Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.11.2008, 12:33:54
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Am intrebat un parinte induhovnicit care a facut si ani de temnita comunista,daca neortodocsii se mantuesc(asta cu multi ani in urma).Si mi-a raspuns:"In masura in care fac ale ortodoxiei"Deci,cam avea dreptate parintele Staniloae.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.11.2008, 15:42:25
ilieion ilieion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2008
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Parintele Staniloaie a fost intrebat, la finalul unui interviu, daca Raiul este numai pentru ortodocsi sau si pentru catolici. A raspuns ca si catolicii ajung in Rai, dar vor sta un pic mai departe de slava lui Dumnezeu. La care reporterul a continuat sa intrebe acelasi lucru si despre (neo)protestanti. Bineinteles ca Parintele a raspuns in acelasi fel: se vor mantui, insa vor sta mai departe de lumina lui Dumnezeu decat catolicii.

Dupa cum spunea si alt parinte ortodox serios, s-ar putea sa avem surprize la usa Raiului...

Deci, nu va pripiti sa ingustati prea mult calea, ca nu stiti judecatile Domnului.

Parerea mea de ortodox convins.
A spune ca stai departe de slava lui Dumnezeu,inseamn in primul rand o mare erezie.Dumnezeu este la fel in Rai,pentru ca El este smerit,si cum zis,"cei din urma vor fii cei dintai".Daca vrei sa fii mai aproape de Dumnezeu,trebuie sa fii cat mai smerit,iar cine face astfel de categorisiri,cum ca unii sunt mai aproape,altii mai departe,inseamna ca se crede el insusi Dumnezeu.Dumnezeu s-a nascut in pestera,a stat intre coibanii evrei,aprimit darururi de la magii pagani, astat intre vamesi si desfranate la masa,a plans pentru Lazar.El a marturisit despre dutasul roman"atata credinta nu am gasit nici in Israel.De aceea va spun,ca multi de la rasarit is de la apus vor veni si vor sta la masa cu Avraam,Isaac i Iacov,iar fiii Imparatiei vor fii dati afara".Iaca-ta cum est de fapt dumnezeu,iata pe cine iubeste si de cine se apropie Dumnezeu,de cei "blanzi si smeriti cu inima",de pruncii nevinovati,de vamesi,talhari si desfranatele smerite.
Teolog este cel care vorbeste cu Dumnezeu,nu cel care isi face un titulu din doctorate.Toate ajuta,toate cunostintele ajuta,dar pot duce si la ingamfare,cn d aceste cunostinte nu sunt spre slava lui Dumnezeu ci spre slava proprie.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.11.2008, 16:08:46
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sunt in Ortodoxie multi care isi iau titlul de ortodocsi, dar care nu au radacina in viata Ortodoxiei. Putine persoane ofera raspuns la chemarea preotului sa ne impartasim: "Cu frica, cu credinta si cu dragoste sa va apropiati...". Si din nefericire, de multe ori acestea dau raspunsuri despre cine se mantuieste si cine nu.

Eu nu cer de la Dumnezeu sa-mi dea raspuns la aceasta intrebare. Ii cer sa ma faca sa iubesc mai mult, ca cei de alte confesiuni sa cunoasca si prin mine nevrednicul frumusetea Ortodoxiei.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.11.2008, 16:35:22
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilieion Vezi mesajul
A spune ca stai departe de slava lui Dumnezeu,inseamn in primul rand o mare erezie.Dumnezeu este la fel in Rai,pentru ca El este smerit,si cum zis,"cei din urma vor fii cei dintai".Daca vrei sa fii mai aproape de Dumnezeu,trebuie sa fii cat mai smerit,iar cine face astfel de categorisiri,cum ca unii sunt mai aproape,altii mai departe,inseamna ca se crede el insusi Dumnezeu.Dumnezeu s-a nascut in pestera,a stat intre coibanii evrei,aprimit darururi de la magii pagani, astat intre vamesi si desfranate la masa,a plans pentru Lazar.El a marturisit despre dutasul roman"atata credinta nu am gasit nici in Israel.De aceea va spun,ca multi de la rasarit is de la apus vor veni si vor sta la masa cu Avraam,Isaac i Iacov,iar fiii Imparatiei vor fii dati afara".Iaca-ta cum est de fapt dumnezeu,iata pe cine iubeste si de cine se apropie Dumnezeu,de cei "blanzi si smeriti cu inima",de pruncii nevinovati,de vamesi,talhari si desfranatele smerite.
Teolog este cel care vorbeste cu Dumnezeu,nu cel care isi face un titulu din doctorate.Toate ajuta,toate cunostintele ajuta,dar pot duce si la ingamfare,cn d aceste cunostinte nu sunt spre slava lui Dumnezeu ci spre slava proprie.
Vom trai (putin), vom muri (sigur) si vom vedea (care si cum). Pana atunci, sa avem grija ce spunem si ce facem.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.11.2008, 16:20:14
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit Vesnica pomenire a intrebarii

Vesnic aceeasi intrebare! Se mantuiesc altii???? Dar eu ma mantuiesc? Eu, pacatosul ma mantuiesc??? Purtam de grija altora....dar noua nu???

Se vor mantui toti pe care ii va mantui Dumnezeu! Sunt catolici si protestanti care-L slavesc pe Dumnezeu prin ceea ce sunt si fac mai mult decat o fac sute de mii de ortodocsi!

