Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 28.08.2013, 23:56:23
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Critica ta este generalizatoare si bazata pe o judecata pripita.

Impartasatania nu se da des doar pentru ca cineva flutura stelutzeul cu impartasania deasa.

Din ce ai spus pe tema asta, nici un cuvintel despre riscuri, care nu or fi chiar cum zice opozitia, dar exista.

Te-ai gandit ca nu se practica poate pentru ca la majoritatea, riscurile (si ce sa zicem, direct, dezavantajele) depasesc virtualele avantaje?

Curand ai sa ne spui ca si oprirea de la sfanta impartasanie nu e corecta, pentru ca de fapt asta si este impartasirea care nu se practica obligatoriu-saptamanal cum o intelegi tu.

Omului i se ofera o perioada de "recuperare duhovniceasca" in care trebuie sa arate ca a valorificat ceea ce a primit pana in acel moment.

Sunt sigur ca daca cineva are perceptia duhovniceasca a ceea ce ii ofera concret Sf. Impartasanie si duce lipsa, preotul nu-i va refuza impartasirea mai deasa.

Dar asa, sa o administrezi des, la gramada, doar dintr-un motiv pretins teo-logic, si mai mult, plasand o data cu asta o buna parte a responsabilitatii spirituale de pe umerii duhovnicului pe cei poate prea firavi ai ucenicului (ai argumentat ca se poate face si fara spovedanie de fiecare data) nu este tocmai in regula.
Alin,

Ar trebui să-mi schimb semnătura așa: Ori de cîte ori vedeți că scriu despre Spovedire și Împărtășire, să știți că mă refer strict la creștinii ortodocși care au o viață de credință trăitoare, doar la cei care sînt activi duhovnicește, la cei praticanți. Eu nu discut cazurile așa-zișilor ortodocși de ocazie care nu au nici măcar cunoștințe minimale de cateheză. Pe aceia nici preotul nu-i cunoaște dat fiind că vin rar la biserică și pentru ei nu se pune problema Împărtășirii de fiecare dată.

Dacă tot aduci vorba de riscuri, spune-mi care sînt ele pentru tine de exemplu. De ce te temi să te împărtășești săptămînal?

Perioadă de recuperare duhovnicească?!

Da, dar din motivul unei false smerenii, în realitate ortodocșii nu propun duhovnicului să se împărtășească mai des. Bine-ar face să dorească asta și clar că preotul se va bucura - dar o fac? Nu. De ce? Pentru că sînt mereu condiționați de ”obligativitatea” spovedirii și a postului de N zile cu tot ce presupune perioada asta și preferă să se relaxeze pînă la următorul post mare cînd lumea obișnuiește să se împărtășească în mod normal.

Canoanele apostolice constituie un argument pretins teologic? Scrierile atîtor Sfinți Părinți - la fel? Nu te înțeleg.

Umerii slabi ai ucenicului trebuie întăriți cu Euharistia în primul rînd. Fără participarea cît mai deasă la comuniunea cu Hristos și cu Biserica ne lipsim de un mare ajutor care ni se oferă săptămînal - și asta o spun Sfinții Părinți, nu eu sau altcineva.

Știi, este o profeție că în ultimii ani înainte de Judecata de Apoi ni se va lua Sfînta Liturghie. Se pare că acum noi sîntem cei care refuzăm ceea ce ni se oferă la Liturghie și, mai tîrziu, vom vrea să ne împărtășim și nu vom mai avea cum.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 28.08.2013 at 23:59:17.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 29.08.2013, 04:48:13
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
In partea mea de mesaj il citam pe dl. Florin Ionut; acele pareri nu imi apartin; poate modificati citarea.
Am înțeles, s-a făcut, îmi cer scuze: iartă-mă.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 29.08.2013, 10:00:19
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Anita,

Scopul pentru care mergem la Liturghie e să ne împărtășim. De aceea se săvîrșește Jertfa, pentru iertarea păcatelor noastre, pentru comuniunea reală a tuturor creștinilor ortodocși din toate locurile și timpurile, pentru viața de veci, pentru sănătate șamd. Există într-adevăr mai multe metode de a primi harul și iertarea, dar Euharistia este cel mai deplin mod de a face părtășie cu Hristos și cu Trupul Lui care este Biserica.

