Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 13.02.2009, 11:59:18
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit rugaciuni favorite

deosebit de frumoase sunt si rugaciunile cuprinse in Acatistul Sfintei Treimi :

Rugaciune catre Dumnezeu-Tatal

Atotputernice Stapane, intelepte si atotbunule Doamne, Nascatorule cel fara de inceput al Fiului celui dintr-o fiinta nascut, si Purcezator al Sfantului si Celui de viata facatorul Tau Duh, vesnic si pururea fiitor;Insuti pricinuitorule de purcedere, a Carui marire este nemarginita, slava nespusa si milostivire nemasurata; Cel ce ne-ai adus pe noi din nefiinta si ne-ai cinstit cu chipul Tau cel preascump; Care ne-ai daruit noua nevrednicilor nu numai a Te cunoaste pe Tine si a Te iubi, dar inca ce este mai scump, ca si Tata a Te numi pe Tine ne-ai invrednicit.
Multumim Tie, Dumnezeule al milostivirii si al indurarilor, Cel ce nu ne-ai lasat pe noi, ce am calcat porunca Ta, in mijlocul pacatului si in umbra mortii; ci ai binevoit a trimite pe pamant, pentru mantuirea noastra, pe Unul-Nascut Fiul Tau, prin Care si veacurile s-au facut, ca prin intruparea Lui si prin patimile Lui cele infricosatoare, de chinuirea diavolului si din stricaciunea mortii sa ne izbavim.
Multumim Tie, Dumnezeule al dragostei si al puterilor, ca dupa inaltarea la cer a Preascumpului nostru Mantuitor, ai trimis si pe Preasfantul Tau Duh peste alesii Lui ucenici si apostoli, pentru ca prin puterea propovaduirii lor celei de Dumnezeu insuflate pe toata lumea s-o lumineze cu lumina cea curata a Evangheliei Tale. Deci, Insuti, Iubitorule de oameni, Stapane, asculta acum rugaciunea cea smerita a nevrednicilor fiilor Tai, ca asa precum ne-ai zidit pe noi numai pentru bunatatea Ta si ne-ai rascumparat pe noi pentru indurarea Ta, asa ne si mantuieste pe noi pentru indurarea Ta, asa ne si mantuieste pe noi dupa milostivirea Ta cea neasemanata; fiindca din faptele noastre nici urma de pocainta nu avem, ci dreapta rasplatire si despartire de prealuminata fata Ta ne asteapta.
Ca, daca si pentru tot cuvantul in desert se va cere de la noi raspuns in ziua judecatii si a rasplatirii, pentru nenumaratele noastre faradelegi, cu care am gresit inaintea Ta, apoi, ce raspuns vom da noi, saracii, in ziua aceea?
Pentru aceasta alergam spre a Ta bunatate, care covarseste toata mintea si cuvantul, rugandu-ne Tie: gresit-am, curateste-ne pe noi, Doamne; nelegiuit-am, iarta-ne, Stapane, maniatu-Te-am, milostiveste-Te, indelung-Rabdatorule.
Si pazeste mai ales mintea, stiinta si inima noastra de rautatile lumii; izbaveste-ne pe noi si ne mantuieste de viforul cel mult invaluitor al patimilor si al caderilor in pacatele cele stiute si nestiute; ne indrepteaza pe noi la limanul cel lin al credintei, al dragostei si al nadejdii vietii celei vesnice.
Adu-Ti aminte, Doamne, de noi, intru mila Ta; daruieste-ne noua toate cererile cele spre mantuire, iar mai ales viata curata si fara de prihana; invredniceste-ne pe noi a Te iubi pe Tine, si a ne teme din toata inima noastra, si a face voia Ta cea sfanta; pentru rugaciunile Preacuratei Stapanei noastre Nascatoarei de Dumnezeu si ale tuturor sfintilor.
Ca bun si iubitor de oameni Dumnezeul nostru esti, si Tie slava si multumire si inchinaciune inaltam, impreuna cu Cel fara de inceput al Tau Fiu si cu Preasfantul si Bunul si de viata Facatorul Tau Duh; acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.


