Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.05.2008, 00:50:33
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

ASCOR Bucuresti a fost evacuat din sediul pe care l-a avut pana acum (un apartament din blocul de la baza Dealului Patriarhiei). Este regretabil ca s-a luat aceasta decizie. Cineva acolo sus (la Patriarhie) nu-i iubeste. Insa cred ca sunt iubiti de Dumnezeu si El le va purta de grija.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.05.2008, 10:40:33
StoicaFlorina's Avatar
StoicaFlorina StoicaFlorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

regret ca s-a intamplat asta, si nu inteleg de ce au facut asa.

Si eu vreau sa infiintez ASCOR la Ploiesti impreuna ca alte cateva persoane, insa nu stiu ce sa fac daca sa incepem demersurile. Suntem cam 10,cu greu si eu ii vreau sa se si implice, adica chiar daca suntem putini sa putem face ceva....ce demersuri trebuie sa facem daca imi poti explica?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.05.2008, 11:53:17
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

"Insa cred ca sunt iubiti de Dumnezeu si El le va purta de grija."

Dumnezeu ii iubeste pe totzi si le poarta de grija nu doar celor de la ASCOR.
In mod egal.Ca la Dumnezeu nu este partinire.

Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.05.2008, 15:04:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Imi pare rau sa aud asta. Sper sa primeasca in schimb un alt sediu, ar fi pacat ca acesta sa fie un semn ca ASCOR-ul din Bucuresti moare.
Florina, trebuie sa iei legatura cu presedintele ASCOR-ului din Bucuresti. Avand in vedere ca Ploiestiul tine de Arhiepiscopia Bucurestilor, el iti va puutea spune de la ce episcop trebuie sa primesti binecuvantarea si de ce nu, macar pentru inceput, sprijin financiar.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.05.2008, 15:55:23
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai fratilor nu va mai suparati si nu va mai faceti ganduri negre degeaba.
Cereti si dumneavoastra o audienta la PF Parinte Patriarh Daniel si vorbiti cu dansul despre aceasta.
Sau daca nu cu unul din episcopii de Bucuresti.
Mi se pare ca PS Varsanufie are birou la Patriarhie si e destul de usor ca sa ajungeti sa vorbiti cu dansul.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.05.2008, 19:12:41
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
ASCOR Bucuresti a fost evacuat din sediul pe care l-a avut pana acum (un apartament din blocul de la baza Dealului Patriarhiei). Este regretabil ca s-a luat aceasta decizie. Cineva acolo sus (la Patriarhie) nu-i iubeste. Insa cred ca sunt iubiti de Dumnezeu si El le va purta de grija.
Cine este presedinte al ASCOR? Dar coordonator al activitatilor? In ce conditii era detinut sediul? Care este ultima activitate publica, de anvergura, organizata exclusiv de ASCOR?
Sa inteleg ca asta este linia pe care merge ASCOR, adica denigrarea "cuiva" de la Patriarhie, care "nu-i iubeste"?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.05.2008, 23:27:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
"Insa cred ca sunt iubiti de Dumnezeu si El le va purta de grija."

Dumnezeu ii iubeste pe totzi si le poarta de grija nu doar celor de la ASCOR.
In mod egal.Ca la Dumnezeu nu este partinire.
Nu iubeste pe cel vicleam , ce vicleneste , intru sminteli si far de legi. Asa ca judecata Domnului dreapta si egala va fi oriunde, chiar de unii uita si se falesc cu far de legile lor. Atunci cand cel ce vicleneste se crede atotstapanitor, Dumnezeu loveste far de crutare . Sa avem nadejde si crediinta !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.05.2008, 23:36:27
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Iubitilor frati gandurile astea cum ca ASCOR e persecutata pentru ca e anti-ecumenista nu fac decat sa ne intristeze si sa ne faca sa vedem lumea in negru.
ASCOR nu este persecutata.
Iar Dumnezeu ii iubeste pe totzi si pe aia nedrepti si pe aia mandri si chiar pe Satana.
Asta zice invatatura ortodoxa.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.05.2008, 23:49:17
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Sa speram ca nu vor fi desfiintati si ca organizatie, daca nu au sediu. Eu zic ca ar putea sa reziste. Conferintele organizate de ei mi-au prins foarte bine pe vremea studentiei mele.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.05.2008, 00:20:44
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Sa speram ca nu vor fi desfiintati si ca organizatie, daca nu au sediu. Eu zic ca ar putea sa reziste. Conferintele organizate de ei mi-au prins foarte bine pe vremea studentiei mele.
Nu se pune problema sa fie desfiintati. Isi vor gasi un alt sediu, sunt oameni binevoitori care lucreaza in acest sens.

Poate ca s-a inteles ca e vorba de o persecutie, insa nu e asa. Mai degraba a fost o sicana.

Nu am avut intentia sa atac pe Patriarhul Daniel. Este foarte posibil sa nu se afle el la originea acestei decizii de evacuare. Mai ales ca este bolnav si are alte probleme pe cap. Este stiut ca la Iasi mitropolitul (pe atunci) Daniel a avut o relatie stransa cu ASCOR Iasi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taberele ASCOR RalucaG Stiri, actualitati, anunturi 24 29.12.2012 09:45:29
Ascor si ProVita - vreau sa ma inscriu BebeGeo Generalitati 5 05.07.2012 15:25:44
Conferinta ASCOR -Bucuresti- 18 martie JustNicol Stiri, actualitati, anunturi 0 14.03.2012 20:40:25
Taberele Ascor? Jane Says Generalitati 1 01.07.2010 16:24:23
o studenta care vrea sa faca parte din ASCOR Cristalin Generalitati 1 01.05.2007 18:47:00