Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 16.08.2010, 23:33:57
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit definitia pacatului in Cuvantul lui Dumnezeu (Sfanta Scriptura)

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul

Este un pacat sa emigrezi? Daca a emigra ar insemna sa-ti fie mai usor in acesta viata?
Sau este o virtute sa nu emigrezi?
Ma intereseaza din punct de vedere al invataturii crestine.
buna bmadalin, eu sunt crestina ortodoxa si traiesc in Japonia unde nu am contact cu ortodocsi. Iti dau raspunsul meu care este luat din Sfanta Scriptura (Cuvantul lui Dumnezeu).
Dumnezeu ne-a lasat scris in Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan capitolul 3 asa: "pacatul este nelegiuirea".
M-am dus si am cautat in DEX semnificatele cuvatului si am gasit asa:
1)nelegiuire = Faptă care contravine legilor juridice sau preceptelor morale; fărădelege, infamie, crimă
2) nelegiuire = Faptă reprobabilă, condamnată de lege; fărădelege, ticalosie

Stiind ca legea morala reprezinta cele 10 porunci ala lui Dumnezeu. Daca acolo unde vei merge vei asculta de aceste porunci nu este pacat. Pentru ca in porunci scrie sa onorezi pe mama ta si pe tatal tau deci sa nu-i lasi uitarii, scrie sa nu furi sa nu minti... Dute aici si citeste-le singur: versi de la 2 la 17 http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=32&cap=20
cu prietenie, Violeta
Reply With Quote
  #152  
Vechi 16.08.2010, 23:41:59
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Cele scrise de tine, Marilena, este o dovada ca Dumnezeu te iubeste. Pe noi, cei din afara ne-a gonit din tara, caci se saturase de rautatile noastre. Ideea nu mi-a venit mie, ci am gasit-o intr-un verset din biblie.
Orice ar crede altii, dorul de departe nu de la Dumnezeu vine. Iar acum constat ca este ca o obsesie pentru tot romanul: emigrarea.
Atata va pot spune: nu plecati orbeste, oriunde, ca multa suferinta am vazut la cei nou sositi. Acum 20 ani era altceva. Cineva te lua in primire; acum esti si te descurci singur. Dar nu este imposibil sa reusiti, daca aveti o meserie cautata.
Pe aici au inceput o campanie impotriva muncii la negru. In aproape toate tarile sunt la putere partidele extremiste, care sunt impotriva strainilor. Ganditi-va bine!
Fii sigura, Miha-Anca, Dumnezeu ne iubeste pe toti in aceeasi masura! Dar iubirea Lui este diferit exprimata. Mie imi arata intr-un fel iubirea, tie altfel. Dorinta de emigrare vine din diverse motive. Nu-i judec eu pe cei ce-au emigrat si nici motivele lor nu le analizez. Important este ca oriunde ne duc pasii sa facem cinste neamului din care ne tragem.
Dumnezeu sa-i ajute si sa-i binecuvinteze pe cei pribegi!
Reply With Quote
  #153  
Vechi 16.08.2010, 23:45:05
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Cele scrise de tine, Marilena, este o dovada ca Dumnezeu te iubeste. Pe noi, cei din afara ne-a gonit din tara, caci se saturase de rautatile noastre. Ideea nu mi-a venit mie, ci am gasit-o intr-un verset din biblie.
Ce verset?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #154  
Vechi 16.08.2010, 23:47:47
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
buna bmadalin, eu sunt crestina ortodoxa si traiesc in Japonia unde nu am contact cu ortodocsi. Iti dau raspunsul meu care este luat din Sfanta Scriptura (Cuvantul lui Dumnezeu).
Dumnezeu ne-a lasat scris in Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan capitolul 3 asa: "pacatul este nelegiuirea".
M-am dus si am cautat in DEX semnificatele cuvatului si am gasit asa:
1)nelegiuire = Faptă care contravine legilor juridice sau preceptelor morale; fărădelege, infamie, crimă
2) nelegiuire = Faptă reprobabilă, condamnată de lege; fărădelege, ticalosie

Stiind ca legea morala reprezinta cele 10 porunci ala lui Dumnezeu. Daca acolo unde vei merge vei asculta de aceste porunci nu este pacat. Pentru ca in porunci scrie sa onorezi pe mama ta si pe tatal tau deci sa nu-i lasi uitarii, scrie sa nu furi sa nu minti... Dute aici si citeste-le singur: versi de la 2 la 17 http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=32&cap=20
cu prietenie, Violeta
Si in Japonia exista o Biserica Ortodoxa infiintata de rusi ((sf. Nicolae al Japoniei) in sec. al 19lea. ;-) Depinde bineinteles in ce oras stai. Slujbele se tin in limba japoneza.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #155  
Vechi 17.08.2010, 01:33:25
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am gasit acest articol scris de Pr. Dumitru Staniloae:
http://www.scribd.com/doc/11609860/P...eamul-Romanesc
Cat de frumos ne aduce aminte de ceea ce insemna a fi roman. Si cu cata dragoste vorbeste.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 17.08.2010, 02:46:53
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

pt eduardd...
daca ati decis sa plecati impreuna cu familia foarte bine faceti...
asa am facut si noi anul trecut si nu-mi pare rau...ba chiar multe s au schimbat in bine... nu stiu ce va fi in viitor ..dar mai rau ca-n romania nu are cum...


pt cei care sunt impotriva emigrarii:stati acasa fratilor!


