Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.10.2007, 13:39:16
Ioan_Ciobota Ioan_Ciobota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2005
Mesaje: 90
Implicit

SUNT UN OM FERICIT!

Toate poverile care ma apasau, toata ura, mandria si dorinta de a fi cineva au caZUT.

Ma simteam un om batran, chiar daca aveam doar 20 de ani.

Nu aveam o imagine buna despre mine si cautam sa atrag atentia in exterior, prin imbracaminte si comportament.

Vali a absolvit Facultatea de Relatii Economice Internationale.

Valentin:
Am inceput facultatea cu dorinte si ambitii materialiste. Doream sa devin un om de afaceri, sa am multi bani si sa nu depind de nimeni. Caracterul meu puternic imi spunea ca pot sa reusesc. Ma consideram un fel de spargator de gheata si nu-mi era teama. Eram sigur ca voi ajunge sus.
Acum vreau sa-L urmez pe Dumnezeu si sa ascult de El. Sunt un om fericit si numai Dumnezeu a facut asta in viata mea. Apoi vreau sa le spun si altora despre Dumnezeu.

Reporter:
Nu sunt multi oameni fericiti! Cum ai ajuns tu fericit?

Valentin:
in liceu mi-a placut muzica rock si eram rocker. Aveam par mare, purtam lanturi si blugi jerpeliti. Nu aveam o imagine prea buna despre mine si cautam sa atrag atentia prin imbracaminte si comportament.

Reporter:
Era o refulare a unor sentimente inabusite, a unor complexe, sau chiar simteai placere in stilul acela de viata?

Valentin:
Era si o placere, dar si o refulare a unor tensiuni. Voiam sa fiu cineva, iar oamenii sa ma admire. De aceea si doream sa fiu un om de afaceri, iar altii sa depinda de mine.
„Idolii” mei in muzica rock erau Slayer, Metallica si altii, dar mi-am dat seama ca versurile care insotesc muzica rock n-aduc pace sufletului, de aceea am renuntat sa mai ascult formatiile care promoveaza astfel de versuri, pentru ca nu fac bine deloc. Prefer sa ascult muzica crestina, care aduce cu adevarat pace sufletului meu.

Reporter:
Ce simteai cand ascultai muzica rock?

Valentin:
Libertate. Parul mare, dai drumul la muzica, te urci pe motocicleta si te duci incotro vezi cu ochii. Voiam sa fiu liber si asta insemna libertatea pentru mine. Credeam ca sunt un om liber, pana am cunoscut altceva si pe Altcineva...
Acum sunt liber sa aleg intre bine si rau, intre Dumnezeu si pacat, intre voia mea si voia lui Dumnezeu. Acum libertate inseamna sa fac ceea ce asteapta El de la mine.
O masina functioneaza bine doar in conditiile pentru care a fost construita. La fel si noi, doar traind o viata crestina, asa cum ne-a creat Dumnezeu, suntem fericiti si liberi.

Reporter:
Ce le-ai spune celor care apreciaza muzica rock si cauta in rock libertatea, implinirea si satisfactia personala?

Valentin:
Dragii mei, exista ceva mult mai bun si pot sa va spun ca am gustat din aceasta. Ceea ce imi placea mie inainte a fost amar, de aceea am renuntat si nu regret deloc.
Eu credeam in existenta lui Dumnezeu si aveam o oarecare teama fata de El. Mergeam uneori la biserica si stiam ca Dumnezeu e undeva acolo sus, dar nu stiam ca pot sa-L implic in viata mea si ca El poate avea o influenta decisiva in viata mea. Seara ma rugam „inger, ingerasul meu” si „Tatal nostru”.
Am inceput facultatea cu ambitii si dorinte materialiste, dar incet, incet, imoralitatea din camine mi-a afectat viata. in anul I de facultate ma simteam deja foarte singur.
Ma simteam un om batran, chiar daca aveam doar 20 de ani. Nu doream sa merg la chefuri, dar mergeam si incercam sa ma distrez, insa ceva in inima mea nu era implinit. Era bine cand eram cu colegii, dar dupa aceea se termina. Mergeam ca sa nu stau singur, dar nu ma implinea.
Cel mai trist lucru s-a petrecut spre sfarsitul anului III de facultate, cand relatia cu fratele meu s-a stricat. si el era student, stateam in acelasi camin, pe acelasi palier, dar am inceput sa locuim in camere diferite.
stiam ca nu este bine sa-mi stric relatia cu fratele meu, dar nu puteam sa o repar. El ducea o altfel de viata; eu eram mai disciplinat, mai calculat cu banii, el fuma si ii placea sa stea cu prietenii la o bere si sa petreaca noptile.
Era foarte trist pentru parintii mei cand ajungeam acasa si ma intrebau ce mai face fratele meu, iar eu nu stiam ce sa le spun.

Reporter:
Din ce cauza ati ajuns la aceasta ruptura?

Valentin:
il consideram pe fratele meu un „pierde-vara”. Eu eram un om foarte mandru si stiam ce vreau. El nu stia ce vrea si ma enerva la culme. isi cheltuia repede banii si venea sa-mi ceara mie. ii spuneam ca n-am, il minteam, iar el imi adresa niste „adjective” dragalase.
Apoi prietena lui il mintea in legatura cu o anumita problema care ma privea si pe mine. Pentru mine era trist ca el nu ma credea pe mine, ci credea minciuna ei.
Ura fata de fratele meu si prietena lui a inceput sa devina asa de mare incat nu puteam sa dorm noaptea de ura.
Eram plin de furie. imi imaginam cum o prind pe prietena lui si o calc in picioare pe holul caminului; sau ma gandeam cum ajung eu bogat si el vine sa-mi ceara bani...
Sufletul meu era inundat de o mare tristete pentru ca ma gandeam ca vom fi ca doi straini si poate doar de sarbatori ne vom da cate un telefon. Eram foarte trist.
„Spargatorul de gheata”, cum ma consideram la inceput, s-a lovit de un iceberg si n-am putut sa merg mai departe, n-am mai stiut ce sa fac. Aceasta a fost criza care m-a facut sa strig catre Dumnezeu.
Atunci am citit ceva care m-a surprins: „Problemele se rezolva cu dragoste, nu cu ura!”. Asa ca am inceput sa ma rog: „Doamne, ajuta-l pe fratele meu sa scape de fata asta si pe ea ajut-o sa nu mai minta”.
Am inceput sa ma rog tot mai des si prima minune din viata mea a fost sa vad cum aceasta ura adanca a inceput sa se transforme in dragoste.
inainte am incercat prin vointa mea sa-mi spun: „Nu e bine sa-l urasc pe fratele meu”, dar n-am putut. insa atunci cand m-am rugat lui Dumnezeu, pur si simplu am vazut cum ura mi se schimba in dragoste.

Reporter:
De ce te-ai rugat? stiai despre puterea rugaciunii?

Valentin:
M-am rugat atunci si dupa cateva luni am inceput sa ma rog pentru criza din relatia cu fratele meu. Tonul vocii mele a inceput sa se schimbe cand fratele meu venea sa-mi ceara ceva si chiar el spunea ca m-am schimbat.
Am inceput sa caut Lumina, sa umblu mai mult dupa valori ca bunatate si dragoste. Vedeam ca dragostea ma face sa am pace si sa nu mai fiu asa de zbuciumat.
Am inceput si eu sa citesc Biblia. A fost o schimbare extraordinara!
Toata viata mea a inceput sa capete un rost, sa functioneze, sa aiba armonie, sa prinda gust si culoare. Dintr-o data m-am simtit mai tanar.
Toate poverile care ma apasau, toata ura, mandria si dorinta de a fi cineva au inceput sa cada.

