Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.03.2008, 11:47:59
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Cunosc o nebuna (mai exact paranoica) care se duce la biserica frecvent si blesteama la Maica Domnului - printre altii si pe mine - pentru vini imaginate de mintea ei bolnava.
Credeti ca este vreun pericol sa aiba vreun efect blestemele alea? Daca da, ce credeti se poate face?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.03.2008, 12:33:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Gabriel, in primul rand trebuie sa cunosti ca bestemul nu rodeste intr-un om unit cu Hristos. In al doilea rand nicicand si niciunde sa nu crezi ca Maica Domnului mijloceste pentru implinirea unor cereri de acest fel. Ce efecte poate avea un blestem? Usuca firea celui care nu este unit cu Hristos. Insa, nu-i usuca si radacina. Oricand o astfel de persoana, impartasindu-se de Hristos poate aduce roade bune.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.03.2008, 13:52:41
Dacian Dacian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2008
Mesaje: 23
Implicit

Daca imi permiteti,... pe langa ce a postat Costel mai sus, eu cred ca nu ar fi rau ca in loc sa evitam astfel de oameni, sa-i vedem in sinea noastra cu blandete si sa ne rugam pentru ei, ca nu este numai vina lor...Eu cred ca omul nu vrea sa fie rau, dar uneori chiar nu poate fi altfel. Deci, acea femeie are nevoie de ajutor...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.03.2008, 14:12:11
Dacian Dacian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2008
Mesaje: 23
Implicit

Si inca o intamplare referitor la subiectul topicului...
Eram cu mama, ma conducea la gara din orasul meu natal. Si la uu momentdat o femeie inbrobodita toata in negru si cu o cruce de lemn in mana veni spre noi. Eu am crezut ca-i vre-o maicuta, caci nu o cunosteam dar mama care o cunostea, m-a facut repede atent, ca-i nebuna si vorbeste anapoda, sa ne ferim de ea, ...a fost profesoara si uite ce a ajuns saraca. Dar eu am stat linistit si n-am crezut ce mi-a zis mama si s-a postat femeia aceea exact in fata mea si nu mi-a vorbit deloc anapoda ci foarte frumos. Avea o carte in mana! Si i-am cerut sa-mi arate si mie ce carte e. Era "Fecioara de la Vladimiresti". Mi-a cerut apoi pomana ceva bani si mi-a dat cartea in schimb. Dupa care a luat-o pe mama in serii cu vorbe dure...:|
Mai tarziu aveam s-o reintalnesc in Biserica, striga cat o tinea gura: -Pocaiti-va, ca vine sfarsitul... si-i mustruluia pe "pacatosi" in tot felul...:|
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.03.2008, 14:43:19
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dacian
Daca imi permiteti,... pe langa ce a postat Costel mai sus, eu cred ca nu ar fi rau ca in loc sa evitam astfel de oameni,
Ar fi bine sa pot sa o evit, numai ca nu se poate, pentru ca e o colega de serviciu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.03.2008, 14:49:28
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dacian
Si inca o intamplare referitor la subiectul topicului...
Eram cu mama, ma conducea la gara din orasul meu natal. Si la uu momentdat o femeie inbrobodita toata in negru si cu o cruce de lemn in mana veni spre noi. Eu am crezut ca-i vre-o maicuta, caci nu o cunosteam dar mama care o cunostea, m-a facut repede atent, ca-i nebuna si vorbeste anapoda, sa ne ferim de ea, ...a fost profesoara si uite ce a ajuns saraca. Dar eu am stat linistit si n-am crezut ce mi-a zis mama si s-a postat femeia aceea exact in fata mea si nu mi-a vorbit deloc anapoda ci foarte frumos. Avea o carte in mana! Si i-am cerut sa-mi arate si mie ce carte e. Era "Fecioara de la Vladimiresti". Mi-a cerut apoi pomana ceva bani si mi-a dat cartea in schimb. Dupa care a luat-o pe mama in serii cu vorbe dure...:|
Mai tarziu aveam s-o reintalnesc in Biserica, striga cat o tinea gura: -Pocaiti-va, ca vine sfarsitul... si-i mustruluia pe "pacatosi" in tot felul...:|
Nu e aceeasi situatie. Nebuna din cazul meu nu e manioasa pe motive religioase, ci legate de un rau imaginar pe care i l-as face eu si cam toata lumea. Gaseste scame pe sub birou sau resturi aduse pe talpile pantofilor si crede ca ii face o alta colega vraji. Crede ca este contactata din cand in cand de persoane de pe alta planeta de pe care a fost ea exilata aici, pe pamant, de la care mai si primeste informatii despre colegii de serviciu. Cand primesc eu laude de la sefi, crede ca o lucrez pe la spate si incepe sa blesteme, etc.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.03.2008, 14:54:59
jeny11 jeny11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2007
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dacian
Si inca o intamplare referitor la subiectul topicului...
Eram cu mama, ma conducea la gara din orasul meu natal. Si la uu momentdat o femeie inbrobodita toata in negru si cu o cruce de lemn in mana veni spre noi. Eu am crezut ca-i vre-o maicuta, caci nu o cunosteam dar mama care o cunostea, m-a facut repede atent, ca-i nebuna si vorbeste anapoda, sa ne ferim de ea, ...a fost profesoara si uite ce a ajuns saraca. Dar eu am stat linistit si n-am crezut ce mi-a zis mama si s-a postat femeia aceea exact in fata mea si nu mi-a vorbit deloc anapoda ci foarte frumos. Avea o carte in mana! Si i-am cerut sa-mi arate si mie ce carte e. Era "Fecioara de la Vladimiresti". Mi-a cerut apoi pomana ceva bani si mi-a dat cartea in schimb. Dupa care a luat-o pe mama in serii cu vorbe dure...:|
Mai tarziu aveam s-o reintalnesc in Biserica, striga cat o tinea gura: -Pocaiti-va, ca vine sfarsitul... si-i mustruluia pe "pacatosi" in tot felul...:|
Dupa simptomele descrise de tine acea persoana pare a fii schizofrenica boala care se manifesta de foarte multe ori in acest mod atunci cand nu au crize cei afectati sunt foarte inteligenti si cei care nu ii cunosc pot fii inselati dar tocmai aceasta inteligenta ii face foarte periculosi o solutie ar fii sa nu contrazici un astfel de om(ex.daca spune ca afara e soare cand de fapt ploua tu dai dreptate nu cauta sa-l convingi de contrariu).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.03.2008, 15:04:26
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Dacian, cel care a ajuns sa se impartaseasa de Hristos, nu ajunge sa-L marturiseasca asa. Persoana descrisa de tine da semne de boala si nu de viata in Hristos. Cand Il marturisesti pe Hristos, nu dispretuiesti oamenii. Iar marturia, ca sa zideasca, e bine sa se faca in duhul dragostei. Sa nu uitam ca si cel care se impartaseste de acest dar al propovaduirii, e bine sa se departeze de el pana ce va scapa de pofte si sa nu astepte sa se sature doar prin acel dar.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.03.2008, 15:59:25
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Blestemele au putere atunci când sunt facute de cineva nedreptatit asupra celui care l-a nedreptatit.

Daca tu esti curat, nu ai de ce sa-ti fie frica. Daca esti vinovat, cauta sa repari greseala.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.03.2008, 16:17:53
Dacian Dacian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2008
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Sa nu uitam ca si cel care se impartaseste de acest dar al propovaduirii, e bine sa se departeze de el pana ce va scapa de pofte si sa nu astepte sa se sature doar prin acel dar.
Da interesant, prima parte am inteles-o dar ultima nu prea!
- "a scapa de pofte".. te referi aici la pacate?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
Blesteme...mit sau realitate?!? ioana30 Generalitati 40 02.10.2012 17:47:06
Eu nu cred in blesteme mihailt Generalitati 61 23.04.2010 16:18:13
dezlegari blesteme in post evutza Generalitati 0 06.12.2007 21:55:08