Pt IonelS:ce faceai tu, daca sa zicem Mantuitorul se nastea in Romanica? Pe ceilalti din afara ii lasai necrestinati?
Ca om(nu doar ca neam) romanul este mandru... ceilalti chiar daca nu au dreapta credinta au totusi smerenie...
Si pt ca am zis" mandru " multi s ar putea sa ma contrazica ,dar va dau un ex:
in strainatate marea parte a oamenilor cu bani nu tin deloc sa arate acest lucru pe cand du te in romania sa vezi :X si a luat mertzan chiar daca maine nu are ce pune pe masa... si l mai si spala cu galeata la rau...ca deh e scump la spalatorie da are omu mertan ...are unde asculta manele la maxim si sa le arate la "fraieri" ca are cu ce...
unii ca acestia sfideaza toate legile BUNULUI SIMT
Reply With Quote
  #157  
Vechi 17.08.2010, 08:09:28
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Un om care isi reneaga neamul din care se trage este un sinucigas spiritual. Nu Dumnezeu este de vina ca v-a lasat romani si ca la greu ati inceput sa fugiti din tara ...si sa scuipati pe neam, ci voi cu slabiciunea voastra...Maine veti scuipa si pe ortodoxie, poimaine pe voi insiva....si cand nu veti mai avea pe cine scuipa va va manca iadul... Iadul mintilor voastre !

Voi sunteti verigile nefericite ale neamului....
Si completez: aceasta psihologie , de a scuipa pe propriul neam este una DEMONICA !
Si mai grav este cand o raspandesti. Nu plecatul in afara este buba, ci argumentele alese ca refugiu psihologic !

Pai nu puteti pleca muteste, fara sa va demonizati neamul si tara cu dispret ?
Reply With Quote
  #158  
Vechi 17.08.2010, 09:10:50
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
buna bmadalin, eu sunt crestina ortodoxa si traiesc in Japonia unde nu am contact cu ortodocsi. Iti dau raspunsul meu care este luat din Sfanta Scriptura (Cuvantul lui Dumnezeu).
Dumnezeu ne-a lasat scris in Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan capitolul 3 asa: "pacatul este nelegiuirea".
M-am dus si am cautat in DEX semnificatele cuvatului si am gasit asa:
1)nelegiuire = Faptă care contravine legilor juridice sau preceptelor morale; fărădelege, infamie, crimă
2) nelegiuire = Faptă reprobabilă, condamnată de lege; fărădelege, ticalosie

Stiind ca legea morala reprezinta cele 10 porunci ala lui Dumnezeu. Daca acolo unde vei merge vei asculta de aceste porunci nu este pacat. Pentru ca in porunci scrie sa onorezi pe mama ta si pe tatal tau deci sa nu-i lasi uitarii, scrie sa nu furi sa nu minti... Dute aici si citeste-le singur: versi de la 2 la 17 http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=32&cap=20
cu prietenie, Violeta
Sa te ajute DUmnezeu sa ramai ortodoxa ca stiu ce greu trebuie sa -ti fie din punct de vedere spiritual sa traiesti intro tara unde ortodoxia este aproape inexistenta, si unde traditia si cultura este traita asa de intens ca nu permite si nu accepta alta conceptie spirituala inafara de cea pe care ei o traiesc de mii de ani.

Lumea pleaca in strainatate din multe alte motive, nu toti pleaca pentru ca simt ca e prea greu in tara lor. Important este sa ducem si sa pastram in noi credinta ortodoxa si poate prin exemplu nostru vor vedea si altii ce este ortodoxia de care multi n-au auzit. Doamne ajuta!!!!1
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #159  
Vechi 17.08.2010, 09:47:34
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Si completez: aceasta psihologie , de a scuipa pe propriul neam este una DEMONICA !
Si mai grav este cand o raspandesti. Nu plecatul in afara este buba, ci argumentele alese ca refugiu psihologic !

Pai nu puteti pleca muteste, fara sa va demonizati neamul si tara cu dispret ?
Asta da.Partea urata este cu refugiul psihologic,se mint singuri si aduc atat de multe argumente incat ajung sa se creada pe sine.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 17.08.2010, 09:53:08
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmenserghi Vezi mesajul
pt eduardd...
daca ati decis sa plecati impreuna cu familia foarte bine faceti...
asa am facut si noi anul trecut si nu-mi pare rau...ba chiar multe s au schimbat in bine... nu stiu ce va fi in viitor ..dar mai rau ca-n romania nu are cum...


pt cei care sunt impotriva emigrarii:stati acasa fratilor!


Pt IonelS:ce faceai tu, daca sa zicem Mantuitorul se nastea in Romanica? Pe ceilalti din afara ii lasai necrestinati?
Ca om(nu doar ca neam) romanul este mandru... ceilalti chiar daca nu au dreapta credinta au totusi smerenie...
Si pt ca am zis" mandru " multi s ar putea sa ma contrazica ,dar va dau un ex:
in strainatate marea parte a oamenilor cu bani nu tin deloc sa arate acest lucru pe cand du te in romania sa vezi :X si a luat mertzan chiar daca maine nu are ce pune pe masa... si l mai si spala cu galeata la rau...ca deh e scump la spalatorie da are omu mertan ...are unde asculta manele la maxim si sa le arate la "fraieri" ca are cu ce...
unii ca acestia sfideaza toate legile BUNULUI SIMT
Sincer bine ca te-ai mutat.Te plangi prea mult si momentan nu ducem lipsa de persoane care sa se planga zi si noapte.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
emigrare



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 20:01:52
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01