Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 06.02.2013, 01:27:15
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

O întâlnire iconică cu Sfântul Munte. Capodoperă de la cap la coadă....

Jean Bies -
Athos. Muntele transfigurat




În vara lui 1958, tânărul pe atunci elenist Jean Bies face împreună cu un prieten o călătorie inițiatică pe Muntele Athos. În acest pelerinaj spiritual are revelația profunzimilor spirituale ale Ortodoxiei — „creștinismul originar, integral și autentic” — la care se va converti. Impresiile tulburătoarei experiențe a întâlnirii cu geografia sacră, cu părinți duhovnicești și pustnici remarcabili au făcut tema primei cărți a lui Jean Bies. Publicată în 1963, ea a fost reeditată în 1980; rescrisă după treizeci și cinci de ani, va fi republicată în 1997 în versiunea tradusă în volumul de față.
Alternând fermecatoare descrieri de peisaje, de mănăstiri și slujbe, de monahi și de atmosferă, cu evocări istorice și culturale, dar și dialoguri cu monahi și meditații personale pline de erudiție, nu lipsite însă de emoție și admirație, cartea lui Jean Bies despre Athos este incontestabil cea mai profundă, mai vie și mai impresionantă introducere în taina Sfântului Munte al Ortodoxiei scrisă până acum în spațiul european. Călătoria pe Muntele Athos — loc al Tradiției primordiale în care Duhul suflă și arde viu — apare ca o veritabilă inițiere în însuți secretul Ortodoxiei mistice.Cuprinsul volumului
1. Panorama
Arktos, Dysis, Anatolia, Mesembria / Careia, satul capitală / Prin păduri, râpe și poteci / La orologiile Veșniciei
2. Fortărețele Duhului
Primele gingășii / Arhitecturi extravagante / Legende, dintre care cea de la Vatopedu
3. Întâlniri cu insolitul
Caracalu / Avacum Tâmplarul / Legenda Vatopedului (urmare și sfârșit)
4. Comori și minunății (1)
Catedrale de cărți / Biblioteca înghițită / Frescele
5. Comori și minunății (2)
Relicvele / Icoanele / Teologie a icoanei
6. Partea Fecioarei
O lecție de muzică / Grădina Maicii Domnului
7. Micul Haralamb și catârii lui
Unde degetele încep să vorbească / Unde ia parte tunetul
8. Patria paradoxalului
Simfonie bizantină / A concilia înseamnă a reconcilia
9. O noapte pe munte
Între mare și cer / Jurnal de capelă / Curioase efecte de refracție
10. Bătrânii frumoși
Câteva portrete
11. Sfânta și dumnezeiasca Liturghie
Toacă, iconostas și voci rusești / Rugăciuni și metanii / Poezia liturgică
12. Demoni și femei
Chinovialism. Idioritmie / Dansul țânțarilor / Nici copil, nici eunuc, nici femeie
13. Despre starea îngerească
Schima Mică și Schima Mare / Prin văile morții
14. Preasfânta Ortodoxie (1)
Prima discuție de seară într-un chioșc: „O imitare a naturii lui Dumnezeu” / Paradosis — Paradisos / Antihristul și Maiestatea Sa, Omul Europei
15. Preasfânta Ortodoxie (2)
A doua convorbire de seară: calendarul, Filioque, papalitatea romană / „Ecumenismul, această panerezie”
16. Fața cu părul alb
Dificultățile dialogului / Motive de speranță
17. Rugăciunea inimii (1)
Un caz suprapsihologic / „Doamne, Iisuse Hristoase, miluiește-mă!”
18. Rugăciunea inimii (2)
Povățuitori și ucenici / „Lumea e ținută de rugăciune” / De la Numele divin la Numele divine / Diversitatea multicoloră a Cuvântului
19. Atleții exilului
Chilii, schituri și colibe / Cântecul peșterilor / Anahoretul și călătorul
20. Devenind dumnezei
Îndreptări prealabile / Îndumnezeire / O istorie pentru a dormi în picioare
21. Exodos
Despre câțiva mari munți sacri / Foamea de Iubire / Ultima dimineață pe o mare agitată
Jean Bies și întoarcerea la Esențial (MARIA-CORNELIA si IOAN I. ICA JR)


http://edituradeisis.ro/opencart/ind...product_id=172
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #252  
Vechi 06.02.2013, 10:46:03
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Dan Puric
"Fii demn"

O lectura ce iti ramane la suflet!
Reply With Quote
  #253  
Vechi 09.02.2013, 14:06:23
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cine a citit aceasta carte?

Cum sa imbunatatim relatiile cu parintii
Semenik Dmitri

CARTI > Religie > Crestinism > Ortodoxie > Educatia in familie

în viața adultă, de sine stătătoare, nu intrăm în condiții egale. Unii sunt mai încrezători în sine, mai capabili să iubească și să ierte, alții sunt mai dependenți, mai slabi, mai anxioși și mai nefericiți – și cauza principală constă în relațiile noastre cu părinții. Nu degeaba se spune că toate problemele noastre vin din copilărie.
Din fericire însă, ne putem schimba relațiile cu părinții noștri și astfel ne putem schimba pe noi înșine, ne putem schimba viața.
O astfel de schimbare ne va îmbunătăți radical viața. Vom putea să comunicăm cu totul altfel cu cei pe care îi iubim: cu soțul, cu soția, cu copiii. Vom avea o altfel de relație cu Dumnezeu – fiindcă omul transferă fără să vrea relația pe care o are cu tatăl său asupra relației cu Tatăl Ceresc – și, bineînțeles, va deveni mai sănătoasă atitudinea noastră față de noi înșine: în sfârșit, vom fi capabili să ne acceptăm, și vom avea mai multă dorință și putere să ne schimbăm în bine.
Suntem convinși că veți reuși, cu ajutorul acestei cărți, să îndepliniți sarcina conținută în denumirea cărții și astfel să vă îmbunătățiți viața. Puteți învinge neiubirea prin iubire, vă puteți schimba soarta. (Dmitry Semenik)

Mi se pare foarte interesant cuprinsul:
Cum sa imbunatatim relatiile cu parintii - Cuprins

Prefata........................................... .5

Cum sa te maturizezi in pofida parintilor (Ecaterina Sokolova)................................9

Nu va erijati in procurori (Vladimir Gurbolikov).............16

Acceptati-i pe parinti asa cum sunt (Svetlana Svetova)................................26

Si parintii sunt oameni! (Igor Liubitov).............41

Nu incercati sa le dovediti nimic parintilor (Larisa Tutaeva).................................68

Avem dreptul sa fim fericiti in felul nostru (Marina Berkovskaia).............................82

Parintii nostri nu sunt vesnici (Liudmila Ermakova)...... 97

Trebuie sa ne impacam cu parintii nostri (Irina Rahimova)................................114

Nu va purtati cu parintii ca si cum v-ar fi dusmani (Pavel Gumerov).................................134

Cum sa ne imprietenim cu parintii dificili (Dmitry Semenik)...............................151

Sa ne "infiem" parintii (Alexandru Kolmanovskii) ...................... 164

Cautati calea de mijloc (Igor Gagarin).....................188

Despre autori.................................203
Reply With Quote
  #254  
Vechi 12.02.2013, 19:00:16
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Am reusit sa-mi cumpar cartea!

Oare mai trebuie sa specific ca din primele pagini m-am regasit atat ca si mama dar si ca copil?

O carte de care ai nevoie!!!!!

Last edited by Crestin_Simona; 12.02.2013 at 19:02:19.
Reply With Quote
  #255  
Vechi 13.02.2013, 14:39:24
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am citit de curand o carte foarte frumoasa si interesanta a lui Sadoveanu:
Creanga de Aur.
Candva ne-a vorbit parintele despre ea, la predica.
Am gasit-o cu greu. Nu stiu de ce clasicii romani se gasesc atat de greu. Ar trebui sa fie editati mai mult si nu numai lucrarile care se studiaza in scoala.
Un lucru interesant: eu in scoala nu aveam timp si nici placere in stresul acela sa citesc ce se cerea la scoala. Mai ales ca trebuia sa scriu compuneri cu multe critici ale altora, in loc sa-mi spun parerea mea.
Acum m-ar tenta sa (re)citesc in liniste multe lucrari ale clasicilor nostri.

Creanga de aur vorbeste despre imparateasa Irina a Bizantului si fiul ei Constantin. Irina a fost ortodoxa si foarte credincioasa ocrotind manastiri si icoane de pret.
Este o pagina din istoria ortodoxiei. Prima sotie a lui Constantin a fost Maria din Amnia, nepoata unui bun ortodox (Philaret/Filaret).

Din pacate poti sa intelegi bine cartea numai daca stii dinainte aceasta bucata de istorie. Si exista putine lucrari care o trateaza.

Acum se face cumva in scoala aceasta lucrare a lui Sadoveanu?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #256  
Vechi 13.02.2013, 21:41:16
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am citit de curand o carte foarte frumoasa si interesanta a lui Sadoveanu:
Creanga de Aur.
Candva ne-a vorbit parintele despre ea, la predica.
Am gasit-o cu greu. Nu stiu de ce clasicii romani se gasesc atat de greu. Ar trebui sa fie editati mai mult si nu numai lucrarile care se studiaza in scoala.
Un lucru interesant: eu in scoala nu aveam timp si nici placere in stresul acela sa citesc ce se cerea la scoala. Mai ales ca trebuia sa scriu compuneri cu multe critici ale altora, in loc sa-mi spun parerea mea.
Acum m-ar tenta sa (re)citesc in liniste multe lucrari ale clasicilor nostri.

Creanga de aur vorbeste despre imparateasa Irina a Bizantului si fiul ei Constantin. Irina a fost ortodoxa si foarte credincioasa ocrotind manastiri si icoane de pret.
Este o pagina din istoria ortodoxiei. Prima sotie a lui Constantin a fost Maria din Amnia, nepoata unui bun ortodox (Philaret/Filaret).

Din pacate poti sa intelegi bine cartea numai daca stii dinainte aceasta bucata de istorie. Si exista putine lucrari care o trateaza.

Acum se face cumva in scoala aceasta lucrare a lui Sadoveanu?
Clasicii romani se tot publica de o vreme, chiar in editii ingrijite, frumos cartonate. Cauta-le la orice chiosc din Romania, sau la librarii si le gasesti toate aceste volume la un pret accesibil. Practic ne putem face o biblioteca intr-o zi, daca avem banii si energia necesara. Am cumparat multa literatura universala, carti, care alta data se epuizau cat ai bate din palme. Acum cartile stau in raft si isi asteapta cumparatorii.

In ceea ce priveste comentariul, sophia, nu il poti face, daca nu ai citit mai intai cartea sau poezia respectiva. Altfel despre ce sa-ti dai cu parerea?!? Iar compunerile, care ni se dictau, analizele literare si gramaticale, cerute de programa de invatamant pentru examene, ce sa-i faci? asta era metoda atunci, desi trebuie sa recunosti, ca am iesit din scoala mai invatati decat ies azi elevii, lasati sa gandeasca liber, dar care nu prea se preocupa de acest lucru, ei fiind preocupati de altele: moda, muzica, sexul, etc.

In Germania, la Frankfurt/M. se tine anual un Targ de carte si de acolo iti poti achizitiona cartile care te intereseaza.
Reply With Quote
  #257  
Vechi 13.02.2013, 22:39:18
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ei da, exista si targuri de carte si librarii...daca ai bani.