Reporter:
Domnul Iisus Hristos spune: „Trebuie sa va nasteti din nou! [...] Daca nu se naste cineva din apa si din Duh, nu poate sa intre in imparatia lui Dumnezeu”.

Valentin:
Da, asta s-a intamplat cu mine: am devenit o persoana noua si am inceput sa merg pe un drum pe care nu mai umblasem niciodata. Totul a inceput sa capete armonie.
Fratele meu a devenit si el un copil al lui Dumnezeu, iar prietena lui si-a recunoscut greselile si s-au despartit.

Reporter:
Prin efortul tau ai dobandit bunatatea si dragostea?

Valentin:
Nu, nici vorba. Am incercat asta prin vointa mea, si cu toate ca sunt un om cu vointa puternica, n-am putut... A fost doar harul lui Dumnezeu. Numai El poate da dragoste, pentru ca El este dragoste. Doar El a putut sa inlocuiasca in inima mea ura cu dragostea. Eu singur n-am putut.

Reporter:
Ce versete din Biblie ti-au vorbit tie personal?

Valentin:
Evanghelia dupa Ioan mi-a placut mult si chiar i-as indemna pe cei care vor sa citeasca Biblia, sa inceapa cu Ioan. Este extraordinar si pur si simplu merge direct la inima. Citez din Evanghelia dupa Ioan:
„Tuturor celor ce L-au primit, adica celor ce cred in Numele Lui, Le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu”.
Un alt text descrie cum vine Nicodim la Isus si ii spune: „invatatorule, stim ca esti un invatator venit de la Dumnezeu, caci nimeni nu poate face semnele pe care le faci Tu daca nu este Dumnezeu cu el.
Drept raspuns, Iisus i-a zis: ‘Adevarat, adevarat iti spun ca daca un om nu se naste din nou, nu poate vedea imparatia lui Dumnezeu’.
Nicodim i-a zis: ‘Cum se poate naste un om batran? Poate el sa intre a doua oara in pantecele maicii sale si sa se nasca?’.
Iisus i-a raspuns: ‘Adevarat, adevarat iti spun ca daca nu se naste cineva din apa si din Duh, nu poate sa intre in imparatia lui Dumnezeu’ ”.
Un alt verset, din care am inteles ce inseamna adevarata libertate, este Ioan 8:32: „Veti cunoaste adevarul si adevarul va va face slobozi”. Am gustat adevarata libertate, cunoscandu-L pe Hristos - Adevarul lui Dumnezeu.
Libertatea adevarata vine din interior, din inima, ca un izvor de apa care susura si curge curat. Asa este Hristos si Cuvantul Lui - izvoraste din inima ta si se revarsa spre altii.

Reporter:
Dupa ce ai hotarat sa-L urmezi pe Dumnezeu, cu siguranta au fost lucruri la care ai renuntat. Ce ai pus in loc?

Valentin:
Credeam ca daca il urmez pe Dumnezeu, viata mea va fi terminata. Nu voi mai putea sa ma distrez, va trebui sa ma imbrac intr-un fel anume si sa ma izolez de ceilalti. Credeam ca a trai conform Bibliei este imposibil in societatea noastra si mi-a fost teama.
Dar cu cat m-am apropiat de Dumnezeu, cu atat am devenit mai liber, mai bucuros si mai vesel, insa este o bucurie si o veselie curata si frumoasa.
Am descoperit ca exista si altfel de distractie, un mod curat de a te distra. inainte am cautat sa ma distrez cu ajutorul bauturii si cu altele... Teama mea ca apropiindu-ma de Dumnezeu viata mea va fi trista, a disparut, pentru ca acum sunt, de fapt, cu adevarat fericit si implinit.

Reporter:
Am vazut undeva o imagine cu un omulet mic in mijlocul unei jungle, iar din pomii din jungla ieseau tot felul de capete hidoase de monstri cu dinti mari, cu gurile deschise, care il atacau pe acel omulet micut, incercand sa-l manance.
Probabil ca asa te-ai simtit si tu cand ai luat viata in piept. Ai ales calea spre Dumnezeu, sa-ti dedici viata lui Dumnezeu, ca un fel de fuga din fata grozaviei „junglei” din jur, in care tu voiai sa devii un om „mare”?

