Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.02.2010, 22:44:25
5s5t6e7f8 5s5t6e7f8 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2009
Locație: galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Vizionarea emisiunilor TVeste folositoare in functie de canalele ce le aleg.Trinitas ,Nat Geo,Animal Planet,stiri despre sanatate,s.a.m.d.Sint si filme de calitate .Totusi am senzatia ca limbajul imaginii atit de bogat in detrimentul cuvintului este in dezavantajul meu. Cuvintul,Litera imi da posibilitatea ampla sa-l judec pe toate fetele si sa fac o alegere.Am libertatea de a face o alegere in momentul imediat urmator ,s-au sa imi schimb parerea mai tirziu cind revin asupra lui. Imaginea imi transmite doar ceea ce isi doreste ea fara sa am posibilitatea sa intervin. Gindeste pt. mine.Imi tramsmite un cumul de semnale fixe.De aici starea de odihna in fata TV.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.02.2010, 22:56:29
5s5t6e7f8 5s5t6e7f8 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2009
Locație: galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Asta nu inseamna ca si accept tot ce vizualizez.Cuvintul este de la DUMNEZEU . Imaginea este de la diavol.Protoparintii nostri au incalcat ascultarea fiind sedusi si de frumusetea marului,alaturi de cealalta promisiune.Cuvintul se adreseaza direct Ratiunii. Imaginea se adreseaza unui simt.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.02.2010, 07:42:17
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
Imaginea este de la diavol
....de unde le scoateti fratilor?Si totusi utilizezi internetul,care si el este facut in mare masura din imagini...paradoxal,nu?
Orice lucru facut cu masura este bun.Fiecare avem un filtru interior sa putem lua ce este pozitiv din jurul nostru si sa ne ferim de ceea ce este negativ.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.02.2010, 14:40:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 5s5t6e7f8 Vezi mesajul
Imaginea este de la diavol.
Atunci sa scoatem toate icoanele din biserici si din case sau sa ne legam la ochi cand intram in ele. Sa mergem cu capul plecat sau cat mai mult cu ochii inchisi. Off, cum sa nu fim criticati cand facem astfel de afirmatii.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.02.2010, 02:34:33
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Atunci sa scoatem toate icoanele din biserici si din case sau sa ne legam la ochi cand intram in ele. Sa mergem cu capul plecat sau cat mai mult cu ochii inchisi. Off, cum sa nu fim criticati cand facem astfel de afirmatii.
Este scris Costele:

"Daca madularul tau te-a impins la pacat, scoate-l, taie-l, leapada-l de la tine, ca sa nu te mai impinga si alta data"

Conform celor de mai sus, mai toata planeta ar trebui sa umble castrata, si oarba, si ciunga.

Pe acestea cum le mai intelegem, literal?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.02.2010, 04:56:05
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Dacă ești om matur, care gândește și care are un set de valori bine definite (cele creștine, de exemplu), poți să vezi multe și să nu fii influențat. Doar cei naivi "pun botul" la orice prostie de la tv. Eu personal nu mă tem că uitându-mă la tv o voi lua razna. Depinde de fiecare acu...
Subscriu

si la urma urmei de aia s-a infiintat telecomanda,nu-mi comvine ce vad schimb programul...
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.02.2010, 04:58:13
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
....de unde le scoateti fratilor?Si totusi utilizezi internetul,care si el este facut in mare masura din imagini...paradoxal,nu?
Orice lucru facut cu masura este bun.Fiecare avem un filtru interior sa putem lua ce este pozitiv din jurul nostru si sa ne ferim de ceea ce este negativ.
nota 10+ pentru comentariu
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.02.2010, 05:36:40
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Am descoperit si eu astazi munca lui Virgiliu Gheorghe.. sunt absolut impresionata si recomand sa va informati asupra efectelor televizorului (si internetului) asupra noastra.. chiar indiferent de continutul vizualizat, televizorul este nociv!


http://www.crestinortodox.ro/diverse...rul-69755.html

http://www.scribd.com/doc/20719031/E...ntii-Copilului

http://www.arhiva-ortodoxa.info/auto...iu%20Gheorghe/

http://www.crestinortodox.ro/diverse...-tv-69456.html

http://www.crestinortodox.ro/editori...ios-70197.html

Last edited by anna21; 21.02.2010 at 05:48:42.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.02.2010, 06:49:38
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Televizorul are efecte nocive doar asupra celor manipulabili, care de bunavoie inghit tot ce apare pe sticla, care de mici au fost educati pasiv sa ia drept adevarate toate balivernele din presa, care sunt prea lenesi sa se documenteze singuri, care asteapta sa fie hraniti cu lingurita de catre micul ecran, care ingurgiteaza reclame cat e ziulica de lunga si care considera cititul (de orice fel) ca fiind o corvoada. Televiziunea este un blestem pentru cei comozi. Acesti oameni isi merita soarta.

Eu sunt ateu, insa cred ca si din punct de vedere crestin imi dati dreptate. Cum apare in fata lui Dumnezeu un om care de bunavoie se lasa prada mirajului si trandaviei? Cum poate fi caracterizat crestineste un om care isi doreste din toata inima sa fie puturos atat fizic, cat si psihic? Ii trage Dumnezeu de maneca pe cei care voit aleg sa isi transforme creierii in branza topita stand pe un fotoliu cu telecomanda in mana? Sau ii lasa sa aleaga pentru ei insisi?

Eu am avut ocazia sa cresc intr-o epoca in care internetul a capatat masa critica. Sunt genul de persoana care nu se uita in gol spre micul ecran, asteptand stirile sau documentarele care ma intereseaza in timp ce ruleaza niste telenovele, reclame sau emisiuni de divertisment indoielnic.

Cand vreau sa stiu ceva despre ceva, deschid calculatorul si ma pun pe cautat. Wikipedia, Google, carti in format electronic, documentare. Vreau sa vad un serial, pai intru pe net si-l trag cu totul si il urmaresc pana la capat, fara reclame si fara sa astept o saptamana episodul urmator. Traiesc in epoca lui aici si acum. Sunt genul de om care decide pentru el insusi in privinta continutului asimilat. Nu putrezesc in fata sticlei, am lucruri mai importante de facut. Televiziunea clasica e pe moarte. Viitorul apartine programelor de tip on-demand (la cerere). Vreau sa vad filmul X acum, nu sa astept pana diseara la ora 22:00.

Ii compatimesc sincer pe cei care isi gasesc alinare, liniste, relaxare si voie buna urmarind programele de divertisment, filmele si asa-numitele emisiuni informative ale posturilor comerciale de televiziune romanesti. Voi, cei care sunteti crestini, rugati-va pentru aceste legume.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.02.2010, 07:08:33
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Hmiron.. si internetul este tot pe-acolo.
Eu nu am televizor de ani buni.
Dar internetul mi-a schimbat mult felul in care procesez informatia.. o simt pe pielea mea.
Eu am ascultat din conferintele lui Virgiliu Gheorghe si ma bucur ca atinge exact aceasta problema (abordeaza televiziunea si internetul din foarte, foarte multe perspective.. nu doar in ce priveste continutul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa postim, inchizand televizorul ! windorin Postul 130 24.04.2016 19:59:25
Aparent patriarhia nu este de acord cu pomenlicele online horatiu.miron Generalitati 26 15.06.2011 08:08:51
Oare de ce? romi2000 Din Vechiul Testament 10 02.06.2010 14:00:43
Televizorul, dusman sau prieten? amatyyy Generalitati 35 31.12.2009 02:11:57
OARE CE SA FIE? simona76 Generalitati 39 09.07.2008 00:08:08