Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.06.2011, 10:33:16
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dar ce esti tu, un fel de mama pentru el?
Nu are si el o anumita varsta, un sistem de valori, principii?
N-ar trebui sa fie el care sa-ti arate drumul, nu invers?



Cred si eu, dar ei sunt vinovatii nr. 1, ei sunt cei care i-au oferit principiile si setul de valori pe care il practica acum.



Nu au fost circumstantele in care sa-i cunosti aceasta latura. Acum sunt.



Ce faceti cand va intalniti? De ce accepta totusi sa se intalneasca cu tine?
Tu sub ce motive ii ceri sa va intalniti?
Ati vorbit vreodata despre "prietena" lui? Ti-a spus entru ce este impreuna cu ea?



O greseala, mare greseala, ar putea fi sa te intorci la el.



Roaga-te, nu se stie, poate si acum in inima lui este o voce care ii spune ca ceea ce face este gresit, dar decizia finala ii apartine.

Si acum poate e un om bun, doar ca bunatatea lui e orientata in alta directie, nu tocmai buna si de aici toate..
Alin, ce am zis,noi ( Melissa si Vintage) de nu ti-a fost pe plac?
Reciteste ce am scris, dar cu atentie si vei constata ca seamana cu ceea ce ai scris chiar tu.
Poate ca acele puncte insirate de Melissa sunt cam dure dar, crede-ma, au fost, sunt, si vor fi valabile cat e lumea.
Noi nu am criticat-o pe aceasta fetita indragostita dar trebuie sa vada si ea ca acel barbat cu care a trait pana acum nu este potrivit ca sot.
De altfel acelasi lucru i-ai spus si tu.

A, era sa uit: eu nu fumez dar nu m-am gandit niciodata sa cataloghez ca persoana de moravuri usoare o persoana care fumeaza. Fumatul nu anuleaza niste calitati morale ale omului. Poate ca acele calitati se vad mai greu... din cauza fumului... dar daca sunt, sunt!

Si inca ceva: aceasta fetita parasita s-a culcat cu acel barbat si daca se despart, desigur ca ea va cunoaste un altul care a mai avut si el o relatie anterioara. Va avea dreptul aceea (anterioara) sa o catalogheze pe prietena noastra in discutie ca fiind de moravuri usoare? ...
Si daca pana la casatorie se va culca si cu acesta? s.a.m.d. ?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.06.2011, 10:37:36
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana_Maria Vezi mesajul
Urma sa ma casatoresc cu persoana iubita cel tarziu anul viitor....
N-am citit tot ce s-a scris în thread până acum.
Dar dacă ai cerut un sfat, ia unul de la un om care începe să încărunțească: nu e ultimul bărbat de pe pământ, lasă-l în plata Domnului, roagă-te pentru el, dar mai ales roagă-te pentru tine.

Doamne ajută!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.06.2011, 10:48:14
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Alin, ce am zis,noi ( Melissa si Vintage) de nu ti-a fost pe plac?
Reciteste ce am scris, dar cu atentie si vei constata ca seamana cu ceea ce ai scris chiar tu.
Poate ca acele puncte insirate de Melissa sunt cam dure dar, crede-ma, au fost, sunt, si vor fi valabile cat e lumea.
Draga mea, ai dreptate in tot ce spui.:-) Dar am extras fragmentul de mai sus din mesajul tau, ca sa-ti explic ceva.:-)
AlinB este foarte orgolios si are o problema "nerezolvata" cu mine, de pe threadul unde ii indicam sa ia aminte la ce inseamna sa fi UN BARBAT ADEVARAT din micul "reportaj" expus acolo de domnul Zaharia.

Ca atare "vina" ta este doar ca ai subscris mesajului meu.Ca sa fiu si mai clara, daca eu scriam ce a scris AlinB iar tu erai de acord, venea el si ne combatea cu argumentele mele combatute de el ulterior. El contrazice doar de dragul de a-mi da peste nas..:-) Dar il las, doar-doar se va racori intr-o zi!:-)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.06.2011, 10:51:54
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Alin, ce am zis,noi ( Melissa si Vintage) de nu ti-a fost pe plac?
Reciteste ce am scris, dar cu atentie si vei constata ca seamana cu ceea ce ai scris chiar tu.
Poate ca acele puncte insirate de Melissa sunt cam dure dar, crede-ma, au fost, sunt, si vor fi valabile cat e lumea.
Noi nu am criticat-o pe aceasta fetita indragostita dar trebuie sa vada si ea ca acel barbat cu care a trait pana acum nu este potrivit ca sot.
De altfel acelasi lucru i-ai spus si tu.

A, era sa uit: eu nu fumez dar nu m-am gandit niciodata sa cataloghez ca persoana de moravuri usoare o persoana care fumeaza. Fumatul nu anuleaza niste calitati morale ale omului. Poate ca acele calitati se vad mai greu... din cauza fumului... dar daca sunt, sunt!

Si inca ceva: aceasta fetita parasita s-a culcat cu acel barbat si daca se despart, desigur ca ea va cunoaste un altul care a mai avut si el o relatie anterioara. Va avea dreptul aceea (anterioara) sa o catalogheze pe prietena noastra in discutie ca fiind de moravuri usoare? ...
Si daca pana la casatorie se va culca si cu acesta? s.a.m.d. ?
Alin cateodata este mai dur,pune degetul pe rana cum se spune...

De data asta insa m-a socat si pe mine cu aceasta afirmatie deplasata,comform careia toate fumatoarele sunt niste femei jalnice,nu-s bune de nimic,ba mai mult decat atat sunt si prostituate(definitia dexului pt "femei de moravuri usoare")!!
Chiar si descrierea adversarei domnisoarei studente care a deschis threadul este gresita;ca in multe cazuri de acest gen"cealalta femeie"este descrisa in cele mai negre culori posibile,fara a se pune un gram de vina pe capul iubitelului naravas...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.06.2011, 11:06:22
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Draga mea, ai dreptate in tot ce spui.:-) Dar am extras fragmentul de mai sus din mesajul tau, ca sa-ti explic ceva.:-)
AlinB este foarte orgolios si are o problema "nerezolvata" cu mine, de pe threadul unde ii indicam sa ia aminte la ce inseamna sa fi UN BARBAT ADEVARAT din micul "reportaj" expus acolo de domnul Zaharia.

Ca atare "vina" ta este doar ca ai subscris mesajului meu.Ca sa fiu si mai clara, daca eu scriam ce a scris AlinB iar tu erai de acord, venea el si ne combatea cu argumentele mele combatute de el ulterior. El contrazice doar de dragul de a-mi da peste nas..:-) Dar il las, doar-doar se va racori intr-o zi!:-)
Ei, n-are nimic, Melissa... Imi asum "vina".
Alin mi se pare un om foarte simpatic si cred ca este sufletist.
Si, sti, aceste mici polemici dau savoare, sare si piper convietuirii, desigur daca nu exageram... Cum ar fi daca toata lumea ar fi la unison ? ( chiar asa, oare cum ar fi?...) Asa, PUTINA contrazicere, invioreaza atmosfera. Dar NU INCURAJEZ CERTURILE si JIGNIRILE.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.06.2011, 11:11:14
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Si inca ceva: aceasta fetita parasita s-a culcat cu acel barbat si daca se despart, desigur ca ea va cunoaste un altul care a mai avut si el o relatie anterioara. Va avea dreptul aceea (anterioara) sa o catalogheze pe prietena noastra in discutie ca fiind de moravuri usoare? ...
Si daca pana la casatorie se va culca si cu acesta? s.a.m.d. ?

Exprimarea asta condescendentă asta nu își are rostul: "această fetiță părăsită...etc."?
E vorba de un om care SUFERĂ!

