Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.03.2008, 17:20:36
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Citat:
În prealabil postat de ioanhodean
da..mam gandit si la asta..doar intai sper sa fac facultatea de teologie,cu toate ca mai am ceva pana atuncea..am doar 15-16 ani.
-daca nici varsta nu ti-o stii, asculta in continuare de parinti ca stiu ei mai bine!
cum sa n-o shtie, de ce eshti rau C-tine C-tine?, poi are 15 ani shi ceva... el nu e demn de respect ca n-are varsta? apropo dupa ce varsta trebuie respectat Cuvantul Lui Dumnezeu din fiii Sai? shi ce cantitate trebuie sa fie in ei ca sa fie demni de respect? sau in zadar a zis Hristos de mii de ori... o cirta, o iota shi ca el virgula shi punct este? l-ai trimis acasa la ascultare de parintzi, shi daca parintzii sunt atei, sau pagani sau pacatoshi sau lumeshti? ce te vei face cand o sa trebuiasca sa dai socoteala de cuvintele tale? Sau daca sunt propozitzii scurte alea nu le va lua in seama? shtiu ce ai sa respunzi, da da, nu nu... dar aia e in loc sa te juri, ca daca te juri shi shti ca nu potzi nimic fara Hristos, inseamna ca ori te lauzi, ori te lauzi shi pui inainte neputintza, dar cu Hristos toate ar trebui sa le putem... astfel ca shi copii nu numai ca pot dar ei shi vad shi intzeleg mult mai bine ca shi noi... deci ce sa asculte in continuare de parintzi? Daca parintele lui e alcoolist sau fumator? raspunzi dumneata?.... iarta-ma ca te-am luat la intrebari, ca asha il chema shi pe strabunicul meu Constantin.... nume de sfant shi imparat.... :)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.03.2008, 17:43:08
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
daca parintzii sunt atei, sau pagani sau pacatoshi sau lumeshti? ce te vei face cand o sa trebuiasca sa dai socoteala de cuvintele tale?
Despre parinti, daca ii are sa ne spuna el ca nu i-a amintit deloc...!
-Ionele, inainte sa ne intrebi pe noi aici ai stat de vorba si cu parintii tai despre planurile tale de viitor?
-Ei ce zic?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.03.2008, 18:30:47
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Ioan,nu te lua dupa parinti,gandurile tale sunt mai frumoase si mai intelepte decat a 50 de parinti la un loc.nu ei stiu ce simti tu in suflet pentru Domnul.parintii,in general vor sa-si vada fiii casatoriti,la casa lor,in functii inalte.depinde si ce parinti ai.ai mei sunt ingrijorati ca merg duminica la biserica.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.03.2008, 19:01:23
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
[...].ai mei sunt ingrijorati ca merg duminica la biserica.
Da, se ingrijoreaza de fapt dracu, nu parintii tai, dar razvratirea celui rau se arata prin reactia celor din jurul nostru, dar noi nu trebuie sa ii bagam in seama si nici sa ne obosim sa le dam socoteala de ce vrem sa fim noi asa.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.03.2008, 19:52:36
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean
Aici va pricepeti voi..
Tocmai ca nu ne pricepem Ioane...decat in masura in care ne-am lovit si noi de ceva praguri de sus..ca sa le vedem pe cele de jos:(!

Deci sfatul care vine de aici e sa-ti pastrezi fecioria pana la casatorie, iar la varsta ta de acum atentia e mai bine sa ti-o indrepti la invatatura. E foarte frumos ca-l iubesti pe Hristos si doresti sa urmezi teologia! Te invidiez:)!
In ce priveste prieteniile (fetele) bine ar fi sa ramana la nivelul de coleg de scoala/sport ca sa nu te distraga prea mult de la cele serioase.

In rest nadajduiesc ca indiferent ce parinti avem macar sa-i respectam pentru faptul ca ne-au nascut...daca pt altceva nu avem! Si asta pt ca de restul are Dumnezeu grija!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.03.2008, 20:55:29
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

ai mei mai ales mama e credincioasa.Am 2 unchi preoti din care unul profesor la facultatea de teologie din arad,care e si nasul meu.Si da, :) incerc sa raman cat mai mult la cele serioase.Si inca ceva,voi care aveti credinta puternica.Rugati-va pt sanatatea mea:)

DOamne ajuta,ionu[nick}
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fericirea.....doar un mit aici pe pamant?? lumyclau Generalitati 12 20.09.2012 14:55:57
Cate kilograme de aur vedeti aici ? cocacoc Generalitati 71 02.11.2011 09:42:00
Aici toti cei ce pot sa dea un sfat dobrin7m Calugarul 13 01.02.2011 15:14:41