Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.01.2018, 15:24:20
Grigora.Viorel Grigora.Viorel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2018
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Question Intalnire cu martorii lui Iahova .

Buna ziua!

S-a intamplat ca intr-o zi sa se prezinte la usa la mine doua persoane. Asa pretinsi cunoscatori ai adevarului. Dupa mai multe discutii mi-am dat seama ca am de-a face cu martorii lui Iahova.

Frumos, respectabil ei m-au rugar sa citesc anumite pasaje din biblie si cateva teme din prosura lor.Mi-au dat o brosura pe care am citit-o din pura curiozitate sa aflu diferentele dintre religii.Sa trec direct la subiect aceste diferente au fost urmatoarele :

Diferenta 1 :

Dogma sfintei treimi , cele trei entitati Tatal , Fiul si Duhul Sfant. Respectiv inegalitatea Fiului fata de Tatal si Duhul Sfant. Astfel din dogma lor doar Tatal e Dumnezeu.

Desigur am incercat sa-mi sustin parerea despre trinitate cu argumente citatul il stiam perfect din biblie la evanghelia dupa Ioan "Intai a fost Cuvantul , Cuvantul era la Dumnezeu , iar Dumnezeu era cuvantul .". Au venit cu un citat putin stirbit sa spun asa, din care esentialul se pierdea.Dupa ce m-am interesat am aflat ca ei au o biblie dupa traducerea unui anumit domn Cornelius ( cca 1915-1930 anul traducerii).
Dupa care am sustinut-o cu intalnirea lui Avraam cu cei trei ingeri, pe care i-a numit "Doamne"( referindu-se la unitate , 3 intr-unul singur).Acestia urmeaza sa vina cu un raspuns la ceea ce am spus eu.
Alte explicatii pe care le-as putea cunoaste ar fi ideale. Nu doresc explicatii ca sa pot sa le sustin in fata lor , intrucat nu vad nici-o schimbare in atitudinea lor.

Diferenta 2 :

Rugaciunea se face doar catre Dumnezeu .
In regilia mea de crestin ortodox stiu ca parintii mei , m-au invatat sa ma rog Maicii Domnului , ingerilor, sfintilor. Dar nu m-am poticnit doar la spusele parintilor , ci am luat-o logic intrucat daca Dumnezeu ii numeste pe sfinti prieteni lui e o baza de la care poti pleca. As putea sa spun ca e un semn de smerenie ca tu sa te rogi la un anumit Sfant , ca prin Sfantul respectiv , rugandu-se el pentru tine tu sa poti fi iertat. ( Paranteza : M-am intalnit cu un protenstant. Acesta era ferm convins ca nu trebuie sa ne rugam la Maica Domnului. Iar eu i-am spus , tu ai o mama ca fiecare dintre noi . El: Da! Iar tu iti iubesti mama mai mult sau mai putin depinde de fiecare. Atunci daca eu sunt cercatat cu tine si imi e jena sa vin sa iti cer ceva sau am nevoie de tine dar apelez la mama ta sa te roage pentru mine , tu i-ai respinge cererea mamei tale ?! La care el mi-a spus ca e o erezie ) .


Diferenta 3 :

Pun un foarte mare accent pe Iahova. Sustinand ca nu poti sa-l cunosti pe Dumnezeu daca nu i te adresezi cu Iahova. Eu le-am spus ca poate e un semn de smerenie ca nu poti sa-i spui pe nume ca oricui ( au sarit cu vederea afirmatia asta) . Dupa care le-am spus , intradevar poate aveti dreptate , dar care lucru ar fi mai important sa-i faci voia sau sa ii stii numele . La care ei mi-au spus ambele sunt importante. Bunica mea nu il stia pe ca Iahova si nu cred ca asta ar fi impiedicat-o sa fie mai traitoare decat multi alti intelepti.

================================================== ======

Intrevederile au fost pe o durata de o luna , in numar de 5 vizite , in ultima vizita venind o persoane care mi-a devenit antipatica din cauza luarii in deradere a postului si respectarii zilelor anumitor Sfinti. Intradevar era mult mai documentata.
Una din intrebarile mele au avut legatura si cu istoria , respectiv provenienta religiei lor si vechimea lor, in care ei mi-au spus ca au o vechime mai indelungata( nu au specificat-o ), dar am tinut mortis sa-mi spuna exact , fiind o persoana cu privire de cal ( daor inainte) exact anul numirii acestei religii. Ei au sustinut ca se numesc martorii lui Iahova de prin primul sfert al secolului 20 .Au sustinut ca istoria lor e mai lunga ,dar am intrebat cat 500-600 de ani ? Si eu ai zambit si au spus cam pe acolo . Dupa care eu i-am intrebat pai si noi suntem de 2000 de ani cu religia asta. Pana sa veniti voi cu "adevarul" noi am trait 1400-1500 de ani in minciuna ? Propovaduirea apostolilor a fost o minciuna ? Dupa care ei au raspuns cu nu si au zambit . Si au schimbat repede subiectul .
Intrebarea mea e urmatoarea:
Sa mai continui sa am de-a face cu aceste persoane? Intrevederile simt ca nu au niciun efect , nu vad nici-o schimbare in credinta lor . Ei raman inradacinati in ceea ce cred.
Reply With Quote
 

Tags
dogma sf treimi, maritorii lui iahova, numele domnului., rugaciunea