Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.10.2009, 08:42:11
dan_ion dan_ion is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2008
Mesaje: 32
Implicit

O carte interesanta este si cea a lui Mihai Urzica numita "Falsele teofanii".

clic aici

Acolo, autorul arata punctul de vedere al unui ortodox cu privire la unele aparitii ale Fecioarei in lumea catolica. Merita citita.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.10.2009, 11:58:38
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Aparitii spectaculoase atribuite Maicii Domnului, de pe urma carora au aparut grave rataciri, s-au petrecut, în repetate rînduri, în special în Occidentul catolic, afectînd în cea mai mare masura acea Biserica. Asemenea pretinse teofanii au fost însotite uneori si de vindecari neobisnuite precum si de alte semne cu aparente suprafiresti, pentru a cîstiga astfel nu numai încrederea lumii, dar mai ales a autoritatii eclesiastice. Pe locurile acelor aratari s-au ridicat biserici si asezaminte religioase, devenind centre de mare faima si pelerinaj, cunoscute în toata lumea.
Gasesc ca ratacirile sunt ale oamenilor. Minunea ramane minune in sine, si din cate stiu eu diavolul NU are puterea de a face singur un lucru sau altul, ci lucreaza prin oameni slabi. Aparitiile nu pot fi "din senin", ci ori de la Dumnezeu ori de la cineva care invoca magia cu ajutorul diavolului. Orice biserica ridicata pentru cinstirea Sfintei Fecioare o consider bine-venita. Ca noi, oamenii, (cu atat mai grav cand e vorba de fetze bisericesti de orice rit ar fi ele!) dau interpretari dupa cum ar dori slabiciunile trupului, asta e cu totul altceva. Este si asta o incercare care poate veni tot de la Dumnezeu, de ce nu? Ratacirea vine peste cel care nu-si tine mintea treaza.

Citat:
Este fara îndoiala ca interventia Duhului Sfînt a ramas mereu prezenta în lume si se poate oricînd manifesta sub orice forma, în orice împrejurari si peste orice legi ale naturii, cu putere mai presus de rînduielile firii. Dar minunile s-au rarit din ce în ce mai mult, iar unele harisme, ca darul proorocirilor, al vindecarilor, al vorbirii în limbi, al învierii mortilor, au încetat. Si daca în zilele, de azi sfintii s-au rarit si, o data cu ei, darul facerii de minuni, este de remarcat un alt aspect, esential si revelatoriu, care explica rarele minuni sau chiar absenta interventiilor supranaturale provenite de la Dumnezeu. Nenumaratele minuni pe care le facea Mîntuitorul sau Sfintii Apostoli, sau alti sfinti si mari cuviosi în primele secole ale Crestinismului, au fost necesare atunci ca sa întareasca noua credinta si sa-i dea chezasia originii ei divine. Dar credinta o data statornicita prin dogmele ei, ca si prin Sfintele si Mîntuitoarele Taine ale Bisericii, nu mai are nevoie sa fie sustinuta prin mijloace suprafiresti, dupa cum nici pomul care a crescut mare nu mai are nevoie de tutori care sa-l propteasca.
Bine-ar fi sa intelegem ceva de-aici, dar ma tem ca e foarte greu sa acceptam faptul ca gresim. Minunile sunt din ce in ce mai rare fiindca am constatat chiar si printre cele mai inalte fete bisericesti exista ura si dezbinare, exista orgolii in numele Lui Dumnezeu, nu stim sa iubim decat ce ni se pare noua ca respecta regulile pe care noi le respectam, luind unele lucruri extrem de usor, desi ele cer o judecata mult mai profunda. Suntem subiectivi in chestiuni esentiale, apoi judecam transant ce si cum TREBUIE facut. De la inceput au existat oameni care au tot dat interpretari si care au fost si ei la randul lor inspirati de duhul sfant, dar tot a existat si un pic de subiectivism (sa zicem 10%) ADEVARUL, oameni buni sta in Iubire. Cand iubesti la modul altruist, asa cum iubeste un delfin sa zicem, orice in jurul nostru ar fi un miracol continuu. Din pacate nu suntem capabili de iubire, nici macar cei care sunt "unsi" sa o propavaduiasca!...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.10.2009, 12:11:41
dan_ion dan_ion is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2008
Mesaje: 32
Implicit

