Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 01.06.2012, 12:37:35
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
nu le confundam, cum sa le confundam?? ar trebui chiar tiparite acele versete care vorbesc despre aceste obligatii financiare cu bold sau font marit, ca sa stie fiecare crestin ce datorii fiscale are fatza de Biserica! si sa nu uite care-cumva sa-si achite taxele datorate!
adica parintele pastor isi raceste gura degeaba? nu ia si el partea cuvenita? vine omu' de acasa, dupa ce si-a pregatit cateva ore predica, o spune timp de o ora, pai asta se plateste, ca doar nu o face nimeni gratis ! vorbim aici de ore intregi pe saptamana de muncit ! e istovitor, si unde mai pui ca e activitate intelectuala si asta se plateste mult mai mult !
Până acum n-ați făcut altceva decât să criticați ba sistemul adventist, ba sistemul biblic, fără să dați răspuns la întrebările cele mai delicate. Bun am înțeles!
Dar înțelegeți și dvs. că dăruirea nu pastorul o pretinde ci Însuși Dumnezeu, iar cel ce-și strânge punga invocând diferite motive, va răspunde doar înaintea lui Dumnezeu.
Dacă cineva nu dăruiește, pastorul nu-l va lăsa neîngropat până nu se achită de restanțe...
Reply With Quote
  #162  
Vechi 01.06.2012, 14:12:10
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Dacă cineva nu dăruiește, pastorul nu-l va lăsa neîngropat până nu se achită de restanțe...
da? serios? pai e faina treaba! deci daca ma inscriu in AZS, si totusi trag chiulul la plata zeciuielilor, voi beneficia de o inmormantare gratuita???!! pfaaa, dar asta e oferta super, ce sa mai zic! cred ca o sa-mi schimb testamentul, eu lasasem urmasilor instructiuni sa nu cheltuie nimic cu mine, sa ma incinereze.
ia spuneti, vor fi si cantece din acelea, frumoase? si cor?
Reply With Quote
  #163  
Vechi 01.06.2012, 14:21:34
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
da? serios? pai e faina treaba! deci daca ma inscriu in AZS, si totusi trag chiulul la plata zeciuielilor, voi beneficia de o inmormantare gratuita???!! pfaaa, dar asta e oferta super, ce sa mai zic! cred ca o sa-mi schimb testamentul, eu lasasem urmasilor instructiuni sa nu cheltuie nimic cu mine, sa ma incinereze.
ia spuneti, vor fi si cantece din acelea, frumoase? si cor?
Tot tacâmul!
Singurul lucru pe care pastorul nu-l va putea garanta, va fi un loc cu verdeață...
Reply With Quote
  #164  
Vechi 01.06.2012, 14:32:11
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

bun, mi-am notat in agenda, totusi,
este adevarat, domnule, ce ati facut?
ca ati mers cu carticele si brosurele la copii mici de prin scoli?
nu e frumos, sa stiti.
copiii trebuie lasati sa-si invete manualele scolare si apoi, daca le ramane timp liber, sa joace un fotbal.
si, totodata, ce poate pricepe un copil cu mintea cruda cand citeste despre viziunile fascinante ale Ellenei White, mai ales alea cand aceasta doamna se plimba in vilegiu pe diverse planete? va crede ca citeste un basm de Petre Ispirescu! pai copilul ala are timp de povesti nemuritoare?!
Reply With Quote
  #165  
Vechi 02.06.2012, 20:26:04
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Până acum n-ați făcut altceva decât să criticați ba sistemul adventist, ba sistemul biblic
deci ce sa inteleg din ce mi-ati scris aici, ca sistemul adventist este distinct de sistemul biblic? (pentru ca mi-ati imputat ca as fi criticat ambele sisteme, si pe cel adventist si pe cel biblic).

daca cele doua sisteme sunt diferite, ce veti face? veti propune in cadrul cultului abolirea practicii de a lua zeciuiala, pentru ca v-ati dat seama ca sistemul biblic noutestamentar se bazeaza pe alte criterii (donatii benevole)?
Reply With Quote
  #166  
Vechi 02.06.2012, 21:40:54
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

sau puteti lasa sa functioneze sistemul de zeciuiala, totusi in acest caz, asigurati-va ca aveti in mijlocul dumneavoastra preoti pusi de Dumnezeu, deoarece in VT, preotii erau alesi numai din semintia lui Levi (despre care stim ca era beneficiara zeciuielilor), Melhisedec era si el preot al Dumnezeului Preainalt...deci zeciuiala trebuie sa mearga la preoti, eu asa vad lucrurile.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 16.01.2014, 04:29:56
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu mi-a venit a crede cat sunt adventistii astia de ipocriti!!!!

