Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 10.07.2012, 23:35:31
simona's Avatar
simona simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
26. Glykys ...............................................= J. 05.07;
27. Zaharia ............................................= V. 06.07;
28. Zaharia ............................................= S. 07.07;
29. Zaharia........................................... . .= D.08.07;
30. IOLANDA ...........................................= L. 09.07;
31. IOLANDA ..........................................= M. 10.07;
32. IOLANDA.......................................... = Mi. 11.07;
33. Glykys ..............................................= J. 12.07;
34. FLORINA ...........................................= V. 13.07;
35. FLORINA ...........................................= S. 14.07;
36. Teodora ............................................= D.15.07;
37. Cristiboss ..........................................= L. 16.07;
38. IonelaC .............................................= M.17.07;
39. Yasmina ............................................= Mi.18.07;
40. Zaharia .............................................= J.19.07;

Vorba lui Creanga : nu stiu altii cum sunt dar eu ... desi sunt zilnic inconjurat de suferinta umana, atunci cind vad un copil care sufera enorm sau de boli incurabile (ca asa le zic oamenii !) imi vine sa ma duc si sa ma ghemuiesc facindu-ma mic , mic de tot intr-un colt al chiliei mele si de acolo sa ii pling lui Dumnezeu toata durerea mea despre cit de mult poate patimi finta umana pt. nechibzuinta ei (de cele mai multe ori), desi El insusi este izvorul vietii si al nemuririi ca si al dragostei.
Sa il rog printre lacrimi ca macar pt. un lucru bun, cit de mic, din acel copil , ori din parintii lui , ori din mosii si stramosii lui , ori din cei ce se roaga pt. el , oricine ar fi acestia, sa crute viata copilului si sa il intoarca din suferinta si desnadejde iarasi intru sanatate cu pace si bucurie !
Dar mai stiu ca judecatile omului nu sunt asemenea celor a lui Dumnezeu , iar viata cu adevarat nu este numai cea de aici de pe pamint ci cea in vesnicie .
Cine vrea sa cunoasca cu adevarat fata cea mai grea a suferintei umane (cit si multa puterea a omului de a duce, de a suferi !) sa slujeasca ca voluntar, macar o luna, intr-un spital de oncologie.
Cred ca in aceste imprejurari , acesti bolnavi spun de fiecare data precum sfintii inchisorilor : Doamne , da-ne puterea de a rezista pina la capat sau ia-ne viata !

Este multa suferinta pe pamint , si asta numai pt pacatele noastre si ale parintilor si stramosilor nostrii . Iar Dumnezeu ramine de multe ori doar un tablou religios agatat pe un perete intr-o rama pricopsita, chiar si in aceste conditii !


Fie ca bunul Dumnezeu sa ierte si sa isbaveasca pe toti copii in suferinta , sa ii acopere cu milele sale si sa ii intoarca degraba iarasi intru sanatate si asa sa ii daruiasca iarasi parintilor lor ! AMIN !
Simona pentru data de 20-07 .Doamne ajuta!
__________________
simona.m.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 11.07.2012, 11:21:27
IonelaC IonelaC is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Cata dreptate aveti voi asa este copii nevinovati sufera prin spitale am avut ocazia sa-i vad cat sufera nu numai nepotica mea am vazut si altii saracii in suferinta,dar cu ce sa-i ajutam mai mult decit cu rugaciunea,eu multumesc Maicii Domnului nepotica mea sa mai intarit ieri chiar a fost sa joace minigolf, cel putin se misca si ea cit de cit,este foarte slaba sper sa mai prinda si ea in vara asta ceva kg.
Sa ne rugam si iar sa ne rugam pentru cei bolnavi si in suferinte.
O modalitate sanatoasa ca Angelica sa se puna pe picioare si sa ia in greutate (ca masa musculara) este sa manance zilnic cel putin 500 g de fructe si legume crude (pare mult, dar inseamna de fapt doua banane si o salata, o jumatate de pepene galben, o caserola de fructe de padure, etc.; in general, fructe mai dulci și legume de orice fel).
De asemenea, un supliment de vitamine pentru copii; miere, cate o lingura cu 10 minute inainte de fiecare masa, cu cateva inghitituri de apa.
Nuci, migdale, seminte de dovleac, de floarea-soarelui, caju, nuci de macadamia, susan, etc. - sunt extrem de bogate in nutrienti si in calorii de buna calitate (plus ca au doze mari de calciu si au efecte benefice si in procesul de invatare si studiu).
Peste gras (somon, hering, macrou, etc.).

