Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.07.2008, 17:03:37
simi simi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 19
Implicit

pana a acum 11 luni cand au inceput problemele in viata mea nu credeam ca viata este o cruce, ca nu este a noastra viata si ca este a domnului ,ca mi se poate rasturna viata,sau ca sant o pacatoasa ,ci credeam ca sant un om bun ,ca muncesc,ca incerc cu toate puterile sa nu fac rau la nimeni etc,dar acum imi dau seama ca de fapt ma mandream cu mine si ca sant la fel de pacatoasa ca toti oameni .sant casatorita am doi copi de 5 si 9 ani am o firma a mea o casa si nu mia lipsit nimic niciodata asta nu inseamna ca am avut to dar si muncesc de luni pana sambata de 8 ani si cu toate astea casnicia mea nu e perfecta ,firma nu mai merge ,datorii sau acumulat ffff multe ,nici cu sanatatea nu mie chiar bine etc etc si asta de 11 luni cand parca o furtuna sa dezlantuit in viata mea.singurul de care mam agatat a fost dumnezeu.am contientizat aproape imediat ca nimic nu e intamplator ca am multe greseli si pacate si ca merit incercarile la care el ma supune.pai ma duceam in casa lui crezand ca sant o buna crestina si un om bun si cine mai e ca mine si EL bunel dumnezeu binenteles ca ma incercat nu?daca vi in casa domnuluisi vrei sa traiest iubind pe dumnezeu si sa fi un bun crestin atunci eu una nu aveam cum sa fiu lasata asa cu convingerile mele nesanatoase si sa nu fiu incercata.acum lupt zi de zi inca mai am multe de rezolvat la mine dar stiu ca dumnezeu ma iubeste si vrea sa ma puna pe drumul bun si eu inca invat sa ma rog lui sai cer sa ma ajute sa ma ocroteasca sa ma miluiasca.am duhovnic si imi este alaturi in acesta perioda grea din viata mea ma sprijina se roaga pentru mine ma invata ce sa fac ma incurajeaza si tote rugamintile mele si rugaciunile duhovnicului meu sant auzite de bunul dumnezeu si maica lui fecioara maria si eu simt asta si cu toate astea inca am perioade de deznadejde de mehnire de tristete si stiu ca nu e bine dar ma lupt .acum stiu ca sant o mare pacatosa dar ca dumnezeu ma iubeste si ma indruma dar ca eu trebuie sa lupt.daca ma puteti ajuta cu sfaturi va multumesc am nevoie fiindca nu mi este usor acum citesc despre sf efrem cel nou si ma rog lui ca si maici domnului si sf mina .
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.07.2008, 19:08:17
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Draga Simi, adevaratul cuvant de buna invatatura il primesti numai din gura duhovnicului tau, asa cum, de altfel, faci acum si faci foarte bine. Aici, pe forum, suntem niste pacatosi, care tinem discursuri (cel putin in ce ma priveste). Roaga-te la Dumnezeu sa te intareasca in credinta pentru ca nu care cumva sa te ratacesti din cauza acestei incercari. Dumnezeu nu iti va trimite incercari mai grele decat poti duce.
Dumnezeu sa te ajute in tot ce faci cu buna vointa.

P.S. Te rog sa nu te superi dar incearca sa ai grija ca, in postarile tale, sa incepi cu litere mari toate cuvintele care se refera la Dumnezeu sau la Maica Domnului
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.07.2008, 19:12:59
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Mda...Simi, noi astia care vrem sa traim conform credintei ortodoxe, trecem prin aceleasi greutati, asa ca nu pot sa iti zic decat un "Bine-ai venit printre noi".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.07.2008, 19:21:13
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Mda...Simi, noi astia care vrem sa traim conform credintei ortodoxe, trecem prin aceleasi greutati, asa ca nu pot sa iti zic decat un "Bine-ai venit printre noi".
Vezi, Simi, cat de mult conteaza optimismul in fata greutatilor?
Veilur, mi-a placut extraordinar de mult interventia ta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.07.2008, 20:09:26
simi simi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 19
Implicit

mersi pentru incurajari si sfaturi.binenteles ca nu ma supar mai ales ca ai dreptate mersi si bine van gasit
DOAMNE AJUTA
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.07.2008, 20:44:21
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

