Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.11.2008, 14:11:01
Atena Atena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.06.2006
Locație: Piatra Neamt
Mesaje: 2
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Atena
Implicit Reformarea Bisericii Ortodoxe Romane

Catre

Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane



Reformarea Bisericii Ortodoxe Romane.



Constient de importanta capitala, pentru existenta poporului roman, a credintei in Dumnezeu si a bunei lucrari a bisericii si a slujitorilor ei, eu,crestin ortodox roman, ma adresez Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane.

In ultimii ani romanii, majoritar crestini ortodocsi, au ingrozit popoarele Europei de vest prin crime, furturi, cersetorie.

Acest comportament este consecinta faptului ca Biserica Ortodoxa Romana ,in activitatea sa, neglijeaza sarcina sa fundamentala,de a invata pe enoriasi sa traiasca conform Sfintei Scripturi :sa nu ucida,sa nu ravneasca la bunurile aproapelui, sa nu judece pe altii,sa traiasca din sudoarea fruntii, etc)

Ba,mai mult ;

Iata ce –am vazut ca a facut, si face in continuare, B.O.R. :

== Crestini ortodocsi in frunte cu preotii lor se lupta cu crestini greco-catolici pentru bunuri materiale(;in loc sa dea si camasa celui care i-a luat haina, asa cum spune Evanghelia)

==IPS episcopul Pimen s-a luat de piept cu politicieni si autoritatile staului roman, conducand si demonstratii de strada,cerand sute de mii de hectare de padure de la statul roman.

== Staretul manastirii Neamt, in fruntea unui grup de calugari inarmati cu prapori si cruci, pe post de ciomege, au blocat circulatia camioanelor pe proprietatea de mii de hectare primita de la statul roman.

.== B.O.R. primeste de la bugetul statului anual bani ,desi bisericile(de toate credintele si confesiunile) nu sunt institutii ale statului roman, si prin urmare nu sunt indreptatite sa fie finantate de la buget.

Banii de la bugetul statului provin din biruri puse de autoritati pe spinarea tuturor cetatenilor, nu numai a credinciosilor..

In Romania ,bugetul statului e sursa de imbogatire a conducatorilor.Si politicienii cumpara bunavointa si sprijinul ierarhilor bisericilor, dandu-le bani luati cu japca de la prostime.

Firesc ,si drept, este ca bisericile sa se intretina numai din jertfele credinciosilor si nu prin vama, colectata cu de-a sila de catre stat, de la toti oamenii.

Ma intreb si va intreb, cele relatate mai sus sunt fapte crestinesti,spre slava lui Dumnezeu, sau a lui mamona,imparatul bogatiilor pamantesti ?

==O cunostinta din Bucuresti s-a hotarat sa cunune doi tineri saraci. Preotul i-a pretins 9 milioane lei.

==In Piatra Neamt un preot si-a construit o casa de sute de mii de euro.Banii or fi adunati de la saracii, ce sperau ca preotul sa-i ajute sa scape de saracie...

== Acatistele, si banii care le insotesc, seamana foarte bine cu indulgentele bisericii catolice.. care au condus la desprinderea si formarea bisericilor protestante.

== Toate serviciile religioase private, efectuate de preoti,platite de solicitanti, transforma preotul intr-un meserias liber profesionist.

Iisus le-a spus apostolilor, trimisi sa propovaduiasca Evangelia, sa nu-si ia traista.;

Ma intreb si va intrebreotii B.O.R ,sunt niste meseriasi ce se pot imbogati vanzand cuvantul Domnului, sau sunt urmasi ai apostolilor.?...



Biserica lui Hristos are ca principala tinta zidirea Imparatiei lui Dumnezeu,care este o imparatie spirituala, iar cele de mai sus arata ca B.O.R. se straduieste sa construiasca o imparatie pamanteana.In acest fel ierarhii B.O.R., preocupati tot mai mult ca administrarea bunurilor pamantesti., au timp tot mai putin sa zideasca cuvantul Domnului in sufletul enoriasilor.;si foarte multi romani, ramasi fara Dumnezeu, ingrozesc lumea civilizata.