Desi Mihail Urzica spune lucruri adevarate, nu pot sa fiu de acord cu tot ce scrie in carte. Conform Sfantului Grigorie Sinaitul, amagirile pot veni de la diavol, asa cum spune autorul,dar si de la propria imaginatie. Copiii nu au discernamant si mai au si foarte multa imaginatie. Asadar, trebuie cercetat mai bine atunci cand un copil spune ca are o viziune.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.10.2009, 11:20:43
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

eu nu cred in retete standard, de gen: roaga-te de 7 sau 9 ori, du-te la 7 sau 9 biserici de 9 ori la rand si ti se indeplineste dorinta.
Dumnezeu implineste dorinta cuiva cand vrea El si daca o considera spre folosul omului. De multe ori nu stim ce cerem.
Au fost cazuri cand mi s-a implinit rugaciunea in maxim 24 de ore, alta data intr-o luna si rugaciuni care nu mi s-au indeplinit nici dupa ani de zile. Dumnezeu stie de ce.Nu putem sa neimpotrivim voii Lui.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.01.2010, 19:21:38
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ion_ion_ion Vezi mesajul
buna vreau sa iti arat ceva f f important si anume:
„II Regi”(8:26) „Ahazia avea douazeci si doi de ani cand a ajuns imparat..”
iar in.........
„II Cronici”(22:2)” Ahazia avea patruzeci si doi de ani cand a ajuns imparat....”
Intrebare: Douazeci si doi sau patruzeci si doi?
gerseala foarte mare uitate in ce am crezut atitia ani.
sincer eu nu mai inteleg nimic din biblia ce a fost manevrata.m-am uitat si in mai multe bibli, engleza, spaniola, franceza gremana etc si acelasi raspuns.Am ajuns la conculuzia ca cel mai bine este sa cred intr-un singur Dumnezeu. Chiar cele 10 porunci date lui Moise cu referire la prima porunca care zice asa: Sa crezi intr-un singur Dumnezeu, ma facut sa vin cu picioarele pe pamint.Lauda Lui Dumnezeu Cel Unic si fara Egal,Amin!
Dumnezeu Preainaltul ne-a dat posibilitatea sa alegem ceea ce vrem noi, acum gindestete si tu putin ce faci tu in cipa de fata??? cind te rogi tu? cum te pregatesti inainte de rugaciune?? la cine te rogi?deci mai gindestete. uite Musulmanii se roaga la, Un singur Dumnezeu , nu cum o fac Crestini care se roaga la: moaste, sfinti, la tablouri, la picturile din biserici, la preotii.
Musulmanii se roaga de 5 ori pe zi, zi de zi fara a lasa o rugaciune,iar inainte de fiecare rugaciune ei isi fac ablutiunea adica, se spala.
Chiar sunt singuri care se roaga la un singur Dumnezeu, Stapinul Lumilor,Amin!

nu va mai luati dupa preoti, ei sunt cei mai murdari, ei sa stiti ca maninca carne de porc daca nu stiati, si uitati-va ce scrie in Leviticul 11 cu 7 si anume:...Sa nu mincati carnea de porc si sa il priviti ca pe un animal murdar.
vai de voi preotilor care duceti lumea pe cai gresite,adevarat ca Dumnezeu va va pedepsi
pentru tot c e face-ti voi in lumea aceasta, pentru ca la Dumnezeu este intoarcerea,Amin!


sallam_waleicum@yahoo.es
Mai omule, o fi o eroare de transcriere mai...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.01.2010, 19:25:09
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit pace si tie, ion ion

Am inteles, varsta lui Ahazia ti-a zdruncinat credinta!

Atunci fara indoiala, urmatoarele detalii te vor ajuta ENORM:

1. Pe Ahazia il cheama de fapt Ohozia.
2. Referinta 2 Regi 8:26 NU EXISTA. (capitolul 8 este mai scurt)
3. Dar la 4 Regi 8:26 citim ca Ohozia avea 22 ani cand a fost facut imparat
4. La fel scrie si in Cartea Cronicilor 22:2

Deci nu exista nici o contradictie!

Poate ar trebui sa deschizi si tu o Biblie.
Dumnezeu sa te lumineze.

Last edited by anna21; 11.01.2010 at 19:28:28.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.02.2010, 00:02:51
bodo1222's Avatar
bodo1222 bodo1222 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2010
Locație: Husi
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Omul este musulman si a venit sa faca reclama islamismului(vedeti mai jos la el adresa de yahoo)....un fel de spam.. :D
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Asa ceva nu am mai vazut costel Stiri, actualitati, anunturi 19 20.12.2015 14:40:25
Am vazut ceva odata... (sau atentia la ce citim???) xanixade Intrebari utilizatori 5 10.01.2014 06:43:00
Sa povestim ce am vazut cozia Exorcismul 143 24.02.2013 19:31:45
merita vazut Sf.Asteapta Generalitati 18 30.08.2011 10:25:30
Un documentar cum nu am mai vazut. Luca_002 Generalitati 46 15.12.2007 00:53:54