Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 22.09.2015, 15:26:03
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Majoritatea oamenilor lucreaza pana la ora 18 si gradinitele de stat cer sa iei copilul la ora 17. Nu toti avem cum sa luam copilul la 13 de la gradi.
Va invit pe grupul crese, gradinite, scoli, bone de pe facebook sa cititi ce povestesc mamicile despre gradinite.
Va arat un exemplu luat cu copy-paste (nu-mi apartine, fiul meu inca nu e la gradinita):
Noi la momentul "grădiniță" am preferat varianta "de stat" și bonă. Însă, în perioada concediului cu cel mic am luat eu copilul mai mare de la grădi, astfel că eram la curent zi de zi cu evenimentele.
Am intervenit cu intenția de a vă prezenta și altă părere privind grădinițele de stat, fiindcă mi s-a părut mult spus "sunt efectiv socata de tot ce aud/citesc mi se povesteste despre cum se poarta educatoarele/ingrijoarele in sistemul de stat cu ei." ...."deja am cosmaruri noaptea", ...."daca nu termina de mancat in 20 min strang masa chiar daca copilului ii mai e foame, tipa la ei, ii bat, ii injura, le dispar cercelusii fetitelor din urechi".
Dumneavoastră vă documentați și luați cea mai bună decizie pentru copilul dvs.
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 22.09.2015, 16:02:38
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monnis Vezi mesajul
Noi la momentul "grădiniță" am preferat varianta "de stat" și bonă. Însă, în perioada concediului cu cel mic am luat eu copilul mai mare de la grădi, astfel că eram la curent zi de zi cu evenimentele.
Am intervenit cu intenția de a vă prezenta și altă părere privind grădinițele de stat, fiindcă mi s-a părut mult spus "sunt efectiv socata de tot ce aud/citesc mi se povesteste despre cum se poarta educatoarele/ingrijoarele in sistemul de stat cu ei." ...."deja am cosmaruri noaptea", ...."daca nu termina de mancat in 20 min strang masa chiar daca copilului ii mai e foame, tipa la ei, ii bat, ii injura, le dispar cercelusii fetitelor din urechi".
Dumneavoastră vă documentați și luați cea mai bună decizie pentru copilul dvs.
Cea mai buna decizie ptr copilul meu ar fi o gradinita privata in sistem Montessori. Insa nu-mi permit financiar asa ceva
Nici varianta cu gradinita de stat si bona nu merge, tocmai ptr ca vreau sa scap de costurile cu bona pe care le am acum.
Eu n-am vrut sa sperii pe nimeni, am postat doar ce am citit si eu de la alti parinti.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #43  
Vechi 22.09.2015, 17:21:27
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
foarte invechita, informatii depasite.
Dumnezeu mi-a randuit, in marea Lui mila, dintre doctori, doi ingeri in forma umana in copilaria mea: domnul doctor Pesamosca, batjocorit de unii oameni la finalul vietii dar mutat in dragostea lui Dumnezeu si domnul doctor Capraru care, cu extraordinara dragoste si profesionalism, m-a ingrijit in copilarie. Acum are mari probleme cu vederea, este batran dar recunostiinta multora ca mine sper sa-i lumineze viata.

Impreuna cu sotia mea am aplicat sfaturile dansului in familia noastra. Totul a fost foarte bine, nici un fel de probleme. Prin prisma acestor experiente i-am recomandat cartea. Timpurile s-au mai schimbat, in mod cert si nivelul cunoasterii in medicina.Daca dvs aveti materiale mai bune atunci Doamne ajuta si sa va fie de folos. Dumnezeu sa va calauzeasca si sa va aiba mereu in grija Lui.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 22.09.2015 at 17:23:49.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 22.09.2015, 22:22:37
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

cititi si va minunati http://bucurestifm.ro/2015/09/22/bom...ate-si-urlete/
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #45  
Vechi 22.09.2015, 23:26:53
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Eu am avut o experienta tare placuta la gradinita. Pacat ca fetita aceea a avut ghinionul sa pateasca asa ceva.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 23.09.2015, 10:25:16
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Eu am avut o experienta tare placuta la gradinita. Pacat ca fetita aceea a avut ghinionul sa pateasca asa ceva.
Ti se pare ca e vorba de un "ghinion"? Este vorba despre un sistem defectuos care permite unor asemenea specimene (ca oameni nu pot sa-i numesc) sa traumatizeze niste copii.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #47  
Vechi 23.09.2015, 11:01:11
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

daca ma ajuta Dumnezeu sa reusesc in e mi-am propus pe plan profesional, pe cand va merge copilul meu la scoala voi putea sa il a la program scurt, de la 8 la 12 - 13. Voi alege o gradinita de stat, asta e clar, pentru ca nu imi pot permite o gradinita particulara, desi, poate si daca mi-as permite as incerca varianta cu gradinita de stat.

Desigur ca sunt multe povesti triste la gradinitele de stat, dar nici la cele particulare nu e lapte si miere; doar se aude mai rar de ele, fiind si mai putine la numar. Depinde in ea mai mare parte de educatoare si ingrijitoare, si nu de gradinita in sine.

Eu am fost la gradi de stat si am fost foarte fericita acolo; am avut o educatoare foarte buna si implicata.

Cartea dl. dr. Capraru e foarte buna si se pot completa informatiile cu altele de actualitate.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 23.09.2015, 12:14:24
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Smile

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Cea mai buna decizie ptr copilul meu ar fi o gradinita privata in sistem Montessori. Insa nu-mi permit financiar asa ceva
Nici varianta cu gradinita de stat si bona nu merge, tocmai ptr ca vreau sa scap de costurile cu bona pe care le am acum.
Eu n-am vrut sa sperii pe nimeni, am postat doar ce am citit si eu de la alti parinti.
Părerea mea este că dumneavoastră sunteți destul de speriată și e firesc, având în vedere că urmează o schimbare importantă în viața copilului iar noi ca părinți ne gândim la toate aspectele posibile și imposibile, din dorința de a-i oferi copilului tot ce e mai bun.
Eu nu sunt din sistem, nu apăr cauza nimănui, vorbesc strict în calitate de părinte dar am mare respect pentru educatoarele care au grupa mică și care pe bani puțini, trebuie să supravegheze cel puțin douăzeci de copii mici, aflați în această etapă de adaptare, într-un loc nou, cu persoane necunoscute și copleșiți de emoții, pe care cei mai mulți dintre ei le manifestă plângând. Mai adăugați la asta și emoțiile și intervențiile părinților (cei mai mulți la primul copil), unii convinși că educatoarea e un specimen care din rea-voință și nepricepere traumatizează copiii.
Doamne ajută, să găsiți cea mai bună grădiniță pentru copilaș!
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 23.09.2015, 12:48:29
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monnis Vezi mesajul
Părerea mea este că dumneavoastră sunteți destul de speriată și e firesc, având în vedere că urmează o schimbare importantă în viața copilului iar noi ca părinți ne gândim la toate aspectele posibile și imposibile, din dorința de a-i oferi copilului tot ce e mai bun.
Eu nu sunt din sistem, nu apăr cauza nimănui, vorbesc strict în calitate de părinte dar am mare respect pentru educatoarele care au grupa mică și care pe bani puțini, trebuie să supravegheze cel puțin douăzeci de copii mici, aflați în această etapă de adaptare, într-un loc nou, cu persoane necunoscute și copleșiți de emoții, pe care cei mai mulți dintre ei le manifestă plângând. Mai adăugați la asta și emoțiile și intervențiile părinților (cei mai mulți la primul copil), unii convinși că educatoarea e un specimen care din rea-voință și nepricepere traumatizează copiii.
Doamne ajută, să găsiți cea mai bună grădiniță pentru copilaș!
Multumesc pentru gandurile bune. Mi se pare firesc sa ne facem griji pentru binele copilului nostru. Si eu am un respect deosebit pentru munca educatorilor/profesorilor. insa nu consider ca este treaba parintilor faptul ca ei sunt prost platiti. Aceasta este vina sistemului iar copiii nu ar trebui sa aiba de suferit din aceasta cauza.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #50  
Vechi 23.09.2015, 13:14:44
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu cred, cu tot respectul, că ești prea stresată.
Astfel de horror stories nu cred că-s decât accidentale. În plus, oricând ai posibilitatea să te interesezi despre calitatea personalului (de la actualii părinți) înainte de a-ți înscrie copilul la o grădiniță anume.
Drobul de sare poate fi mutat, nu tre' să stăm cu grijă că ne cade-n cap.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare