Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.05.2008, 15:20:10
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acatistul Maicii Domnului "Sporirea Mintii". Sunt student in anul II si pentru sesiunea de iarna ajutorul Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu a fost de nepretuit pentru mine, pacatosul.

Daca ne-am da fiecare dintre noi (studentii) numele de botez unii celorlalti ca sa ne rugam reciproc unii pentru altii? Credeti ca ar fi o idee buna?

Domnul sa ne ajute sa putem trece prin aceste vremuri.
.................................................. .................................................. .
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.05.2008, 15:29:31
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate Cristi (cristiboss56),

Sa stii ca nu toata lumea are in casa cate o icoana a Maicii Domnului "Sporirea mintii". Eu citesc Acatistul Maicii Domnului in cinstea Icoanei Maicii Domnului "Sporirea Mintii", de exemplu, in fata Icoanei Facatoare de Minuni a Maicii Domnului de la Manastirea Neamt (cunoscuta in popor si ca "Maica Domnului cea cu trei maini"). Ma rog si eu in fata icoanelor pe care le am in casa, ca in fata celorlalte, nu am cum...

Domnul sa ne ajute sa putem trece prin vremurile de astazisi prin cele ce vor mai fi.
.................................................. .................................................. ......................
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.05.2008, 17:41:16
pauldani pauldani is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2008
Mesaje: 54
Implicit

"Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ma pe mine pacatosul.." cuprinde cerul si pamantul...e suficienta, nu-ti trebuie cuvinte multe....
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.05.2008, 18:05:52
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Va multumesc mult la toti.:)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.05.2008, 18:22:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m
Frate Cristi (cristiboss56),

Sa stii ca nu toata lumea are in casa cate o icoana a Maicii Domnului "Sporirea mintii". Eu citesc Acatistul Maicii Domnului in cinstea Icoanei Maicii Domnului "Sporirea Mintii", de exemplu, in fata Icoanei Facatoare de Minuni a Maicii Domnului de la Manastirea Neamt (cunoscuta in popor si ca "Maica Domnului cea cu trei maini"). Ma rog si eu in fata icoanelor pe care le am in casa, ca in fata celorlalte, nu am cum...

Domnul sa ne ajute sa putem trece prin vremurile de astazisi prin cele ce vor mai fi.
.................................................. .................................................. ......................
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Iarta-ma draga Razvan, dar poate nu m-am exprimat eu corect. Orice Icoana unde este intruchipata Prea Sfanta Fecioara Nascatoare de Dumnezeu , este bine sa o avem in casele noastre si sa ne rugam Ei ori de cate ori putem si simtim nevoia, dar sa o facem cu multa dragoste si convingere. Sa ne rugam pentru noi si pentru familile noastre si unii pentru altii , astfel lucrarea vrajmasului va slabi, dandu-ne noua tuturor spor si reusita in cele cu folos.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.08.2008, 21:50:37
sanik sanik is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2008
Mesaje: 1
Implicit

Intr-adevar, rugaciunile catre Maica Domnului spuse din tot sufletul ajuta mult ...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.08.2008, 10:04:31
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Iata un medicament: "Iisuse, Prea Dulce, lumineaza-ma pe mine cel intunecat; Iisuse, lumina mea, lumineaza-ma!"... Daca ganduri necurate si rusinoase tulbura inima ta, alearga la rugaciune si roaga-te cu lacrimi: "Iisuse, Prea Dulce, lumineaza cugetele inimii mele; Iisuse, lumina cea sfanta, lumineaza asupra mea!"... Si daca, iarasi, la orizontul sufletului tau se infatiseaza norii cei de foc ai placerii, recurge la aceasta minunata rugaciune: "Iisuse, Prea Dulce, lumineaza simtirile mele intunecate de patimi; Iisuse, Prea Dulce, pazeste inima mea de pofta cea rea!"... Iar cand toate relele se napustesc de pretutindeni asupra ta, ca sa te arunce in intuneric, in deznadejde, in moarte, atunci striga catre Domnul cel atotmilostiv: "Spre cer ridic ochii inimii mele, spre Tine, Mantuitorul meu, mantuieste-ma cu stralucirea Ta! "

Sfantul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.09.2008, 20:26:04
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Sunt cateva dar eu cred ca rugaciunile nu sunt sunt special pentru ceva ,si Crezul daca il spui ,il spui tot cu vointa aceea de a trece peste lucrurile grele si de a te ruga sa iti fie bine.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.09.2008, 09:03:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Recomand cu multa caldura, pentru cei in nevoi, pentru cei in studiu si in examene, doua Acatiste de mare folos, sufletelor, trupului si mintii noastre : Acatistul Sfantului Nectare, mare facator de minuni si Acatistul Sfantului Ierarh Vasile cel Mare. Si pentru ca ne aflam la inceputul unui nou an in invatamantul romanesc, doresc din suflet, tuturor celor implicati in invatatura, elevi, studenti si dascali, minte desteapta, cuget curat si impliniri din cele cu folos . DOAMNE AJUTA ! +
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.09.2008, 13:04:13
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

As mai adauga Acatistul Sfantului Serghie de Radonej.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce am invatat astazi glykys Generalitati 135 22.04.2014 14:42:08
Rugaciune pentru elevi si pentru profesori spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 5 07.07.2012 02:50:19
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 22:45:09
invatat Anna Generalitati 20 09.05.2009 20:58:38
Am invatat ca... Anunnaki Generalitati 2 21.03.2009 00:47:59