Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.03.2008, 21:25:36
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.467
Implicit

Ieri seara urmaream filmul The Bible si am realizat ca dupa ce arca lui Noe a acostat pe muntele Ararat si Dumenzeu a facut pactul cu oamenii, in urma acestui pact El a introdus un nou element de natura fizica in creatia Lui, Curcubeul, ca simbol al pactului intre El si omenire.

Deci inainte de poptop, NU EXISTA CURCUBEUL, nu?...deoarece altfel acest fenomen fizico-chimic, in explicatie lumeasca, nu ar fi servit ca ceva, memorabil, nou in natura care sa accentueze acest pact.

Ce parere ai Traditie, 7-th?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.03.2008, 22:48:43
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Ieri seara urmaream filmul The Bible si am realizat ca dupa ce arca lui Noe a acostat pe muntele Ararat si Dumenzeu a facut pactul cu oamenii, in urma acestui pact El a introdus un nou element de natura fizica in creatia Lui, Curcubeul, ca simbol al pactului intre El si omenire.

Deci inainte de poptop, NU EXISTA CURCUBEUL, nu?...deoarece altfel acest fenomen fizico-chimic, in explicatie lumeasca, nu ar fi servit ca ceva, memorabil, nou in natura care sa accentueze acest pact.

Ce parere ai Traditie, 7-th?
nu exista curcubeu, pt ca pana la potop pe pamant nu fusese ploaie
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.03.2008, 23:08:23
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul

nu exista curcubeu, pt ca pana la potop pe pamant nu fusese ploaie
Frate, nu inteleg de ce te chinui sa mai postezi daca ti se pare o gluma...cum adica nu mai fusese ploaie? te crdeam baiat serios
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.03.2008, 00:18:09
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de seminaristul

nu exista curcubeu, pt ca pana la potop pe pamant nu fusese ploaie
Frate, nu inteleg de ce te chinui sa mai postezi daca ti se pare o gluma...cum adica nu mai fusese ploaie? te crdeam baiat serios
frate c-am stiu ce vorbesc, nu consum alcool sau droguri, sa vorbesc in necunostiinta de cauza, daca citesti carte Genezei vei vedea ca pana la potop nu este mentionat faptul ca pe pamant a cazut ploaie, prima ploaie care e mentionata in scriptura e ploaia de la potop, iar daca vei citi cartea lui serafim rose, Cartea Facerea, crearea lumii si omul inceputurilor vei intelege ce-am spus.
Si inainte sa ma faci neserios pune frate mana carte si cerceteaza nu vorbi numai asa de dragul de "a posta"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.03.2008, 00:21:24
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

si Cozia o dedicatie: Asa Doamne Imparate daruieste-mi sa-mi vad greselile mele si sa nu osandesc pe aproapele :D
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.03.2008, 00:21:39
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

aproapele meu* :D
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.03.2008, 06:42:45
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pai si daca nu scrie in carte inseamna ca n-a mai plouat pana atunci?! asta chiar ca mi se pare absurd! si cu ce se hraneau oamenii aia, ca daca nu ploua inseamna ca nici nu se facea recolta sau altceva comestibil.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.03.2008, 22:19:57
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
pai si daca nu scrie in carte inseamna ca n-a mai plouat pana atunci?! asta chiar ca mi se pare absurd! si cu ce se hraneau oamenii aia, ca daca nu ploua inseamna ca nici nu se facea recolta sau altceva comestibil.
draga mirela cum ii spuneam lui cozia, iti spun si tie, mai intai documentare, pentru ca eu stiu ce-am scris si unde am citit despre ce am postat
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.03.2008, 22:28:40
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

lasa frate, cartile, zi mai bine cum e cu ploaia asa, din bun simt.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.03.2008, 22:36:27
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si ca tot vorbeai de documentare, uite, mie Serafim Rose nu-mi place si nu-l citesc... asa ca daca vrei sa explici tu aici ce-ai aflat citind cartea aceea a lui ptr mine e OK.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curcubeul... lacrimi Generalitati 10 19.08.2010 12:37:58