Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.02.2009, 03:52:58
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Sa ne smerim, fratilor, ca altfel nu avem nici o sansa!
Au inceput sa-mi placa perioadele de post si parca le simt lipsa atunci cand se termina. Probabil ca imi face bine mancarea mai usoara si mai simpla.
Mancarea mea preferata: ciuperci la cuptor. Doar curatate si atat; tinute in cuptor pana isi lasa zeama. Un deliciu!
In rest rontai la niste ridichi cat pumnul.
Voi ce mancare simpla si buna mancati in post?
Mancaruri bune de post sunt o gramada... mie imi place supa de linte.. ciupercile le savurez si cum spuneai, la cuptor, dar si sub forma de sote.. cu ceapa si muuuuult marar!!!!!
Imi plac si salatele cu maioneza de post(preparata in casa evident) cum ar fi cea cu :mar+morcov+telina+maioneza si putina zeama de lamaie
  #12  
Vechi 12.02.2009, 03:56:24
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Mancaruri bune de post sunt o gramada... mie imi place supa de linte.. ciupercile le savurez si cum spuneai, la cuptor, dar si sub forma de sote.. cu ceapa si muuuuult marar!!!!!
Imi plac si salatele cu maioneza de post(preparata in casa evident) cum ar fi cea cu :mar+morcov+telina+maioneza si putina zeama de lamaie
Preferatele mele sunt sarmalutele de post(desi e mai laborioasa prepararea lor) reteta fiind cea in foaie de varza+orez+ciuperci+morcov+ceapa+nuci.
  #13  
Vechi 12.02.2009, 10:07:10
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Mie imi plac TOATE supele de post, cu zarzavat, fasole, orice. De fapt nici nu prea mananc supa cu carne, nu imi place pur si simplu. Apoi cum spunea si marina, imi plac salatele cu maioneza de post, in special salata boef, desi noi cumparam maioneza, nu o facem in casa. Apoi imi plac ciupercile, mancarica, adica fierte cu putina apa, ceapa prajita, usturoi, etc. Apoi imi plac foarte, foarte mult fierturile de legume: conopida, morcovi, patrunjel, telina, brocolli, usturoi taiat marunt, fierte la un loc cu putin ulei de masline si sare (mirosul de legume, ulei de masline si usturoi mi se pare ametitor de bun, si gustul e mmmmmmmmmm ).

Sincer, nu imi e greu deloc sa renunt la carne, muuuult mai greu imi e sa renunt la lapte, branza si oua.
  #14  
Vechi 12.02.2009, 12:44:35
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Mie cel mai mult imi plac cartofii copti in cuptor,cu un pic de mujdei si un strop de ulei,desi in Postul Pastelui incerc sa mai reduc uleiul din mancaruri. Sunt multe preparate de post care sunt f bune dar trebuie sa fim atenti si la cantitate,ca nu ne mantuim cu burta plina de fasole si cartofi...Abia astept perioada postului,ma linisteste mult plus ca si hramul bisericii noastre e de Florii (unul din ele) si pregatirea de dinainte imi da f multa putere...
  #15  
Vechi 12.02.2009, 14:10:38
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Prajituri de post

Sa nu uitam si de prajituri de post, simple si usor de facut : chec, prajitura cu mere, " negresa " si nelipsitii langosi de post si gogosi fara ou si lapte.
Nu sufar dupa carne in posturi dar uneori pacatuiesc cu gandul dupa o cana cu lapte. Dar ceaiul de tei cu lamaie compenseaza lipsa de lapte.
Doamne ajuta-ne!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
  #16  
Vechi 12.02.2009, 15:24:14
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

In post mananc multe ciupercute la cuptor umplute cu soia si deasemeni suberec. Si ciorbita de legume este asa buna...abia astept sa inceapa postul.
  #17  
Vechi 12.02.2009, 20:58:48
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Mancaruri bune de post sunt o gramada... mie imi place supa de linte.. ciupercile le savurez si cum spuneai, la cuptor, dar si sub forma de sote.. cu ceapa si muuuuult marar!!!!!
Imi plac si salatele cu maioneza de post(preparata in casa evident) cum ar fi cea cu :mar+morcov+telina+maioneza si putina zeama de lamaie
La aceasta salata de cruditati obisnuiesc sa pun si varza taiata fin si frecata cu sare, apoi stoarsa, patrunjel si pastarnac ras, ceapa taiata fin. E intr-adevar un deliciu, fiind si aspectuoasa. Cand am o sfecla rosie in casa, rad si sfecla, dandu-i culoarea roz, atunci pun mai putin morcov. Imi dau gata musafirii cu aceasta salata.
Dar..nu stiu cum sa fac maioneza de post. Poate sa ma invete cineva?
  #18  
Vechi 12.02.2009, 21:00:05
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Preferatele mele sunt sarmalutele de post(desi e mai laborioasa prepararea lor) reteta fiind cea in foaie de varza+orez+ciuperci+morcov+ceapa+nuci.
Am mancat si eu sarmale de post cu nuci; zici ca sunt cu carne.Au un gust exceptional. Poate ma incumet anul acesta sa fac si eu...
  #19  
Vechi 12.02.2009, 21:06:14
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

v-as zice pofta buna dar n-aveti voie sa va faceti poftele in post!
  #20  
Vechi 12.02.2009, 21:08:42
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Mie imi plac TOATE supele de post, cu zarzavat, fasole, orice. De fapt nici nu prea mananc supa cu carne, nu imi place pur si simplu. Apoi cum spunea si marina, imi plac salatele cu maioneza de post, in special salata boef, desi noi cumparam maioneza, nu o facem in casa. Apoi imi plac ciupercile, mancarica, adica fierte cu putina apa, ceapa prajita, usturoi, etc. Apoi imi plac foarte, foarte mult fierturile de legume: conopida, morcovi, patrunjel, telina, brocolli, usturoi taiat marunt, fierte la un loc cu putin ulei de masline si sare (mirosul de legume, ulei de masline si usturoi mi se pare ametitor de bun, si gustul e mmmmmmmmmm ).

Sincer, nu imi e greu deloc sa renunt la carne, muuuult mai greu imi e sa renunt la lapte, branza si oua.
In supele de legume (rapide) pun fulgi de cartofi si vegeta. Un-doi e gata.
dealtfel fulgii de cartofi ii folosesc si in aluatul de paine, precum si in aluatul pentru galuste de de prune. Dintr-un plic de fulgi fac o portie buna de galuste. Atentie: nu sunt de post, caci se pune ou.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul Pastilor PODANA Intrebari utilizatori 0 01.02.2011 13:02:46
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
Postul Sf.Asteapta Generalitati 5 27.05.2010 17:24:33
O traducere interesanta a Canonului Pastilor mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 1 05.05.2009 10:31:22