Eu, credincios ortodox ,cer Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane sa gaseasca masurile cuvenite pentru ca:

1)Preotul sa fie un exemplu de vietuire in cuvantul Lui Hristos ,pentru cei pastoriti ;

2)Biserica si manastirea sa fie o scoala continua a enoriasilor de a trai, in respect si iubire fata tot ce a zidit Dumnezeu.. Sa nu se limiteze numai la slavirea Lui Dumnezeu.

3)Religia predata in scoli sa nu se rezume la invatarea rugaciunilor ,a dogmelor si istoriei credintei si bisericii ci sa se puna accent pe educarea copiilor in iubire de tot ce ne inconjoara.Educatie religioasa cu ajutorul invatamantului, si nu numai invatarea papagaliceasca a unor rugaciuni .

4)Biserica sa functioneze numai cu jertfele credinciosilor. Bunurile Bisericii sa fie administrate de mireni.Clericii sa nu se mai intalneasca cu banii sau cu muncile administrative.

Cuvantul Domnului,scris sau rostit, sa nu mai fie obiect de vanzare-cumparare.

5)Manastirile sa fie centre universitare de studii religioase pentru cei ce si-au inchinat viata lui Hristos

6l)Locasele de cult , inclusiv Catedrala Mantuirii Neamului, sa se constuiasca cu contributia materiala, financiara si prin munca efectiva a credinciosilor ...Catedrala Mantuirii Neamului ar rezista peste veacuri daca ar fi construita cu caramizi aduse de credinciosi din toate colturile tarii.Iar construirea catedralei patriarhale in Ardeal, ar fi o rasplata binevenita si binecuvantata ardelenilor, care au avut o contributie majora la intemeierea statului unitar roman. O spun eu ,un moldovean.

7)Respectul fata de alte biserici ,alte credinte si credinciosii acestora, sa fie sadit in sufletele crestinilor ortodocsi.pentru ca crestinul adevarat nu judeca pe altul..



Cu credinta in Dumnezeu si in mantuirea neamului romanesc.



Vizitiu Adam, 67 ani

Piatra Neamt


Rog pe PS Vicentiu Ploiesteanu. sa predea fiecarui membru al Sfantului Sinod un exemplar din aceasta scrisoare pentru ca in timp de cateva luni fiecare membru sa-si formeze un punct de vedere.

De asemenea va rog in urmatoarele 2-3 saptamani sa ma informati ce curs a parcurs si va parcurge in continuare aceasta scrisoare si daca pentru optima solutionare a problemelor semnalate e oportuna publicarea in presa a acestei scrisori.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.11.2008, 15:35:17
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


Reformarea Bisericii Ortodoxe Romane.

Imi permit sa comentez anumite aspecte din aceasta scrisoare
Constient de importanta capitala, pentru existenta poporului roman, a credintei in Dumnezeu si a bunei lucrari a bisericii si a slujitorilor ei, eu,crestin ortodox roman, ma adresez Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane.

In ultimii ani romanii, majoritar crestini ortodocsi, au ingrozit popoarele Europei de vest prin crime, furturi, cersetorie.

Da este adevarat, dar pt aceasta situatie nu este de vina numai BOR ci si alte institutii de educatie si formare individuala, din cei 87% declarati ortodocsi cati crezi ca fregventeaza regulat sfintele biserici? aproximativ 15 % preotii nu pot lua oamenii de pe drum sa-i lamureasca sa vina la biserica, mass-media duce o campanie de continua denigrare a BOR ceea ce face ca putini oameni sa se indrepte spre sfintele locasuri, si de aici urmarile care sunt puse toate in carca BOR

Acest comportament este consecinta faptului ca Biserica Ortodoxa Romana ,in activitatea sa, neglijeaza sarcina sa fundamentala,de a invata pe enoriasi sa traiasca conform Sfintei Scripturi :sa nu ucida,sa nu ravneasca la bunurile aproapelui, sa nu judece pe altii,sa traiasca din sudoarea fruntii, etc)

