Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 29.09.2014, 12:36:26
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Numai sa n-o faca dupa ce ii elibereaza pe ai lui :)
  #182  
Vechi 29.09.2014, 12:47:01
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Numai sa n-o faca dupa ce ii elibereaza pe ai lui :)
Ar fi posibil... Si cred ca si necesar pt ca si in puscarii locurile sunt limitate. Si sunt multi din tabara cealalta care-si asteapta randul la puscarie.
  #183  
Vechi 29.09.2014, 15:13:38
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Unul dintre actualii rezidenti ai institutiei cu pricina, spunea intr-un interviu : am depus marturie mincinoasa imp cuiva, dar m-am spovedit la preot pt asta...adica? Spovada la preot te poate absolvi de puscarie? Intr-un film american, am vazut cum un preot catolic ii spunea enoriasului ca daca a comis o crima ( infractiune) trebuie mai intai sa o recunoasca in fata autoritatilor, sa execute pedeapsa stabilita de acestea, si abia apoi i se acorda iertarea divina...pana la urma cum ii?
  #184  
Vechi 29.09.2014, 17:50:58
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Așa cum a spus preotul.
O spune și bunul simț moral, îndeamnă la asta.
Iar Domnul este foarte explicit, atunci când le poruncește pe ambele, succesiv: "Dați deci Cezarului cele ce sunt ale Cezarului și lui Dumnezeu cele ce sunt ale lui Dumnezeu."

Last edited by Ioan_Cezar; 29.09.2014 at 17:54:28.
  #185  
Vechi 29.09.2014, 19:39:02
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Spovada la preot te poate absolvi de puscarie? Intr-un film american, am vazut cum un preot catolic ii spunea enoriasului ca daca a comis o crima ( infractiune) trebuie mai intai sa o recunoasca in fata autoritatilor, sa execute pedeapsa stabilita de acestea, si abia apoi i se acorda iertarea divina...pana la urma cum ii?
Cred ca a gresit preotul catolic. Iertarea, dezlegarea de pacat se face pe loc la spovedania cu pricina nu dupa ce ,eventual, executa pedeapsa...Catolicii nu sunt cu iubirea, ci cu partea juridica...Indulgente, calcularea faptelor bune,cat costa,tranzactii...
  #186  
Vechi 29.09.2014, 19:43:08
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Preotul nu este obligat să dezlege pe loc. El are puterea să lege și să dezlege. Și preoții ortodocși, în funcție de gravitatea păcatului și, mai ales, de profunzimea pocăinței celui care vine la mărturisire, dau canon și nu dezleagă uneori ani mulți pe cel vinovat. Iar pedeapsa civilă poate fi privită și ca un canon spre îndreptare.
  #187  
Vechi 29.09.2014, 19:51:51
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Preotul nu este obligat să dezlege pe loc. El are puterea să lege și să dezlege. Și preoții ortodocși, în funcție de gravitatea păcatului și, mai ales, de profunzimea pocăinței celui care vine la mărturisire, dau canon și nu dezleagă uneori ani mulți pe cel vinovat. Iar pedeapsa civilă poate fi privită și ca un canon spre îndreptare.
Cred ca faci o confuzie intre dezlegarea de pacat si dezlegarea pentru Sf. Împartasanie care poate fi amânata ani, zeci de ani chiar pana pe patul de moarte...
  #188  
Vechi 29.09.2014, 19:58:02
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Da, cred că fac această confuzie. Pentru că nu înțeleg cum poți fi iertat și dezlegat, dar, în același timp, să nu te poți împărtăși, adică să fii despărțit de Hristos și de Biserică.
  #189  
Vechi 29.09.2014, 20:08:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Din “zicerile” Părintelui Arsenie Boca: Deșertăciunea deșertăciunilor

"Fie de-a cunoaște toată Biblia pe de rost, precum și toate pildele înțelepților, la ce-ți folosește de n-ai dragostea lui Dumnezeu și Harul Lui. Toate sunt deșertăciuni, afară de a iubi pe Dumnezeu și de a sluji numai Lui. Înțelepciunea de mai sus este să năzuiești la Împărăția Cerurilor, disprețuind lumea.
Deșertăciunea este așadar, a umbla după bogățiile cele pieritoare și a nădăjdui în ele; deșertăciune este a nădăjdui la slavă și a te ridica la locuri de frunte; deșertăciune este a merge după dorințele trupului - și-a pofti acele lucruri care, într-o zi, pedeapsă grea îți vor aduce; deșertăciune este a dori o viață lungă - și a nu te gândi ca să trăiești cum se cuvine; deșertăciune este a cugeta numai la viața de acum, fără să cugeți la ceea ce va veni după ea; deșertăciune este a te lipi la ceea ce atât de repede trece, - și a nu te grăbi către bucuria, cea care sfârșit nu are. Fie de-aș avea toată știința lumii, dacă n-am dragoste la ce-mi folosește aceasta în fața lui Dumnezeu care mă va judeca după fapte."
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #190  
Vechi 29.09.2014, 21:58:59
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Cred ca a gresit preotul catolic. Iertarea, dezlegarea de pacat se face pe loc la spovedania cu pricina nu dupa ce ,eventual, executa pedeapsa...Catolicii nu sunt cu iubirea, ci cu partea juridica...Indulgente, calcularea faptelor bune,cat costa,tranzactii...
Eu înțeleg că preotul a recomandat, pe lângă spovedanie cu iertare din partea duhovnicului, ispășirea pedepsei în planul juridic omenesc. Sensul ar fi că dacă ai greșit față de oameni și față de Dumnezeu trebuie să te reașezi prin căință și în fața oamenilor ȘI înaintea lui Dumnezeu.

Deci nu merge să scapi de pușcărie pentru că te-ai spovedit. Această măgărie/hoție cred că a voit s-o elimine preotul și în acest sens mi-am exprimat acordul cu preotul.
Nu merge nici să faci pușcărie și doar atât, crezînd că astfel ai primit iertare de la Dumnezeu. Cele două planuri de judecată (lumească și Dumnezeiască) nu se confundă iar omul are de ispășit și lucrat în ambele.
Întrucât creștinul are dublă cetățenie: e al lumii și al Împărăției.

Te spovedești pentru păcat ȘI faci pușcărie, dacă fapta ta e demnă de o pedeapsă juridică.
Ai omorât un om, ai furat, ai violat etc. - de ești credincios și ai duhul pocăinței atunci te spovedești. Și totodată dai socoteală și în fața oamenilor și încerci să repari, dacă s-o mai putea cumva, greșeala comisă. Printr-o pocăință lucrătoare, cumva.
Asta am vrut să spun de fapt și nu formulasem prea limpede.
Subiect închis