Ana Maria, permite-mi să îți dau cel mai bun sfat pe care l-am primit vreodată: spovedește-te.
Te asigur că Iisus care a murit pentru noi nu te va lovi cu asemenea răutăți și ironii.
Fă canonul dat de duhovnic și vei vedea că ești LIBERĂ.
Și vei vedea că ești IUBITĂ.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.06.2011, 11:23:53
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Alin cateodata este mai dur,pune degetul pe rana cum se spune...

De data asta insa m-a socat si pe mine cu aceasta afirmatie deplasata,comform careia toate fumatoarele sunt niste femei jalnice,nu-s bune de nimic,ba mai mult decat atat sunt si prostituate(definitia dexului pt "femei de moravuri usoare")!!
Chiar si descrierea adversarei domnisoarei studente care a deschis threadul este gresita;ca in multe cazuri de acest gen"cealalta femeie"este descrisa in cele mai negre culori posibile,fara a se pune un gram de vina pe capul iubitelului naravas...

Da, Yasmina, curios lucru, unii barbati care isi inseala iubitele / sotiile scapa de invinuire datorita amantei asupra careia planeaza toate injuriile. Nu ca ar fi nevinovata...
El, se transforma intr-o victima.
Dar, sa nu aruncam cu pietre nici in el nici in cealalta. Nimeni nu este perfect si noi judecam niste fapte care ne sunt reletate doar de una din parti. Cine stie cum sta treaba in realitate?
Important este ca noi, cei care ne dam cu parerea sa nu ne certam intre noi. Pt ca o astfel de manifestare ne reduce considerabil credibilitatea si seriozitatea.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.06.2011, 11:45:13
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LittleSparrow Vezi mesajul
Exprimarea asta condescendentă asta nu își are rostul: "această fetiță părăsită...etc."?
E vorba de un om care SUFERĂ!

Ana Maria, permite-mi să îți dau cel mai bun sfat pe care l-am primit vreodată: spovedește-te.
Te asigur că Iisus care a murit pentru noi nu te va lovi cu asemenea răutăți și ironii.
Fă canonul dat de duhovnic și vei vedea că ești LIBERĂ.
Și vei vedea că ești IUBITĂ.
Draga Vrabiuta,
Cu adevarat ai dat un sfat minunat. De la duhovnic va obtine leacul pt suferinta ei.
Imi pare rau ca am fost, poate, un pic rautacioasa, (desi " exprimare condescendenta" cum ai spus tu, inseamna de fapt respectuoasa sau binevoitoare...). Dar ce i s-a intamplat lui AnaMaria este un avertisment de la Dumnezeu ca acel barbat nu-i este potrivit. Este o fata buna si iubitoare iar intamplarea aceasta neplacuta poate fi intoarsa in favoarea ei. A scapat astfel de un om cu care s-ar fi maritat si ar fi facut-o sa sufere. Iar maritata fiind, sunt alte obligatii, mult mai mari, fata de sot: si la bine si la greu... nu?
Ea poate sa-l ajute sa-si revina din acea relatie fatala cu cealalta femeie, poate sa se roage pentru el dar sa renunte la relatie. Acum este mai usor si ranile acestea ale tineretii se vindeca in timp. Domnul s-o ajute!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.06.2011, 11:48:58
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Imi pare rau ca am fost, poate, un pic rautacioasa, (desi " exprimare condescendenta" cum ai spus tu, inseamna de fapt respectuoasa sau binevoitoare...).
Era o ironie...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.06.2011, 12:18:44
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Era o ironie...
ups! ... prea fina ironia pt simturile mele...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
dati-mi un sfat izmenuzza Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 64 10.09.2012 19:28:47
Dati-mi un sfat va rog! alinutzica Generalitati 14 06.07.2011 15:25:18
Dati-mi va rog un sfat mariuszamfirescu Nunta 8 08.02.2009 23:00:49
dati-mi un sfat sadiy Umanitare 5 21.07.2008 22:07:31
Dati-mi un sfat Dia Rugaciuni 7 15.12.2006 23:26:26