Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 29.07.2011, 20:55:14
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Asadar, daca privim gestul mesianic drept o ingaduinta, putem manca peste, insa nu trebuie sa abuzam? Cum stim care e buna masura in aceasta privinta?

Daca Dumnezeu a dat tuturor fiarelor si pasarilor de pe pamant iarba drept hrana, cum se explica multitudinea animalelor carnivore?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #302  
Vechi 29.07.2011, 21:03:52
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Asadar, daca privim gestul mesianic drept o ingaduinta, putem manca peste, insa nu trebuie sa abuzam? Cum stim care e buna masura in aceasta privinta?
?
gresit ... daca iei in calcul si alte versete ai vedea ca NU ITI E DE FOLOS desi iti e ingaduit .... stii versetele sau le dau eu ? asadar nu exista masura in astfel de lucruri , ea este ZERO .... asadar sfintii parintii erau vegetarieni .... adam si eva la fel si stim cit au trait nu ? peste 900 ani si mai stim ca vegetarienii au viata fffff lunga ..... asadar biblia este corecta si stiinta demonstreaza asta ......


Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Daca Dumnezeu a dat tuturor fiarelor si pasarilor de pe pamant iarba drept hrana, cum se explica multitudinea animalelor carnivore?
simplu ... adincirea in pacat a oamenilor .... pe barca lui noe ele erau vegetariene , acum pot fi vegetariene DACA SUNT BLINDE sau LE IMBLINZESTI .... si sfintii parintii au demonstrat ca SI ANIMALELE LI SE SUPUN .... asadar ascultarea de Dumezeu In TOTaLITATE determina ascultarea animalelor fata de tine ..... este duhul sfint care lucreaza ... si intreaga creatie i se supune ....
multa iubire
Reply With Quote
  #303  
Vechi 29.07.2011, 21:15:57
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Asadar, daca privim gestul mesianic drept o ingaduinta, putem manca peste, insa nu trebuie sa abuzam? Cum stim care e buna masura in aceasta privinta?

Daca Dumnezeu a dat tuturor fiarelor si pasarilor de pe pamant iarba drept hrana, cum se explica multitudinea animalelor carnivore?
. iisus a inmultit pestii si painile pentru ca aia exista atunci in locul acela . si a fost o minune ca sa arate divinitatea nu ca sa spuna ca e bun pestele si e favoritul lui . sau imi dai si mie versetul unde iisus a poruncit sa maninci peste in cinstea lui?
multa iubire
Reply With Quote
  #304  
Vechi 29.07.2011, 21:18:14
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Daca Dumnezeu a dat tuturor fiarelor si pasarilor de pe pamant iarba drept hrana, cum se explica multitudinea animalelor carnivore?
Asta e ca si cand ne-am intreba: daca Dumnezeu a dat porunca IUBIRII intre oameni, de unde atata ura intre ei? La fel ca si animalele, oamenii incep sa se manance intre ei. Deocamdata numai la figurat..( cu exceptia canibalilor desigur)..Cauza este aceeasi : NEASCULTAREA!!
Reply With Quote
  #305  
Vechi 29.07.2011, 21:48:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nene Listener, ca sa fim clari, aia e mancarea din Rai, postul este o actualizare a acelei situatii, de la cadere incoace lucrurile s-au mai schimbat (sunt versete pe care tu le ignori) si actualemente omul poate sa-si bage coltii si in carnitza de dobitoace.
La aia de om inca are oprire dar din pacate omul nu prea stie unde sa se opreasca.

Si mancarea se binecuvanteaza per total, nu separat ce e vegetala si carnea pe alaturi.

Sau poate esti matale destul de istet sa zici de ce nu a inmultit/binecuvantat Hristos doar painea si a facut disparut pestele?

Ca se puteau satura respectivii si cu paine la o adica, nu?
Reply With Quote
  #306  
Vechi 29.07.2011, 22:01:53
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nene Listener, ca sa fim clari, aia e mancarea din Rai, postul este o actualizare a acelei situatii, de la cadere incoace lucrurile s-au mai schimbat (sunt versete pe care tu le ignori) si actualemente omul poate sa-si bage coltii si in carnitza de dobitoace.
La aia de om inca are oprire dar din pacate omul nu prea stie unde sa se opreasca.

Si mancarea se binecuvanteaza per total, nu separat ce e vegetala si carnea pe alaturi.

Sau poate esti matale destul de istet sa zici de ce nu a inmultit/binecuvantat Hristos doar painea si a facut disparut pestele?