Nu tocmai numai ca lumea evita participarea la Sfintele Slujbe pt a se impartasi de cuvantul Sfant al Scripturii, incearca sa porit o discutie despre cele sfinte pe tren, toti te vor lua in deradere, BOR nu poate propovadui credinta cu forta, si asa este acuzata de indoctrinarea maselor

Ba,mai mult ;

Iata ce –am vazut ca a facut, si face in continuare, B.O.R. :

Crestini ortodocsi in frunte cu preotii lor se lupta cu crestini greco-catolici pentru bunuri materiale(;in loc sa dea si camasa celui care i-a luat haina, asa cum spune Evanghelia)

Aceasta este o chestiune foarte delicata si trebuie sa studiezi mai mult inainte sa arunci acuze

==IPS episcopul Pimen s-a luat de piept cu politicieni si autoritatile staului roman, conducand si demonstratii de strada,cerand sute de mii de hectare de padure de la statul roman.

Nu cunosc cazul, sute de mii de hectare inseamna enorm ..iti dai seama ce vorbesti? probabil se lupta pt redobandirea pamanturilor Bisericii confiscate de stat in perioada regimului comunist

Staretul manastirii Neamt, in fruntea unui grup de calugari inarmati cu prapori si cruci, pe post de ciomege, au blocat circulatia camioanelor pe proprietatea de mii de hectare primita de la statul roman.

nici acest caz nu-l cunosc probabil doreau sa dobandeasca aceleasi pamanturi confiscate de comunisti

B.O.R. primeste de la bugetul statului anual bani ,desi bisericile(de toate credintele si confesiunile) nu sunt institutii ale statului roman, si prin urmare nu sunt indreptatite sa fie finantate de la buget.

Problema cum e, majoritatea celor care contribuie la bugetul de stat se declara ortodocsi, deci banii care se dau pt biserici provin in cea mai mare masura din impozitarea credinciosilor ortodocsi, se cuvine ca biserica sa primeasca bani de la stat pt ca statul colecteaza banii de la o populatie majoritar ortodoxa

In Romania ,bugetul statului e sursa de imbogatire a conducatorilor.Si politicienii cumpara bunavointa si sprijinul ierarhilor bisericilor, dandu-le bani luati cu japca de la prostime.

asta-i doar o presupunere

Firesc ,si drept, este ca bisericile sa se intretina numai din jertfele credinciosilor si nu prin vama, colectata cu de-a sila de catre stat, de la toti oamenii.

Ciudat, de obicei credinciosii cartesc ca Biserica percepe bani, cartire care se regaseste si in aceasta scrisoare, imi imaginez de zdrenturoasa ar arata BOR daca s-ar proceda asa, este si asta o manevra de distrugere ca credintei neamului nu ti se pare?

==O cunostinta din Bucuresti s-a hotarat sa cunune doi tineri saraci. Preotul i-a pretins 9 milioane lei.

Da se poate, sunt cazuri si cazuri, cinstit ar fi reamintim ca sunt preoti care nu percep nicio taxa si care fac servicii religioase prin spitale si penitenciare si viziteaza batrani, slujesc Sf Liturghie chiar si pt 2 persoane si multe altele

==In Piatra Neamt un preot si-a construit o casa de sute de mii de euro.Banii or fi adunati de la saracii, ce sperau ca preotul sa-i ajute sa scape de saracie...

Se poate, cazuri exista, toti ne dorim o lume perfecta da e cam greu de realizat, si preotii sunt oameni , iar in cazul de fata de ce nu anunta credinciosii episcopia?

== Acatistele, si banii care le insotesc, seamana foarte bine cu indulgentele bisericii catolice.. care au condus la desprinderea si formarea bisericilor protestante.

Nu chiar, cand dai un ban pt acatist acela reprezinta jertfa ta data pt casa lui Dumnezeu, eu dau 1 leu , nu cred ca merita sa ne scandalizam pt atata lucru

== Toate serviciile religioase private, efectuate de preoti,platite de solicitanti, transforma preotul intr-un meserias liber profesionist.

Si preotii trebuie sa-si intretina familiile, de obicei taxele sunt stabilite in comun acord cu consiliul parohial dupa nevoile parohiei, si nu doar preotul beneficiaza de pe urma acestor bani ci si cantaretul, paraclisierul si se folosesc pt intretinerea bisericii

Ma intreb si va intrebreotii B.O.R ,sunt niste meseriasi ce se pot imbogati vanzand cuvantul Domnului, sau sunt urmasi ai apostolilor.?...

Daca ai face un studiu simplu si ai incerca sa te informezi ai afla ca 70% dintre preotii din BOR nu-si pot atinge plafonul salarial pt care sunt impozitati, statul impoziteaza un plafon salarial de 1000 de ron
Preotii primesc jumatate suma de la stat si jumatate trebuie sa si-o colecteze din contributia credinciosilor, treaba e ca majoritatea preotilor nu-i pot completa salariul deoarece traiesc in parohii sarace cu 60-70 de persoane maj batrani, tocmai de aceea recurg la a cere o suma prea mare credinciosilor, eu personal ain acest an am platit 30 de Ron contribuita anuala si 30 ron inmormantarea bunicii deci nu mi se pare extrem de exagerat si nu cred ca suma de 60 de lei ar trebui sa ma scandalizeze, in rest pun 1 leu pt biserica in fiecare duminica si 1 leu pt pomelnic, preotul probabil poate sa-si cumpere o panie din contributia mea duminicala...cam asa stau lucrurile


Biserica lui Hristos are ca principala tinta zidirea Imparatiei lui Dumnezeu,care este o imparatie spirituala, iar cele de mai sus arata ca B.O.R. se straduieste sa construiasca o imparatie pamanteana.In acest fel ierarhii B.O.R., preocupati tot mai mult ca administrarea bunurilor pamantesti., au timp tot mai putin sa zideasca cuvantul Domnului in sufletul enoriasilor.;si foarte multi romani, ramasi fara Dumnezeu, ingrozesc lumea civilizata.

iti cer sa te informezi mai bine despre activitatea social misionara a BOR inainte de a acuza

Eu, credincios ortodox ,cer Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane sa gaseasca masurile cuvenite pentru ca:

1)Preotul sa fie un exemplu de vietuire in cuvantul Lui Hristos ,pentru cei pastoriti ;
Da intradevar, dar oare ierarhii pot controla fiecare miscare a preotului? la fel trebuie sa fim si noi fiecare modele de viatuire nu numai preotii

2)Biserica si manastirea sa fie o scoala continua a enoriasilor de a trai, in respect si iubire fata tot ce a zidit Dumnezeu.. Sa nu se limiteze numai la slavirea Lui Dumnezeu.
poi cam asa si este, intr- manastire tot timpul vei avea parte de o povata buna si de ospitalitate, spre ex eu am stat la Manastirea Sihastria 2 zile, am dormit si am mancat si nimeni nu mi-a cerut nici un ban si nu m-a intrebat cat timp intentionez sa-i deranjez

3)Religia predata in scoli sa nu se rezume la invatarea rugaciunilor ,a dogmelor si istoriei credintei si bisericii ci sa se puna accent pe educarea copiilor in iubire de tot ce ne inconjoara.Educatie religioasa cu ajutorul invatamantului, si nu numai invatarea papagaliceasca a unor rugaciuni .

Din pacate in aceste vremuri exista o lupta acerba pt scoaterea religiei din scoli, aici depinde si de ce profesori dispunem, acuma dumneavoastra cel mai probabil nu ati facut religie in scoala si nu cunoasteti programa scolara pt religie, va rog cercetati-o

4)Biserica sa functioneze numai cu jertfele credinciosilor. Bunurile Bisericii sa fie administrate de mireni.Clericii sa nu se mai intalneasca cu banii sau cu muncile administrative.

poi bunurile bisericilor sunt administrate de consiliul parohial format din mireni, nu preotul le administreaza dupa bunul lui plac

Cuvantul Domnului,scris sau rostit, sa nu mai fie obiect de vanzare-cumparare.
Orice tiparire de carte religioasa implica costuri, nu se poate imparti cartea religioasa de pomana, noi nu dispunem de fondurile de care dispun cultele neo-protestante finantate dinafara pt a imparti gratuit biblii sau pliante

5)Manastirile sa fie centre universitare de studii religioase pentru cei ce si-au inchinat viata lui Hristos

Manastirea are un anumit rol, nu putem transforma toate manastirile in scoli universitare, exista niste reguli nu se pot face toate asa doar batand din palme

6l)Locasele de cult , inclusiv Catedrala Mantuirii Neamului, sa se constuiasca cu contributia materiala, financiara si prin munca efectiva a credinciosilor ...

Exista un program numit "pune si tu o caramida" pt catedrala Mantuirii Neamului , stai linsitit ca pana la urma tot credinciosii vor ridica Catedrala

7)Respectul fata de alte biserici ,alte credinte si credinciosii acestora, sa fie sadit in sufletele crestinilor ortodocsi.pentru ca crestinul adevarat nu judeca pe altul..

Sa sti ca noi ii respectam mai mult decat ne respecta ei, eu am avut de aface cu neo-protestanti si le-am vazut "respectul" pt credinta noastra, aici noi suntem mai mult decat toleranti








__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.11.2008, 22:39:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Duhul graieste lamurit ca, in vremurile cele de apoi, unii se vor departa de la credinta, luand aminte la duhurile cele inselatoare si la invataturile demonice, prin fatarnicia unor mincinosi care sunt infierati in cugetul lor."( I Timotei 4 : 1 )







[/b][/quote]
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.11.2008, 03:02:22
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ceva, ceva va fi...
http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...leala-tragica/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.11.2008, 04:40:41
fllorina fllorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2008
Mesaje: 80
Implicit

Cel/cea care a initiat topicul si acea scrisoare este un inaintemergator al Antihristului si unealta a masonilor. Pai, frate/soro, normal ca statul trebuie sa finanteze biserici/manastiri/salarii de preoti, daca vrem binecuvantarea lui Dumnezeu! Statul roman TREBUIE sa fie crestin ortodox daca vrea sa fie bine in tara!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.11.2008, 08:52:08
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

initiatorul acestui topic are dreptate in unele privinte, insa ajutorul dat de stat bisericilor este insesizabil, poate in preajma alegerilor, cat despre bunurile bisericii acestea sunt administrate de mireni, prin consiliul parohial, iar salar de la stat ar trebui pentru preoti mai ales in parohiile mici de la tara, unde majoritatea preotilor abia isi duc traiul
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.11.2008, 09:56:45
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

E total depasita aceasta scrisoare! Cine i-a spus sa urmareasca mistake-urile BOR? are incuviintare Sinodala? are "ascultare" de la vreun Ierarh? Se recunoaste inactivitatea de crestin a dumnealui, este un "crestin" nepracticant!

Constient de importanta capitala, pentru existenta poporului roman, a credintei in Dumnezeu si a bunei lucrari a bisericii si a slujitorilor ei, eu,crestin ortodox roman, ma adresez Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane.
Din capul locului asa ceva nu se face!!! Ai ceva de spus, te duci mai intai la Ierarhul de care apartii, daca ai ceva de comentat!!! si stie el ce are de facut!

In ultimii ani romanii, majoritar crestini ortodocsi, au ingrozit popoarele Europei de vest prin crime, furturi, cersetorie. Acest comportament este consecinta faptului ca Biserica Ortodoxa Romana ,in activitatea sa, neglijeaza sarcina sa fundamentala,de a invata pe enoriasi sa traiasca conform Sfintei Scripturi :sa nu ucida,sa nu ravneasca la bunurile aproapelui, sa nu judece pe altii,sa traiasca din sudoarea fruntii, etc)
Asta din cauza inconstiintei de CRESTIN ORTODOX! Ce trebuie sa vina preotul sa iti dea cu cadelnita peste cap ca sa nu mai faci pacate??? Si Dl Hs a spus o sg data "Veniti la Mine toti cei osteniti!" sau "CINE VOIESTE savina dupa Mine, sa se LEPEDE de sine"! Scurt si la obiect! Nu cred ca nu se stiu aceste lucruri ca purtand discutii cu crestinii nepracticanti iti "vor scoate okii" cu replici scripturistice! De unde stiu acestea??? Sunt ei necunoscatori??? BOR prin preotii ei chiar de nu sunt exemplu, NU INCETEAZA propovaduirea Sf.Evanghelii la Sf.Liturghie, unde este TOTA LEGEA sau CODUL BUNELOR MANIERE A CRESTINULUI ADEVARAT!!! Dar PROPOVADUIESTE!!! daca Dumnealui nu merge la Biserica si NU aude citirea si nu este atent la citirea ei, este NESIMTIREA lui fata de Dumnezeu!

