Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.06.2008, 14:52:16
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

pt askeladd.
pe cei de alte confesiuni..mi pare rau de ei ca sunt orbiti de diavol si nu au Duh Sfant in biserica lor.
defapt,ma cam tin de capu unor preteni sa vina la biserica.tot le zic: hai duminica la biserica! si am un preten care vrea sa treaca la baptisti si mam cam tinut de capul lui o vreme sa nu treaca.
defapt..schimbarea sa facut ca incerc sa duc o viata cu cat mai putine pacate si cu rugaciune si cantare/slavire a lui Dumnezeu, si daca Dumnezeu o da sa ma hirotonesc as fi mai fericit.:)
autoritate...eh...ascultarea e mai buna dupa mine..ascult de canoane , dar fac ascultare daca e cazul.
nu ma consider ales,:)), ma consider un pacatos, si nici parte de grup special.
scopul scuza mijloacele..la asta nu prea am raspuns sa zic , dar scopul nu scuza tot timpul mijloacele..ca doara ca sa te mantui nu incepi sa te dai mare in pietze publica cine esti tu si ti se iarta asta:)).[ce ex am putut sa dau]
si la ultimul...nuu...toti pentru unul si unul pentru toti..daca cad cativa..ma duc dupa ei si i las momentan pe ceilalti..cam asta ar fi:D
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.06.2008, 14:55:10
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Din cele spuse, nu te consider un fanatic religios, ci pur si simplu un entuziast in credinta. Traieste cu Domnul in inima si ai grija sa nu depasesti masura (consider ca se depaseste masura atunci cand entuziasmul are efecte negative asupra altor persoane).

Doamne ajutra!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.06.2008, 15:23:49
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi fanatismul are ceva sadic in el, dar sadizmul asta poate sa fie fara sa-tzi dai seama, asha ca o silitnicie, ca o cautarea-bogaziiei-shi stiintzei raului venind acest entuziasm de paie din lacomia mandriei asha cum ai cauta bogatzia fericirii aurului tot asha cautzi sa ai intietate in descoperirea raului ce se arata printre shtiri... caci in loc sa te pocaieshti de gresheala, vine scurtatura care nu te mai lasa ci itzi da naluciferizarea maretziei fanatismului obtzinut prin canoniada pe spinarea aproapelui sau un fel de auto canoniada primindu-te pe tin in ascuns, sau o nalucire sau o parere sau ceva shi ramanad asha sa te tot primeshti, shi iar sa primeshti naluci shi mariri shi lumini shi alte naluciferizari ca sa tzi se lipeasca inima incet incet de trufie, sa ai pozitzie de unde sa oasnadeshti, sa ai baza pentru rautate shi ura shi szminteala, ca daca nu osandeshti atunci te faci prieten bun cu gandul lui gLumeail mare arhicon din vazduh, shi de frica sa nu te prinda vreunul aratzi o mare nepasare shi mandrie afirmand mereu ca e ipocrizie la altzii adica mintzind ca altzii mint.... deci asta, sau asha ceva care seamana cu trufia, cu cel ce lucreaza de zor de aduna shi inchipuie shi ridica mainile shi naluceshte in mintea lui, inchipuie shi aduna cugetari shi roaga asha tanjiotoriu, asta ishi apropie inima sa de trufie caci e tanjire trupeasca, o lucratura ce vine din voiRea shi neascultare shi lipsa de sfat shi din nadajduirea in sine ca sa poata lua la rost pe altzii ca de ce nu-shi pun nadejdea in el, shi acela urashte shi invidiaza rau pe altzii facandu-se ca defapt este plin de bunatate... deci se apropie de trufie shi razvratire ca acolo ne duce mancarea, neascultarea shi desfranarea, spre proorocul mincinos al nimicului, al indraznirii celei nesimtzite shi nerushinate shi impietrite....

iar daca ai dragoste, atunci nu mai cautzi slava de la oameni shi intietatzile shi locurile de frunte shi indreptaztzirea shi partea dreapta shi mantuirea nu crezi ca o ai sau ai fi vrednic sau tzi se cuvine sa fi socotit ca mantuit sau drept caci ai iubirea Adevarului shi a lui Hristos shi atunci respectzi ceea ce eshti de fapt, dar nadajduind in iertare prin pocaintza shi indreptare shi primeshti toate cele ce te sfintzesc din dragost shtiind ca scaparea este Hristos shi nu dupa cum viclenim noi, deci cautzi sa ascultzi.....

iarta-ma daca te-am bulversat :(

???:(:(

dragostea curata este mamica plansului fara lacrimi de crocodil, caci incepi sa tzi se faca mila in adevar de ceilaltzi iar cu tine nu itzi permitzi cruzimi dar nici sa te alintzi ca pe un piliqq al necrutzatoriei fanatice shi fantastice pline de muze shi fete morgane...???:(:(
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.06.2008, 20:16:02
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

defapt , mie mi mila de saraci chiar daca pot munci sau alte chestii.. atata timp cat ei cer, eu dau:). cu toate k unii zic sa nu le dau k incurajez asta, eu tot le dau..daca e bine e bine daca nu nu.:|


.. vsovi mai bagat intro ceata maaaree...ai id de mess sa vb mai detaliat?
oricum, al meu e livecrew_92
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stie cineva o cazare langa Sihastria? ap2010 Generalitati 5 16.09.2010 21:03:29
Ce faci cand iti pierzi increderea in cei de langa tine?? Florentina75 Generalitati 14 07.03.2010 15:45:38
Rugăciune, rostită în trecere pe lângă o Biserică/Cruce? CalinAndrei Rugaciuni 4 22.11.2009 23:13:52