Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Istoria bisericii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.01.2013, 18:58:59
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
iconoclasmul din Biserica Creștină urmărea scoaterea cultului icoanelor în afara Bisericii.
Nu te supăra Dumitre, dar e cam absurdă afirmația ta. Cum adică să scoți cultul icoanelor în afara Bisericii? Să-l practice credincioșii acasă, în piețe sau unde?

Pe scurt, iconoclasmul bizantin a avut două faze sau perioade. În prima perioadă, s-a pus accentul pe însăși posibilitatea existenței icoanelor, abia în a doua perioadă s-a contestat cultul icoanelor, după ce iconoclaștii moderați le-au acceptat, dar ca artefacte strict decorative.

Citat:
a compara atitudinile unora, gen Iaru, cu iconoclasmul, mi se pare exagerată.
se cere scoaterea icoanelor din spațiile publice, mai ales din școli.
icoana trebuie să rămână în locurile destinate ei: în biserica și în casa credinciosului.
ce este peste, poate fi considerat un abuz.
este un abuz al poziției majoritarului, care crede ca are dreptul, uneori obligația, de a subjuga voința minoritarului.
acesta este un abuz.
impanzirea sălilor de clasă cu icoane, este un abuz.
scoala trebuie să rămână laică.
Prezența icoanelor în școli, sau în locuri definite ca "spații publice", se încadrează în limitele celui de-al doilea iconoclasm, în sensul că ele nu sunt utilizate ca obiecte de cult. Iconografia este considerată o artă de înaltă ținută estetică, chiar și de către cultura seculară. Icoanele școlii de la Novgorod, dacă s-ar vinde la licitație, ar obține cote cu șase cifre, și vorbim aici de lucrări cu autori necunoscuți. Iar în cazul în care, prin absurd, statul rus ar renunța la un singur obiect din patrimoniul Rubliov, ar obține pe el o sumă cu șapte sau opt cifre în euro sau dolari US, ceea ce înseamnă, chiar și din perspectiva superficială a bursei artelor, o clasare la vârf. Însuși Picasso a scris în însemnările sale că singura manieră de a face artă care n-a încetat niciodată să-l fascineze a fost iconografia.

Și vine Iaru cu cultura lui provincială să conteste icoana.

Altfel se pune problema când icoanele sunt confundate cu tot felul de imagini religioase vulgare, unele chiar fabricte în China, prezente nu doar în spații publice ci și în biserici, ca să nu mai spun de casele credincioșilor. Aici nu mai e nimic de apărat că ne atragem singuri batjocura asupra noastră.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.01.2013, 19:00:57
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ceea ce pretinzi tu Dumitru e abuz si dictatura. De ce ateii n-au pic de respect pentru sentimentele celorlalti, ci toata lumea trebuie sa tina cont de sensibilitatile lor? Ei merg pe principiul: "Dati jos icoana ca-s eu ateu si ma discriminati ", in loc sa spuna "daca voi o vreti, lasati-o, ca oricum pentru mine n-are nicio semnificatie".
abuz și dictatura?! de ce?
pentru că îmi spun punctul de vedere și lupt pentru el?
nu! abuz și dictatura este ce fac mai marii BOR, ce obligă copii la credință față de ei.
de ce nu se face religie din clasă a 10-a?
pentru că aia deja încep să gandeasca și nu mai este rentabil.
rentabil este să indoctrinezi mintea unui copil de 6-7 ani care crede orice.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.01.2013, 19:01:47
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dpmdv sa se puna icoane oriunde se doreste, si la semafor, nu ma deranjeaza mai ales daca pentru acele persoane conteaza atat de mult si ii ajuta atunci cu atat mai mult. Sa fie peste tot. Fara numar
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.01.2013, 19:03:45
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Scoala este neutra, nu atee, deci ramane la latitudinea fiecarei colectivitati ce isi pune sau nu pe perete, nu intervine ministerul (care-si pastreaza neutralitatea).
nu am spus atee, ci laică.
dar dacă umpli clase cu icoane, mai este neutră?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.01.2013, 19:05:25
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
de ce nu se face religie din clasă a 10-a?
pentru că aia deja încep să gandeasca și nu mai este rentabil.
Sau pentru că statul laic (pentru că el face legea învățământului) nu dorește ca religia/credința să fie luată prea în serios, ci să rămână undeva la nivelul copilăriei, asociată, eventual, cu poveștile.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.01.2013, 19:06:57
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

[quote=glykys;498318]
Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul

de când pot să discearnă copii?
/quote]

Asta da dictatura!

Bine ar fi ca parintii sa isi puna aceasta intrebare atunci cand copiii le cer cate in luna si in stele si ei le fac toate poftele. Vrea copilul sa traiasca in concubinaj (se intampla si inainte de 18 ani)? Vrea copilul sa faca nopti albe la nu stiu cate petreceri, sa counsume alcool si sa fumeze? Vrea copilul sa nu mearga la scoala si sa stea la calculator? Pai daca asa vrea copilul, asa se face.
Dar cand vine vorba de religie, de icoane in clasa, de post, de mers la biserica, atunci nu, ne impunem punctul de vedere, ca avem copii mici si prosti care nu stiu sa discearna. Rusine!
nu amesteca lucrurile.

nu zice nimeni să nu îți înveți copilul să fie bun creștin. dar acasă, sau la biserică.

și nu! nu îmi este rușine de ce am spus. denaturezi.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.01.2013, 19:09:44
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nimeni nu poate sustine ca prezenta icoanei e nociva pentru elevi, nici ca aceasta “agreseaza vizual”, din moment ce e expusa pe un perete impanzit cu alte imagini, fiind o prezenta discreta, deci totul se rezuma la principiu si orgoliu. Nu tine nimeni sa fie icoana pe perete in scoala, nici eu nu tin, dar vazand inversunarea absurda a unora si campaniile lor, faci front comun impotriva pretentiilor lor, tot din principiu.
nu am spus că icoană este nocivă.
ai fi uimită să vezi câte icoane am în casa.
moștenite de la bunica, recunosc. dar puteam să le dau jos. nu am făcut-o.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.01.2013, 19:14:03
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Post

@ mihailc
am zis eu ceva de scoaterea icoanelor din biserici?!
dădeam doar o definiție scurtă a iconoclasmului.
so încercăm o diferențiere a acelei perioade față de mișcările de azi.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.01.2013, 19:15:49
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
dpmdv sa se puna icoane oriunde se doreste, si la semafor, nu ma deranjeaza mai ales daca pentru acele persoane conteaza atat de mult si ii ajuta atunci cu atat mai mult. Sa fie peste tot. Fara numar
asta este una din problemele remarcate si de unii credincioși: manelizarea cultului icoanelor.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.01.2013, 19:18:19
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Sau pentru că statul laic (pentru că el face legea învățământului) nu dorește ca religia/credința să fie luată prea în serios, ci să rămână undeva la nivelul copilăriei, asociată, eventual, cu poveștile.
nu ești bine informat.
situația este exact invers.
religia se preda încă din clasele primare.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare