Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Istoria bisericii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.01.2013, 17:10:23
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
icoana trebuie să rămână în locurile destinate ei: în biserica și în casa credinciosului.
ce este peste, poate fi considerat un abuz.
Tu ai hotarat aceasta destinatie? Spune-mi, care-s locurile destinate florilor si cand consideri ca e abuz? Il mai tii minte pe celebrul profesor Moise ce s-a revoltat impotriva icoanelor din clasa? Fiica lui, eleva la scoala respectiva din Buzau, a spus ca pe ea nu o deranjeaza, de fapt, pe nimeni nu deranjeaza, pe niciun elev. Taticul e deranjat, ca are el gagauni pe creier si-si imagineaza tampenii. Si atunci, care-i problema? Tu chiar iti doresti sa nu se mai tina cont de colectivul clasei, chiar iti doresti ca elevii sa nu se simta bine in propria lor clasa si sa le dictezi tu ce sa-si puna sau sa-si ia jos de pe perete? Au diriginte, hotarasc impreuna.

Last edited by ioanna; 26.01.2013 at 17:21:29.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.01.2013, 17:24:35
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Acest punct de vedere mi se pare tare anapoda, cand trambitam pe toate drumurile ca am fi o societate democrata. Nu mai stiu cine spunea ca democratia ar fi dictatura majoritatii. Deci, daca traim in democratie adevarata, iar majoritatea doreste icoane in scoli, atunci ar trebui sa acceptam asta, indiferent daca ne convine sau nu.
atat ai înțeles tu din democrație?! că este o dictatură a majoritatii?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.01.2013, 17:24:46
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
scoala trebuie să rămână laică.
Dar de ce, ma rog? Eu cred ca ar trebui sa fie crestina. Am evita astfel multe tampenii care murdaresc sufletele copiilor nostri.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.01.2013, 17:28:49
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
atat ai înțeles tu din democrație?! că este o dictatură a majoritatii?
Ceea ce pretinzi tu Dumitru e abuz si dictatura. De ce ateii n-au pic de respect pentru sentimentele celorlalti, ci toata lumea trebuie sa tina cont de sensibilitatile lor? Ei merg pe principiul: "Dati jos icoana ca-s eu ateu si ma discriminati ", in loc sa spuna "daca voi o vreti, lasati-o, ca oricum pentru mine n-are nicio semnificatie".
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.01.2013, 17:30:39
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Tu ai hotarat aceasta destinatie? Spune-mi, care-s locurile destinate florilor si cand consideri ca e abuz? Il mai tii minte pe celebrul profesor Moise ce s-a revoltat impotriva icoanelor din clasa? Fiica lui, eleva la scoala respectiva din Buzau, a spus ca pe ea nu o deranjeaza, de fapt, pe nimeni nu deranjeaza, pe niciun elev. Taticul e deranjat, ca are el gagauni pe creier si-si imagineaza tampenii. Si atunci, care-i problema? Tu chiar iti doresti sa nu se mai tina cont de colectivul clasei, chiar iti doresti ca elevii sa nu se simta bine in propria lor clasa si sa le dictezi tu ce sa-si puna sau sa-si ia jos de pe perete? Au diriginte, hotarasc impreuna.
ce legătură au florile cu icoanele?

de când pot să discearnă copii?
iei dreptul părintelui de a hotărî ce este bine pentru copilul său.
desigur este vorba de părinții atei, sau aparținând altei confesiuni.
parintele ortodox este liber să dicteze, la adăpostul majoritatii.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.01.2013, 17:34:06
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
ce legătură au florile cu icoanele?
de când pot să discearnă copii?
iei dreptul părintelui de a hotărî ce este bine pentru copilul său.
desigur este vorba de părinții atei, sau aparținând altei confesiuni.
parintele ortodox este liber să dicteze, la adăpostul majoritatii.
Daca colectivitatea (elevi, parinti) decide ca absenta icoanei deranjeaza mai mult decat prezenta ei, parintele ateu n-ar trebui sa tina cont de ei? Scoala este neutra, nu atee, deci ramane la latitudinea fiecarei colectivitati ce isi pune sau nu pe perete, nu intervine ministerul (care-si pastreaza neutralitatea). Tu iti doresti o scoala atee, nu una neutra.

Parintii elevilor de alte confesiuni decat ortodoxa n-ar trebui alaturati ateilor, caci nu ei au militat pentru scoaterea icoanei din scoli.

Last edited by ioanna; 26.01.2013 at 17:41:22.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.01.2013, 17:49:34
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

editat, comentariu sters
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.01.2013, 17:54:19
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Dar de ce, ma rog? Eu cred ca ar trebui sa fie crestina. Am evita astfel multe tampenii care murdaresc sufletele copiilor nostri.
creștină este o școală creștină, nu una de stat. stat care este laic.
luați exemplul altor țări și faceți școli ortodoxe, ce că opreste?
astfel,ați evita tot ce vreți să evitați.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.01.2013, 17:56:53
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

[quote=Dumitru73;498313]

de când pot să discearnă copii?
/quote]

Asta da dictatura!

Bine ar fi ca parintii sa isi puna aceasta intrebare atunci cand copiii le cer cate in luna si in stele si ei le fac toate poftele. Vrea copilul sa traiasca in concubinaj (se intampla si inainte de 18 ani)? Vrea copilul sa faca nopti albe la nu stiu cate petreceri, sa counsume alcool si sa fumeze? Vrea copilul sa nu mearga la scoala si sa stea la calculator? Pai daca asa vrea copilul, asa se face.
Dar cand vine vorba de religie, de icoane in clasa, de post, de mers la biserica, atunci nu, ne impunem punctul de vedere, ca avem copii mici si prosti care nu stiu sa discearna. Rusine!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.01.2013, 17:57:00
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Nimeni nu poate sustine ca prezenta icoanei e nociva pentru elevi, nici ca aceasta “agreseaza vizual”, din moment ce e expusa pe un perete impanzit cu alte imagini, fiind o prezenta discreta, deci totul se rezuma la principiu si orgoliu. Nu tine nimeni sa fie icoana pe perete in scoala, nici eu nu tin, dar vazand inversunarea absurda a unora si campaniile lor, faci front comun impotriva pretentiilor lor, tot din principiu.

Last edited by ioanna; 26.01.2013 at 17:59:05.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare