Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.09.2008, 13:19:54
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

daca pastila este folosita doar in scop medical,normal ca nu este pacat.insa daca o folositi si in celalalt scop,e pacat.asta e parerea mea despre anticonceptionale
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.09.2008, 20:58:15
pr.marius pr.marius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Mesaje: 19
Implicit

Pentru alinu:
Uitasem sa te intreb alinu, prietena ta ia anticonceptionalele dupa ce in prealabil a consultat un medic? Sa nu se joace singura cu lucrurile acestea.

Pentru Ory:
Draga, ory, ingaduie-mi te rog sa te contrazic, nu de dragul contrazicerii, sau pentru faptul ca sunt preot, ci puri si simplu unele opinii lansate de tine trebuie contrazise pentru a pastra linia invataturii dumnezeiesti si a sfintilor parinti pe un forum care este crestin ortodox. Chiar daca nu esti de acord cu ceea ce voi spune si esti libera sa nu fii de acord sau te va irita te rog trateaza un pic cu atentie problema.
Asadar, tu spui:
1. "Oricum, si eu mizez pe faptul de a nu concepe,cu orice mijloace,decat de a ajunge la avorturi sau chiuretaje" Ceea ce spui nu poate sa reprezinte obiectiv, invatatura crestina, pentru urmatorul motiv: noi nu consideram viata sexuala ca ceva rupt de realitatea noastra spirituala ca persoane create dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu. Da, viata sexuala face parte din viata de familie, dar nu este un scop. Este o consecinta a caderii noastre in pacat si o randuiala lasata si binecuvantata de Dumnezeu prin Taina Casatoriei. Insa nicidecum ea nu are valoare in sine. Noi nu urmarim satisfacerea placerilor in casatorie ci mantuirea noastra. Unirea conjugala implica si nasterea de prunci. Nu e neaparat scopul si mijlocul mantuirii, pentru ca astfel atunci nu s-ar mantui familiile care nu pot avea copii. Dar sa spui ceea ce ai afirmat tu, ar insemna sa te pui tu mai presus de voia lui Dumnezeu, sa va puneti voi placerea mai presus de vointa lui Dumnezeu si practic a-i lua locul. Noi nu avem dreptul sa controlam noi ceea ce s-ar intampla prin voia lui. Daca e voia lui sa nasti copii, naste-i. Imi pare rau, dar neputinta si nedesavarsirea noastra spirituala nu e o scuza de a inlatura poruncile dumnezeiesti.

2."Sa fim seriosi,nu mai tine nimeni cont de efectuarea sexului numai in scopul procrearii,si-atunci trebuie sa fim realisti si sa cantarim lucrurile astfel incat sa impacam toate aspectele.Mai multa abstinenta,mai multa responsabilitate,luarea in consideratie a perioadei de fertilitate si de infertilitate naturala,,uneori cateva artificii...doar sa nu se ajunga la avort.Asta este viata!Nu incurajez nimic,dar nici nu prefer sa bag capul in nisip pretinzand ca totul poate fi mascat bine mersi cu atatea teorii convenabile si frumos poleite,care de fapt nu prea fac parte din viata noastra si cu asta basta!
Imi pare rau, vei spune ca sunt rupt de realitate, insa sunt cat se poate de realist. In primul rand noi nu "efectuam sex"! Este o unire binecuvantata si ingaduita de Dumnezeu in viata de familie. Fac sex cei care nu cunosc esenta vietii conjugale: desavarsirea celor doi in iubire spre mantuirea lor. Aceasta armonizare a celor doi de obicei se revarsa asupra celei de-a treia persoane:copilul! Din preaplinul iubirii parintilor se hraneste si creste o noua persoana! Vei spune, hai parinte ca astea sunt teorii...astazi...NU! sunt teorii pentru lumea care traieste in pacat ! Pentru noi sunt realitati lasate de Dumnezeu spre care tindem noi. Si cum spuneam, nu putem ciunti lucurile sfinte numai din cauza neputintelor si a problemelor in care ne-am bagat poate, fara sa consultam inainte duhovnicul !
3. "Sa nu uitam ca viata sexuala are in vedere doua persoane...mai ales conceptia,asa ca,de regula aceste doua persoane prezinta principii diferite,mai ales barbatii,acestia care se bat cu pumnul in piept pe forum,acestia sunt de fapt adevarata problema,ei sunt mai degraba dornicii si neinfranatii,ei sunt cei carora nu le pasa de organismul femeii,ei sunt cuceritorii si nepasatorii adevaratei vieti spirituale atunci cand vine vorba de amor.Asa ca de la ei trebuie sa vina educatia spirituala si sexuala in acest sens,fiindca din cate vad,"neastamparul" acestora face posibila aceasta cifra colosala de avorturi.Si,va rog,nu nagati,fiindca eu MA CUNOSC,si va cunosc natura!!!
Draga, ory, nu pune ca etalon duhul si mintea stricata a lumii acesteia! Sa ne fie mila de ea! Fie barbati, fie femei! Sa ne fie mila, si sa ne gandim ca suntem victimele din pacate ale unei lumii jalnic decazute spiritual, iar noi, crestinii ar trebui sa fim "lumina lumii" nu sa ne resemnam si sa acuzam fie barbatii, fie femeile. La fel de bine ar putea fii acuzate femeile pentru ca ofera cu atata agresivitate ochiului masculin ceea ce nu ar trebuii sa fie vazut decat dupa casatorie! Sau sa acuzam mass-media pentru imoralitatea si lipsa de caracter! Si ce rezolvam? Sa gasim vinovatii si sa acuzam, nu rezolva problema noastra. Problema noastra este ca nu-l cunoastem la modul cel mai persoanal si serios pe Domnul...Ca nu incercam inainte sa ne complicam viata sa cerem parerea duhovnicului, sa-l intrebam noi, sa stam de vorba cu El sa sa-l intrebam : Doamne e voia ta oare sa se intample/sa fac cutare sau cutare lucru?
Te indrum sa citesti si de pe site-ul: http://www.sfintiiarhangheli.ro/maica-siluana-va-raspunde.php. Vei gasi poate raspunsuri la intrebarile tale...Domnul sa-ti ajute, sa te binecuvinteze si te rog sa ma ierti daca te-am ofensat cu ceva...

Pr. Marius
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.09.2008, 11:05:51
literaR literaR is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2008
Mesaje: 35
Implicit

De acord cu ceea ce ati spus. Dar ce faceti atunci cand este vorba de adolescenti? cand viata lor este controlata de mass-media, in general? Cum ar putea ajunge mesajul Domnului la ei? Ce se face concret pt asta? Se face? Ce ar fi mai bine pt acei copii mai mari care inca nu au ajuns sa-l cunoasca sau sa-l simta pe Dumnezeu- o pilula sau un avort sau un nou nascut omorat sau in cazul mai fericit, abandonat?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.09.2008, 13:18:18
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)literaR,mesajul Domnului la cei tineri ar trebui sa vina in primul rand de la familie apoi de la biserica,ca societatea moderna nu promoveaza mesajele Domnului.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.09.2008, 13:48:17
nevrednic nevrednic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.09.2008
Mesaje: 5
Implicit

Alin, daca singurul motiv era scaparea de durere (si eventual stabilizarea menstrei) eu personal nu vad utilitatea acestor anticonceptionale. Dupa cum se stie o parte din anticonceptionale au ca mod de actiune impotriva unei sarcini nedorite urmatoarea actiune: nu permite nidarea ovului de peretele uterului. Deci nu lasa ovulul fecundat (care este considerat deja viata conform credintei ortodoxe!) sa se lipeasca de uter si sa se dezvolte normal ci il indreapta intre colul uterin si expulzare (unul din cele mai cunoscute care au si aceasta actiune fiind anticonceptionalul Diane). Deci in aces caz consimti la un pacat cu buna stiinta.

Exista o multime de remedii (analgezice clasice sau homeopate, comprese calde, solutii si tincturi naturale etc.) ce ajuta cu mult succes alinarea durerilor. Unul din motivele durerii poate fi chiar un uter retrovers si la care nu se poate interveni (chirugical nici nu este de dorit, se rezolva dupa prima sarcina) cand sunt dureri prea mari decat prin analgezice in moment respectiv si anumite pozitii in care sa doarma astfel incat sa se mai aline durerea.

Un control pt a vedea adevarata problema (cauza) si sfatul unui duhovnic este cel mai indicat.

Doamne ajuta si sanatate.

Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.09.2008, 14:24:47
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

daca trec anii te obisnuiesti cu durerea,oricat de groaznica este...eu m-am obisnuit,ma mai plang eu din cand in cand ...dar nu as lua anticonceptionale doar pt asta, de fapt nu le-as lua deloc.Ultima dna doctor la care am fost a fost f sincera si mi-a spus clar ca anticonceptionalele sunt pe baza de hormoni animali,marea majoritate(mentionez ca dna e prof universitar pe acest domeniu,si o persoana in acelasi timp credincioasa).Asa ca nu stiu cine mai poate lua linistita aceste medicamente stiind de unde provin.Daca unii din voi vor spune ca nuuu,hormonii sunt obtinuti pe cale artificiala si mai impotriva luarii lor as fi.Orice problema de sanatate de natura hormonala se datoreaza excesului sau lipsei (ca si cantitate necesara ma refer)a unui hormon,ori luarea anticonceptionaluluix sau y nu acopera necesarul de hormon decat pe durata tratamentului, dupa aceea situatia revine a normal.deci trebuie gasita CAUZA care determina lipsa sau excesul unui hormon.
cat despre remedii naturiste pt dureri dar si pt alte probleme feminine recomand (testat pe pielea mea) un fel de tinctura care se numeste tonic feminin si se gaseste pe la toate magazinele naturiste.Numai bine prietenei tale!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.03.2009, 04:16:12
john1942 john1942 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.02.2009
Mesaje: 20
Implicit pacat

Citat:
În prealabil postat de alinu Vezi mesajul
Sunt cu prietena mea de aproximativ 6 ani.Nu am folosit niciodata pana acum anticonceptionale, de vreo 3 luni insa ea ia aceste pastile pentru a-i regla perioada menstruatiei (foarte instabila pana atunci) si pentru a-i diminua durerile din timpul acesteia, este acesta considerat un pacat si daca da in ce masura? dar folosirea prezervativului?
Dumnezezu a zis; cresteti si inmultiti-va. Ce parere ai de ce spune El.Si uite ca mai spun; In Biblie nu gasim scris ca eu si prietena mea traim inpreuna. Biblia ne relateaza doar de Mireasa si asta pina la casatorie ca dupa casatorie nunta ea se va chema sotie. Starea in care te afli tu de 6 ani se numeste adulter sau pe romineste curvie. daca te temi de Dumnezeu te casatoresti legal.Apoi preintimpinarea de a avea copii intra in conflict cu Dumnezeu. dar ce sa spun este o zicala;fiecare pasare pe limba ei piere. Va veni o zi cind toti ne vom infatiala in fata Celui care ne va fi judecator nu Mintuitor.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.03.2009, 09:35:40
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am avut si eu o prietena care de la 12 ani, de cand a intrat in pubertate, a luat zilnic anticonceptionale ca tratament pentru o dereglare endocrina.

Trebuie sa intelegi ca glandele sexuale omenesti sunt si glande endocrine - au rolul de a gestiona cresterea, dezvoltarea si functionarea normala a organismului. Cand aceste glande nu functioneaza cum trebuie apar tulburari grave, iar tratamentele prescrise trebuie urmate intocmai. Anticonceptionalele nu sunt numai anticonceptionale, sunt folosite si ca tratament pentru afectiuni endocrine.

Asa ca atata timp cat nu le ia dupa ureche, ci doar la sfatul medicului, nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.03.2009, 11:44:24
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Asa ca atata timp cat nu le ia dupa ureche, ci doar la sfatul medicului, nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji.
Cum domnule, doar pe medic il asculti? Nu te intereseaza si parerea unui parinte? Scrabble, revino pe calea cea dreapta, ratacitule!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.03.2009, 03:30:56
john1942 john1942 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.02.2009
Mesaje: 20
Implicit Sfatul parintelui

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Cum domnule, doar pe medic il asculti? Nu te intereseaza si parerea unui parinte? Scrabble, revino pe calea cea dreapta, ratacitule!
Pai ce sa-i spuna parintele? are el expierenta necesara? sa fim seriosi, parintele nu poate da sfat in privinta aceasta. Medicul are lla activul lui aceasta profesie. El nu sta in biserica el are jobul in spital.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateva adevaruri despre anticonceptionale Mihnea Dragomir Nunta 42 26.01.2013 21:13:23
prietena ta nu e Virgina! inkognito Generalitati 286 17.01.2011 16:28:34
Am dureri ingrojitoare pe partea stanga emiliulia Umanitare 55 22.09.2010 16:01:49
De ce unele femei nu au dureri la nastere? taluta Intamplari adevarate 72 01.09.2010 17:00:30
Despre anticonceptionale ortodox4life Generalitati 21 28.04.2010 18:06:19