ti mai trebuie nimic....

Sunt bun de manager, iti dai seama ce veselie ar fi acolo? Shhht, se gandeste sefu, inca o luna de vacanta...

PS: nu cred in zodii, era doar o gluma...


Eu am dat totul pentru socrii mei... Si ce crezi c-am primit inapoi? Numai "pumni"
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #57  
Vechi 05.02.2010, 00:17:50
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Dar si parintii, de la o varsta in sus 60+, 65+, ce sa urmeze dupa asta? Majoratul?
Sa te astepte cat iti faci tu un rost in alte parti ca poate, poate?
Ei se asteapta la un nepotel, sa iasa cu el in parc, sa se bucure vazand cum creste, sa-i citeasca povesti, sa te streseze pe tine invatandu-l lucruri cu care nu esti de acord...

Si ce le oferi? 0 nepotei sau unul care nici nu vb romana si nici nu-i cunoaste?
Cred ca e tragic si deceptionant pt ei cand vad ca ultimul rost pe care si-l mai construiau in putinul timp ramas se naruie...
Bunicii mai pot veni si dupa copii sa stea cateva luni, sa ii ajute, sa ii invete pe nepoti limba romana.. Daca copiii au plecat la mai bine vor avea loc unde sa ii tina. Uneori se si muta la copii la sfarsitul vietii.
Cunosc multe exemple.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 12.06.2010, 13:46:48
jefferson
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

asta e din ciclul :'' sa te duci la buda e pacat?'' sau ''sa mesteci pe partea dreapta e pacat?''

prostia e un mare pacat
Reply With Quote
  #59  
Vechi 12.06.2010, 19:08:27
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Bunicii mai pot veni si dupa copii sa stea cateva luni, sa ii ajute, sa ii invete pe nepoti limba romana.. Daca copiii au plecat la mai bine vor avea loc unde sa ii tina. Uneori se si muta la copii la sfarsitul vietii.
Cunosc multe exemple.
:))) Limba romana? sau ce limba ii invata bunicii in citeva luni de sedere?

Nu stiu ce exemple cunosti tu asa de optimiste... dar din ce am vazut eu, cu copiii care nu mai vorbesc deloc romaneste, bunicii nu mai comunica decit prin combinatii de semne cu miini degete si cap complementate de vocalizari de genul Uuuuuu! Uaaahahaa, Ohoooooo! hei, eiiiii, in genul maimutelor :). ...cu alte cuvinte le o sedere de citeva luni aproape ca nu se comunica deloc...asta-i realitatea.

Din acest motiv bunicii nici nu mai stau prea mult in vizita fiind mult prea deceptionati si plictisiti
Reply With Quote
  #60  
Vechi 12.06.2010, 19:11:49
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Este trist ca s-a ajuns la situatia ca unii dintre noi sa emigram din diferite motive.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
emigrare



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 20:01:52
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01