Dacă îi critic pe unii preoți o fac în mod constructiv, bazîndu-mă pe învățătura Sfinților Părinți. Pentru că noi, românii în special, am ajuns într-o atît de jalnică convingere că e suficient să ne împărtășim de cîteva ori pe an și preoții nu suflă o vorbă ca să ne încurajeze concret să ne apropiem cît mai des de Potir, în același timp ei împărtășindu-se de fiecare dată fără a respecta miturile postirii obligatorii de nu știu cîte zile înainte și toate celelalte. Pentru asta nu voi tăcea, deși publicul va crede că păcătuiesc.
Daca e asa ,de ce nu apari mataluta catre sfarsitul slujbei sa te impartasesti ?
Nu te gandesti ca sunt o multime opriti de la sfanta Impartasanie ?
Ei sa nu mai participe la slujba ?
Canoanele spun sa nu lipsim 3 duminici la rand de la sf.Liturghie duminicala.
Nu sau ne impartasim saptamanal ,chiar daca meritam asta.
Pentru sfanta Impartasanie nu exista canoane referitoare la frecventa cu care sa te impartasesti.
Parerile sfintilor parinti sunt impartite ,eu ti-am citat din par.Cleopa.
A fost lipsit de har parintele Cleopa ?
Iar pt post ,la fel parerile sunt impartite
Parintele meu vorbeste de 3 zile inainte de impartasanie ,depinde cand te spovedesti.Miercuri ,joi si vineri ,post ,te spovedesti vineri si te imparatasesti sambata sau duminica.
Sau tii post vineri cand te spovedesti si te impartasesti duminica
Reply With Quote
  #104  
Vechi 29.08.2013, 12:54:00
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Florin-Ionut - totusi pozitia ta, cel putin in acest subiect nu este clara.
Poate ca ar fi bine sa ne spui exact cum te situezi:

- doresti, esti adeptul impartasaniei dese (saptamanale)? O paranteza aici: exista destui care se duc la biserica si in timpul saptamanii la sfintele liturghii si se impartasesc. Exista situatii pe care eu am mai spus: le-am vazut practic si nu le-am inteles. Sunt oameni care se impartasesc chiar la fiecare liturghie, inclusiv de ex. de Craciun si de Pasti si prima si a doua zi si etc, pe 1 ianuarie.

- doresti sa se faca impartasirea mai deasa, dar te impiedica pregatirea necesara, prea aspra (post, spovedit)?
- doresti sa se tina post contiunuu?
- doresti sa schimbe ceva legat de spovedanie (mai rar)

Ce doresti tu exact? Cum vezi lucrurile? Ce nu-ti convine. Ca sa stim exact ce discutam aici.

Am impresia (dar poate ca am inteles gresit), asa reiese din postarile tale, ca tu esti foarte preocupat de alimentatie.

Mai cu ceva timp in urma erai impotriva copiilor. Nu-ti doreai copil (daca nu confund persoane). Acum iti doresti mai multi.
Si cred ca nu ai un duhovnic, sau o orientare in credinta, in sensul ca nu stii exact ce e mai bine, pe ce cale sa o iei si dai in pereti (cazi in extreme).
Cineva te-a sfatuit cam rau zic eu si te-a adus pe un drum extrem: toate numai naturiste, mancare raw-vegana chiar si la copii si sotie, alaptat multi ani si alte cele.
Curand ai sa te muti in padure poate si ai sa renunti si la altele lumesti.
(Exista oameni care tind spre alte moduri de trai, asa cum am vazut la televizor: s-au dus cu copiii in padure si traiesc precum salbaticii cu familie cu tot, sau mai stiu eu, altii lupta activ pentru protectia animalelor, altii traiesc in grup in zone izolate, la comun, etc.). Dar oamenii astia nu au serviciu inteleg, nu stiu din ce traiesc.

Si legat de o postare a ta mai sus: atata vreme cat sotia ta alapteaza, nu poate sa ramana insarcinata (spuneai ca mai doriti copii). Sunt niste aspecte hormonale, la care eu nu ma pricep, dar asa am auzit/citit.
Ar trebui sa consultati un medic care sa va lamureasca.

In incheiere eu iti mai spun ceva: credinta trebuie sa fie in suflet, sa o traiesti cu adevarat. Preocupari trupesti trebuie sa existe, dar nu in detrimentul sufletului.
Si eu ratacesc intr-un fel in credinta si imi pun tot soiul de intrebari, pentru ca nu sunt de acord cu/nu inteleg sensul unele/unor lucruri. Eu sunt as spune invers decat tine. Eu pun accent pe suflet, pe partea sociala si mi se par exagerate unele preocupari trupesti, de exterior: alimentatie, haine, abstinenta la cei casatoriti etc.

Revenind la subiect si la o idee scrisa mai sus:
Spuneam ca nu inteleg cum se poate face o impartasire deasa, la fiecare sfanta liturghie, sau macar saptamanala.
Problema mea este ca eu sunt adepta impartasaniei facute profund si cu respect, deci cu o anumita pregatire.
Si mi se pare ca acest lucru este posibil numai la manastire.
Mirenii, mai ales cei casatoriti, nu pot sa faca acest lucru asa cum trebuie, adica pregatirea corespunzatoare inaintea fiecarei slujbe.
Daca te impartasesti in toate slujbele de Pasti si de Craciun (deci mai multe zile la rand), sau pe 1 ianuarie, inseamna ca ori postesti continuu (esti vegan) si in abstinenta trupeasca totala, ori ai dezlegare de la preot sa te impartasesti fara vreo pregatire trupeasca.
Unii spun ca este posbil doar sa ajunezi, adica sa tii post un anumit numar de ore inainte de impartasit si abstinenta trupeasca 1 zi inainte si una dupa.

E pacat (si am mai spus-o si o repet) , ca nu exista reguli clare, pe care sa le poata respecta toti (si preoti, si casatoriti si singuri, bolnavi si sanatosi).

Spovedania - eu sunt adepta spovedirii ori de cate ori simti nevoia. Inainte de spovedit se cere totusi spovedanie, ca sa te duci cu sufletuil curat. face parte din respectul cuvenit.

Impartasania (Trupul si Sangele lui Hristos) - ori este pentru toata lumea, pentru cei mai slabi si mai pacatosi in general si atunci da, e bine s-o luam tot
timpul, ca pe un medicament si atunci nu trebuie pregatiri speciale sau

...este ceva de pret, care trebuie luat cu mult respect si deci cu pregatire in prealabil, ceva ce numai cei care merita sa o ia (mai putin pacatosi) si atunci e bine s-o luam mai rar, respectandu-i profunzimea intelesului.

Asta as vrea sa lamurim o data pentru totdeauna. Si se pare ca nu este posbil, pentru ca exista opinii separate, chiar printre preoti, monahi si teologi.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 29.08.2013 at 12:58:27.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 29.08.2013, 13:20:35
Zeytin Zeytin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2011
Locație: United Kingdom
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Florin-Ionut - totusi pozitia ta, cel putin in acest subiect nu este clara.

