Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.06.2012, 00:02:33
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Pai normal ca parcul nu e pentru singuratici. Niciodata nu cred ca am fost singur prin parc.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.06.2012, 00:03:06
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Ok,deci pana aici gandim la fel,am inteles amandoi ideea. Dar in situatia de fata ce crezi ca e de facut? Sa astepti mult si bine cum se spune,sau in lipsa de "oferta" sa iei pe cine apuci? Eu unul asa pun problema. Desi am mai spus,altele sunt prioritatile.

PS depinde totusi si de varsta fiecaruia. Una e la 17-18 ani sa zici ca mai astepti putin si nu te grabesti,si alta e cand ai 30+. Probabil si din pricina asta idei si opinii diferite la cei care posteaza...
La 17-18 ani,adolescentii ar trebui sa faca vacantele cu parintii,si nu singuri,asa ca pica din discutie exemplul tau.Sau daca vor sa mearga cu prietenul/prietena la varsta asta,sa fie insotiti de parinti.

Sincer nu inteleg ce vrei sa spui cu"sa iei pe cine apuci"???La ce te referi?
Nu ai prieteni buni?Nu ai rude cu care sa ai o relatie stransa?Cu care sa fii bucuros sa petreci o vacanta?E chiar vorba de"oricine"?Ii iei la intamplare,de pe strada?
Cred ca este trist sa nu ai prieteni,sa nu socializezi si cu alte fiinte...

Aceasta nu e regula,sa stii ca si in urma cu ceva timp cand eram de 20+ nu-mi faceam probleme cu cine merg in vacanta,ci imi faceam planurile dinainte,fie ma duceam sa vizitez prietene in Cluj,Brasov sau plecam impreuna cu colegii de serviciu intr-o excursie scurta de 1-2 zile la munte,la mare chiar si la tara.Mergeam si alaturi de cei casatoriti sau "cuplati" fara probleme;singuratatea nu este un handicap sau o boala,este starea primordiala a omului!!!

Niciodata singuratatea nu mi-a pus piedici in petrecerea timpului liber,ba chiar mi-a conferit toata libertatea din lume.

Poate ca altele sa fie cauzele pt care sa nu poti sa-ti permiti o vacanta,in tot cazul nu lipsa companiei,sa fim seriosi,treceti peste!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 10.06.2012, 00:26:05
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de linistea Vezi mesajul
Apropiat de topic,astazi am vrut sa ies in parc cu o prietena seara pe la 9 in Kiseleff (cred ca am vazut cu totii ce frumos e in parc seara,teii infloriti,verdeata,copii,biciclete,flori,etc) stand pe banca si asteptand sa vina mi-am dat seama ca o cam impovarez cu iesirea asta,ca sunt putin egoista ,am preferat sa stau singura putin pe o banca insa n-am putut sta mai mult de 5 min deoarece ma simteam cumva ca si cum parcul nu e pt singuratici,ciudat.Nu gasesti un loc in Bucuresti sau pe langa sa stai pur si simplu si sa te bucuri de natura,in siguranta,esti privit/a ca un freak.
Alta este impresia daca treci prin parc cu o bicicleta sau cu role.
Impresia mea este ca statul(pasiv)pe o banca,singura ,mai mult deprima si transmite celorlalti ideea ca te expui spre a fi vanata,sau astepti ca cineva sa te agate.Dar daca tot vrei sa te relaxezi pe o banca,poti sta in compania unei carti,sau a unei tablete.

Plus ca nu este tocmai safe ca o femeie sa stea singura prin nu stiu ce coclauri,boscheti.Fiti mai cu luare-aminte!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 10.06.2012, 00:35:02
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
La 17-18 ani,adolescentii ar trebui sa faca vacantele cu parintii,si nu singuri,asa ca pica din discutie exemplul tau.Sau daca vor sa mearga cu prietenul/prietena la varsta asta,sa fie insotiti de parinti.
Da,sigur. Spune-le asta adolescentilor in cauza,nu mie. O sa te vad cand vei avea copii de aceasta varsta cat de "incantati" vor fi sa ii insotesti in excursie sau sa le propui asa ceva. Deja fetele de la 15-16 ani ies cu prietenii,baieti mai mari,cu masini,plimbareli etc.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Sincer nu inteleg ce vrei sa spui cu"sa iei pe cine apuci"???La ce te referi?
Nu ai prieteni buni?Nu ai rude cu care sa ai o relatie stransa?Cu care sa fii bucuros sa petreci o vacanta?E chiar vorba de"oricine"?Ii iei la intamplare,de pe strada?
Pai asta era intrebarea,adica titlul topicului... Nu m-am referit eu la ceva strict anume.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Poate ca altele sa fie cauzele pt care sa nu poti sa-ti permiti o vacanta,in tot cazul nu lipsa companiei,sa fim seriosi,treceti peste!
O companie trebuie sa fie si placuta. Cum spuneam,si mie imi e usor a-mi gasi una,dar am totodata di unele "pretentii",nu? Ce,vrei sa ies tot cu mama si tata?? Sau cu bunicii? E si asta o varianta,adica trebuie sa existe si astfel de iesiri,insa nu sub forma prezentata in titlu,si anume o vacanta,prin care se intelege o eliberare,un moment de respiro,de reculegere,de relaxare...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 10.06.2012, 00:52:19
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Da,sigur. Spune-le asta adolescentilor in cauza,nu mie. O sa te vad cand vei avea copii de aceasta varsta cat de "incantati" vor fi sa ii insotesti in excursie sau sa le propui asa ceva. Deja fetele de la 15-16 ani ies cu prietenii,baieti mai mari,cu masini,plimbareli etc.


