Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 01.02.2013, 09:20:34
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Antonia,

programeaza o dubla consultatie in cazul asta.

Faptul ca te bati cu pumnul in piept ca esti normal si recomanzi intr-un mod agresiv drept unica solutie psihiatria imi da de gandit. Asa ca voi programa o tripla consultatie! Si pentru tine. E corect sa stiu ca acela care mi-a recomandat aceasta solutie este el insusi normal.

Nu te mai obosi sa-mi raspunzi.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 01.02.2013, 09:35:39
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Faptul ca te bati cu pumnul in piept ca esti normal si recomanzi intr-un mod agresiv drept unica solutie psihiatria imi da de gandit. Asa ca voi programa o tripla consultatie! Si pentru tine. E corect sa stiu ca acela care mi-a recomandat aceasta solutie este el insusi normal.

Nu te mai obosi sa-mi raspunzi.
Mi-a placut antoniap! Stii ce este ciudat? De obicei aceia care sunt anormali sustin ca sunt normali iar noi astialalti reprezentam "mediocritatea"! stiu si eu, poate ar fi ok sa ii trimitem pe unii la chestia aia de la TV cu normal/anormal.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 01.02.2013, 10:31:11
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Va multumesc, dragi crestini, pentru bunele voastre sfaturi. Numai psihiatrul este cel care poate rezolva asemenea probleme! (...) Asta am inteles ca e solutia propusa de crestinii nostri autentici si normali.
Antonia, nu am spus psihiatru, am spus psiholog. De asemenea n-am afirmat ca numai acesta o poate ajuta, ci ti-am sugerat ca si acesta o poate ajuta, (poate chiar mai bine decat tine sau alti prieteni de-ai ei ce nu trec prin starea ei si nu stiu cum sa reactioneze) ii poate oferi alternative, moduri in care sa priveasca problema cu care ea se confrunta de cativa ani de zile. Psihologul nu se subtitue duhovnicului, merge si la el,normal. Nu-ti inteleg revolta, credeam ca doamna respectiva ti-e prietena si doresti sa o ajuti sa se simta mai bine. Duhovnicul in care are incredere nu-i poate face incizie sa-i scoata implantul, iar la medic am inteles ca nu merge ca n-are incredere in ei, spunand ca acestia nu doresc sa i-l scoata. Atunci, ce rau am facut ca ti-am sugerat sa mearga la psiholog ca sa invete cum sa traiasca cu implantul fara a suferi vatamari sufletesti? Psihologul lucreaza cu oameni normali ce trec prin momente dificile. Am inteles ca nu ne consideri buni crestini, dar tu ca buna crestina cum ai ajutat-o pana acum? A trecut un an si jumatate de cand ti-a spus. Ce ai facut concret?

Last edited by ioanna; 01.02.2013 at 10:44:42.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 01.02.2013, 10:42:59
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Antonia, nu am spus psihiatru, am spus psiholog. De asemenea n-am afirmat ca numai acesta o poate ajuta, ci ti-am sugerat ca si acesta o poate ajuta, (poate chiar mai bine decat tine sau alti prieteni de-ai ei ce nu trec prin starea ei si nu stiu cum sa reactioneze) ii poate oferi alternative, moduri in care sa priveasca problema cu care ea se confrunta de cativa ani de zile. Psihologul nu se subtitue duhovnicului, merge si la el,normal. Nu-ti inteleg revolta, credeam ca doamna respectiva ti-e prietena si doresti sa o ajuti sa se simta mai bine. Duhovnicul in care are incredere nu-i poate face incizie sa-i scoata implantul, iar la medic am inteles ca nu merge ca n-are incredere in ei, spunand ca acestia nu doresc sa i-l scoata. Atunci, ce rau am facut ca ti-am sugerat sa mearga la psiholog ca sa invete cum sa traiasca cu implantul, fara a suferi vatamari sufletesti? Tu ca buna crestina, cum ai ajutat-o pana acum? A trecut un an si jumatate de cand ti-a spus. Ce ai facut concret?
DA ! Intre psiholog si psihiatru este o diferenta!Cu primul mai ai sanse...cu al doilea depinde...de cat de "normal" este...
Reply With Quote
  #185  
Vechi 01.02.2013, 10:47:47
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noiembrie Vezi mesajul
DA ! Intre psiholog si psihiatru este o diferenta!Cu primul mai ai sanse...cu al doilea depinde...de cat de "normal" este...
Astea-s prejudecati.

Citat:
Antonia: Da, unul dintre dispozitive produce niste reactii ciudate pe care inainte nu le-a avut. Dar, probabil, psihiatrul, in atotstiinta lui, va sti despre ce este vorba si-i va prescrie pacientei cu pricina leacul necesar. Chiar daca aceste dispozitive exista, psihiatrul trebuie s-o convinga ca i se pare! Asta am inteles ca e solutia propusa de crestinii nostri autentici si normali.
Acum un an spuneai ca are un cip in sinus, pe care i l-a pus stomatologul. Acum vad ca are mai multe dispozitive implantate de sistemul malefic romanesc ce o considera pe ea "dusman al poporului". (Scuza-ma, dar ce personalitate atat de importanta e pentru tara asta de trebuie monitorizata permanent? Ce a facut? Nu esti supravegheat fara motiv. ) Ajung sa cred ca incepe sa-i placa, daca nu face nimic concret sa se elibereze de ele. Dumnezeu lucreaza prin oameni; asadar poate lucra si prin tine, care ii esti prietena si prin preot si prin psiholog si prin psihiatru si prin chirurg si prin familie... prin oameni. Parca nici in preot nu are incredere, nu? Daca bine am retinut a mers pe la mai multi, la manastiri, n-are un duhovnic. Nici in tine n-a avut incredere, din moment ce ti-a spus dupa ani de zile. Iar acum cand ti-a spus, tu nu faci nimic concret pentru ea, nu vrei sa o ajuti. Spunei-i ca ea e permanent monitorizata de Dumnezeu, deci n-are de ce sa-i fie teama de monitorizarea umana, iar daca dispozitivul respectiv e activ doar cand ea se roaga cu voce tare, atunci sa se roage in gand, ca rugaciunea este deasemenea primita. In rest, spuneai ca e pasiv, nu o incomodeaza in vreun fel.

Last edited by ioanna; 01.02.2013 at 11:23:11.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 01.02.2013, 11:48:27
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Aline, cred ca confunzi/suprapui un pic planurile sau persoanele la care faci referire. Daca este sa ne referim la citatul caruia ti-am raspuns eu (anume citatul de mai jos), atunci nu vad in ce fel se refera acest citat la schizofrenie, care este o boala psihiatrica majora cu criterii clare de diagnostic. Nu poti spune ca in cadrul schizofreniei "nevoia de stima de sine se transforma intr-o mandrie exagerata care daca nu-si gaseste o exprimare in realitate rabufneste in latura imaginara", etc.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca e sa urmarim cauzele spirituale ale bolilor psihice, observam ca tocmai persoanele complexate, marginalizate trec nu de putine ori la extrema cealalta, nevoia de stima de sine se transforma intr-o mandrie exagerata care daca nu-si gaseste o exprimare in realitate rabufneste in latura imaginara.

Individul refuza realitatea si isi creaza una alternativa in care este o persoana deosebita si trece prin lucruri iesite din comun, avand un rol special, etc.
Aspectul pe care incercam eu sa il evidentiez este faptul ca daca despre minte si functionalitatea creierului (a unei parti din trup de fapt) un medic poate face o apreciere, apoi despre sufletul (latura duhovniceasca) a acelui om, nu poate face nici o apreciere.
Ce stii tu despre sufletul unui bolnav psihic, despre cat de mult se revarsa sau nu dragostea Lui Dumnezeu asupra lui si cat de mult o primeste (si cand/ sau daca in fiecare moment)?

Dumnezeu nu ne vrea bolnavi, dar iata ca bolile sint ingaduie de catre Dumnezeu, si de orice boala ar suferi un om, exista sana si speranta la mantuire a aceluia.
Ca daca cineva este bolnav, cel mai bine e ca omul sa mearga la medic, asta mi se pare de la sine inteles, dar este alt plan.

PS. Ca sa nu existe confuzii, comentariile mele de pe acest topic nu se refereau la nici o persoana de pe acest forum, ci era un raspuns mai degraba la nivel "principial" fata de afirmatia ta.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 01.02.2013 at 11:53:17.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 01.02.2013, 12:19:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Faptul ca te bati cu pumnul in piept ca esti normal
Asta intra la categoria halucinatii.

