Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 25.07.2008, 16:56:54
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Taina asta a spovedaniei, e o mare mila a lui Dumnezeu daruita noua ca sa ne impacam cu El. Pacat ca unii nu indraznesc sa-l párasca pe dracul la Dumnezeu, pt relele pe care ni le face! Din cauza asta, capata uratul putere asupra noastra si ne ducem de rapa.

Cand ne roade constiinta, asta e glasul lui Dumnezeu care ne implora sa ne indreptam, sa ne pocaim, sa ne spovedim la preot, ca sa obtinem iertarea lui Dumnezeu. Iertare care aduce linistea sufleteasca inapoi si implicit Impacarea cu Dumnezeu!
Tare bine ar fi sa ascultam sfatul Sf Apostol Pavel care zicea: -Sa ne impacam cu Dumnezeu pana nu e prea tarziu! Fiindca, dragi frati intru Hristos, nu stim cat traim! Salta Dumnezeu sufletul din noi pe neasteptate si ce ne facem daca ne prinde in pacat? Nu mai avem nimic de zis, ca Dumnezeu ne-a mustrat in constiinta si noi n-am ascultat.

Ascunderea pacatelor da o asa putere dracilor incat ne face sa ne simtim nevrednci de a intra in biserica. Ne face sa ne simtim in asa hal incat sa nu indraznim sa intram in Biserica sa nu care cumva sa ne marturisim pacatele, sa ne spovedim.
Biserica e pt indreptarea pacatosilor, ca dreptii n-au ce sa indrepte!
Of-Of! Cat se mai lupta ingerul nostru pazitor sa ne aduca in Biserica, la scaunul spovedaniei, pe noi astia pacatosii, si noi nu indraznim sa-l páram pe dracul, ci il tinem bine mersi ascuns in suflet ca sa ne chinuim apoi vesnic.

De aceea, pt cel care vrea sa puna inceput bun, cel mai bine e sa-si scrie toate pacatele pe hartie. Asta ca sa fie sigur ca nu uita nimic la spovedanie. Sau cumva de rusine sa le ascunda exact in fatza preotului. Cand sunt deja pe hartie le si spunem. Sa moara dracu de ciuda!
Deci, e foarte important ca mai inainte sa ne analizam bine, sa nu uitam nimic. Exista indreptare de spovedanie si e bine sa le folosim cand facem lista cu pacatele, ca sa folosim si limbajul duhovnicesc, incat sa nu ne smintim nici pe noi si nici pe preot.

Cum se intra usor in contact cu preotul?
Inaintea Sfintei Liturghii, se primesc pomelnicele la altar,cu ceva bani /prescuri etc si lumanare aprinsa si atunci cand se da preotului pomelnicul in mana, sa-l apuce de mana in care ia pomelnicul, asta ca sa nu se intoarca repede in Altar si dintr-o rasuflare sa zica preotului; -Parinte, nu m-am spovedit niciodata(sau de mult timp). Am pacatuit, dar eu vreau sa ma indrept! Cand puteti sa ma spovediti si pe mine? !
Si nici un preot care aude asta n-o sa spuna nu, ca stie cat s-a chinuit ingerul pazitor sa ne aduca acolo la Altar.

Asa am facut eu si asa am invatat si pe altii, care ca si mine, din cauza pacatelor grele nu indrazneau sa se marturiseasca. Si acum, Slava Domnului, ne bucuram ca am izbandit sa ne vedem spovediti. Si tare bine e sa fii iar impacat cu Dumnezeu si sa ai liniste!
Si daca noi ne bucuram asa, gandeste insa acolo sus, in ceruri, cat de mare e bucuria pt intoarcerea noastra.
Multa tarie si izbanda intru Hristos le doresc tuturor care vor sa se spovedeasca si sa puna inceput bun.
Si sa nu uitam, ca pe "maine" e posibil sa nu-l mai apucam. Deci, daca constiinta ne mustra acum, acum sa ne spovedim si sa nu amanam.
Doamne ajuta!

Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.07.2008, 09:29:16
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Oricine este partas la pacatul avortului este vinovat inaintea DOmnului! Oricine indeamna spre avort sau ajuta pe cineva sa faca avort sau obliga la aceasta este vinovat. Da, barbatii sunt si ei intrebati.

Spovedania reala trebuie sa si-o pregateasca penitentul si sa vina cu constiinta pacatului inaintea lui Hristos in prezenta martorului sau slujitor, adica preotul.

Spovedania reala si completa (care nu inseamna detalii minutioase despre pacatele facute, ci numirea pacatului, caci prin numire se leaga pacatul)aduce innoirea vietii si invierea omului cel nou!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.07.2008, 19:59:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Oricine este partas la pacatul avortului este vinovat inaintea DOmnului! Oricine indeamna spre avort sau ajuta pe cineva sa faca avort sau obliga la aceasta este vinovat. Da, barbatii sunt si ei intrebati.

Spovedania reala trebuie sa si-o pregateasca penitentul si sa vina cu constiinta pacatului inaintea lui Hristos in prezenta martorului sau slujitor, adica preotul.