Pai asta era intrebarea,adica titlul topicului... Nu m-am referit eu la ceva strict anume.


O companie trebuie sa fie si placuta. Cum spuneam,si mie imi e usor a-mi gasi una,dar am totodata di unele "pretentii",nu? Ce,vrei sa ies tot cu mama si tata?? Sau cu bunicii? E si asta o varianta,adica trebuie sa existe si astfel de iesiri,insa nu sub forma prezentata in titlu,si anume o vacanta,prin care se intelege o eliberare,un moment de respiro,de reculegere,de relaxare...
Stiu,sunt familii in care insasi parintii traiesc in desfrau,deci nu este de mirare sa-si lase copiii sa zburde dupa aceleasi principii lumesti.Precum si mame care cumpara lunar anticonceptionale pt fetele lor...
Este absolut problema lor,nu trebuie sa generalizam si sa facem din aceste exemple NORMALITATEA!!!
Doar pt ca are o raspandire larga,nu inseamna ca devine regula majoritatii.
Ca parinte trebuie sa fii intelept,in tot cazul mai intelept decat un pusti de 17-18 care vrea sa te manipuleze dupa cum ii place lui de cuviinta.

Vad ca te faci ca nu intelegi...nu te trimit in vacanta cu parintii si bunicii,ci cu cei de seama ta,cu care ai mai multe in comun,specific varstei(veri,unchi...).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 10.06.2012, 01:04:34
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Doar pt ca are o raspandire larga,nu inseamna ca devine regula majoritatii.
Acea raspandire larga de care vorbesti,din pacate,ocupa majoritatea. Asa ca generalizez,de ce nu? Nu-mi place sa ma ascund de adevar,oricare ar fi el. Traiesc printre tineri,socializez cu tineri si tinere,si putini mai constientizeaza cu adevarat toate aceste aspecte. De fete am spus,de la 15-16 ani numai ele stiu cate au in cap.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ca parinte trebuie sa fii intelept,in tot cazul mai intelept decat un pusti de 17-18 care vrea sa te manipuleze dupa cum ii place lui de cuviinta.
Pai manipuleaza-i tu atunci,ca esti inteleapta. Sa te vad,POTI?? Faci si tu ca francezii care ne scot ochii ca nu ne integram rromii,ca au dat navala peste ei. Pai sa-i integreze ei daca sunt asa de destepti! Idem si in cazul tau,ocupa-te tu,sau sa te vad cum o sa te impui cand vei avea copii de varsta asta,mai ales o fata careia i-a luat mintile un baiat cu BMW.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Vad ca te faci ca nu intelegi...nu te trimit in vacanta cu parintii si bunicii,ci cu cei de seama ta,cu care ai mai multe in comun,specific varstei(veri,unchi...).
Nu ma fac ca nu inteleg,expun lucrurile asa cum sunt. Nu-mi place sa deformez autenticitatea lor. Cat despre acest aspect sa stii ca sunt de acord,si anume sa fac o excursie cu verisori/verisoare. Poate chiar vara asta o sa se intample. Ramane de vazut.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 10.06.2012, 21:07:48
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de linistea Vezi mesajul
Apropiat de topic,astazi am vrut sa ies in parc cu o prietena seara pe la 9 in Kiseleff (cred ca am vazut cu totii ce frumos e in parc seara,teii infloriti,verdeata,copii,biciclete,flori,etc) stand pe banca si asteptand sa vina mi-am dat seama ca o cam impovarez cu iesirea asta,ca sunt putin egoista ,am preferat sa stau singura putin pe o banca insa n-am putut sta mai mult de 5 min deoarece ma simteam cumva ca si cum parcul nu e pt singuratici,ciudat.Nu gasesti un loc in Bucuresti sau pe langa sa stai pur si simplu si sa te bucuri de natura,in siguranta,esti privit/a ca un freak.
Wellcome to the club !
Pentru 5 minute ai vazut cum e sa fi singur.
Nicaieri nu simti asta mai mult decat in parc. Fiecare se simte mai bine sau mai rau cu propria persoana.Dar ce fericit ar fi sa se opreasca cineva,asa,tam nesam,si sa il intrebe ceva.
Suntem asa aproape unii de altii ,si totusi atat de departe....
Reply With Quote
  #38  
Vechi 10.06.2012, 21:10:25
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Si ca sa nu uitam ca suntem totusi pe forum , una din insemnele mantuirii este chiar acesta,rostit de Domnul ,la Judecata :

"Am fost singur,si M-ati primit"
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.06.2012, 09:38:58
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Stiu,sunt familii in care insasi parintii traiesc in desfrau,deci nu este de mirare sa-si lase copiii sa zburde dupa aceleasi principii lumesti.Precum si mame care cumpara lunar anticonceptionale pt fetele lor...
daca nu au principii crestine, trebuie sa isi integreze copiii in aceasta lume desacralizata din care fac parte.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 12.06.2012, 12:16:29
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

asta daca esti liber...sa ia putina vacanta...oricum acum e Euro 2012....e fain, meciuri, atmosfera...pentru cei care sunt microbisti, au facut la Curtea Veche la hanul lui Manuc...un ecran mare si poti vedea meciuri...e fain...poti bea si o bere...cine vrea...poate merge...e fain...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vacanta la tara lore86 Generalitati 2 26.01.2011 15:24:43
Vine vara ... ClaudiuT Tinuta in Biserica 18 08.05.2009 18:01:00
Vacanta Delta Dunarii pacatoasa Generalitati 3 24.08.2008 07:20:23
pentru cei in vacanta:joc urzicuta Generalitati 16 23.07.2007 19:48:52