Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.04.2007, 21:29:07
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

am revenit :)cum vi s-a parut parada de la Parlament?mi-e mi s-a parut ca o arena e discursurilor persuasive unele chiar de prost gust.Fiecare a venit cu un discurs bine pregatit gandit formulat in asa fel incat sa atinga anumite tinte din populatie cei nehotarati in special dar nu s-au gandit daca in momentul acesta chiar aveam nevoie de asa ceva MI-e personal nu pot sa spun ca il apreciez mult pe d-l Traian Basescu dar ce alternative avem?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.04.2007, 21:39:04
2io's Avatar
2io 2io is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2007
Locație: Giessen, D
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Multi dintre ei sunt niste oameni... slabi, ca noi toti.
Sa ne lumineze Dumnezeu pe toti ca sa facem voia Lui ori de vrem ori de nu vrem.

Doamne ajuta !
Ionut
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.04.2007, 10:41:56
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

oamenii sunt intradevar unii mai slabi dar noi avem putere sa decidem sa-l alegam pe cel mai capabil pt ca este important cine se afla in fruntea tarii.Este impoprtant sa ne implicam pt ca soarta noastra a societatii noastre depinde si de ce fel de oameni ne conduc tara cat de responsabili, cat de capabili, cat de morali ,onesti sunt. Daca nu ne implicam riscam sa facem aceeasi greseala si sa ne intoarcem in timp cu toate ca reg comunist nu mai poate sa actioneze la fel(Doamne fereste) mijloacele de manipulare in masa (de ex se stie ca Dan Voiculescu detine postul tv ANTENA1 si a folosit de nenumarate ori pt a ataca PD ,Presedentia , se stie ca IOn Cristoiu este mana in mana cu Adrian Nastase Mircea Badea prieten cu Cristoiu ei doi detin unele din emisiuni cu tenta politica puteti sa observati cum evita sa critice PC PSD dar critica cu vehementa PD T Basescu niciodata nu i-am auzit pe cei doi criticandu-l pe Dan voiculescu sau pe Adrian Nastase)santajul politic, coruptia pot sa existe in asa fel incat societatea sa nu mai f-ctioneze normal
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.04.2007, 11:58:00
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoletajuravle
oamenii sunt intradevar unii mai slabi dar noi avem putere sa decidem sa-l alegam pe cel mai capabil pt ca este important cine se afla in fruntea tarii.Este impoprtant sa ne implicam pt ca soarta noastra a societatii noastre depinde si de ce fel de oameni ne conduc tara cat de responsabili, cat de capabili, cat de morali ,onesti sunt. Daca nu ne implicam riscam sa facem aceeasi greseala si sa ne intoarcem in timp cu toate ca reg comunist nu mai poate sa actioneze la fel(Doamne fereste) mijloacele de manipulare in masa (de ex se stie ca Dan Voiculescu detine postul tv ANTENA1 si a folosit de nenumarate ori pt a ataca PD ,Presedentia , se stie ca IOn Cristoiu este mana in mana cu Adrian Nastase Mircea Badea prieten cu Cristoiu ei doi detin unele din emisiuni cu tenta politica puteti sa observati cum evita sa critice PC PSD dar critica cu vehementa PD T Basescu niciodata nu i-am auzit pe cei doi criticandu-l pe Dan voiculescu sau pe Adrian Nastase)santajul politic, coruptia pot sa existe in asa fel incat societatea sa nu mai f-ctioneze normal
Politica pe un site ortodox? :D
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.04.2007, 12:24:22
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

da de ce esti asa mirat BOR nu se implica in anumite legi care se discuta in Parlament ?dintotdeauna daca iti mai amintesi religia era implicata in politica biserica inainte de 89 era subordonata politicului si la aceasta tema putem posta subiecte care nu au legatura cu credinta si stiu ca sunr si alte forumuri dar acest forum este singurul la care am scris
chiar daca am zis ca ies parca m-am atasat de acest forum si gata. :):)Daca vrei sa spui ceva in legatura cu problema de azi care nu e deloc de trecut cu vederea bine daca nu si atunci e bine
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.04.2007, 12:28:12
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

nu vreau sa fac propaganda sa nu se inteleaga gresit ci pur si simplu vrea sa aflu mai multe pareri despre decizia si viitoarele hotarari pe care credeti ca le va lua Presedintele si ce impact va avea asupra societatii si imaginii Romaniei pe plan international?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.04.2007, 12:35:16
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoletajuravle
da de ce esti asa mirat BOR nu se implica in anumite legi care se discuta in Parlament ?dintotdeauna daca iti mai amintesi religia era implicata in politica biserica inainte de 89 era subordonata politicului si la aceasta tema putem posta subiecte care nu au legatura cu credinta si stiu ca sunr si alte forumuri dar acest forum este singurul la care am scris
chiar daca am zis ca ies parca m-am atasat de acest forum si gata. :):)Daca vrei sa spui ceva in legatura cu problema de azi care nu e deloc de trecut cu vederea bine daca nu si atunci e bine
Biserica nu se implica in Politica. Este vorba despre separatia puterilor in stat.

"dintotdeauna daca iti mai amintesi religia era implicata in politica" Pai daca a fost asa asta nu a fost intotdeauna un lucru bun.

Oricum, in prezent, BOR are Legea Cultelor, o lege buna. Nu vad de ce s-ar mai implica in politica. Si ma refer la BOR ca institutie, nu la unii dintre membri care, ignorand decizia Sf Sinod (din anul 2004) fac politica.

Mi-ar placea sa discutam mai mult despre relatia Stat - Biserica. Problema asta cu Basescu...e prea politica :D
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.04.2007, 12:43:50
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

si nu te intereseaza ca cetatean ?si cred ca atunci cand a fost vorba de legalizarea prostitutiei de eliminarea religiei din scoli sau asa ceva de subiectul cu icoanele cred ca si atunci a avut ceva de zis (ma refer la reprez.BOR)nu mai stiu exact ce chiar nu direct dar a fost prezenta prin interviuri prin aparitii tv politica nu este chiar asa departe de religie si acolo trebuie sa guverneze bunul simt si simtul datoriei a responsabilitatii . putem discuta politica si prin prisma religiei

Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.04.2007, 13:10:22
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoletajuravle
si nu te intereseaza ca cetatean ?si cred ca atunci cand a fost vorba de legalizarea prostitutiei de eliminarea religiei din scoli sau asa ceva de subiectul cu icoanele cred ca si atunci a avut ceva de zis (ma refer la reprez.BOR)nu mai stiu exact ce chiar nu direct dar a fost prezenta prin interviuri prin aparitii tv politica nu este chiar asa departe de religie si acolo trebuie sa guverneze bunul simt si simtul datoriei a responsabilitatii . putem discuta politica si prin prisma religiei
1. Eliminarea religiei din scoli este o tema despre care eu nu am cunostinta. Nu stiu de unde ideea asta. Nu s-a cerut scoaterea "Religiei" din scoli, ci doar schimbarea manierei in care este predata.

2. Atunci cand s-a cerut scoaterea icoanelor din scoli acesta era o problema care privea in mod direct Biserica, atat ca institutie, cat si pe noi ca membri ai ei. Era ca normal ca Biserica sa aiba o pozitie oficiala. Totusi, nu stiu despre o situatie in care BOR sa fi abordat politic problema.

3. Legat de legalizarea prostituitiei si de legalizarea homosexualitatii eu stiu tot de pozitii oficiale ale BOR.

4. Ceea ce Vreau sa spun este ca, in cazurile mentionate, BOR a facut doar declaratii publice, fara sa se adreseza institutiilor care elaboreaza legi.

5. Cazul pe care il cunoisc, in care BOR s-a adresat Paralamentului si presedintelui Basesc cu scrisori deschise, a fost luarea in discutie a averii ierarhilor. Concret, PF Teoctist, in numele BOR s-a adresat institutiilor mentionate pentru a cere ca averea ierarhilor sa nu fie verificata asa cum se intampla in cazul demnitarilor (cel putin formal). Iar acesta rugaminte i-a fost indeplinita de politicieni.

Dar vom discuta si politica....
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.04.2007, 13:20:55
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Sa fiu exact la topic spun ca e bataie de joc cum parlamentul corupt vrea sa-si infiltreze iar tentaculele...era de asteptat,un singur om nu poate face totul.
Sper totusi ca Basescu sa nu cedeze iar tariceanu,mason ordinar, sa dispara din scena politica romaneasca.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Criza Politica vsovi Biserica Ortodoxa Romana 37 24.01.2012 12:19:57
crestinii si politica lore86 Generalitati 48 15.01.2011 20:31:59
Politica in biserica dorinastoica14 Biserica Ortodoxa si Massmedia 56 06.04.2010 19:15:01
Politica pasilor marunti MARIUS_DANIEL Generalitati 11 19.08.2008 17:32:32
BISERICA SI VIATA POLITICA iosif Biserica Ortodoxa Romana 22 15.06.2007 23:08:27