Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.07.2011, 12:13:48
alinuu alinuu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2011
Locație: bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alinuu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Imi pare foarte rau sa citesc aceste randuri,mai ales ca printre alte slabiciuni o am pe aceasta- a copiiilor parasiti de parinti...
Este inutil sa te invinovatesti,nu tu esti cel cu probleme ci aceasta sarmana persoana care greseste foarte mult si-si incarca constiinta cu pacate grave(daca poti face ceva pt dansa,este sa te rogi Sa-i ierte Domnul pacatele caci nu stie ce face!).
Banuiesc ca are motivele dumneaei sa faca aceasta adica ii lipseste dragostea de mama si acel instinct feminin care urmareste cladirea unei familii armonioase cu sot si copii...poate ca este mai degraba femeia fatala care iubeste viata,petrecerile,flirturile si-si gaseste satisfactiile in altfel de lucruri care nu implica grija si sacrificiul pt sot si copil...

Eu zic ca este putin cam nepotrivit sa punem niste fapte iresponsabile doar pe mana lui Dumnezeu:cum adica"ne-a adus-o de la mii de km si a dus-o iar la mii de km(acum e prin grecia)"?????
Adica Dumnezeu este asa un personaj rautacios care se joaca cu vietile si trairile oamenilor,teleghideaza oameni dintr-un continent intr-altul,ii misca asa ca pe niste papusoi,saracii incat ei nu se pot opune actiunii???
Deci fosta ta sotie este o victima a lui Dumnezeu ,care o tot duce si aduce incat nici ea nu mai stie ce se intampla cu viata ei-asta se intelege din postarile tale...
Inca o iubesti atat de mult incat nici macar nu poti vedea lucrurile clar,nu o poti invinui cu nimic pe ea,ba din contra te invinovatesti singur sau cauti explicatii misterioase in lucraturile Domnului :)

Imi pare rau din nou ca poate aceasta femeie nu merita bunatatea ta si darul imens al inocentei copilului,nu te-ai gandit pana acum sa-ti duci viata mai departe alaturi de altcineva care iubeste copiii,iubeste sa fie mama si sotie??
Ce zici?
o femeie cu copil ii este mult mai usor sa-si gaseaca barbat...care sa o accepte!in schimb un barbat cu un copil,mi se pare practic imposibil sa gaseasca o femeie care sa-l aceepte cu 1 copil
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.07.2011, 12:17:34
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinuu Vezi mesajul
nu e asa usor...copilul in fiecare seara se roaga:DOAMNE DOAMNE te rog frumos adu-o pe mamica inapoi!exact asa zice,El i-a adus-o,ea a venit la noi,dar eu...mi-am schimbat comportamentul,mi-am batut joc de munca lui Dumnezeu,de asta ma invinovatesc asa,de asta i-am si trimis bani acolo in sicilia,ca daca era jigodie lua banii si nu venea,dar a venit sa facem casa impreuna,iar eu mi-am batut joc,poate din nejudecata!nu cred ca o aducea Dumnezeu sa-si bata joc de noi,am specificat la inceput,m-am rugat sa ne ajute sa-mi gasesc o jumatate,care sa ma iubeasca pe mine si pe baietel,nicidecum nu m-am gandit la ea,si iata ca la cateva zile am dat de ea...pe facebook
Alinut, daca tu ramai setat pe ceva anume, nu vei reusi decat se te chinui. Copilul e la varsta la care poate fi 'modelat', la varsta la care imita parintii. Mergeti amandoi la biserica, spovedeste-te, invata-l cele bune, axeaza-ti iubirea si atentia asupra lui. Las-o pe ea! Lasa-te in voia Domnului, ai rabdare, nu intra in panica si lasa in urma chinul prin care treci. Domnul nu lasa pe nimeni! Ai incredere ca iti va darui ce-i mai bun, daca te lasi in voia Lui!
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.07.2011, 15:31:44
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

alinuu, te rog citeste toate postarile colegei noastre dobrin7m de pe acest thread :

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Despre dragoste, cu Parintele Pantelimon, de la Manastirea Oasa

"Fara Dumnezeu, orice iubire moare"

- Timisorean la origine, absolvent al Facultatii de Arte Plastice a Universitatii de Vest, in prezent e calugar si preot la Manastirea Oasa, unde picteaza si minunate icoane, pline de aur si har. Dar aurul cu adevarat pretios al tanarului parinte e inaltimea sa duhovniceasca deosebita, care transpare si in textul pe care il publicam. Un indreptar de viata si de iubire adevarata -

"Iubirea e fundamentul fiintei noastre"

- Drumul spre Oasa e batut de sute de tineri care vin sa se spovedeasca. Simtiti, oare, prin destainuirile lor, ca ceva s-a schimbat in felul in care se raporteaza la dragoste?


- As spune ca noi, monahii, cunoastem mult mai bine lumea decat se cunoaste ea insasi, pentru ca noi n-o vedem din exterior, ci din interior. In sensul acesta, parerea mea este ca tinerii de azi au mare potential sufletesc, dar le lipsesc punctele cardinale. Cel mai adesea ei nu stiu cu adevarat ce e iubirea. O confunda cu indragostirea. Si nici nu stiu sa o traiasca. Vad filme si traiesc dupa clisee. Viseaza toti o iubire mare, ca-n filme. O iubire data de-a gata, cu un partener fara cusur, care sa-i inteleaga orice ar fi. Si nu pricep de ce lor nu li se intampla la fel. Dar iubirile astea din carti si filme sunt utopice, nu se verifica real. Ceea ce se simte insa la toti cei care vin sa se spovedeasca este o cautare neobosita, nevoia de a trai o iubire profunda, perfecta. Foamea asta de iubire exista in toti.

- De ce avem atata nevoie sa ne implinim intr-o dragoste mare?

- Cautand iubirea, il cauti, de fapt, pe Dumnezeu. Chiar fara sa-ti dai seama. Chiar daca nu esti un bun crestin, simti cumva, straniu, de fiecare data cand iubesti si esti iubit, ca acolo, in iubire, e adevarul. Cauti iubirea toata viata, ai nevoie de ea chiar si atunci cand te prefaci ca nu mai ai, o traiesti gresit, o traiesti stramb, dar o iei de la capat. Gravitezi in jurul ei, te straduiesti mereu sa o intelegi, pentru ca simti ca acolo e implinirea si fericirea. Noi, oamenii, nu putem sa nu iubim, sa nu vrem sa fim iubiti. Pentru ca asta e fundamentul fiintei noastre. Dumnezeu este iubire si tot ceea ce este in lumea asta tanjeste dupa iubire. Dumnezeu a creat totul dupa chipul si dupa asemanarea Lui, dupa tiparul Lui, al relatiei treimii. Dumnezeu e o relatie, Dumnezeu nu e singur. Noi am fost creati ca oameni sa participam la bucuria relatiei din Dumnezeu si cu Dumnezeu. Sa traim iubirea. Sa fim impreuna. De aceea se spune ca raiul e comuniunea cu toti, iar iadul e neputinta de a mai iubi.
Aceasta este doar prima postare.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.07.2011, 18:08:46
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinuu Vezi mesajul
o femeie cu copil ii este mult mai usor sa-si gaseaca barbat...care sa o accepte!in schimb un barbat cu un copil,mi se pare practic imposibil sa gaseasca o femeie care sa-l aceepte cu 1 copil
Mie imi pare exact contrariul;eu zic ca tatii singuri ar gasi mai repede sotie si mama copilului lor deoarece femeile sunt nelipsite de instinctul matern(cu mici erori).
Ideea este ca trebuie sa fi mai optimist si nu asa obsedat de femeia asta,poate Dumnezeu are alte planuri cu voi !
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce e iertarea? Marta Pocainta 99 11.11.2014 16:02:37
Iertarea pacatelor ca urmare a milosteniei? costel Spiritualitatea ortodoxa 27 05.03.2013 14:31:12
Pacatul si Iertarea Mosh-Neagu Pocainta 26 28.01.2013 17:45:08
Poate preotul refuza iertarea pacatelor spovedite? moldoveanu Impartasania (Taina Euharistiei) 22 25.08.2011 04:03:06
Iertarea! amatyyy Umanitare 26 17.05.2009 12:56:37