Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.10.2009, 08:32:24
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan_ion Vezi mesajul
Celebra brosura "Talismanul sfant", care circula pe la noi inca din sec. al XIX -lea este un plagiat dupa "Revelatiile Sfintei Brigita", patroana Suediei. [...]

Plagiatul este un lucru grav!
da, plagiatul este grav dpdv lumesc. dar mai grav este ca faimosul "Talisman", adevarata kabala, circula nestingherit prin bisericile ortodoxe romanesti. oare are binecuvantare??
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.10.2009, 09:33:04
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

catalaceni
Se pare ca fiecare dintre noi are anumite convingeri, iar ele sunt raportate la genul de informatii pe care le-am cules in timp si... de unde. Nu sunt adeptul cifrelor exacte (daca faci asta, vor fi mantuiti 15... nu 14, nu 16... Chiar daca au trait 30 de ani in pacat de moarte - daca au trait 31 nu mai e valabil...) Astea sunt chestiuni lumesti si nici nu trebuie sa ne oprim la ele. Dar avem fiecare dintre noi o anume capacitate de a filtra "vrajelile", retinand exact ceea ce este important si necesar: staruinta in rugaciuni! De omul care se roaga, un diavol nu-i de-ajuns sa-l tulbure, ci e nevoie de o legiune! Cum reuseste sa-si stapaneasca slabiciunile si sa evite capcanele intinse, asta e alta poveste. Cat despre "purgatoriu", nu stiu... Se pare ca multi de pe-aici, desi au extrem de multe cunostinte despre dogme si reguli ortodoxe, trec cu multa usurinta pe langa detalii capitale! Oare chiar asa sa fie "dincolo": dreapta si stanga - PUNCT ? Si vi se pare CORECT? Este Dumnezeu subiectiv in judecata Lui in sensul ca nu conteaza ca ai fost un criminal in serie sau un biet om cu frica de Dumnezeu, dar care n-ai prea calcat pe la biserica?... Vi se pare ca Sfintii Parinti, care ajung dupa multi ani moaste carora ne inchinam cu multa evlavie, isi impart eternitatea cu mirenii ce-au trait o viata obisnuita, dar s-au mantuit?
Nu vreau sa fiu inteles gresit; mi-e teama ca incercand sa spun ce gandesc, sa nu se interpreteze ca o superioritate fata de cineva, sau lauda de sine. Este pur si simplu ceea ce inteleg eu si nu tin sa conving pe nimeni, dar vreau sa va puneti problema: daca cumva am dreptate? In mintea mea s-a sedimentat in timp zeci de ore de ascultare a predicilor sau interviurilor celor ce-au fost sau mai sunt inca Parintele Cleopa, Parintele Arsenie Papacioc, Parintele Teofil Paraian (pe care l-am cunoscut in vara aceasta), Parintele Savatie Bastovoi, Maica Siluana si altii ca ei, sau ceea ce ne-a ramas marturie de la Parintele Arsenie Boca (cu umilinta am ingenunchiat la mormantul lui), vazator cu duhul de unde am inteles poate cele mai multe despre viata si moarte, despre mantuire si iad, despre cate ceruri sunt (asta apropos de dreapta si stanga) despre ce inseamna un preot pentru neamurile lui trecute la cele vesnice...
Din toate, o singura concluzie: sa veghem pentru noi si sa facem ceva pentru-ai nostri, fie ca-i vorba de cei ce sunt, ce vor urma sau cei ce au plecat deja dintre noi. E mare lucru sa ramana cineva in urma sa mai aprinda din cand in cand cate o lumanare!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.10.2009, 10:34:06
catalaceni catalaceni is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Locație: alexandria
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru catalaceni
Wink omu bun

mi s pare normal ca fiecare sa aiba convingerile lui si cum spui si u - sa ne rugam atat pt noi cat si pt ai nostri-dar sa avem grija ca nu ne putem ruga pt tot felul de oameni- crd ca stii si u ca Parintele Arsenie Boca se ruga la Dumnezeu sa dea pace lumii si de undeva a auzit un glas " nu te ruga de Mine sa le dau pace , roaga te de ei sa se intoarca la Mine" sau cam asa ceva. sau pt un om spanzurat eu stiu ca nu ai voie sa te rogi decat daca n a fost in deplinatatea facultatilor mintale.pt ei da dar pt cei ce si iau viata cu buna stiinta nu iar legat de sfinti si locul lor in cer -
acolo Sus fiecare sta in locul pt care a''muncit'' aici pe pamant adik:
sfintii la sfinti , cuviosii la cuviosi, mucenicii la mucenici sau martirii la martiri iar omul de rand care a ajuns sa fie mantuit - in randul in care il pune Dumnezeu adik potrivit cu viata pe care a dus o .cel putin asa stiu eu
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.10.2009, 11:24:53
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Ce bine ar fi daca am obtine tot ce vrem citind aceste rugaciuni.
Ar fi ca si cum un magician ne indeplineste dorintele tainice.
"Cautati Imparatia lui Dumnezeu si dreptatea lui si toate vi se vor aduga voua"
Deci sa fim drepti inaintea lui Dumnezeu si vom avea parte de aceste binecuvantari.
Dumnezeu ne da si cand suntem mai putin vrednici ,mila Lui este mare.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.10.2009, 17:49:58
dan_ion dan_ion is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2008
Mesaje: 32
Implicit

