Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 19.04.2015, 18:37:39
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

HRISTOS a INVIAT!!
ce m-a binedispus remarca lui Mihail!!!
semn ca e mai sanatos ca oricand! Doamne-ajuta!

PS. daca n-ar fi spus Cristi ce-nseamna MD nu m-as fi prins. Nu-mi inchipuiam o asemenea lipsa de imaginatie.... sau o fi fost lenea de-a scrie pe de-a-ntregul ideea in sine...
Reply With Quote
  #92  
Vechi 20.04.2015, 08:57:03
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
HRISTOS a INVIAT!!
ce m-a binedispus remarca lui Mihail!!!
semn ca e mai sanatos ca oricand! Doamne-ajuta!
Adevărat a înviat ! sănătate înselătoare, draga mea. :) astept răspuns la MP.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 21.04.2015, 17:16:16
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Toti suntem pe moarte inca din ziua in care ne-am nascut, asa spun si medicii, biologii...
Doar prin botez murim pentru a ne naste din nou, samd, restul il stiti cu totii....
Cateodata ma intreb,daca Dumnezeuin marea lui ubire pt noi, ne-a dat libertatea da alegem, de ce nu ne lasa sa alegem si daca vrem sa fim judecati si sa ne mantuim( sau nu) si sa mostenit viata vesnica, sau nu, ci pur si simplu sa ramanem morti, sa disparem....probabil unii isi doresc asta pt ca se tem de judecata si de urmarile ei, insa majorotatea apropiatilor mei pur si simplu nu isi doresc asta ( mantuirea si viata vesnica) , ci sa le fie bine in viata asta, atat cat o sa fie, pana se va sfarsi si gata...
...ma intreb ce-am putea face pt ei, dar...ma tem ca nimic, trebuie sa lerespectam deciziile, chiar daca e vorba de proprii nostri copii, pana la urma, daca si Dumnezeu o face ( le respecta dorintele), se pare ca nu prea avem mare lucru de facut....

Last edited by fallen; 21.04.2015 at 17:38:05.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 21.04.2015, 21:52:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai ai inteles prost cum vine treaba asta cu libertatea.

Ai libertatea sa-ti castigi raiul, dar n-ai libertatea sa scapi de Iad daca il meriti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 22.04.2015, 15:18:52
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Asa am inteles si eu, dar se pare ca multa lume nu a inteles asa, ci varianta mai convenabila, si anume ca e alegerea lor daca cred sau nu cred in viata vesnica, aceasta fiind rezervata in ambele ei variante doar celor care o cred in ea....cu alte cuvinte, daca crezi ca vei fi judecat si vei ajunge in iad daca faci pacate, vei ajunge, daca nu, nu...cati nu gandesc si varianta mai " light" daca cred ca o sa ma imbolnavesc, o sa se intample, daca nu, nu, sau daca nu cred in existenta unei anumite boli, nu mi se va intampla niciodata...desigur cam seamana acest soi de rationament aparent irefutabil cu acele celebre povestioare despre norul cu draci care fac sfat cum sa insele omul...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare