Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.06.2011, 00:06:37
melisa79 melisa79 is offline
 
Data înregistrării: 04.06.2011
Mesaje: 1
Implicit intrebare

as vrea si eu daca imi poate raspunde cineva daca a trecut printr o situatie asemanatoare mie ce masuri a luat , sunt sotie de preot si casnicia nu mi merge prea bine , din cauza mea nu sin a lui , as vrea sa parasesc casa insa imi e teama de repercursiunile ce se vor abate asupra lui , ce pot sa fac sa nu plateasca el pentru greseala mea
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.06.2011, 01:23:42
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am gasit un articol referitor la aceasta problema, aici:
http://www.turnulsfatului.ro/2659/pr...-biserica.html

Nu stiu daca Sfantul Sinod a mai modificat aceasta hotarare din 2010.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.06.2011, 05:44:52
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de melisa79 Vezi mesajul
as vrea si eu daca imi poate raspunde cineva daca a trecut printr o situatie asemanatoare mie ce masuri a luat , sunt sotie de preot si casnicia nu mi merge prea bine , din cauza mea nu sin a lui , as vrea sa parasesc casa insa imi e teama de repercursiunile ce se vor abate asupra lui , ce pot sa fac sa nu plateasca el pentru greseala mea
Trebuie sa ai un motiv bine intemeiat:te bate, te bojocoreste sau ce?aveti copii? eu daca as fi in locul tau as vorbi intii cu episcopul de care apartine, daca tu esti de vina ti-ai gasit pe alcineva sau eu stiu. Stiu preoti divortati sotia a plecat cu altul si episcopul lui ia dat dezlegare sa slujeaca incontinuare. Ai grija ce faci?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.06.2011, 07:31:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de melisa79 Vezi mesajul
as vrea si eu daca imi poate raspunde cineva daca a trecut printr o situatie asemanatoare mie ce masuri a luat , sunt sotie de preot si casnicia nu mi merge prea bine , din cauza mea nu sin a lui , as vrea sa parasesc casa insa imi e teama de repercursiunile ce se vor abate asupra lui , ce pot sa fac sa nu plateasca el pentru greseala mea
Mie mi-ar fi teamă de repercursiunile ce se vor abate asupra mea, nu a lui.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.06.2011, 16:19:08
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit

Ai copii? Daca nu ai copii inseamna ca stai destul de bine si esti libera sa mergi pe drumul tau.
Trebuiesc luate in considerare doua aspecte cu conotatie spirituala.
Primul este faptul ca, casatoria este impotriva naturii, impotriva firescului. Casatoria inseamna alipirea sufletului de lumesc, atasamentul si dependenta de celalalt. Casatoria reala trebuie sa fie la nivel interior, adica integrarea partii masculine cu partea feminina ce exista inlauntrul fiecarei fiinte. Astfel are loc desavarsirea si integritatea sinelui. Casatoria la nivel exterior inseamna pervertirea acelui act launtric , o pervertire a omului inconstient ce cauta cealalta jumatate in exteriorul sau.

Cel de-al doilea aspect spiritual este ca, nasterea de copii inseamna inconstienta spirituala si divizare. Prin conceperea si nasterea copiilor, sufletele inconstiente ale parintilor zamislesc vlastare nefamiliare a unei noi generatii. Omul spiritual desavarsit isi pierde capacitatea de a reproduce in aceasta lume, si devine sterp asa cum au fost initial Adam si Eva, Avraam si Sara, Isaac si Rebeca, Iacov si Rahila. Astfel ideea de infertilitate este asociata cu perfectiunea spirituala. O femeie stearpa este fara doar si poate o fiinta spirituala, chiar poate fara sa-si dea seama. La fel si in cazul unui barbat infertil. Astfel, capacitatea de a produce vlastare(fertilitatea) este asociata cu inconstienta spirituala, perfectiunea atragand dupa sine incapacitatea de a zamisli urmasi: "Omul ceresc are mult mai multi fii decat cel pamantesc. Daca fiii lui Adam sunt multi, desi vor muri, cu cat mai multi vor fi fiii omului desavarsit, care nu mor, ci sunt mereu zamisliti. Tatal zamisleste un fiu, iar fiul nu are puterea de a zamisli un fiu. Caci cel zamislit nu are puterea de a zamisli, ci fiul are frati ai lui, nu fii".