Rugaciune catre Dumnezeu-Fiul

Unule-Nascut, Fiule si Cuvantul lui Dumnezeu, Cel ce pentru mantuirea noastra ai binevoit a Te intrupa si moarte a patimi; iar acum si cu preacuratul Tau Trup la cer de-a dreapta impreuna cu Tatal sezi, si toata lumea o carmuiesti, nu ne uita cu milostivirea Ta pe noi, cei ce suntem jos, care macar ca suntem cu totul intinati si nevrednici, insa intru Tine, Mantuitorule si Dumnezeul nostru, credem si pe alt mijlocitor si nadejde al mantuirii nu stim.
Deci, da-ne noua, Preabunule Rascumparatorule, ca totdeauna sa ne aducem aminte de cate chinuri ale sufletului si ale trupului Tau a fost trebuinta ca sa impaci dreptatea cea vesnica a parintelui Tau pentru pacatele noastre; si cum Te-ai pogorat de pe cruce pana la iad, cu preacurat sufletul Tau, ca sa ne izbavesti pe noi de puterea chinuirii iadului.
Iar aducandu-ne aminte de aceasta, sa ne pazim de pofte si de pacate, care au fost pricina de infricosatoare patimi si de moartea Ta; si sa iubim dreptatea si virtutea, care sunt mai placute Tie decat tot darul cel adus de noi.
Deci, ca Cel ispitit dupa toate, Preabunule, singur stii cat este de mare slabiciunea duhului si a trupului nostru si cat de puternic si viclean este vrajmasul nostru care umbla ca un leu, cautand pe cine sa inghita, pentru aceasta nu ne lipsi pe noi de ajutorul Tau atotputernic; ci fii de-a pururea cu noi, pazindu-ne si acoperindu-ne, povatuindu-ne si intarindu-ne, bucurand si veselind duhul nostru.
Iar noi alergand la sanul dragostei si a indurarii Tale, toata viata noastra cea vremelnica si vesnica Tie se o dam, Stapanului nostru, Rascumparatorului si Domnului; pe Care din adancul sufletului Il rugam, ca sa ne faci pe noi cu judecatile pe care le stii, fara de impiedicare a trece la calea aceasta intunecoasa a vietii pamantesti si a ajunge la camara cea dumnezeiasca a Ta, pe care ai fagaduit a o pregati tuturor celor ce cred in numele Tau si urmeaza dumnezeiestilor Tale invataturi.



Rugaciune catre Dumnezeu-Duhul Sfant

Imparate ceresc, preabunule Mangaietorule, Duhule al adevarului, Cel ce din Tatal mai inainte de veci purcezi, si intru Fiul pururea Te odihnesti; nepartinitorule Izvor al darurilor celor dumnezeiesti, pe care le imparti precum voiesti; prin care si noi nemernicii ne-am sfintit si ne-am uns in ziua botezului nostru.
Cauta spre rugaciunea robilor Tai, vino la noi si Te salasluieste intru noi si curateste sufletele noastre, ca sa putem a ne face locas Preasfintei Treimi.
Asa, o Preabunule, nu Te scarbi de necuratia noastra nici de ranile pacatelor; ci le tamaduieste pe ele cu ungerea Ta cea atot-vindecatoare. Lumineaza mintea noastra, ca sa cunoastem desertaciunea lumii si a celor ce sunt in lume; inviaza stiinta noastra, ca neincetat sa vesteasca noua ceea ce se cuvine, a face si ce se cuvine a lepada; indeparteaza si innoieste inima ca sa nu izvorasca mai mult ziua si noaptea ganduri rele si pofte necuvioase.
Imblanzeste trupul si stinge cu insuflarea Ta cea datatoare de roua vapaia patimilor, prin care se intuneca in noi chipul cel prea-scump al lui Dumnezeu.
Iar duhul lenevirii, al mahnirii, al iubirii de stapanire si al grairii in desert, goneste-l de la noi; si ne da noua duhul dragostei si al rabdarii, duhul blandetii si al dreptatii, ca indreptand inimile cele slabite si genunchii, fara de lenevire sa calatorim pe calea sfintelor porunci; si asa, ferindu-ne de tot pacatul si implinind toata dreptatea, sa ne invrednicim a primi sfarsit crestinesc si nerusinat, si a intra in Ierusalimul cel ceresc; iar acolo a ne inchina Tie, impreuna cu Tatal si cu Fiul, cantand in vecii vecilor: Treime Sfanta, slava Tie!



