Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 26.09.2014, 13:32:29
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Să ne rugăm pentru ei - pentru cei care sunt și pentru cei care vor fi - de acord, este creștinește.
Dar să nu uităm de responsabilitatea pe care o avem, ca ființe lăsate de Dumnezeu cu discernământ și cu posibilitatea de a alege. Dacă orice stăpânire este de la Dumnezeu, poate că și democrația este de la El, iar în cadrul acesteia suntem noi chemați să participăm și să alegem. Cu rugăciune, cu inimă curată și cu minte luminată.
Asa sa facem, cu credinta, cu ajutorul si cu Voia lui Dumnezeu.

Numai ca alegerile noastre sa fie motivate de convingere.
Sa alegem pe cineva pt ca il apreciem pe acesta, nu pt ca il uram pe celalat.
  #172  
Vechi 26.09.2014, 15:44:34
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Se speculeaza prea mult apartenenta religioasa a candidatului.
Ponta e ortodox ?
Dupa cum traieste e foarte departe ,mult prea departe de ortodoxie.
Ponta nu e ortodox. E si el protestant. Apoi sunt si multi evrei in guvern etc. Nu sunt regi sa fie unsi de Biserica Ortodoxa. Nici macar Carol I nu a fost uns de BO in adevaratul sens al cuvantului, caci el a fost catolic.
  #173  
Vechi 26.09.2014, 15:47:00
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Crezi ca magistratii chiar s-au trezit, sau e schimbare de stapan?
  #174  
Vechi 26.09.2014, 16:02:51
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Nu s-au trezit singuri, ci au fost treziți, adică a existat voință politică pentru ca justiția să înceapă să funcționeze profesionist, adică independent, aplicând legea. Spre deosebire de generația veche, magistrații tineri aplică, în cele mai multe cazuri, ceea ce au învățat la facultate, fără a fi influențați de către cineva. La vârf poate că mai există presiuni, dar mulți dintre judecătorii corupți au fost eliminați.

Poate Băsescu s-a folosit de această armă împotriva adversarilor, însă nu într-un mod nedrept. Adică judecătorii le-au aplicat legea. Cei condamnați chiar erau vinovați și trebuiau pedepsiți. Dacă pe cei din tabăra proprie i-a protejat, asta se va vedea în curând, probabil. Pentru că nu va mai putea să-i protejeze mult timp.

Însă dacă PSD câștigă președinția, situația va fi foarte gravă, pentru că își va putea atinge scopul atât de mult dorit și dovedit, de a-i lua Justiției puterile pe care le-a dobândit cu greu, fie prin legi, fie prin persoane puse în posturi importante.

Din nefericire – prin instrumentele de propagandă, precum și prin favorizarea micii corupții – marii corupți au reușit să realizeze o complicitate cu mulți dintre cei ce privesc la televiziuni care se prefac înduioșate de soarta lor, doar pentru a-i folosi împotriva „dușmanului comun”.
  #175  
Vechi 26.09.2014, 17:14:50
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Măscăricii roșii vicleni și foarte 'sinceri' și 'nevinovați' ortodocși și patrihoți!

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
De la cheguevara la Kim Jong UN... iată un adevărat lider creștin ortodox care va reface marea unire!!!...ROȘIE.. așa ca sEDOMiții.

.......

Păi ăsta se crede Obama numa' că nu e Obama ci prin tot ce face pare mai degrabă s-a ta na!.. sau un înainte mergător ori un după mergător...... de-a lui Ceușescu Nicolae.. Ce măscărici sinistru!

Au băgat teroare și mită în noi încă din copilărie pentru ca să se mențină la putere duhul rău, duhul gLumii, viciul veșnic cu toți îngerașii lui roșii foarte moraliști, ipocriți și farisei care cică vor să curețe țara de....... băsism!!

Păi președintele Băsescu a condamnat COMUNISMUL și mita și corupția și nu el pionerul și utecistul și marioneta care a furat de la Boc și Ungureanu reîntregirea salariilor după o criză grea și de la PDL-PNL scăderea CAS cu 5%.