Crestini ortodocsi in frunte cu preotii lor se lupta cu crestini greco-catolici pentru bunuri materiale(in loc sa dea si camasa celui care i-a luat haina, asa cum spune Evanghelia)
Si foarte bine fac, cum sa ni se ia Bisericile sa intre pe mana paganilor????? Dumnezeu sa ajute BOR sa castige toate procesele!!! "Camasa" evanghelica nu e tot una cu BISERICA LITURGICA!!! Dumnealui cate insulte a rabdat??? de ce nu poate tacea sa isi vada de lungul nasului???

IPS episcopul Pimen s-a luat de piept cu politicieni si autoritatile staului roman, conducand si demonstratii de strada,cerand sute de mii de hectare de padure de la statul roman.
NU JUDECATI CA SA NU FITI JUDECATI! Stie Domnul Vizitiu Adam de ce a facut aceasta??? Stie el problemele BOR??? SA TACA!!!

B.O.R. primeste de la bugetul statului anual bani ,desi bisericile(de toate credintele si confesiunile) nu sunt institutii ale statului roman, si prin urmare nu sunt indreptatite sa fie finantate de la buget.
Dar a cui fratele meu??? Cum sa rupi Biserica de neam??? NU EXISTA!!! Dl Adam NU e este ROMAN!!! Dansul de ce are nevoie de bani? sa se stearga la... nas? Traieste cu aer!!!

Banii de la bugetul statului provin din biruri puse de autoritati pe spinarea tuturor cetatenilor, nu numai a credinciosilor..
In Romania ,bugetul statului e sursa de imbogatire a conducatorilor.Si politicienii cumpara bunavointa si sprijinul ierarhilor bisericilor, dandu-le bani luati cu japca de la prostime.
Firesc ,si drept, este ca bisericile sa se intretina numai din jertfele credinciosilor si nu prin vama, colectata cu de-a sila de catre stat, de la toti oamenii.

Se cunoaste la Dl Adam ca nu este "informat" de ISTORIA BOR, pacat ca numai de "ACTUALITATE" si aceasta total eronat!!!! "Cinstiti pe mai-marii vostri si pe conducatoriivostri!" - daca ei gresesc, e treaba lor, EU NU DAU RASPUNS LUI DUMNEZEU PT CE FAC EI!!! Ca sunt banii "necurati" NU STIU!!! Bine ca da statul bani BOR ca si-asa trecutul a fost desutul de groaznic! Cine stie cat s-a luptat pt asta Mitropolitul Andrei Saguna ca statul sa finanteze BOR???

Ma intreb si va intreb, cele relatate mai sus sunt fapte crestinesti,spre slava lui Dumnezeu, sau a lui mamona,imparatul bogatiilor pamantesti ?
Il intreb pe Domnul Adam Vizitiu, dumnealui ESTE CRESTIN ORTODOX ROMAN???? are habar de Legea Crestineasca??? Stie CE ESTE IERTAREA??? stie ce este IUBIREA???? Dupa ce le va invata, vom purta discutii de la inima la inima!!!

Eu, credincios ortodox ,cer Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane sa gaseasca masurile cuvenite
Asta m-a terminat!
Cum poate avea atata nesimtita indrazneala acest om??? Nici macar oleaca de respect fata de Ierarhie, care nu este deloc OMENEASCA! Ci pur divina!!! Cum poate sa se mandreasca cu ortodoxia daca dumnealui CRITICA BOR in ultimul hal? (lipseau injuriile... dar nu cred ca lipsesc, lipsesc de pe foaie, dar staruiesc in minte...) UN crestin ORTODOX ESTE ASEMENEA LUI HRISTOS!!!!!!!!!! AMIN!!! AMIN!!! AMIN!!!
"Eu cer Sf Sinod" - fereasca Dumnezeu, dar omul asta nu are cei & ani de acasa??? nici macar "prin smerita plecaciune, rog membrii Sf.Sinod"! Dumnezeule Mare, dar dl Adam nu are decat 60 de ani, fara cei 7 ani de acasa!!! Va rog sa ma Iertati de "critica" dar asta e realitatea!!! Nici macar o formula simpla de respect nu are!!! Si apoi tot Dumnealui este cel care are nevoie de preoti!!! Vrea Iertarea pacatelor??? sa mearga sa ii de Statul!!!

Asa spurca un tantar un om! Bagand acul cu spurcaciuni! Dar, nu si-a gasit "organismul" dorit, pt ca mai tare ca ORGANISMUL ORTODOXIEI nu este!!! Are toate "vaccinurile" necesare ca su ne "imbolnaveasca"!!! si mai ales are ca "vaccin" insusi TRUPUL SI SANGELE DOMNULUI IISUS HRISTOS, iar altul este IUBIREA!!!! Nu ne temem de moarte!!! BOR, si BO in general, NU VA CADEA NEVER!!! Chiar de voi fi eu, George, ultimul ortodox de pe pamant si ma vor omori, nu au castigat paganii, ci tot BO a castigat!!! pt ca NU MI-AM LEPADAT CREDINTA!!! AMIN!!!

Va rog fratii mei SA STAM BINE, SA STAM CU FRICA, SA LUAM AMINTE!!! Nu ne putem juca de-a ortodoxia!!! Nu suntem deloc in cea mai mica indreptatire sa Judecam INTREG Sf.Sinod!!! Ca si crestin ortodox TAC si RABD pt ca smerenia SCHIMBA totul!!! Numai in caz de apostazie a Sf.Sinod, am drept ca si CRESTIN ORTODOX sa imi APAR CREDINTA!!! Sa ii stau impotriva, dar sa fiu FERM CONVINS ca este apostazie!!! Dar sa fie pe fata!!! nu in ascuns sau banuielile mele!!! atunci nu mai tre sa tac!!! ci sa IMI DAU VIATA pt credinta ORTODOXA!!!

VA rog frumos sa ma iertati pt severitate, dar NU pot tacea cand mi se ataca Biserica de chiar membri Ei!!! Atacata din afara, este de cand lumea, ca si pe acest forum, caci s-u strecurat toti viermii ca sa caute sa sctrice chiar si unitatea noastra de FRATI in Hristos!!!

Sa fiti Binecuvantati!!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.11.2008, 10:14:49
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Frate Atena, ia-l pe Dl Adam si "Treceti batalioane roamane Carpatii" si schimbati Sf.Sinod si toata preotia!!! Asta e BOR care ne-am facut-o noi cu propriile maini, ca daca ar fi fost romanimea asa cum trebuia sa isi traiasca CREDINTA la INALTIMEA EI, asa cum Sf.Stefan Voievod era, acum nu aveam decat preoti SFINTI!!! Dar eu NU cred ca nu avem si AZI preoti sfinti!!! Numai Dumnezeu ii stie!!! NIMENI SA NU JUDECE UN PREOT, PE PREOT IL VA JUDECA DUMNEZEU, NU EU, UN PRAPADIT!!! Nici mintea nu indraznesc sa mi-o ridic spre critca preotilor, MA TEM DE JUDECATA SI DREPTATEA LUI DUMNEZEU!!! Care e ASPRA!!! nici macar nu poti sa gandesti Dreptatea lui Dumnezeu!!! FIECARE DA RASPUNS PT SUFLETUL LUI!!!