toti am avut canda(unii in continuu) perioade mai mult sau mai putin grele..cred ca important este sa ne dam seama de ce ni se intampla...oricum nu putem sti exact de ce ni se intampla ceva..dar eu tot timpul ma gandesc asa:sigur ceva in viata mea nu e in regula de mi se intampla...cutare lucru..
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.07.2008, 21:27:39
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simi
pana a acum 11 luni cand au inceput problemele in viata mea nu credeam ca viata este o cruce, ca nu este a noastra viata si ca este a domnului ,ca mi se poate rasturna viata,sau ca sant o pacatoasa ,ci credeam ca sant un om bun ,ca muncesc,ca incerc cu toate puterile sa nu fac rau la nimeni etc,dar acum imi dau seama ca de fapt ma mandream cu mine si ca sant la fel de pacatoasa ca toti oameni .sant casatorita am doi copi de 5 si 9 ani am o firma a mea o casa si nu mia lipsit nimic niciodata asta nu inseamna ca am avut to dar si muncesc de luni pana sambata de 8 ani si cu toate astea casnicia mea nu e perfecta ,firma nu mai merge ,datorii sau acumulat ffff multe ,nici cu sanatatea nu mie chiar bine etc etc si asta de 11 luni cand parca o furtuna sa dezlantuit in viata mea.singurul de care mam agatat a fost dumnezeu.am contientizat aproape imediat ca nimic nu e intamplator ca am multe greseli si pacate si ca merit incercarile la care el ma supune.pai ma duceam in casa lui crezand ca sant o buna crestina si un om bun si cine mai e ca mine si EL bunel dumnezeu binenteles ca ma incercat nu?daca vi in casa domnuluisi vrei sa traiest iubind pe dumnezeu si sa fi un bun crestin atunci eu una nu aveam cum sa fiu lasata asa cu convingerile mele nesanatoase si sa nu fiu incercata.acum lupt zi de zi inca mai am multe de rezolvat la mine dar stiu ca dumnezeu ma iubeste si vrea sa ma puna pe drumul bun si eu inca invat sa ma rog lui sai cer sa ma ajute sa ma ocroteasca sa ma miluiasca.am duhovnic si imi este alaturi in acesta perioda grea din viata mea ma sprijina se roaga pentru mine ma invata ce sa fac ma incurajeaza si tote rugamintile mele si rugaciunile duhovnicului meu sant auzite de bunul dumnezeu si maica lui fecioara maria si eu simt asta si cu toate astea inca am perioade de deznadejde de mehnire de tristete si stiu ca nu e bine dar ma lupt .acum stiu ca sant o mare pacatosa dar ca dumnezeu ma iubeste si ma indruma dar ca eu trebuie sa lupt.daca ma puteti ajuta cu sfaturi va multumesc am nevoie fiindca nu mi este usor acum citesc despre sf efrem cel nou si ma rog lui ca si maici domnului si sf mina .
Imi pare rau ca aveti probleme.Cu totii avem;de multe ori ma simt si eu descurajat,insa incerc sa nu cedez.Eu ma impartasesc in fiecare duminica si srbatoare,si uit tot ce mi s-a intamplat rau pana atunci.Parca nu s-a intmplat nimic.Rad si eu cand ma gandesc cat de descumpanit eram.Oricum,incercati sa vorbiti cu Domnul in rugaciune,in orice moment va simtiti descumpanita,strigati la Domnul.Spune-ti0i exact ce va doare,cu sinceritate.Domnul nu se rusineaza de nici o problema a noastra,oricat ar parea ea de delicata.Veti vedea ca nici un strigat de ajutor nu ramane fara raspuns.Apoi aceti pe Maica Domnului,atatia Sfinti,care daca ar putea ar mai muri odata pentru noi.Vorbiti cu ei ca si cu niste prieteni,cu sinceritate,si veti primi imediat raspuns si ajutor.Orice icoana este poarta catre Cer,este facatoare de minuni.Ingenunchiati in fata ei si spune-ti -va necazul.Veti primi imediat alinare si raspuns.Nuami sa aveti credinta,cat un graunte de mustar.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.07.2008, 21:34:17
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

DA...stiu multe cazuri si recent al meu..cand iti este cel mai bine sau cand esti tu fericit odata se napusteste raul peste tine... AM EVOLUAT,ODATA CU EVOLUATUL SI CU MODERNIZAREA vin si mai multe decese,necazuri,dezastre
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
Viata mea Daiana Morala Crestina 6 29.10.2011 11:04:57
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 08.12.2010 23:54:23
Viata Dracilor Sf.Asteapta Generalitati 45 31.07.2010 14:05:09
viata monahala irinarel Generalitati 11 20.03.2008 16:35:25