Un astfel de popor corupt ce se lasă mituit la nesfârșit prin astfel de televiziuni de propagandă își merită conducătorii!

''Trăiască Kim Jong Huil UN al 3-lea!'' Primul a fost Lenin-Hitler-Stalin, al doilea Mao-Ceaușesscu-Kim și al treilea Victoraș Galaxie puiul lui Iliescu și Adrian marele diplomat! Ce oroare.. Doamne apără și păzește și ne ferește de cel viclean care păcălește toți fraierii cu floricele, suc și mici și bere mâncate la costum național ca de 1 mai !

Jos dictatura, jos impostorii, jos marionetele statului mafiot și privilegiat corupt până în pânzele albe sau negre purtate de ortodocși!
Leancă zice că cică Ponta ar fi ajutat R. Moldova..... dar cu ce interes viclean și electoral asta nu mai spune și se face că nu știe și nici că-l interesează...... el doar zice că vede că Ponta i-a ajutat pe moldoveni și atunci îl suține în campanie în mod corect. Oare de ce se prefac ei că nu văd ce fac și că nu știu ei ce fac?

Ce fain: campanie din bani publici ca să se mențină la putere. Faptele rele se plătesc... vai lor!

Last edited by vsovivivi; 26.09.2014 at 17:17:48.
  #176  
Vechi 29.09.2014, 09:55:42
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Mie imi place de Victor Ponta si mi se pare cel mai potrivit sa fie presedintele Romaniei.
Este ortodox (pare-mi-se, un bunic de-al lui a fost preot), este tanar (era un copil in perioada ceausista) si mi se pare cinstit. Spre deosebire de ceilalti:
-Johanis: unealta lui Basescu (desi par reci unul fata de celalat totusi e ceva putred la mijloc). Total nepotrivit. "Presedintele care tace". Un presedinte altfel. Nu-mi doresc sa stiu de ce tace si nici ceva "altfel" nu-mi doresc.
-Udrea: Nici nu mai comentez...nici macar nu stie ce atributii are un presedinte.
-Tariceanu: cel cu neveste multe, n-are el treba cu Romania. Nu a stiut pana la varsta asta sa-si mentina 1 familie unita... Nu am incredere in el.
-K. Hunor... no coment... Dar nu-l voi vota.

Actualul presedinte Basescu: hotul care striga hotii.

Concluzie: Victor Ponta imi pare cel mai potrivit.
Daca iese el presedinte vor incepe cercetarile asupa coruptilor prieteni cu coruptul nr.1 - Traian Basescu (fratele mafiotului Mircea Basescu).
  #177  
Vechi 29.09.2014, 10:58:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Mie imi place de Victor Ponta si mi se pare cel mai potrivit sa fie presedintele Romaniei.
Este ortodox (pare-mi-se, un bunic de-al lui a fost preot), este tanar (era un copil in perioada ceausista) si mi se pare cinstit.
Ponta, ortodox ? Circula zvonuri (deocamdata, neconfirmate de surse serioase) ca ar fi neoprotestant. Daca a avut un bunic preot, probabil ca a fost greco-catolic, Ponta fiind ardelean. Preoti ortodocsi in Ardeal erau putini inainte de venirea rusilor.
Oricum, cu ortodoxia sefilor perindati dupa liber-cugetatorul Iliescu stam bine. Ortopraxia ne omoara...

Tanar, este. Nu stiu daca asta e mai degraba o calitate sau un defect. E greu de ales intre lupii tineri si vulpoii batrani...

Cinstit ? Un lucru e sigur: nu a avut timp suficient ca sa fure. Si Petre Roman mi se parea, la vremea respectiva, un tanar cinstit. Dupa mult timp am realizat ca si-a bagat mana in dulceata mai mult decat batranul comunist Iliescu. Si Basescu imi parea cinstit la inceput. Iar despre Constantinescu, am si acum parerea ca a fost un bleg cinstit. Asta nu m-ar face sa-l mai votez, dupa 4 ani de esec.