Valentin:
Nu, deoarece caracterul meu puternic imi spunea ca pot sa rezist. N-am fost un om slab, care spune: „Eu nu pot reusi in viata, asa ca ma abandonez in bratele lui Dumnezeu”. Sau sa fiu intr-o depresie si sa spun: „Vai ce viata am!”. Nu! Pur si simplu mi-am dat seama ca nu pot rezolva unele situatii prin vointa sau prin eforturi personale. Asta m-a facut sa-L caut pe Dumnezeu si cunoscandu-L pe El sunt fericit si implinit. Pentru ca asa suntem creati - sa avem o RELAtIE personala cu Dumnezeu, iar pana nu-L cunoastem pe El, sufletul nostru nu-si gaseste linistea si implinirea.

Reporter:
Ai fost dezamagit de viata pe care ai dus-o inainte?

Valentin:
Da. in facultate credeam ca un mediu de afaceri te implineste pentru ca ai de-a face cu oameni „de clasa”.
Privind cladirile de sticla si otel, masinile cu reclame frumos colorate si firme luminoase care se aprind noaptea, totul parea frumos din afara. Dar cand am ajuns in spatele acestor cladiri de sticla si otel, care lucesc in soare, si in spatele acestor lucruri frumos colorate, mi-am dat seama ca acolo sunt oameni si ca problema se afla in oameni, iar problema este PaCATUL.
Mi-am dat seama ca oamenii sunt cei care au nevoie sa fie schimbati, pentru ca oricat s-ar inconjura de lucruri frumoase, care arata bine pe exterior, atata timp cat in ei nu se petrece o schimbare, totul este degeaba.
M-au ajutat mult noii mei prieteni, iar caracterul meu a inceput sa se dezvolte pe o temelie noua si solida.

Reporter:
Ai intrat intr-un alt fel de „afacere” - „afacerea” lui Dumnezeu. Planul lui Dumnezeu sau finalul acestei „afaceri” este sa ii scape pe oameni de iad si sa-i duca in imparatia Fiului dragostei Sale. Oamenii isi aleg singuri iadul sau raiul.

Valentin:
inainte ma gandeam sa incep o afacere. Azi ma gandesc: „Acum am intr-adevar cea mai tare oferta pe care pot sa le-o prezint oamenilor. si in plus, este pe gratis”. Pentru ca darul lui Dumnezeu - Iisus Hristos - se primeste gratis si numai cine doreste il poate avea.
M-am gandit tot in termeni economici: „Ce ‘afacere’ interesanta: ii dau lui Dumnezeu tot ce este urat, toate pacatele mele, iar El imi da in schimb dragoste, bunatate, credinciosie si pace. Extraordinar”.
stiu sigur ca numai credinta in Iisus Hristos te poate mantui si te poate salva. Numai o relatie personala cu Dumnezeu, devenind copilul lui Dumnezeu, poate intr-adevar sa te duca in imparatia Tatalui nostru ceresc.
Dupa ce L-am cunoscut pe Dumnezeu, am inteles cu adevarat rugaciunea „Tatal nostru”. Eu sunt copilul Lui aici pe pamant si Ma rog Lui ca unui tata. Stau de vorba cu Tatal meu din ceruri si este o relatie extraordinara.

Reporter:
La final, ce gand ai pentru cititori?

Valentin:
Va spun din toata inima mea sa nu va fie teama sa va apropiati de Dumnezeu! Poate credeti ca viata voastra va fi gri si veti pierde fericirea, dar nu este adevarat.
Pot sa spun asta din perspectiva unui om care s-a temut sa se apropie de Dumnezeu si care a crezut ca prin Dumnezeu nu poti avea o viata implinita si fericita. Deci, nu va fie teama sa va apropiati de Dumnezeu.
in cartea Proverbe, in Biblie, scrie: „Cine cugeta la Cuvantul Domnului gaseste fericirea si cine se increde in Domnul este fericit.[...] Fiule, da-mi inima ta si sa gaseasca placere ochii tai in caile Mele”.