NIMENI nu zice "Fratilor hadeti sa ne rugam pt preoti ca au mare nevoie" dar ii judecat si le taiem nu numai capetele, ci asa cum a patimit Sf.Iacov Persul: taiat bucatica cu bucatica maruntit ca zarzavatul in mancare!!! Dar noi le cerem preotilor sa se roage pt noi!!! Asta este DREPTATE??? nesimtire curata!!!

Va rog de iertare!!! Sa fiti binecuvantati!!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.11.2008, 11:40:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Frate Atena, ia-l pe Dl Adam si "Treceti batalioane roamane Carpatii" si schimbati Sf.Sinod si toata preotia!!! Asta e BOR care ne-am facut-o noi cu propriile maini, ca daca ar fi fost romanimea asa cum trebuia sa isi traiasca CREDINTA la INALTIMEA EI, asa cum Sf.Stefan Voievod era, acum nu aveam decat preoti SFINTI!!! Dar eu NU cred ca nu avem si AZI preoti sfinti!!! Numai Dumnezeu ii stie!!! NIMENI SA NU JUDECE UN PREOT, PE PREOT IL VA JUDECA DUMNEZEU, NU EU, UN PRAPADIT!!! Nici mintea nu indraznesc sa mi-o ridic spre critca preotilor, MA TEM DE JUDECATA SI DREPTATEA LUI DUMNEZEU!!! Care e ASPRA!!! nici macar nu poti sa gandesti Dreptatea lui Dumnezeu!!! FIECARE DA RASPUNS PT SUFLETUL LUI!!!

NIMENI nu zice "Fratilor hadeti sa ne rugam pt preoti ca au mare nevoie" dar ii judecat si le taiem nu numai capetele, ci asa cum a patimit Sf.Iacov Persul: taiat bucatica cu bucatica maruntit ca zarzavatul in mancare!!! Dar noi le cerem preotilor sa se roage pt noi!!! Asta este DREPTATE??? nesimtire curata!!!

Va rog de iertare!!! Sa fiti binecuvantati!!!
Subscriu in totalitate celor spuse de tine aici. Acel apel nu are drept scop decat invrajbirea noastra, pe cand apelul tau are menirea trezirii si unirii noastre !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.11.2008, 16:00:01
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

,,Vizitiu Adam, 67 ani

Piatra Neamt


Rog pe PS Vicentiu Ploiesteanu. sa predea fiecarui membru al Sfantului Sinod un exemplar din aceasta scrisoare pentru ca in timp de cateva luni fiecare membru sa-si formeze un punct de vedere.

De asemenea va rog in urmatoarele 2-3 saptamani sa ma informati ce curs a parcurs si va parcurge in continuare aceasta scrisoare si daca pentru optima solutionare a problemelor semnalate e oportuna publicarea in presa a acestei scrisori.''

Dar cine te crezi,de cei unui arhireu sa-ti faca munca de distribuire a tampeniilor pe care le debitezi!daca vrei publicitate ia-ti picioarele la spinare si intinde-o pe la fiecare membru al Sin.BOR si depuneti cele scrise!

Cred ca nu esti cu gandirea limpede!vrei nu stiu ce in 2-3saptamani>Mai omule ai depus o postare pe un forum!Nu este numeni obligat sa-ti rezolve tampeniile!Aici nu este cacelaria Sf Sinod ca sa depui o cere si sa primesti un numar de inregistrare si sa ai pretentia la raspuns!
Oportun este sa se pazeasca crestinii de tine,ca nu le este spre mantuire prezenta ta!

Daca as fi Admin te-a iforma ca ai fost banat,sau trimis la cosul de gunoi!
sansa ta este ca nu sunt eu Admin!!!!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
bor, reformarea, respectarea scripturii



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Subminarea a Bisericii Ortodoxe Romane ! IonelS Biserica Ortodoxa Romana 1 27.12.2010 19:24:26
istoria bisericii ortodoxe romane panaghia Despre Biserica Ortodoxa in general 3 11.08.2008 13:34:07
"Dosariada" Bisericii Ortodoxe Romane silviutotti Biserica Ortodoxa Romana 21 22.03.2007 20:26:35