Citat:
-Johanis: unealta lui Basescu (desi par reci unul fata de celalat totusi e ceva putred la mijloc). Total nepotrivit. "Presedintele care tace". Un presedinte altfel. Nu-mi doresc sa stiu de ce tace si nici ceva "altfel" nu-mi doresc.
Eu exact asta mi-as dori. Cel putin dupa matelotul Zarva. Sunt satul de presedinti jucatori. Vreau un arbitru tacut.

Citat:
-Udrea: Nici nu mai comentez...nici macar nu stie ce atributii are un presedinte.
Cu Udrea as vota ca presedinta a Norvegiei...

Citat:
Tariceanu: cel cu neveste multe, n-are el treba cu Romania. Nu a stiut pana la varsta asta sa-si mentina 1 familie unita...
Un perdant lipsit de sanse. Nu e in carti, asa ca iese din discutie.

Citat:
K. Hunor... no coment... Dar nu-l voi vota.
Nem, nem !

Citat:
Actualul presedinte Basescu: hotul care striga hotii.
Excelenta caracterizare in putine cuvinte!

Citat:
Concluzie: Victor Ponta imi pare cel mai potrivit.
Daca iese el presedinte vor incepe cercetarile asupa coruptilor prieteni cu coruptul nr.1 - Traian Basescu (fratele mafiotului Mircea Basescu).
Cand imi aduc aminte de mafia PSD cu toti baronii lor locali, judeteni si nationali, Mirciulica fratele lui Chiorea Voda mi se pare un bambino paharnic care serveste la masa Cupolei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #178  
Vechi 29.09.2014, 11:12:44
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
-Johanis: unealta lui Basescu (desi par reci unul fata de celalat totusi e ceva putred la mijloc).
O afirmație gratuită. Nu văd nici o legătură între cei doi.

Citat:
Daca iese el presedinte vor incepe cercetarile asupa coruptilor prieteni cu coruptul nr.1 - Traian Basescu (fratele mafiotului Mircea Basescu).
Înțeleg că nu doriți o justiție independentă, în slujba oamenilor cinstiți, ci una la cheremul politicienilor, care să-i protejeze pe corupții mici și mari și să-i pedepsească pe cei care vor să muncească cinstit.

Dacă doriți să observați cam ce s-a întâmplat în acest domeniu în ultimii 10 ani, vă propun acest articol, scris de un profesionist neimplicat politic.
  #179  
Vechi 29.09.2014, 12:14:31
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ponta, ortodox ? Circula zvonuri (deocamdata, neconfirmate de surse serioase) ca ar fi neoprotestant. Daca a avut un bunic preot, probabil ca a fost greco-catolic, Ponta fiind ardelean. Preoti ortodocsi in Ardeal erau putini inainte de venirea rusilor.
Oricum, cu ortodoxia sefilor perindati dupa liber-cugetatorul Iliescu stam bine. Ortopraxia ne omoara...

Tanar, este. Nu stiu daca asta e mai degraba o calitate sau un defect. E greu de ales intre lupii tineri si vulpoii batrani...

Cinstit ? Un lucru e sigur: nu a avut timp suficient ca sa fure. Si Petre Roman mi se parea, la vremea respectiva, un tanar cinstit. Dupa mult timp am realizat ca si-a bagat mana in dulceata mai mult decat batranul comunist Iliescu. Si Basescu imi parea cinstit la inceput. Iar despre Constantinescu, am si acum parerea ca a fost un bleg cinstit. Asta nu m-ar face sa-l mai votez, dupa 4 ani de esec.




Eu exact asta mi-as dori. Cel putin dupa matelotul Zarva. Sunt satul de presedinti jucatori. Vreau un arbitru tacut.


Cu Udrea as vota ca presedinta a Norvegiei...


Un perdant lipsit de sanse. Nu e in carti, asa ca iese din discutie.


Nem, nem !



Excelenta caracterizare in putine cuvinte!



Cand imi aduc aminte de mafia PSD cu toti baronii lor locali, judeteni si nationali, Mirciulica fratele lui Chiorea Voda mi se pare un bambino paharnic care serveste la masa Cupolei.