.
Trebuie doar sa te uiti la initiatorul topicului si asta iti va spune totul.
__________________
"Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea, ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine." - Marcu Ascetul
Reply With Quote
  #106  
Vechi 29.08.2013, 15:51:37
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Cat de des sau cat de rar sa ne impartasim nu este reglementat de nici un canon, insa Sfintii Parinti recomanda la unison pregatirea de dinainte de impartasanie. Va pun la dispozitie pentru a descarca Canoanele Bisericii Ortodoxe, unde puteti citi pozitia Bisericii referitoare la acest aspect http://www.scribd.com/doc/57309829/f...oane-comentate si va recomand sa cititi capitolul Prescriptii canonice mai exact punctele 2, 5, 6 si 7
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #107  
Vechi 29.08.2013, 16:09:29
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

As fi dispus sa postesc continuu,dar nu neaparat sa ma impartasesc de fiecare data...
Reply With Quote
  #108  
Vechi 29.08.2013, 16:25:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

SFANTA IMPARTASANIE

,,Sfanta Impartasanie este de mare folos omului, daca se impartaseste cu adevarat cu credinta, cu pregatire si cu dezlegarea duhovnicului. Ca cel ce se apropie cu nevrednicie, osanda isi ia, ca foc este care arde pe cei nevrednici - ai vazut ce spune in rugaciunile dinainte de impartasanie.
- Cine se poate imparatsi ?
- Cine are viata curata, neprihanita; cine are stiinta gandului sau curata, cine nu are impedimente canonice si este dezlegat de duhovnic, poate sa se impartaseasca, iar cine nu este marturisit si dezlegat de duhovnic si n-a facut canonul dat, nici nu se poate apropia de impartasanie. Ca si o data in an de se va impartasi, ca Iuda este, care o data s-a impartasit si a intrat satana in el si l-a vandut pe Domnul.
Daca nu-i vrednic cineva, nici o data pe an sa nu se impartaseasca. Ai vazut ce zice in Cuvantul 53, Sfantul Ioan Gura de Aur : " ... Si voi preotilor, care dati Preacuratele Taine, nu mica munca zace asupra voastra, daca stiti pe cineva nevrednic, de-l veti impartasi cu aceste preainfricosatoare si preasfinte si dumnezeiesti Taine.
Si daca te temi tu, o perotule, ca cel ce vine la tine este sachelar, adica general, sau ipat, adica prefect, sau voievod sau cel ce este cu coroana pe cap, adica imparat, si te temi ca se va supara ca nu-i dai Impartasania, daca te temi tu, adu-l la mine ! Tot trupul meu il voi da sa-l arda, mai inainte de a da Trupul cel Preasfant si Preacurat celui nevrednic. Tot sangele meu il voi varsa mai inainte de a da Sangele, atat de infricosat si Preasfant la cel ce nu-i vrednic ".
Iar daca s-a curatit si s-a pregatit dupa randuiala canonica a Bisericii lui Hristos prin marturisire, si a facut canonul cuvenit, sa se apropie cu frica si cutremur.
- Ce ne puteti spune de impartasania copiilor pana la varsta de sapte ani ? Necesita spovedanie ?
- Copiii cei nevinovati pana la varsta de cinci ani, este bine sa-i impartasiti, daca se poate, si in fiecare Dumimica. Iar copiii de 6 - 7 ani mai ales acum, este bine sa fie spovediti si apoi impartasiti, ca astazi copiii vad si aud multe sminteli, in casa, la televizor si peste tot, nefiind supravegheati de parinti.
La fel si despre cei batrani si bolnavi zice Sfantul Simeon al Tesalonicului : " Cei batrani si bolnavi, care nu au impedimente canonice, este bine sa se impartaseasca mai des si in sarbatorile mari ".
Totdeauna, inainte de a te impartasi, dupa ce ti-ai facut metaniile, dupa ce ai parasit pacatul si ti-ai facut canonul dat de preot, inainte de a te impartasi trei zile cel putin n-ai voie sa bei vin nici sa mananci de dulce sau cu untdelemn. Iar in afara postului, fara spovedanie, fara canon si fara o saptamana de post sau macar trei zile nu te poti impartasi. Cel putin trei zile inainte de a te impartasi sa nu mananci cu untdelemn si sa nu bei vin; numai mancare uscata. Asa este randuiala cu Sfanta Impartasanie, fratilor.
- Spuneti-ne ceva despre impartasania calugarilor, despre deasa impartasanie.
- Calugarii din manastiri, daca au duhovnic bun, sa se spovedeasca cat mai des. La noi spovedania, cum vedeti, e o data pe saptamana, vinerea. Da, am calugari foarte treji, care vin de doua-trei ori pe saptamana la marturisire : " Parinte, n-am fost la Utrenie; parinte, am ramas in urma cu canonul; parinte, am mancat inainte de masa ", sau te miri ce. Daca il mustra constiinta, el vine, ii pui mana pe cap, il dezlegi si se usureaza.
Asa ca si calugarii batarni si bolnavi se pot impartasi o data pe saptamana; ceilalti, daca le da voie duhovnicul, se pot impartasi, cel mai rar, la patruzeci de zile, cel mai potrivit, o data pe luna.
- Dar avem vreun temei la Sfintii Parinti pentru impartasania la patruzeci de zile ?
- Da, avem la Sfantul Simeon al tesalonicului. El zice ca o data la patruzeci de zile fiecare sa se pregateasca si sa se impartaseasca, daca n-are vreo oprire canonica. Este pacat care te opreste douazeci de ani de la impartasanie.
In caz de moarte, daca vezi ca omul este gata, ii dai impartasania. Nu-l mai poti opri in caz de moarte; iar daca nu moare si mai traieste, face in continuare canonul dat. Asa sa stiti.
- Se poate impartasi cineva fara sa se spovedeasca ?
-Nu. Niciodata. Si in caz de moarte si de altceva, nu. Intai spovedania si apoi sa se impartaseasca.
- Dar de cate feluri este Sfanta Impartasanie ? In cate feluri ne putem impartasi ?
- Impartasirea cu Preacuratele Taine este cea mai infricosata, cea mai buna si cea mai sfanta. A te impartasi cu Trupul si Sangele Domnului, zice Mantuitorul : Cine mananca Trupul Meu si bea Sangele Meu, intru Mine petrece si Eu intru dansul.''