Doamne ajuta si va rog sa ne tineti la curent in continuare cu starea Angelicai! Sa dea Dumnezeu sa aiba o recuperare cat mai rapida si mai buna!
Reply With Quote
  #163  
Vechi 11.07.2012, 12:53:59
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelaC Vezi mesajul
O modalitate sanatoasa ca Angelica sa se puna pe picioare si sa ia in greutate (ca masa musculara) este sa manance zilnic cel putin 500 g de fructe si legume crude (pare mult, dar inseamna de fapt doua banane si o salata, o jumatate de pepene galben, o caserola de fructe de padure, etc.; in general, fructe mai dulci și legume de orice fel).
De asemenea, un supliment de vitamine pentru copii; miere, cate o lingura cu 10 minute inainte de fiecare masa, cu cateva inghitituri de apa.
Nuci, migdale, seminte de dovleac, de floarea-soarelui, caju, nuci de macadamia, susan, etc. - sunt extrem de bogate in nutrienti si in calorii de buna calitate (plus ca au doze mari de calciu si au efecte benefice si in procesul de invatare si studiu).
Peste gras (somon, hering, macrou, etc.).

Doamne ajuta si va rog sa ne tineti la curent in continuare cu starea Angelicai! Sa dea Dumnezeu sa aiba o recuperare cat mai rapida si mai buna!
Multmesc de sfaturi ,ieri a fost la control si inca se mai vede ca o ceata pe plaman doctorul ia mai dat inca o saptamana, dupa care din nou la control nu stiu daca e asa bine cu razele astea asa dese.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #164  
Vechi 11.07.2012, 13:08:34
IonelaC IonelaC is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Multmesc de sfaturi ,ieri a fost la control si inca se mai vede ca o ceata pe plaman doctorul ia mai dat inca o saptamana, dupa care din nou la control nu stiu daca e asa bine cu razele astea asa dese.
Din ce m-am informat eu, aparatura folosita, mai ales in America, este foarte performanta si nivelul de radiatie este mult scazut. Preventiv - pentru ca o doza de radiatie tot i se aplica Angelicai, de fiecare data cand i se fac radiografii - e bine sa aiba zilnic un aport de substante antioxidante (tot din fructe si legume crude, doze mari si foarte mari se gasesc in fructele de padure, rosii gatite, struguri, citrice, avocado, fructe de goji), sa bea apa si sucuri naturale (1,5 - 2 litri pe zi) si sa doarma cel putin 9 ore pe noapte (timp in care organismul secreta hormonii de crestere, se reface si se detoxifiaza). Sunt esentiale cele doua ore dintre 22.00 si miezul noptii, deci ar fi indicat sa nu se culce mai tarziu de 22.00.

Cam asta ma gandesc ca se poate face fara prea mari eforturi. Si foarte important este sa fie mereu vesela, cu cat va fi mai binedispusa si mai optimista, mai increzatoare că Dumnezeu, familia și noi toti o iubim, cu atât refacerea Angelicăi va fi mai rapidă.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 17.07.2012, 00:13:23
simona's Avatar
simona simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Cum se simte Angelica?Sper ca este bine,sanatate multa ii doresc,Doamne ajuta!
__________________
simona.m.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 17.07.2012, 14:55:23
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit Doamne ajuta

Citat:
În prealabil postat de simona Vezi mesajul
Cum se simte Angelica?Sper ca este bine,sanatate multa ii doresc,Doamne ajuta!
Multumesc de gindul tau.Ieri luni a fost la control si ia disparut acel nor care se vedea pe plaman. Se simte mai bine sau rarit durerile, si are voie sa faca dus nu baie se reupereaza incet in incet. Fratilor nu incetati rugaciunea pentru orice necaz Domnul si Maica lui nu ne lasa m-am convins de nenumarate ori.
Domnul sa va aiba in grija lui pe toti acolo unde va aflati.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #167  
Vechi 02.08.2012, 15:18:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cum se mai simte acum Angelica?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune pentru elevi si pentru profesori spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 5 07.07.2012 02:50:19
Rugaciune pentru cei pierduti Jitariu Intrebari utilizatori 0 09.12.2011 09:12:35
Rugaciune pentru mine T E O L O G U L Umanitare 17 10.06.2011 21:45:09
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 22:45:09
Rugaciune pentru sot Tia Rugaciuni 0 27.11.2008 12:34:22