Dar organele genitale nu au rol doar in reproducere; corpul le foloseste si pentru eliminarea reziduurilor. De fapt, pentru copii, una dintre cele mai mari nedumeriri vizeaza motivul pentru care acelasi organ fizic este folosit in scopuri atat de diferite. Din punct de vedere spiritual, motivul este unul perfect logic. Atat timp cat reziduurile sufletesti neprocesate nu au fost eliminate, atat timp cat ramai divizat de la Unitate, vei continua sa "reproduci" euri noi si nefamiliare in fiecare viata. Odata ce zidul a fost doborat si tot sedimentul procesat, nu vei mai avea abilitatea de a zamisli vlastare pe pamant. Din punct de vedere spiritual, eliminarea deseurilor si reproducerea vor fi intim conectate. Creatorul, se pare, a decis sa reflecte acest fapt in modul in care a construit trupul. In mod evident, nu este deloc lipsit de umor.

Dupa ce vei intelege ca tot adevarul are loc la nivel individual iti vei putea re-castiga libertatea si nu va mai fi nevoie sa iti legi sufletul de lumescul efemer, si vei putea efectua un pas major in existenta ta: acela de a darama zidul pervers, piatra cu piatra, caramida cu caramida, inainte ca el sa se prabuseasca tot deodata.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.06.2011, 17:12:00
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Ai copii? Daca nu ai copii inseamna ca stai destul de bine si esti libera sa mergi pe drumul tau.
Tangun, spui numai bazaconii. Ar trebui să te abții de la a da sfaturi, pentru că sunt ca nuca în perete. Nu îți dai seama ce departe e răspunsul tău de întrebarea pusă? Folosești orice prilej pentru a-ți expune ciudatele concepții pseudo-spirituale.
Persoana în cauză e ortodoxă. Mai mult de atât, e soție de preot; ortodox, nu budist.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.06.2011, 17:34:08
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Ai copii? Daca nu ai copii inseamna ca stai destul de bine si esti libera sa mergi pe drumul tau.
Trebuiesc luate in considerare doua aspecte cu conotatie spirituala.
Primul este faptul ca, casatoria este impotriva naturii, impotriva firescului. Casatoria inseamna alipirea sufletului de lumesc, atasamentul si dependenta de celalalt. Casatoria reala trebuie sa fie la nivel interior, adica integrarea partii masculine cu partea feminina ce exista inlauntrul fiecarei fiinte. Astfel are loc desavarsirea si integritatea sinelui. Casatoria la nivel exterior inseamna pervertirea acelui act launtric , o pervertire a omului inconstient ce cauta cealalta jumatate in exteriorul sau.

Cel de-al doilea aspect spiritual este ca, nasterea de copii inseamna inconstienta spirituala si divizare. Prin conceperea si nasterea copiilor, sufletele inconstiente ale parintilor zamislesc vlastare nefamiliare a unei noi generatii. Omul spiritual desavarsit isi pierde capacitatea de a reproduce in aceasta lume, si devine sterp asa cum au fost initial Adam si Eva, Avraam si Sara, Isaac si Rebeca, Iacov si Rahila. Astfel ideea de infertilitate este asociata cu perfectiunea spirituala. O femeie stearpa este fara doar si poate o fiinta spirituala, chiar poate fara sa-si dea seama. La fel si in cazul unui barbat infertil. Astfel, capacitatea de a produce vlastare(fertilitatea) este asociata cu inconstienta spirituala, perfectiunea atragand dupa sine incapacitatea de a zamisli urmasi: "Omul ceresc are mult mai multi fii decat cel pamantesc. Daca fiii lui Adam sunt multi, desi vor muri, cu cat mai multi vor fi fiii omului desavarsit, care nu mor, ci sunt mereu zamisliti. Tatal zamisleste un fiu, iar fiul nu are puterea de a zamisli un fiu. Caci cel zamislit nu are puterea de a zamisli, ci fiul are frati ai lui, nu fii".

Dar organele genitale nu au rol doar in reproducere; corpul le foloseste si pentru eliminarea reziduurilor. De fapt, pentru copii, una dintre cele mai mari nedumeriri vizeaza motivul pentru care acelasi organ fizic este folosit in scopuri atat de diferite. Din punct de vedere spiritual, motivul este unul perfect logic. Atat timp cat reziduurile sufletesti neprocesate nu au fost eliminate, atat timp cat ramai divizat de la Unitate, vei continua sa "reproduci" euri noi si nefamiliare in fiecare viata. Odata ce zidul a fost doborat si tot sedimentul procesat, nu vei mai avea abilitatea de a zamisli vlastare pe pamant. Din punct de vedere spiritual, eliminarea deseurilor si reproducerea vor fi intim conectate. Creatorul, se pare, a decis sa reflecte acest fapt in modul in care a construit trupul. In mod evident, nu este deloc lipsit de umor.

Dupa ce vei intelege ca tot adevarul are loc la nivel individual iti vei putea re-castiga libertatea si nu va mai fi nevoie sa iti legi sufletul de lumescul efemer, si vei putea efectua un pas major in existenta ta: acela de a darama zidul pervers, piatra cu piatra, caramida cu caramida, inainte ca el sa se prabuseasca tot deodata.
De-a lungul timpului am avut si eu cautarile mele personale,am intalnit diverse persoane,am studiat diverse curente spirituale,insa ideile pe care tu le postezi aici imi sunt straine.Pot sa te intreb,din pura curiozitate,de unde le-ai preluat?Daca consideri ca nu vrei sa postezi public,imi poti scrie si pe privat.Multumesc frumos!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.06.2011, 18:04:13
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
De-a lungul timpului am avut si eu cautarile mele personale,am intalnit diverse persoane,am studiat diverse curente spirituale,insa ideile pe care tu le postezi aici imi sunt straine.Pot sa te intreb,din pura curiozitate,de unde le-ai preluat?Daca consideri ca nu vrei sa postezi public,imi poti scrie si pe privat.Multumesc frumos!
Din trairea interioara. Dar nu ai cum sa preiei ceva din ceea ce esti pentru ca deja esti ceea ce esti. In loc sa imi adresezi mie aceasta intrebare, mediteaza la propria fiinta caci adevarul nu il vei putea gasi in alta parte. Daca spui ca, de-a lungul timpului, ai avut cautarile tale personale, si nu a dat rezultate, este din cauza faptului ca - dupa cum spui - ai studiat diverse curente spirituale in loc sa te adancesti in vastul tau univers launtric. Incearca sa nu studiezi credinte cu privire la ceea ce esti tu, ci aprinde lumina in tine, si uitate atent. Oricine vine cu ceva din extern nu poate decat sa falsifice ceea ce vezi tu acolo. Dar e necesar sa te uiti si atat, nu sa studiezi. Tot ce studiezi cu privire la tine face parte din continut, ori ceea ce esti tu este dincolo de continut, este esenta. Esenta vietii.
Nu ma intreba de unde am preluat eu ceea ce am spus ca nu faci altceva decat sa iti perpetuezi somnul. Oricine vine cu ceva studiat sa iti arate ca "asa stau lucrurile", nu face altceva decat sa te legene iar tu continui sa dormi. In felul asta nu vei scapa de probleme. Este cel mai usor lucru sa dormi sau sa executi tipare din obisnuinta. Mai greu iti e insa sa fii lucid. Cel putin pentru inceput.


Partea cu scrisul in privat face parte din alta falsitate cu care incerci sa te identifici. Nu isi are sensul...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.06.2011, 18:19:08
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Persoana în cauză e ortodoxă. Mai mult de atât, e soție de preot; ortodox, nu budist.