Ca se puteau satura respectivii si cu paine la o adica, nu?
amice sa fim seriosi ... parca era in biblie un verset undeva unde se spune '' fiti desavarsiti precum si tatal vostru este '', nu? si ce a spus tatal in geneza 1.29 ? si era mincarea din rai "? ai si versete la asta ? ha ha ha
astept versetele acelea SA ITI DEMONSTREZ CA NU LE PRICEPI ... ha ha ha ... le stiu dar le astept ca argumente ca sa purtam un dialog si sa nu vorbesc singur ... te incumeti ? ha ha ha
nu amice .. A BINECUVINTAT si atunci pestele obtine niste lucruri care contracareaza efectele negative IN organism , nu intru in amanunte ca te pierd pe drum .... asadar CITI DIN CEI CARE MANINCA PESTE MERG LA PREOT SA IL BINECUVINTEZE ? hmmm si pun pariu ca daca ar trebui sa mearga la preot de cite ori maninca peste SE LASA DE PESTE ..... asadar INGADUINTA * DEZLEGAREA LA PESTE nu inseamna trebuinta de a mica peste ....
toate ni sunt ingaduite DAR NU TOATE DE FOLOS ... STII CINE A SPUS ASTA , NU? HA H HA
multa iubire
ps inmultirea pestilor era legat de ''pilda'' pescarului care va '' pescui '' oameni, NU PESTI .si daca intelegi INMULTIREA PESTILOR BINECUVINTATI vei inteege ca nu mai sunt pesti prinsi * sunt schimbati ... ti/am dat un indiciu sa intelegi ca biblia este ffffffffffff profunda ..... si de o intelepciune DATA DE DUHUL SFINT ...... TE CUTREMURI cit de frumoasa este ..... si TOT ADEVARUL este in ea ....

Last edited by the_Listener; 29.07.2011 at 22:43:07.
Reply With Quote
  #307  
Vechi 29.07.2011, 22:45:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
ok ... asadar sa analizam pe text .
versetul 15 seara +ucenici +multime +plecare in sat +mincare sa isi cumpere .... asadar multimea era infometata si apostolii nu aveau cu ce sa ii hraneasca
versetul 16 . iisus +multimea oprita sa plece +apostolii sa ii hraneasca .... aici e de discutat la ce hrana se refere iisus , daca era numai cea materiala sau si cea spirituala ....
versetul 17. 5 paini si 2 pesti .... asadar cantitatea de paine este DE 2 ORI JUmate mai multa decit pestii .... ce reiese de aici ? ca proportia intre cereale si peste sa fie F MARE ....si ce mai reiese ? ca nu aveau DECIT aceasta hrana atunci .....
versetul 18 . sa le aduca la el
versetul 19savarsirea MINUNII si nu indemnul de a minca peste .....ci ingaduinta CACI APOSTOLII ERAU PESCARI si sa nu uitam ca ei prindeau peste si il mincau DAR iisus le.a spus ca ii va face pescari de oameni .... sa intelegem de aici ca era iisus de acord sa mincam oameni ? desigur ca NU ... ASADAR DIN NOU NU EXISTA NICI UN INDEMN DE A MINCA PESTE .....
si sa nu uitam ca A BINECUVINTAT hrana IISUS .... asadar vreau sa vad si eu cAti duc pestele la preot sa fie biNecuvintat inainte ca sa fie mincat ..... hmmmm?
asadar iisus nu a facut nici o greseala FACIND MINUNEA si A ARATAT INGADUINTA fata de pacatosi .... dar stim ca isi asculta Tatal si in geneza 1.29 . si 1.30 DUMNEZEU SPUNE
29. Apoi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânță de pe toată fața pământului și tot pomul ce are rod cu sămânță în el. Acestea vor fi hrana voastră.
30. Iar tuturor fiarelor pământului și tuturor păsărilor cerului și tuturor vietăților ce se mișcă pe pământ, care au în ele suflare de viată, le dau toată iarba verde spre hrană. Și a fost așa.

asadar pentru neascultare Dumnezeu A INGADUIT sa se manince carne si a spus SI CUM SA SE FACA , dar A PREVENIT ce se va intimpla cu cei care o fac .... pe evreii chiar ia pedepsit pentru ACESTE DORINTE ... stii unde? sau o sa iti dau eu versetele ....
multa iubire
ps asadar NU FA CONFUZII INTRE INGADUINTA LUI DUMNEZEU CA NE IUBESTE ENORM SI ADEVARUL LUI .....
multa iubire
Facerea 9
3. Tot ce se mișcă și ce trăiește să vă fie de mâncare; toate vi le-am dat, ca și iarba verde.
4. Numai carne cu sângele ei, în care e viața ei, să nu mâncați.

Luca 24
42. Iar ei i-au dat o bucată de pește fript și dintr-un fagure de miere.
43. Și luând, a mâncat înaintea lor.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #308  
Vechi 29.07.2011, 22:54:56
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
tu poti nega cit vrei ... e de ajuns sa se citeasca '' recomandarile tale '' si sa se priceapa ca informatia de acolo O APLICAI atunci .... si uppps INCARCAI FICATUL CU TOXINE .... asadar amice ce am spus ramine valabil .....scuza_ma ca gindesc si analizez CE SPUI .... sau te contrazici si esti confuz ? ha ha ha
multa iubire
sa ne facem intelesi de la inceput ...de cand am inceput regimul nu am mai consumat carne/branza/lapte/oua deci FICATUL NU AM AVUT CU CE TOXINE SA IL INCARC...dar iarasi tragi cocluzii pripite asa acum ai facut si cu recomadarile mele... dar daca vrei revenim si la ele...daca vrei iti fac si o lista cu ce aveam in meniu in primele 6 luni de regim (am rabadare) si am sa te rog dupa sa concluzionezi ce TOXINE am introdus in corp...tu poti PRICEPE ce vrei...dar te rog nu concluziona asa cum te taie capul