Da citeam si eu asa mai rapid ce ni se cerea. Aveam un profesor sever.
Ei, asa era pe vremuri...
Si totusi nici astazi nu gandesc liberi elevii. Vad pe net o gramada de referate si comentarii pentru scoala.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #258  
Vechi 16.02.2013, 00:12:27
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Am descoperit o carte de mare folos: Raspunsuri la intrebarile lumii de azi, a Sfantului Nicolae Velimirovici. Redau un mic fragment din carte ce cuprinde raspunsul Sfantului Nicolae Velimirovici catre Pelerinul Iovan. Acesta dorea sa afle ce lucru este mai important pentru mantuirea sufletului.

"Iar eu o sa te intreb ceva, dragul meu tovaras de drum, si raspunsul pe care mi-l dai mie ti l-ai dat in acelasi timp si tie.

Ce este, asadar, mai important pentru nou-nascut? Hrana, sau incalzirea, sau baia, sau ocrotirea? Poti spune ca una dintre ele este mai importanta decat alta, dar trebuie sa recunosti ca toate patru sunt foarte importante pentru dezvoltarea corecta a copilului.

Sufletul unui om care s-a desteptat si s-a pocait e ca un nou-nascut. Adu-ti aminte cum i-a vorbit Hristos lui Nicodim despre nasterea din nou a omului.

Sufletul nou-nascut are nevoie si sa fie hranit cu invatatura lui Hristos, si sa se curateasca prin post si rugaciune, si sa se incalzeasca prin dragostea fata de Ziditorul sau, si sa se pazeasca cu luare-aminte prin controlul gandurilor si al dorintelor de toate sagetile si pieirile.

Nu ne-a vestit, oare, Mantuitorul prin apostolii Sai: daca Ma iubiti, paziti poruncile Mele? Nu a zis: paziti o porunca, ci: paziti poruncile, adica pe toate. Iar poruncile lui Hristos privesc ostenelile noastre pentru propriul suflet. Nu o singura osteneala, ci multe osteneli. Tu esti pomicultor cunoscut. Cate osteneli nu iti dai pentru un singur pom? Si pe nici unul nu il lasam. Si atunci, cum sa lasam noi fie si o singura osteneala pentru sufletul nostru, singura noastra avere pe care mormantul nesatul nu o inghite?

Iata, tu ai gasit de cuviinta ca pentru sufletul tau era de trebuinta si un pelerinaj la Ierusalim. Aceasta nu este o porunca raspicata a lui Dumnezeu, si totusi tu, din dragoste fata de Domnul tau si pentru sufletul tau, ai luat asupra-ti si osteneala aceasta. Si atunci, cum sa trecem peste o porunca raspicata a Mantuitorului nostru ca peste un lucru de mica insemnatate?

Pace tie si bucurie de la Domnul!"
Reply With Quote
  #259  
Vechi 16.02.2013, 23:26:27
IONUT23's Avatar
IONUT23 IONUT23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

fratii karamazov - dostoievski
maestrul si margareta - bulgakov

Cum iti sunt gandurile asa iti este si viata - parintele Tadei
Cu durere si dragoste pentru omul contemporan - Paisie Aghioritul
Sfantul inchisorilor

Ultima citita si cartea cu cel mai mare impact pozitiv asupra mea, Fuga spre campul cu ciori - Savatie Bastovoi. Superba cartea.
Reply With Quote
  #260  
Vechi 24.02.2013, 21:21:17
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am auzit despre "Urmarea lui Hristos", iar astazi am ascultat chiar un extras din această carte, despre părerea de sine.

Am găsit pe internet că este scrisă de călugărul german Thomas a Kempis.

Ați citit această carte? Mi-o recomandați? Se găsește în librării?

Mulțumesc!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati citit... timeea89 Generalitati 11 23.01.2015 11:36:59
Ne-a citit la morti! bitaionela Vrajitoria 21 20.06.2011 21:24:41
Merită citit ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 20 26.04.2010 10:07:36
Ce carti de misiologie-sectologie ati citit? Mirean Secte si culte 22 14.04.2009 12:56:42
Daca a citit cineva truthtostone Generalitati 0 22.11.2008 13:23:27