Iata unde duce inertia. Faptul ca este sotie de preot nu are nici o valoare in plus fata de existenta unei muste. Daca ea este doar o sotie de preot, ea nu va mai valora nimic atunci cand nu va mai fi sotie de preot. Si acest lucru se poate intampla oricand. Prin urmare, i-ai atribuit o eticheta falsa, din cauza egoismului, o alta eticheta cu care te pacalesti singur.
Daca imi spuneai ca este o fiinta constienta, atunci valoarea ei (si aceasta realitate implicit) devine incomparabila cu existenta unei muste. Dar nu ai fost suficient de vigilent sa fii tu observatorul si nu cel ce doarme.

Last edited by Tangun; 04.06.2011 at 18:23:09.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.06.2011, 09:51:14
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Din trairea interioara. Dar nu ai cum sa preiei ceva din ceea ce esti pentru ca deja esti ceea ce esti. In loc sa imi adresezi mie aceasta intrebare, mediteaza la propria fiinta caci adevarul nu il vei putea gasi in alta parte. Daca spui ca, de-a lungul timpului, ai avut cautarile tale personale, si nu a dat rezultate, este din cauza faptului ca - dupa cum spui - ai studiat diverse curente spirituale in loc sa te adancesti in vastul tau univers launtric. Incearca sa nu studiezi credinte cu privire la ceea ce esti tu, ci aprinde lumina in tine, si uitate atent. Oricine vine cu ceva din extern nu poate decat sa falsifice ceea ce vezi tu acolo. Dar e necesar sa te uiti si atat, nu sa studiezi. Tot ce studiezi cu privire la tine face parte din continut, ori ceea ce esti tu este dincolo de continut, este esenta. Esenta vietii.
Nu ma intreba de unde am preluat eu ceea ce am spus ca nu faci altceva decat sa iti perpetuezi somnul. Oricine vine cu ceva studiat sa iti arate ca "asa stau lucrurile", nu face altceva decat sa te legene iar tu continui sa dormi. In felul asta nu vei scapa de probleme. Este cel mai usor lucru sa dormi sau sa executi tipare din obisnuinta. Mai greu iti e insa sa fii lucid. Cel putin pentru inceput.


Partea cu scrisul in privat face parte din alta falsitate cu care incerci sa te identifici. Nu isi are sensul...
Ma tem ca ori nu am fost eu suficient de clara ori tu nu ai reusit sa imi explici suficient de bine incat sa ma faci sa inteleg.
Tot ceea ce studiem sau incercam sa aflam sunt cautari ale sufletului si care da,le trec prin filtrul interior,sunt de acord cu tine ca in noi se afla majoritatea raspunsurilor,insa suntem aici ca sa evoluam impreuna, sa impartasim,sa ne descoperim impreuna,altfel Dumnezeu ne-ar fi lasat pe fiecare in parte pe o planeta pustie in scopul de a ne regasi,nu crezi?
In privinta falsitatii nu inteleg la ce te referi,cautarea este o falsitate?Sau faptul ca m-am gandit ca s-ar putea sa nu vrei sa faci anumite detalii personale publice si totusi mi-am dorit sa stau de vorba cu tine?Oare nu te grabesti cu etichetele prea mult,caci si in alte postari ale tale am vazut ca repetat numeai un user "egoist".De unde stii ca acestea nu sunt interpretarile tale subiective sau chiar niste proiectii?
Ti-am citit si alte cateva postari pe forum si oarecum sunt in asentimentul tau in privinta atasamentelor,a faptului ca intai trebuie sa descoperim iubirea in noi si nu sa o cautam cu disperare in ceilalti,insa ce m-a frapat au fost spusele tale referitoare la casatorie,dar mai ales la nasterea de copii...acolo m-ai pierdut pe drum,chiar nu am inteles.
Gandindu-ne la Fecioara Maria,crezi ca ea Insasi nu era o fiinta evoluata spiritual?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Responsabilitatea profesorului de religie I.Calin Sectiune dedicata profesorilor de religie 23 04.08.2012 15:42:35
Cum masuram moralul unui crestin in viata din afara bisericii? patinina34 Generalitati 31 01.04.2011 08:51:56
Scopul familiei costel Nunta 23 12.01.2010 09:07:51
Conferinta "Calea familiei" alynna Stiri, actualitati, anunturi 0 11.05.2008 20:13:52