Cine se mantuieste in acest caz???
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.11.2008, 20:33:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilieion Vezi mesajul
A spune ca stai departe de slava lui Dumnezeu,inseamn in primul rand o mare erezie.Dumnezeu este la fel in Rai,pentru ca El este smerit,si cum zis,"cei din urma vor fii cei dintai".Daca vrei sa fii mai aproape de Dumnezeu,trebuie sa fii cat mai smerit,iar cine face astfel de categorisiri,cum ca unii sunt mai aproape,altii mai departe,inseamna ca se crede el insusi Dumnezeu. ... Teolog este cel care vorbeste cu Dumnezeu,nu cel care isi face un titulu din doctorate.Toate ajuta,toate cunostintele ajuta,dar pot duce si la ingamfare,cn d aceste cunostinte nu sunt spre slava lui Dumnezeu ci spre slava proprie.
Ai aici doua versete pe care mi le-am amintit:

Zic vouă: Între cei născuți din femei, nimeni nu este mai mare decât Ioan; dar cel mai mic în împărăția lui Dumnezeu este mai mare decât el. (Ioan 14,2)

Deci cine se va smeri pe sine ca pruncul acesta, acela este cel mai mare în împărăția cerurilor. (Matei 18, 4)

Si apoi, daca exista ierarhii de ingeri, de ce sa nu existe si trepte de desavarsire si de mantuire? Crezi tu ca acela care se mantuieste aproape de ceasul al doisprezecelea va sta langa cel care s-a nevoit o viata intreaga in pocainta si care eventual a ajuns la contemplatia lui Dumnezeu inca din viata?

PS: Te rog sa ai grija cum vorbesti despre Parintele Staniloaie.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.11.2008, 23:01:19
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte Vezi mesajul
Am intrebat un parinte induhovnicit care a facut si ani de temnita comunista,daca neortodocsii se mantuesc(asta cu multi ani in urma).Si mi-a raspuns:"In masura in care fac ale ortodoxiei"Deci,cam avea dreptate parintele Staniloae.Doamne ajuta!
-Deci neortodocsii se pot mantui ''in masura in care fac cele ale ortodoxiei'',frumos si intelept raspunsul parintelui, putem afla numele sau?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.11.2008, 13:23:33
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Si restul milioanelor de oameni de alte religii vor arde in focurile Iadului...ei,asta n-o mai cred!
Sa privim putin obiectiv:o persoana de total alta religie,care se naste,traieste in ea si nu are posibilitatea macar,datorita culturii,zonei geografice etc in care a trait sa aiba vreo tangenta cu ortodoxia,dar care,in acelasi timp are un suflet frumos si senin,ei bine,acel om dupa spusele voastre se va perpeli in iad.Cum vine asta?Chiar credeti ca Dumnezeu priveste lucrurile atat de simplist si radical?El le priveste prin prisma iubirii si ne da tuturor sansa sa avem un suflet mai frumos sau sa ne indreptam slabiciunile.Chiar credeti ca il intereseaza atat de mult de care religie sau etnie apartinem?Il intereseaza sufletul nostru!Il intereseaza sa ne iubim intre noi,sa incetam sa ne mai autodistrugem in numele a tot felul de aberatii si interese.Sunt sigura ca asta Il doare mai mult ca orice!
Sa stiti ca si Vaticanul a renuntat la a emite teorii conform carora numai catolicismul este unica credinta prin care se ajunge la mantuire.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.11.2008, 19:02:23
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Si restul milioanelor de oameni de alte religii vor arde in focurile Iadului...ei,asta n-o mai cred!
Sa privim putin obiectiv:o persoana de total alta religie,care se naste,traieste in ea si nu are posibilitatea macar,datorita culturii,zonei geografice etc in care a trait sa aiba vreo tangenta cu ortodoxia,dar care,in acelasi timp are un suflet frumos si senin,ei bine,acel om dupa spusele voastre se va perpeli in iad.Cum vine asta?Chiar credeti ca Dumnezeu priveste lucrurile atat de simplist si radical?El le priveste prin prisma iubirii si ne da tuturor sansa sa avem un suflet mai frumos sau sa ne indreptam slabiciunile.Chiar credeti ca il intereseaza atat de mult de care religie sau etnie apartinem?Il intereseaza sufletul nostru!Il intereseaza sa ne iubim intre noi,sa incetam sa ne mai autodistrugem in numele a tot felul de aberatii si interese.Sunt sigura ca asta Il doare mai mult ca orice!
Sa stiti ca si Vaticanul a renuntat la a emite teorii conform carora numai catolicismul este unica credinta prin care se ajunge la mantuire.
Fiecare va fi judecat dupa cat i s-a dat. Noua, crestinilor ortodocsi ni s-a dat cel mai mult. Sf. Teofan Zavoratul spunea (n-am timp sa traduc):
"You ask, will the heterodox be saved... Why do you worry about them? They have a Saviour Who desires the salvation of every human being. He will take care of them. You and I should not be burdened with such a concern. Study yourself and your own sins... I will tell you one thing, however: should you, being Orthodox and possessing the Truth in its fullness, betray Orthodoxy, and enter a different faith, you will lose your soul forever."
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.11.2008, 19:54:39
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.ortodoxmedia.com/dn/0198-...apostaziei.mp3
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 03:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15