Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.06.2016, 21:59:37
Andrei Alexandru Andrei Alexandru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit Intrebare legata de vrajitorie

Buna ziua,

Voi incerca sa fiu foarte scurt si la obiect. Cand eram foarte mic, un om (pasionat de jocuri de noroc/) a venit sa-l ajute pe tatal meu la ceva. La un moment dat ne povestea despre cat de palpitante sunt jocurile de noroc si alte bazaconii incercand sa castige increderea si simpatia noastra, a copiilor. Incepuse, cred, sa spuna ca norocul tine de data in care te-ai nascut intrebandu-ne apoi data nasterii. Noi I-am spus, iar acesta le-a notat repede pe o hartie. Intrebarea mea este, riscand sa par paranoic, daca cineva poate fura norocul cuiva doar stiindu-i data nasterii folosind vrajitoria?

Multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.06.2016, 22:01:16
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei Alexandru Vezi mesajul
Buna ziua,
daca cineva poate fura norocul cuiva doar stiindu-i data nasterii folosind vrajitoria?

Multumesc.
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/33noroc.htm
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.06.2016, 22:53:38
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei Alexandru Vezi mesajul
Buna ziua,

Voi incerca sa fiu foarte scurt si la obiect. Cand eram foarte mic, un om (pasionat de jocuri de noroc/) a venit sa-l ajute pe tatal meu la ceva. La un moment dat ne povestea despre cat de palpitante sunt jocurile de noroc si alte bazaconii incercand sa castige increderea si simpatia noastra, a copiilor. Incepuse, cred, sa spuna ca norocul tine de data in care te-ai nascut intrebandu-ne apoi data nasterii. Noi I-am spus, iar acesta le-a notat repede pe o hartie. Intrebarea mea este, riscand sa par paranoic, daca cineva poate fura norocul cuiva doar stiindu-i data nasterii folosind vrajitoria?

Multumesc.
Nimeni nu poate fura norocul altcuiva, pentru simplul motiv ca norocul nu exista.

Binele pe care omul il experimenteaza vine intotdeauna prin ratiuni ale Lui Dumnezeu.

Dumnezeu nu poate fi furat.

Daca iL castigi in inima ta nimeni nu te poate desparti de El.
Chiar daca cineva ti-ar sti data nasterii.
__________________

Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.06.2016, 23:25:58
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Probabil ca omul era in pana de idei si nu stia ce combinatii sa mai puna la loto.

Daca nu-ti merge bine, cauta vina in tine. Pacatele si departarea de Dumnezeu sunt izvoare de nefericire.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.06.2016, 00:07:03
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Abramburita incursiune in mitologie; doar despre Marte si Neptun informatiile sunt corecte, pe restul i-a zapacit...Nemfis o fi Nemensis si nicidecum zeita frumusetii care e Venera, pe care a facut-o zeita discordiei; Afrodita-zeita iubirii si a frumusetii in mitologia greaca. Noroc asta o fi Fortuna de la romani si Tyche din mitologia greaca; Moloh, un zeu fenician dar nu al fericirii si niciunde nu apare cu numele de Noroc, decat in aceasta sursa (vol 7 din Ne vorbeste parintele Cleopa, aparut in 2010)

Oricum, halucinante cuvinte i se atribuie parintelui...
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.06.2016, 00:09:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei Alexandru Vezi mesajul
Buna ziua,

Voi incerca sa fiu foarte scurt si la obiect. Cand eram foarte mic, un om (pasionat de jocuri de noroc/) a venit sa-l ajute pe tatal meu la ceva. La un moment dat ne povestea despre cat de palpitante sunt jocurile de noroc si alte bazaconii incercand sa castige increderea si simpatia noastra, a copiilor. Incepuse, cred, sa spuna ca norocul tine de data in care te-ai nascut intrebandu-ne apoi data nasterii. Noi I-am spus, iar acesta le-a notat repede pe o hartie. Intrebarea mea este, riscand sa par paranoic, daca cineva poate fura norocul cuiva doar stiindu-i data nasterii folosind vrajitoria?

Multumesc.
Daca tot iti faci griji pentru ceva ce nu ai, ar fi mai util de exemplu sa te preocupi de inteligenta..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.06.2016, 07:55:41
altulunul altulunul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2016
Mesaje: 254
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Moloh, un zeu fenician dar nu al fericirii si niciunde nu apare cu numele de Noroc, decat in aceasta sursa .
I se aduceau jertfe copii mici, care erau prajiti intr-un cuptor, pentru ca restul familiei sa aibe noroc in viata
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.06.2016, 12:24:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Era pe un forum un (semi)ateu care facea haz chiar despre asta, ca uite, parintele Cleopa nu stia despre ce vorbeste.

Am dat o cautare si am gasit o sursa, singulara si cam obscura chiar pe Internet despre asta ca Moloh era asociat oarecum cu norocul.

Probabil e pomenit ca atare in vreo carte mai veche - sigur, nu e musai sa fie afirmatia veridica dar daca la asta a avut parintele Cleopa acces, asta a spus.

Omul a citit enorm, pe vreme cand cartile cu profil religios nu erau pe toate drumurile, nu era nici Internet sa dai fuga pe wikipedia sau in alta parte si sa compari sursele.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 03.06.2016 at 12:26:53.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.06.2016, 17:46:50
altulunul altulunul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2016
Mesaje: 254
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Probabil e pomenit ca atare in vreo carte mai veche - sigur, nu e musai sa fie afirmatia veridica dar daca la asta a avut parintele Cleopa acces, asta a spus.

Omul a citit enorm, pe vreme cand cartile cu profil religios nu erau pe toate drumurile, nu era nici Internet sa dai fuga pe wikipedia sau in alta parte si sa compari sursele.
Parintele Cleopa a fost un mare invatat.

A tranti niste acuze doar pentru ca nu se intelege ce spune nu inseamna ca e vina parintelui.

De altfel e suficient sa se citeasca ce scrie pe google:
Moloh a avut asociat cu un anumit tip de sacrificii de ispășire a copiilor de către părinți.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Moloh
Mai clar de atat ce poate fi? Chiar daca primele cuvinte sunt impleticite. Parintii isi sacrificau copii pentru ca cei ramasi din familie s-o duca bine, adica sa aibe noroc
Reply With Quote
Răspunde

Tags
vrajitorie