Spovedania reala si completa (care nu inseamna detalii minutioase despre pacatele facute, ci numirea pacatului, caci prin numire se leaga pacatul)aduce innoirea vietii si invierea omului cel nou!
Frate draga, ai mare dreptate in legatura cu marele pacat al avortului, atat al celor ce-l fac, cat si a celora ce indeamna sau ajuta la savarsirea acestui mare pacat. Dar instantaneu mi-a venit prin minte ceva si anume ce putem spune cu cei ce practica meseria de doctor ginecolog? Iti dai seama ei fac poate chiar mii de astfel de pacate. Cine este mai vinovat oare? Cel ce vine la ginecolog sau cel ce si-a ales aceasta meserie, de altfel foarte utila si binevenita in anumite situatii , mai ales in nasterea de prunci. Este o dilema careia ii voi deschide probabil un topic.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 27.07.2008, 18:42:50
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

nu cred ca e nici o dilema ,faptitorii ccrimei nu se pot ascunde in fata lui Dumnezeu sub titlul profesiei de medic ,care e dator sa apere viata si nu sa ucida ,iar dc o face ,ginecologul o face pt cistig banesc ,deci confort matrial si nici nu cred ca ei sint crestini ,cei care fac avorturi ,adica sfatuiesc femeile sim executa crima,Vor da greu raspuns!!la judecata,dar celor mai multi nu le pasa ,dovada ca sint atei
Reply With Quote
  #35  
Vechi 27.07.2008, 19:19:17
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Pentru multi apare o dificultate in recunoasterea vinei: omul nu este dispus sa recunoasca faptul ca a gresit. Pentru ca recunoscand, se poate simti inferior, neiubit, neimplinit. Este mult mai usor sa cautam un "vinovat" pentru greseala noastra. Insa, se uita ca inconstientul nu poate fi "inselat", ca el "stie" tot ce s-a petrecut. De aceea e nevoie de o marturisire deplina, pentru ca altfel, nu vom avea pace interioara pana cand la nivelul constiintei nu va fi asumata vina respectiva. Nu poti spune despre ceva ca este curat, spaland doar o parte, ci spalandu-l integral.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 09.08.2008, 01:12:39
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

http://www.sfantulilie.com/section-blog/28-current-users/16-locul-si-timpul-spovedaniei
Reply With Quote
  #37  
Vechi 09.08.2008, 17:35:01
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
cum se face o adevarata spovedanie?
Cu sinceritate. POcainta inseamna schimbare nu doar mustrare (a cugetului).
Reply With Quote
  #38  
Vechi 20.08.2008, 09:15:55
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Spovedanie - marturisirea pacatelor. De ce este necesara spovedania si cum se face o adevarata spovedanie?
Am ajuns la concluzia ca nu este necesara deloc, ba chiar este nerecomandabila.
Bine ca n-am facut-o niciodata si nici n-am s-o fac. Din pacate, am avut destul de recent ocazia sa cunosc modul de actiune al unor "fete" destul de inalte, si inca monahi, in relatia cu "cele lumesti".
Ma gandeam sa o fac pe la vreo manastire, mai departe de casa.
Mi-am dat seama din experienta chiar cu o manastire, ca as putut din intamplare sa ajung chiar la un borfas sa-mi marturisesc pacatele, ba inca sa mai am pretentia sa mi le si ierte.
La fel de bine, puteam sa ma duc sa marturisesc si intr-un bordel - macar fetele alea castiga un ban cinstit.
Daca as avea vreo banuiala ca ar fi in alte parti mai bine, as pleca de la ortodocsi, dar cred ca e cam la fel peste tot.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 20.08.2008, 09:21:25
s_snape s_snape is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2008
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Citat:
În prealabil postat de iosif
Spovedanie - marturisirea pacatelor. De ce este necesara spovedania si cum se face o adevarata spovedanie?
Am ajuns la concluzia ca nu este necesara deloc, ba chiar este nerecomandabila.
Bine ca n-am facut-o niciodata si nici n-am s-o fac. Din pacate, am avut destul de recent ocazia sa cunosc modul de actiune al unor "fete" destul de inalte, si inca monahi, in relatia cu "cele lumesti".
Ma gandeam sa o fac pe la vreo manastire, mai departe de casa.
Mi-am dat seama din experienta chiar cu o manastire, ca as putut din intamplare sa ajung chiar la un borfas sa-mi marturisesc pacatele, ba inca sa mai am pretentia sa mi le si ierte.
La fel de bine, puteam sa ma duc sa marturisesc si intr-un bordel - macar fetele alea castiga un ban cinstit.
Daca as avea vreo banuiala ca ar fi in alte parti mai bine, as pleca de la ortodocsi, dar cred ca e cam la fel peste tot.
Serios...eu nu ma spovedesc pentru ca nu-mi place sa am legatura cu biserica...dar tu n-ai gasit nici un preot bun?...Pacat, eu cunosc destui.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 20.08.2008, 09:53:56
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Spovedania e cel mai important lucru.....e noul Botez, ne splama de cele rele.....ce importanta e...eu ma spovedsc lunar....si ma simt EXCELENT dupa...are un impact deosebit si te intareste sa nu mai pacatuiesti...sa te abtii de la tentatii...Multumesc Preotului si Domnului!:)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
(totul) Despre desfranare NeInocentiu Generalitati 184 31.08.2011 22:18:33
Despre Spovedanie. marcel_ioan Despre Biserica Ortodoxa in general 1 21.12.2009 20:30:59
Totul despre catolicism strajeru Biserica Romano-Catolica 7 15.12.2007 04:48:31
"A intelege totul inseamna a ierta totul" irina77 Generalitati 12 21.11.2006 10:31:25