Last edited by ovidiu b.; 29.07.2011 at 22:59:16.
Reply With Quote
  #309  
Vechi 29.07.2011, 23:11:19
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Facerea 9
3. Tot ce se mișcă și ce trăiește să vă fie de mâncare; toate vi le-am dat, ca și iarba verde.
4. Numai carne cu sângele ei, în care e viața ei, să nu mâncați.

Luca 24
42. Iar ei i-au dat o bucată de pește fript și dintr-un fagure de miere.
43. Și luând, a mâncat înaintea lor.
bravo ... le asteptam .... acum SA LE GINDIM ok ? poti sa le pregatesti si pe celelalte ... ha ha ha
4. Numai carne cu sângele ei, în care e viața ei, să nu mâncați. fac 9,3-4)
asadar ce spune acolo????? ha ha ha
multa iubire


41. Iar ei încă necrezând de bucurie și minunându-se, El le-a zis: Aveți aici ceva de mâncare?
42. Iar ei i-au dat o bucată de pește fript și dintr-un fagure de miere.
43. Și luând, a mâncat înaintea lor.
asadar a mincat peste si fagure DEOARECE nu exista altceva acolo de mincare . asadar unde INDICA ca asta sa va fie hrana? ITI SPUN EU UNDE SPUNE

uite aici ... GENEZA 1.29
29. Apoi a zis Dumnezeu: ................ . Acestea vor fi hrana voastră.

asadar unde e carnea , lapte brinza oua in asta? SE CONTRAZICE BIBLIA sau nu intelegi tu versetele ? eu merg pe a doua varianta , tu ?
multa iubire
ps astept sa iti sustii si mai aprig argumentele ASTEA .... ca sa le explic si mai IN PROFUNZIME .... si la final o sa te astept si cu altele
multa iubire
Reply With Quote
  #310  
Vechi 29.07.2011, 23:17:57
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
gresit ... daca iei in calcul si alte versete ai vedea ca NU ITI E DE FOLOS desi iti e ingaduit .... stii versetele sau le dau eu ? asadar nu exista masura in astfel de lucruri , ea este ZERO .... asadar sfintii parintii erau vegetarieni .... adam si eva la fel si stim cit au trait nu ? peste 900 ani si mai stim ca vegetarienii au viata fffff lunga ..... asadar biblia este corecta si stiinta demonstreaza asta ......


simplu ... adincirea in pacat a oamenilor .... pe barca lui noe ele erau vegetariene , acum pot fi vegetariene DACA SUNT BLINDE sau LE IMBLINZESTI .... si sfintii parintii au demonstrat ca SI ANIMALELE LI SE SUPUN .... asadar ascultarea de Dumezeu In TOTaLITATE determina ascultarea animalelor fata de tine ..... este duhul sfint care lucreaza ... si intreaga creatie i se supune ....
multa iubire
Eu nu pot sa cred ca Iisus Hristos a facut un gest NEFOLOSITOR, desi ingaduit. Dincolo de toate versetele pe care sunt convinsa ca le poti aduce drept "dovada", sta Insusi Mantuitorul, Fiul lui Dumnezeu iar El ne este noua model in toate. Imi pastrez opinia exprimata initial, omului ii este permis consumul de carne si peste.
Cum te raportezi atunci la zilele de post randuite de biserica? De ce mai e necesar postul (abtinerea de la a manca lactate, oua si carne) daca "din start" omului nu i-ar fi permisa carnea? Biserica nu pare a recunoaste acest lucru. Ba chiar da dezlegari la peste in unele zile de post.

Nu am inteles deloc argumentatia ta referitoare la animalele carnivore. De ce-ar avea influenta pacatele omului asupra animalelor din jur, care e suportul biblic al acestei afirmatii?
Sfintii Parinti au supus animale salbatice, insa nu le-au transformat din carnivore in ierbivore; cu alte cuvinte le-au imblanzit instinctele de vanatoare insa nu le-au dotat cu stomac tipic rumegatoarelor si limba aspra buna la pascut iarba...
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum trebuie sa mancam pentru a fi sanatosi absolutep0wer Generalitati 27 03.04.2015 15:03:44
Otrava pe care o mancam anna21 Generalitati 108 14.02.2012 06:20:29
Mai mancam porc ...sau.. sunsray Spiritualitatea ortodoxa 22 13.12.2011 09:55:36
Cum sa ai un ficat sanatos dupa o vara de excese absolutep0wer Generalitati 1 31.08.2010 09:09:11
Un copilas are nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a fi sanatos! cosminelu2006 Umanitare 2 11.06.2009 14:37:54