O prietena de-a mea,nu conteaza care,s-a "combinat"cu unul din asta si desi aveau relatii trupesti impreuna ,ea nu putea ramane peste noapte la el pe motiv"ca nu-i permite religia" ca sa doarma cu o femeie fiind necasatorit!!!
Adica luam regula ad literam,"nu doarme peste noapte" dar poate dormi ziua ...
Incredibil!
Sunt convinsa ca dansul este impacat cu aceasta si inca traieste in lumea lui paralela gandindu-se ca este o persoana religioasa care respecta cu strictete cuvantul Domnului!
Nici nu stii ce reactie sa ai,sa razi ? Sa plangi??
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 16.01.2014, 09:32:33
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu mi-a venit a crede cat sunt adventistii astia de ipocriti!!!!

O prietena de-a mea,nu conteaza care,s-a "combinat"cu unul din asta si desi aveau relatii trupesti impreuna ,ea nu putea ramane peste noapte la el pe motiv"ca nu-i permite religia" ca sa doarma cu o femeie fiind necasatorit!!!
Adica luam regula ad literam,"nu doarme peste noapte" dar poate dormi ziua ...
Incredibil!
Sunt convinsa ca dansul este impacat cu aceasta si inca traieste in lumea lui paralela gandindu-se ca este o persoana religioasa care respecta cu strictete cuvantul Domnului!
Nici nu stii ce reactie sa ai,sa razi ? Sa plangi??
E ca la arabi, numai ca la adventisti, dumnezeul lor nu vede ziua pacatele, pe cand la musulmani nu le vede noaptea.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 16.01.2014, 12:56:10
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu mi-a venit a crede cat sunt adventistii astia de ipocriti!!!!

O prietena de-a mea,nu conteaza care,s-a "combinat"cu unul din asta si desi aveau relatii trupesti impreuna ,ea nu putea ramane peste noapte la el pe motiv"ca nu-i permite religia" ca sa doarma cu o femeie fiind necasatorit!!!
Adica luam regula ad literam,"nu doarme peste noapte" dar poate dormi ziua ...
Incredibil!
Sunt convinsa ca dansul este impacat cu aceasta si inca traieste in lumea lui paralela gandindu-se ca este o persoana religioasa care respecta cu strictete cuvantul Domnului!
Nici nu stii ce reactie sa ai,sa razi ? Sa plangi??
Să plângi și să te rogi.
Că doar bârfa nu folosește la nimic.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 16.01.2014, 13:59:51
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu mi-a venit a crede cat sunt adventistii astia de ipocriti!!!!

O prietena de-a mea,nu conteaza care,s-a "combinat"cu unul din asta si desi aveau relatii trupesti impreuna ,ea nu putea ramane peste noapte la el pe motiv"ca nu-i permite religia" ca sa doarma cu o femeie fiind necasatorit!!!
Adica luam regula ad literam,"nu doarme peste noapte" dar poate dormi ziua ...
Incredibil!
Sunt convinsa ca dansul este impacat cu aceasta si inca traieste in lumea lui paralela gandindu-se ca este o persoana religioasa care respecta cu strictete cuvantul Domnului!
Nici nu stii ce reactie sa ai,sa razi ? Sa plangi??
Sa-l spuna conducerii bisericii lui. Vor lua sigur masuri. AZS au reguli stricte si cu privire la "ramasul peste zi". Si poate asa se va trezi si resprctivul din lumea lui paralela.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atentie! sfantul_calinic Umanitare 11 14.03.2010 11:32:44
Adventistii neaga viata sufletului dupa moarte Iustin32 Secte si culte 1872 20.12.2009 22:41:43
Misiune vs prozelitism georgeval Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 12.10.2009 12:41:05