Pentru iertarea pacatelor celor din Purgatoriu, Biserica Catolica, incepand din sec. al XI lea, a practicat vanzarea indulgentele. Indulgentele ajunsesera o afacere strigatoare la cer.
In 1517, Johann Tetzel a fost insarcinat de papa sa organizaze vanzarea indulgente papale in diferite parti ale Germaniei. Calugarii colindau orasele si satele cu urmatoarea poezie :
“ In clipa in care banul tau ajunge pe fundul cutiei, atunci sufletul din purgatoriu isi ia zborul spre cer”. Oameni simpli credeau. S-a ajuns la o coruptie inimaginabila.
Or, "Revelatiile Sfintei Brigida" aratau clar ca nu banul elibereza sufeltul din Purgatoriu, ci rugaciunile celor vii, care cred in jertfa Domnului : " Prin ranile Lui am fost mantuiti ".
Distribuite neoficial, "Revelatiile" au dat o palma grea coruptiei papalitatii din acea vreme. Taranul nu mai credea in minciunile calugarilor, ci gandea asa :
"Daca aceasta mare sfanta ne spune ca numai rugaciunile noastre pot mantui sufletele celor plecati, fara sfantul ban, ce folos sa mai bag moneda in cutia calugarilor,pe cand copiii mei nu au imbracaminte pentru iarna si sufera de foame? Nu pot eu, cat e ziua de mare, sa spun de cate 15 ori " Tatal nostru " si " Bucura-te ? "
Daca veti cerceta cu atentie, veti vedea ca "Revelatiile" nu apar pe site-urile oficiale ale Bisericii Catolice. Oamenii de suflet le popularizeaza. Oare de ce ?
In privinta plagiatului, posibil sa fi fost facut de un tipograf mioritic, care s-a gandit la castig, sa mai faca ceva bani de bautura. A eliminat numele Sfintei Brigita, apoi a eliminat purgatoriul, dar a adaugat cuvantul " Talisman ", care e cuvant arab si inseamna amuleta, obiect vrajit care te apara. I s-a parut lui ca suna frumos si are efect la prostime. A insailat un text incoerent pe care l-a tiparit in tiparnita lui prapadita, apoi a vandut maculatura prin targuri si iarmaroace. Omul simplu a cumparat-o fara sa se gandeasca ca la noi n-au existat niciodata calugari care sa umble cu cutia fiscala si sa toarne oamenilor bazaconii depre cumpararea sufletului raposatului. Pentru ortodox, " Revelatiile " nu aduceau nimic nou. In ele se spune ceea ce taranul roman stia foarte bine, si anume ca numai prin rugaciuni starea sufetului celui plecat se usureaza."Revelatiile" si-au avut importanta lor in lumea apuseana, pentru a indrepta o abatere grava a clerului. In Biserica Ortodoxa aceasta abatere n-a existat, deci "Talismanul" e inutil. In plus,asa cum am aratat, acesta este un plagiat, un fals grosolan, un text corupt. Nu trebuie citit nici de ortodocsi, nici de catolici.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.10.2009, 22:47:54
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit

Talismanul nu are nici o binecuvantare.E bine de tinut minte: "Atunci cand primim o carte de rugaciuni sa fim atenti la prima pagina, la pagina de titlu daca pe pagina scrie se tipareste cu binecuvantarea....atunci spunti bogdaproste daca nu o refuzati politicos" E foarte simplu!
Credinta ortodoxa e asa de simpla..incat nu stiu de ce unii oameni se impiedica in ea..!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.10.2009, 23:06:45
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan_ion Vezi mesajul
Celebra brosura "Talismanul sfant", care circula pe la noi inca din sec. al XIX -lea este un plagiat dupa "Revelatiile Sfintei Brigita", patroana Suediei. Misterul numarului 5 475 (gresit 5 480, caci 15 x 365 de zile = 5 475) se elucideaza: "Am primit in Trupul Meu 5480 de lovituri" , "au picat picături de sînge 5475 ".
Plagiatul este un lucru grav!
Dupa ce trece un numar de ani de la moartea autorului, opera trece automat in patrimoniul public si oricine o poate folosi in orice scop, fara restrictii. Prin statele europene drepturile de autor expira dupa aproximativ 70 de ani. In acest caz nu cred ca avem de-a face cu plagiat.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.10.2009, 12:46:31
dan_ion dan_ion is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2008
Mesaje: 32
Implicit

Iata si textul initial:
clic aici sau aici

Probabil el a fost tradus in romaneste inca din secolul al XIX -lea (sau chiar mai devreme) si tot atunci a fost tiparit si apoi retiparit cu numele de "Talisman". Am gasit ca, in Occident, prima atestare a "Scrisorii..." tiparite a fost anul 1795. Se mai vede ca aceasta ar fi primit binecuvantarea papei Leon al XIII-lea in anul 1890.
Aici nu este vorba de plagiat in sensul juridic al cuvantului, ci in sensul moral. Atunci cand te "inspiri" dupa ceva esti dator sa mentionezi sursa. In cazul nostru trebuia sa aminteasca pe cele trei sfinte: Brigita, Matilda si Elisabeta. In felul acesta, totul ar fi fost corect. Dar probabil ca, acum doua secole, nu existau reguli atat de stricte in ceea ce priveste dreptul de autor. Asta nu-l scutea sa mentioneze sursa. De ce nu a facut-o? Pentru ca ortodocsii ar fi vazut ca cele trei sfinte apartin Bisericii Catolice si scrierea nu ar mai prezentat interes. De-a lungul celor 150 -200 de ani, cei care au retiparit "Talismanul" nu aveau de unde sa stie provenienta lui si nu si-au batut capul sa afle.

Am descoperit si traducerea initiala, probabil facuta din limba italiana (vezi pag. 12):
Clic aici sau aici
Desi Sfanta Matilda a fost transformata in Sfanta "Maftiolita"(!?), totusi traducatorul a procedat corect si a mentionat sursa. Asa este corect si frumos!

Last edited by dan_ion; 15.10.2009 at 18:11:01.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.10.2009, 17:01:22
dan_ion dan_ion is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2008
Mesaje: 32
Implicit

"Biserica Catolica invata ca sufletele plecate din lumea aceasta, curate si eliberate de orice pacat intra imediat in Rai. Sufletele celor care, dupa botez, au pacatuit, dar care apoi s-au pocait sincer marturisindu-si pacatele, aceste suflete sunt curatite de focul purgatoriului, mai repede sau mai incet, dupa felul pacatelor. Apoi, dupa curatire, ele pleaca spre salasurile fericirii eterne. Rugaciunile preotilor, slujbele liturgice si faptele de iubire (actele de caritate) participa, intr-o foarte mare masura, la curatirea lor. Sufletele celor care au murit intr-un pacat de moarte sau in pacatul originar merg direct la osanda”.

Nu intelegem de ce a existat si exista o frica generalizata fata de purgatoriu, de vreme ce toate sufletele din purgatoriu sunt sigur mantuite. Ele stau in purgatoriu doar vremelnic. Pentru noi, ortodocsii, asa cum e si firesc, frica de iad, de muncile cele vesnice, este cea care ne preocupa.
Este cum ne-ar apuca groaza in fata unei raceli, dar cancerul ne-ar fi indiferent.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.10.2009, 19:36:41
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Frate, sa citesti cartea Sfantului Ignatie Birancianinov "Despre inselare". Acolo explica foarte frumos ca exaltarea asa zisilor "sfinti" catolici este de fapt inselare diavoleasca. Acelasi lucru si despre stigmate.

Daca nu gasiti de cumparat sau de imprumutat cartea "Despre inselare", cred ca o gasiti pe www.scribd.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Asa ceva nu am mai vazut costel Stiri, actualitati, anunturi 19 20.12.2015 14:40:25
Am vazut ceva odata... (sau atentia la ce citim???) xanixade Intrebari utilizatori 5 10.01.2014 06:43:00
Sa povestim ce am vazut cozia Exorcismul 143 24.02.2013 19:31:45
merita vazut Sf.Asteapta Generalitati 18 30.08.2011 10:25:30
Un documentar cum nu am mai vazut. Luca_002 Generalitati 46 15.12.2007 00:53:54