Rugaciune catre Preasfanta Treime

Preasfanta Treime, Stapanire de o fiinta, pricinuitoare a tot binele; ce vom rasplati Tie pentru toate cate ne-ai dat noua, pacatosilor si nevrednicilor, pe care mai inainte de a ne naste noi in lume le-ai randuit, si pentru toate cele ce ne dai fiecaruia din noi in toate zilele si pentru cele ce ai gatit noua tuturor in veacul cel viitor?
Deci se cuvenea pentru atatea binefaceri si indurari, sa multumim Tie nu numai cu cuvintele, ci mai ales cu faptele, pazind si implinind poruncile Tale; iar noi cu patimile noastre si cu obiceiurile cele rele in nenumarate pacate si faradelegi ne-am aruncat.
Pentru aceasta, ca cei ce suntem intinati, nu numai ca nu indraznim a ne arata inaintea preasfmtei fetei Tale celei intreit stralucitoare, ci nici preasfant numele Tau a-l chema, de nu ai fi binevoit Insuti Tu spre a noastra mangaiere a ne vesti noua; ca pe cei drepti si curati iubesti, iar pe pacatosii care se pocaiesc ii mantuiesti si cu milostivire ii primesti.
Deci, cauta, o Dumnezeiasca Treime, din inaltarea sfintei slavei Tale asupra noastra, mult pacatosilor; si bunavointa noastra in loc de fapte bune o primeste, si ne da noua duhul pocaintei celei adevarate; ca, urand tot pacatul, intru cuviosie si dreptate pana la sfarsitul vietii noastre sa petrecem, facand voia Ta cea sfanta si slavind cu cuget curat si cu fapte bune preadulcele si preaincuviintat numele Tau. Amin.
__________________
"De te vei amărî după ce ai căzut în ispită, și-ți mai faci și făgăduințe hotărând că ,,de-acum înainte n-o să se mai întâmple niciodată”, este semn limpede că te afli pe un drum greșit: ți s-a rănit încrederea în tine.

Acela ce nu se bizuie pe sine însuși e uimit cum de n-a căzut mai rău și dă slavă lui Dumnezeu că i-a trimis ajutorul la vreme, fără de care ar fi zăcut mai departe acolo în adânc."

Reply With Quote
  #52  
Vechi 13.02.2009, 12:10:42
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit rugaciune de multumire - psaltire

Doamne , Dumnezeul meu ,
ca un bun si de oameni iubitor ,
multe mile ai facut cu mine , pe care nu ma asteptam sa le vad .
Cu ce oare voi rasplati bunatatile Tale ,
Doamne , Doamne al meu ?

Multumesc numelui Tau celui mult laudat ,
multumesc milostivirii Tale celei negraite ce o ai spre mine ,
multumesc indelungii Tale rabdari celei neasemanate ,
si te rog sprijina-ma si de acum inainte si ma ajuta .

Fereste-ma , Stapane al tuturor , ca sa nu mai gresesc inaintea Ta !

Ca Tu cunosti alunecarea cea lesnicioasa a firii mele ,
Tu stii nepriceperea mea …

Tu cunosti cele faptuite de mine ,
cele intru cunostinta si cele intru necunostinta ,
cele de voie si cele fara de voie ,
cele din noapte si cele din zi ,
cele cu mintea si cele cu gandul …

De aceea ,
ca un Dumnezeu bun si de oameni iubitor ,
sterge-le , Prea Bunule Doamne ,
cu roua milei Tale si ne mantuieste ,
pentru Sfant Numele Tau ,
cu judecatile care stii !

PENTRU CA TU ESTI
LUMINA SI ADEVARUL SI VIATA
SI TIE SLAVA INALTAM :
TATALUI SI FIULUI SI SFANTULUI DUH ,
ACUM SI PURUREA SI IN VECII VECILOR .
Amin.
__________________
"De te vei amărî după ce ai căzut în ispită, și-ți mai faci și făgăduințe hotărând că ,,de-acum înainte n-o să se mai întâmple niciodată”, este semn limpede că te afli pe un drum greșit: ți s-a rănit încrederea în tine.

Acela ce nu se bizuie pe sine însuși e uimit cum de n-a căzut mai rău și dă slavă lui Dumnezeu că i-a trimis ajutorul la vreme, fără de care ar fi zăcut mai departe acolo în adânc."

Reply With Quote
  #53  
Vechi 13.02.2009, 12:44:59
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit rugaciuni catre Maica Domnului

paraclisele Maicii Domnului

Grupul Byzantion - Fecioara Curata
http://www.youtube.com/watch?v=ZVK9FJqJWKw
__________________
"De te vei amărî după ce ai căzut în ispită, și-ți mai faci și făgăduințe hotărând că ,,de-acum înainte n-o să se mai întâmple niciodată”, este semn limpede că te afli pe un drum greșit: ți s-a rănit încrederea în tine.

Acela ce nu se bizuie pe sine însuși e uimit cum de n-a căzut mai rău și dă slavă lui Dumnezeu că i-a trimis ajutorul la vreme, fără de care ar fi zăcut mai departe acolo în adânc."

Reply With Quote
  #54  
Vechi 13.02.2009, 13:51:05
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit canonul Sfantului Andrei Criteanul

cea mai frumoasa rugaciune de pocainta,meditatie,dialogul omului cu propria constiinta......

http://www.razbointrucuvant.net/cano...man-radu-voda/

“Bunul Dumnezeu sa ne lumineze si sa ne daruiasca o pocainta sincera,ca astfel sa ne invrednicim cu totii de Raiul pe care ni l-a pregatit,ca un Parinte iubitor de fii”.Amin.
(binecuvantarea Staretului Paisie Aghioritul)
__________________
"De te vei amărî după ce ai căzut în ispită, și-ți mai faci și făgăduințe hotărând că ,,de-acum înainte n-o să se mai întâmple niciodată”, este semn limpede că te afli pe un drum greșit: ți s-a rănit încrederea în tine.

Acela ce nu se bizuie pe sine însuși e uimit cum de n-a căzut mai rău și dă slavă lui Dumnezeu că i-a trimis ajutorul la vreme, fără de care ar fi zăcut mai departe acolo în adânc."

Reply With Quote
  #55  
Vechi 13.02.2009, 14:54:19
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Foarte frumos Carmina. Iti multumim din suflet si te imbratisam cu drag. Dumnezeu sa vegheze asupra ta!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 13.02.2009, 23:48:32
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Foarte frumoasa culegere de rugaciuni.
Mi-a placut enorm, si am sa le pun undeva in comp meu, ca s ale am intotdeaun.
Dumnezeu sa-ti rasplatesca si sa te asculte.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #57  
Vechi 14.02.2009, 00:12:43
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

mie imi place PE TINE TE LAUDAM si LUMINA LINA...SI IN GRADINA GHETIMANI ,A BATUT LA USA TA CINEVA,CINACEA DE TAINA ,SUFLETUL IN MINE PLINGE,PREA MILOSTIVA MAICA,CIND JOI SEARA-CINTATE DE MARIAN MOISE PSLALMUL 70 si DOAMNE AL PUTERILOR -CINTATE DE MONAHII DE LA MANASTIREA PARVA.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 14.02.2009, 00:14:52
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
cea mai frumoasa rugaciune de pocainta,meditatie,dialogul omului cu propria constiinta......

http://www.razbointrucuvant.net/cano...man-radu-voda/

“Bunul Dumnezeu sa ne lumineze si sa ne daruiasca o pocainta sincera,ca astfel sa ne invrednicim cu totii de Raiul pe care ni l-a pregatit,ca un Parinte iubitor de fii”.Amin.
(binecuvantarea Staretului Paisie Aghioritul)
ESTE F.F.FRUMOS ACEST CANON CINTAT DE UN COR DIN GALATI ..SUPER.CRED CA EU L-AM LUAT ANUL TRECUT DE PE ARHIVA-ORTODOXA.Dat il cinta si grupul STRAVOPOLEOS
Reply With Quote
  #59  
Vechi 14.02.2009, 14:13:29
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Smile

Rugaciunile mele dragee 1 loc e a ingerasului am invatat-o de mica si imi place enorm,a 2 e a Maicii Domnului paraclisul si acatistul Sporirea Mintii,a 3 rugaciunea Doamne Iisuse,a 4 acatistul la Sf ocrotitor si a 5 e acatistul de multumire.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 08.04.2009, 05:29:53
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adorcrysti Vezi mesajul
Puterea rugaciunii:"Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi”



Odata un monah de la Manastirea Sfântul Pavel a mers la biserica Sfântului Gherasim din Kefalonia. In vremea Sfintei Liturghii statea în Sfântul Altar si spunea cu mintea rugaciunea: “Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi”, în vreme ce în biserica se cânta. Acolo la biserica adusesera un demonizat, ca sa fie vindecat de Sfântul Gherasim.

In timp ce monahul rostea rugaciunea în Sfântul Altar, diavolul fiind ars a început sa strige:

- Bre, calugare, nu mai trage de sfoara aceea ca ma arzi!

Preotul auzind aceasta a spus monahului:

- Frate, fa rugaciune cât poti de mult, ca sa fie slobozita faptura lui Dumnezeu de diavol.

Atunci diavolul mânios a strigat:

- Bre, popa ticalos, ce-i spui sa traga de sfoara? Nu vezi ca ma arde?

Atunci monahul s-a rugat cu mai multa durere, si omul chinuit s-a slobozit de diavol.
multumim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti de tinerii care fac urmatoarele.... victortiti89 Generalitati 26 03.06.2011 00:53:32
Ce parere aveti de atentatul care a avut loc in New York (11.09.2001)? amatyyy Generalitati 59 22.07.2009 16:55:36
o studenta care vrea sa faca parte din ASCOR Cristalin Generalitati 1 01.05.2007 18:47:00
CE PARERE AVETI DE TEOLOGII CARE AU FOST RACOLATI paulac Preotul 4 06.12.2006 18:31:00