Reporter:
Vali, esti un om fericit?

Valentin:
Da, si pot sa le spun si celor care citesc aceste randuri ca sunt fericit, dar nu prin ceea ce ofera aceasta lume, ci prin Iisus Hristos. El este cel care mi-a dat fericirea. DA, SUNT UN OM FERICIT!

Reporter:
Dumnezeu este sustinatorul, sursa, generatorul si datatorul vietii, al fericirii si al implinirii, iar sufletul nostru nu-si va gasi odihna pana nu se va odihni in Dumnezeu, acolo unde vom gasi fericirea eterna.




Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.10.2007, 15:13:55
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Foarte frumoasa, Dumnezeu sa-i lumineze mintea lui Valentin, daca intr-adevar exista si nu sunt numai povestiri de radio vocea evangheliei.
Citeste-o si pe asta ca e tare frumoasa:
http://www.ortho-logia.com/Romanian/CaleaMea.htm
V-o recomand la toti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.10.2007, 03:51:21
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Parintele Cleopa spunea ca in asemenea cazuri cu persoane ce au mai multe patimi si care cunosc crestinismul in forma protestanta-eretica,vine un diavol arhicon, teolog de genul celui care L-a ispitit pe Mantuitorul Hristos si-i alunga pe ceilalti care-l ispitesc pe om cu respectivele patimi. De aceea ai scapat de acele patimi asa de repede si usor, pe cand la noi, ortodocsii trebuie sa ne straduim ceva timp, depinde de nivelul de pocainta si de vointa ce le are fiecare. Din Noul Testament, Pateric si din Vietile Sfintilor Parintele Cleopa ne-a dat exemple si marturii ale faptului ca crestinul chiar daca face toate pacatele dar pana la sfarsitul vietii ramane ortodox si se spovedeste curat, cu pocainta asemenea talharului, are nadejde de mantuire, pe cand un eretic care nu o cinsteste pe Maica Domnului, chiar daca s-a lasat de toate patimile, cu toata credinta lui gresita, nu se mantuieste. Citeste cartea "Insetand dupa Dumnezeu"-De la ratacirile protestante la adevarul ortodoxiei de Matthew Gallatin in care un pastor protestant, dupa ce este dezamagit pe rand de invatatura adventista, penticostala, iehovista, baptista si evanghelista, avand sinceritate in suflet, gaseste cu ajutorul lui Dumnezeu adevarul Ortodoxiei cautand la izvoarele ei, in scrierile parintilor apostolici, adica a ucenicilor directi ai Sfintilor Apostoli. Dumnezeu sa te lumineze.

"Om rational e cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a coborat pe sine in randul dobitoacelor"
(Sfantul Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.10.2007, 03:55:53
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Ce faci tu acum Ioan-Ciubota se cheama prozelitism. Tu ai credinta dar ce crezi tu este oare Adevarul???? De ce e nici o referinta la denumirea cultului din care faci parte.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.10.2007, 09:56:54
mikiuasa mikiuasa is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin44
Ce faci tu acum Ioan-Ciubota se cheama prozelitism. Tu ai credinta dar ce crezi tu este oare Adevarul???? De ce e nici o referinta la denumirea cultului din care faci parte.
Unde este Maica Domnului careia ii cerem ajutorul si o rugam sa "intermedieze"relatia noastra cu Fiul ei!Mai bine lasa...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.10.2007, 10:39:31
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Provoc pe ortodocsi sa povesteasca despre ei sau altii care l-au descoperit pe Dumnezeu! Sa nu acuzam pe cei din aceste povestioare, cat timp nu au calcat cu nimic peste dogmele ortodoxe.
Eu nu pot sa spun decat despre mine. Si voi spune, imediat ce aflu cum e primita aceasta idee.


Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.10.2007, 14:59:24
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Da, trebuie sa ii lasam pe cei ca Ioan_Ciobota in pace daca nu ponegreste ortodoxia, dar eu sunt de acord cu Iustin44, pentru ca nu imi explic altfel usurinta cu care Valentin a scapat asa usor de multele vicii pe care le aveau inainte. Iar daca vine cineva si imi spune ca chestia asta se poate, inseamna ca inca nu a cunsocut cu adevarat cum e sa incerci sa indepartezi si un obicei mai putin pacatos, numai spun de viciile bine inradacinate, pe care le abordam de zi cu zi, asa ca faza cu: "Si am scapat de patimi pentru ca m-am intors la Hristos". Mi se pare ca un fel de ascundere dupa deget, sau cum fac strutii de isi baga capul in nisip, dar ei nu sunt constienti ca nu au scapat cu adevarat de dusman, cam asa sta treaba cu credinta lor...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.10.2007, 15:26:37
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

De cand posteaza acest domn Ioan_Ciobota,la inceput nimeni nu-l lua in consideratie,astfel ca topic-urile sale ramaneau goale.Insa acesta a tacut si a fost perseverent,astfel incat a reusit sa capteze atentia,si sa antreneze forumistii in discutii pentru subiectele sale.S-a stiut de la-nceput ca nu este ortodox,se cunoaste si dupa specificul afirmatiilor sale,insa a fost tolerat,lucru de altfel bun.Insa nu inteleg de ce va implicati in discutii daca nu va place interventia sa?Cel putin,puteti sa va expuneti punctul de vedere asupra confesiunii lui,restul el isi va intelege pozitia pe care se situeaza in acest forum.
Eu,oricum nu am rabdare sa citesc povestioare atat de ample,despre actiunile nu stiu cui,la un moment dat,prefer expunerea propriilor experiente si-a propriilor opinii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.10.2007, 23:08:18
mikiuasa mikiuasa is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
De cand posteaza acest domn Ioan_Ciobota,la inceput nimeni nu-l lua in consideratie,astfel ca topic-urile sale ramaneau goale.Insa acesta a tacut si a fost perseverent,astfel incat a reusit sa capteze atentia,si sa antreneze forumistii in discutii pentru subiectele sale.S-a stiut de la-nceput ca nu este ortodox,se cunoaste si dupa specificul afirmatiilor sale,insa a fost tolerat,lucru de altfel bun.Insa nu inteleg de ce va implicati in discutii daca nu va place interventia sa?Cel putin,puteti sa va expuneti punctul de vedere asupra confesiunii lui,restul el isi va intelege pozitia pe care se situeaza in acest forum.
Eu,oricum nu am rabdare sa citesc povestioare atat de ample,despre actiunile nu stiu cui,la un moment dat,prefer expunerea propriilor experiente si-a propriilor opinii.
Bravo Ory ,la obiect,multumesc ,ai pus punctul pe i!Sa scrie cat o vrea...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.10.2007, 23:18:35
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Ascult rock si nu am sentimente "negative".Nu urasc pe nimeni(a nu se intelege ca nu exista persoane pe care nu le pot suporta,dar nu ii urasc),sunt extrem de timida,si cu siguranta nu am depresii sau incercari de sinucidere.Rockerii nu sunt oameni disperati,cu depresii,care se imbraca doar in negru si urasc pe toata lumea.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Paste fericit! PuiMicGeorgiana Sfintele Pasti - Invierea Domnului 35 07.04.2010 14:59:31
An nou fericit! adam000 Generalitati 48 03.01.2010 16:38:21
Craciun fericit! maria-luisa Generalitati 4 26.12.2009 15:36:07
PASTE FERICIT iosif Generalitati 26 29.04.2008 11:44:55
Paste fericit! quasar Generalitati 1 07.04.2007 19:33:57