Citat:
si recomanzi intr-un mod agresiv drept unica solutie psihiatria imi da de gandit.
Sigur, se poate trata doar cu ceaiuri care o sa-i dizolve obsesia despre cipuri implantate.

Citat:
Asa ca voi programa o tripla consultatie! Si pentru tine. E corect sa stiu ca acela care mi-a recomandat aceasta solutie este el insusi normal.
Ia-l pe Noiembrie, se pare ca este si el cu un pas in lumea in care stomatologii implanteaza cipuri.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 01.02.2013, 12:21:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
In rest, spuneai ca e pasiv, nu o incomodeaza in vreun fel.
Nu citisi ca cipul da vanturi cand se roaga?

Si tot cand se roaga e bantuita de demoni din cauza cipului?

Si cine stie de ce alte minuni e capabil.

Se vede ca n-ai experienta in domeniul abordarii acestui gen de...dificultati. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 01.02.2013 at 12:35:20.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 01.02.2013, 12:32:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Aline, cred ca confunzi/suprapui un pic planurile sau persoanele la care faci referire. Daca este sa ne referim la citatul caruia ti-am raspuns eu (anume citatul de mai jos), atunci nu vad in ce fel se refera acest citat la schizofrenie, care este o boala psihiatrica majora cu criterii clare de diagnostic. Nu poti spune ca in cadrul schizofreniei "nevoia de stima de sine se transforma intr-o mandrie exagerata care daca nu-si gaseste o exprimare in realitate rabufneste in latura imaginara", etc.
1. Clare? Esti asa sigur?
Sunt diverse grade de schizofrenie si unele detectabile doar in baza unei observatii atente si a unor teste speciale.
Pentru majoritatea, schizofrenicul poate sa treaca drept un om normal (eventual putin ciudat) mult timp.

2. In ce fel ceea ce am spus nu tine de schizofrenie?
Ce am afirmat este pe baza unor observatii personale asupra unor cazuri concrete.

3. Sunt diverse cauze pentru schizofenie - unele tin mai mult de fondul psihic/spiritual, altele de cel fiziologic, iar aceste aspecte se potenteaza reciproc

Citat:
Aspectul pe care incercam eu sa il evidentiez este faptul ca daca despre minte si functionalitatea creierului (a unei parti din trup de fapt) un medic poate face o apreciere, apoi despre sufletul (latura duhovniceasca) a acelui om, nu poate face nici o apreciere.
1. Poate daca e si om duhovnicesc, adica il intereseaza cat de cat partea asta
2. Este evident si fara o specializare medicala, de obicei acesti oameni isi dau de gol patima cu voce tare.
Aici vorbeam de un caz f. concret - cineva care sufera de mania persecutiei desi evident este un nimeni practic insa prin iluzia auto-indusa se autoconsidera o importanta amenintare pentru cei rai care o urmaresc si o pedepsesc pentru asta, etc.

Citat:
Ce stii tu despre sufletul unui bolnav psihic, despre cat de mult se revarsa sau nu dragostea Lui Dumnezeu asupra lui si cat de mult o primeste (si cand/ sau daca in fiecare moment)?
Nu am pretentia de a generaliza, citeste ce am scris si mai sus si in postarea anterioara.
Exista probabil oameni schizofrenici dar cuminti si asezati in felul lor, dar eu n-am cunoscut astfel de cazuri.

Citat:
Dumnezeu nu ne vrea bolnavi, dar iata ca bolile sint ingaduie de catre Dumnezeu, si de orice boala ar suferi un om, exista sana si speranta la mantuire a aceluia.
Nici nu am afirmat altceva in acest sens.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 01.02.2013, 12:35:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Antonia, daca nu la psiholog, la duhovnic a fost sa o invete cum sa traiasca cu cipul?
Ce i-a zis respectivul?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Razboiul nevazut! alexdu Generalitati 17 09.02.2011 21:10:52
a inceputul razboiul lore86 Generalitati 14 25.11.2010 19:03:47
razboiul mithrandir Generalitati 6 10.08.2009 16:58:28
Razboiul din Georgia mirelat Stiri, actualitati, anunturi 14 14.08.2008 08:08:00
Razboiul Nevazut Mikhael Resurse ortodoxe on-line 1 20.08.2007 17:48:44