Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.02.2009, 23:13:32
nutzy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit dupa semnul sfintei cruci, se atinge cu varful degetelor pamantul?

Mi-amintesc ca in copilarie mergeam cu bunica mea la biserica.Era pe timpul lui Ceausescu,nu se preda religia in scoli.Faceam si eu ce ma invata bunica.crestineste vorbind.Acum in biserica unele persoane cand merg sa se inchine la sfintele icoane ,fac semnul crucii urmat imediat de atingerea pamantului cu varful degetelor.Stie cineva ce reprezinta asta? Si daca e corect a se face asa.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.02.2009, 23:34:56
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

[COLOR=#632423]Se numeste Metanie si este o rugaciune trupeasca.
[/COLOR]
[COLOR=#632423]
[/COLOR]
[COLOR=#632423]Metania exprima participarea trupului la rugaciune incat dintotdeauna s-a recomandat sa i se asocieze “rugaciunea lui Iisus”,(Doamne Iisuse Hristoase fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul) "pentru ca sufletul si trupul sa cada impreuna inaintea Domnului”.[/COLOR]
[COLOR=#632423]Exista 2 moduri de executare a metaniei:[/COLOR]
[COLOR=#632423]1.“metania mica” sau inchinaciunea, in care credinciosul isi inclina profund trupul pentru a atinge pamantul cu mana dreapta inainte de a face semnul crucii (la greci) sau dupa (la slavi). Despre acest tip de metanie intrebai tu draga Nutzy
[/COLOR]
[COLOR=#632423]
[/COLOR]
[COLOR=#632423]2.“metania mare” sau pur si simplu “metania”, unde credinciosul trebuie sa-si plece genunchii si sa se prosterne pana atinge pamantul cu capul pentru a se ridica numaidecat. [/COLOR]
[COLOR=#632423]Prin forma sa, acest gest trupesc reveleaza o bogata semnificatie teologica si duhovniceasca.
[/COLOR]
[COLOR=#632423]Mica sau mare, metania e intotdeauna constituita din trei elemente: o miscare descendenta, semnul crucii si o miscare ascendenta.
[/COLOR]
[COLOR=#632423]Dupa ce s-a prosternat la pamant, credinciosul trebuie sa se ridice numaidecat pentru a-si relua pozitia normala de rugaciune: “starea in picioare”; caci, dupa Sfantul Vasile cel Mare:[/COLOR]
[COLOR=#632423]“De fiecare data cand ne plecam genunchii si ne ridicam, aratam cu fapta ca prin pacat am fost azvarliti la pamant, dar iubirea de oameni a Ziditorului nostru ne-a rechemat la cer”.[/COLOR]
[COLOR=#632423]
[/COLOR]

[COLOR=#632423]Plecandu-si trupul, credinciosul infatiseaza starea cazuta a omului care a pierdut din pricina pacatului functia sa de mijlocitor intre cer si pamant (simbolizata de starea dreapta, in picioare), pentru a se supune patimilor trupului si “a se tari” ca dobitoacele necuvantatoare.[/COLOR]
[COLOR=#632423]Aceasta miscare “descendenta” e si un act de smerenie si pogorare de bunavoie.[/COLOR]
[COLOR=#632423]Prosternandu-se, trupul antreneaza si sufletul spre smerita recunoastere a pacatoseniei sale si marturisirea atotputerniciei lui Dumnezeu. Dupa care, insemnandu-se cu semnul Crucii, credinciosul “imbraca pe Hristos”. [/COLOR]
[COLOR=#632423]Miscarea sa descendenta devine “pogorare la iad” si actualizare personala a operei mantuirii.[/COLOR]
[COLOR=#632423]Metania se incheie printr-un urcus care trebuie sa fie rapid, fiindca simbolizeaza invierea crestinului impreuna cu Hristos [/COLOR]
[COLOR=#632423]De altfel, ne este interzis categoric sa ramanem multa vreme prosternati la pamant caci, potrivit Sfantului Ioan Cassian, “cine ramane prea multa vreme prosternat e mai primejdios atacat nu numai de ganduri, ci si de somn”.[/COLOR]
[COLOR=#632423]Intrucat am imitat pogorarea la iad, numaidecat trebuie sa imitam si invierea, fiindca aceasta din urma a fost inseparabila de cea dintai.[/COLOR]
[COLOR=#632423]
[/COLOR]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.02.2009, 00:09:25
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mai multe informatii despre metanii gasiti in aceste doua articole:Despre metanii - [SIZE=2]Sfantul Ignatie Briancianinovs si[/SIZE] Metaniile - rugaciune trupeasca - [SIZE=2]Makarios Simonopetritul:[/SIZE]

http://www.crestinortodox.ro/Diverse...-53-20498.html

http://www.crestinortodox.ro/Alte-ar...237-21945.html
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.02.2009, 00:11:56
nutzy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

draga marina iti multumesc pentru lamuriri.Vazusem eu ceva pe net,referitor la aceasta inchinaciune si stii ce sria ? ca is "de-ale babelor" .iata ca gresita interpretare si cine a scris-o chiar nu era in tema cred.Doamne,iarta-i pe ei ca nu stiu ce spun!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.02.2009, 05:30:30
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutzy Vezi mesajul
Vazusem eu ceva pe net,referitor la aceasta inchinaciune si stii ce scria ? ca is "de-ale babelor"
Pai atunci inseamna ca si eu mi-s baba!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Semnul Sfintei Cruci alinnasser2010 Generalitati 22 30.05.2011 12:06:32
SEMNUL SFINTEI CRUCI iosif Generalitati 24 29.05.2010 12:07:23
Semnul Sfintei Cruci TIBS Generalitati 4 30.04.2010 17:31:52
Semnul Sfintei Cruci- de la dreapta la stanga georgeval Generalitati 0 22.03.2009 17:13:05
Semnul Sf. Cruci Mario_25i Generalitati 3 02.11.2007 18:28:45