Domnule Mihnea, va citesc cu mare placere postarile, chiar daca nu sut mereu in deplin acord cu dumneavoastra totusi e o placere sa citesc ce scrieti. Echilibrat, clar si placut in exprimare, minunat si de data aceasta.

Acuma, cat o fi Ponta de ortodox nu stiu. Dar nu mi-am propus sa-i analizez pe candidati in functie de asta. Nu ca n-ar fi important dar pot sa trec peste asta.
Faptul ca e tanar e o calitate. Nu ne strica un pic din entuziasmul tineretii. Tinerii isi doresc glorie, faima sa fie cunoscuti, sa placa, nu s-ar risca sa-si agonisesca o faima proasta pt ca fiind tineri vor fi obligati s-o duca in carca ani multi.
Nu este invechit si impregnat cu miresme comuniste.
Si avand in vedere ca UE ori NATO cu americanii lor stau cu ochii pe noi nu si-ar permite sa ne intoarca la comunism. Acestia (UE si NATO) isi doresc mai mult decat noi un presedinte necomunist.
Mai bine un lup tanar decat un vulpoi batran. Viclenia e mai periculoasa.
E cinstit. Deocamdata.
Vremea lui Iliescu si a lui P. Roman a trecut. Sa nu ne mai uitam inapoi pt ca asa vom da in gropile din fata noastra. Ne tot concentram atentia asupra lui pacatelor lui Iliescu fara sa fim atenti la mizeriile celor de acum, la fel de nenorocite ori poate si mai si.

Va doriti unul care tace? Nu stiti din intelepciunea populara cate se spun despre cei ce tac? I-ar sta bine sa taca daca ar fi calugar intr-o monastire. Dar asa?
Oare nu cumva tace pt ca nu are ce sa spuna? Sau poate ca ceea ce ar avea de spus nu ne-ar placea?
Mare grija cu Johanis. daca din salariul de profesor a reusit sa adune atatia bani incat sa-si cumpere nenumarate proprietati oare cati bani i-au fost retinuti sub forma de impozite pe venit? O fi cercetat cineva? Oare din meditatii o fi avut banii? Cat impozit a platit la stat pt munca prestata ca meditator?
Aa, poate ca se gandeste romanul ca vom avea oaresce favoruri de la nemti daca ajunge Johanis presedinte? (Oportunism romanesc) Eu stiu ce parere au germanii despre rudele lor sarace sasii...

Cat de mult iubeste Basescu poporul romana daca face atatea eforturi sa ne-o bage pe gat pe Elena Udrea? Daca acesta ar fi singurul lui pacat, ar fi deja prea mult.
  #180  
Vechi 29.09.2014, 12:25:19
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
O afirmație gratuită. Nu văd nici o legătură între cei doi.



Înțeleg că nu doriți o justiție independentă, în slujba oamenilor cinstiți, ci una la cheremul politicienilor, care să-i protejeze pe corupții mici și mari și să-i pedepsească pe cei care vor să muncească cinstit.

Dacă doriți să observați cam ce s-a întâmplat în acest domeniu în ultimii 10 ani, vă propun acest articol, scris de un profesionist neimplicat politic.
Sunteti naiv daca credeti ca nu este nicio legatura ascunsa intre cei doi. Johanis e viclean. Nu iubeste Romania nici cat o iubeste Basescu. Asta este deja o legatura.

Cum sa nu-mi doresc o justitie independenta? Oo, cat imi doresc! Dar asa ceva nu exista in lume. Singura justitie dreapta si independenta e cea a lui Dumnezeu.
Toate justitiile lumii sunt intr-o oarecare masura supuse politicii. E la mintea cocosului.
Eu zic ca bine a facut Justitia din vremea lui Basescu ca i-a arestat pe unii corupti. Foarte bine. Dar pe ceilalti corupti ii protejeaza. A facut doar jumate de treaba. Daca iese Ponta presdinte, sper sa faca el jumatatea cealalta.
Subiect închis