Sursa:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleop...partasanie.htm
Reply With Quote
  #109  
Vechi 29.08.2013, 16:29:11
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

E clar mesajul,trebuie sa ne impartasim cam la 40 de zile,nu e important cat de des ne impartasim,ci mai ales ce viata alegem sa ducem,mai ascetica,mai indepartatata de lume,mai smerita etc. Impartasania intr-adevar iti da putere ,insa nu trebuie abuzat de ea. Da,daca esti batran sau copil se poate mai des....
Reply With Quote
  #110  
Vechi 29.08.2013, 17:23:43
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fiind o problema importanta, am dat cautare pe internet, sa aflu si alte pareri. Parintele Ilarion Argatu este direct in privinta pregatirii pentru Sfanta impartasanie:

,,Înainte de a veni la Sfânta Împărtășanie trebuie să faci o pregătire. Să citești canonul de pocăință, canonul și rugăciunile Sfintei Împărtășanii din Ceaslov;
Când urmează să te împărtășești, te oprești de la relațiile conjugale cu soția 7 zile înainte de împărtășanie și 3 zile după împărtășire, pentru ca nu cumva să pângărești Sfânta Împărtășanie și să necinstești Trupul lui Hristos care ți s-a încredințat;


Înainte de a veni la Sfânta Împărtășanie, să fii iertat cutoată lumea. Dacă te-ai certat cu cineva și nu ai reușit să-l întâlnești și să te ierți cu el, să nu te împărtășești până ce nu faci pace cu aproapele. Hristos nu va putea să Se sălășluiască în sufletul tău plin de ură și lipsit de iubire."

Sursa:


http://vladherman.blogspot.ro/2012/1...l#.Uh9Xvn-7Zno

Sfantul Teofan Zavoratul insista asupra calitatii pocaintei si a spovedaniei:

http://www.razbointrucuvant.ro/2011/...espre-ce-insea

Sfantul Nicodim Aghioritul pledeaza pentru spovedania deasa, aducand si argumente:
http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...paza-de-pacat/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare